Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Moderátor: ryunin

Re: Kritizovat a poučovat

Nový příspěvekod ryunin » pon 24. zář 2012 21:17:16

Luck píše:
jestli to je vykecávání, pak jsi arogantní, sorry

Řekl jsem, že chápu když se někomu nechce po zazenu vykecávat.



:)


a ty jsi u toho byl, že víš, že se tam vykecáváme?
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod ryunin » pon 24. zář 2012 21:18:53

rosada píše:Mě si klidně kritizuj ohledně budhismu, ale já stejně beru tvůj názor jako úzce vyhraněný. Tedy ne jako názor na budhismus, ale jako názor na zen-budhismus v tradici mistra Dogena v podání ryunina. :)


to by bylo smutný, kdyby buddhismus mistra Dogena nebyl buddhismus, ale nějaká jeho osekaná část

je to prostě buddhismus

chápat to jako zen - něco zvláštního znamená vůbec to nechápat
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod ryunin » pon 24. zář 2012 21:26:40

rosada píše:
ryunin píše:To je zajímavej problém. My jsme o tom mluvili už víckrát. Máme jinej názor. Já znám jeho kritiku, on zná mou. On si myslí, že necvičím dost důkladně (podle něho musíš cvičit ráno půl hodiny a večer půl hodiny a ne jako já, někdy deset minut, někdy půl hodiny, někdy hodinu... ) a že nedělám věci dost důkladně. A já si myslím, že to s tou důkladností přehání, že mu to brání být sám sebou. Co se týká učitele, on nechce mít učitele, nebo něco v tom smyslu - dřív říkal, že učitele rozhodně nechce, že na ten vztah nemá - jak to říkal - něco jako nervy, tak nějak. Je to na mě příliš, to nechci... tak nějak. A minule mi říkal, že by učitele přijal, kdyby potkal někoho, kdo by mu vyhovoval.

V době, kdy jsem pravidelně meditovala, jsem to děla jako ty: někdy 10 minut, někdy 40 min ... jak to přišlo. U mě to vycházelo z mých povahových rysů, jediné pravidlo, které jsem snesla bylo aspoň na chvíli si sednout.
Jestli tomu kamarádovi vyhovuje víc přesný řád, vychází nejspíš z jeho nastavení.
Tohle asi s filosofií budhismu nemá moc společného, nebo ano?
Ten kluk taky nerad cvičí s ostatníma - ekl mi několikrát, že ho to ruší. A jednou zkusil sesshin a řeklm, že to bylo hrozně rušivý zážitek. Myslím že to je druhý omyl - nemít ochotu cvičit s ostatníma, protože oni mě ruší. Já cvičím pro sebe a pro ostatní, nevidím v tom rozdíl.

Já slyšela oba názory, že se někomu lepe cvičí ve skupině, někomu samotnému, no a tvůj je třetí názor, že je to jedno.


můžeš klidně cvičit přesně do vteřiny každej den hodinu - ale nemusíš to pak někomu nutit jako "takhle je to správně"

já byl taky takovej urputnej dřív, ale můj učitel mě z toho vyléčilo, například jsem byl zvyklej, že přži zazenu se člověk nesmí vrtět... pak jsem si všiml, ež můj učitel občas zakrouží hlavou v krku, nebo si poposedne, nebo zvedne rameno... učí nás, že zazen není vojenský cvičení, ale přirozený sezení -rovně, klidně, ale ne jako socha, která se nesmí pohnout

měl jsem spoustu takových urputných představ o buddhismu, než jsem ho poznal, on mě v tom uklidnil... naopak přísně vede k realitě, od abstrakci, intelektu k realitě - v tom je nesmlouvavej

cio se týká cvičení ve skupině -samozřejmě, pokud zazen bereš jako cestu k vlastní spokojenosti - cvieit sám doma hje v pořádku, ale taky je dobrý být v kontaktu se skupinou a cvičit s nima, jednou týdněn ebo jednou za měsíc- trochu přispět a pomáhat druhým, necvičit jen pro svůj vůastní prospěch - a být v kontaktu s učitelem, zase, aby z toho nebyla egocentrická věc - tady pořád někdo kritizuje sebemenší tendence být egoista, tak v buddhismu necvičit s učitelem je tak trochu jako pěstovat si vlastní verzi buddhismu - bez učitele to prostě nejde, že to jde, jsou výmluvy, nic než výmluvy
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod ryunin » pon 24. zář 2012 21:29:05

Návštěvník píše:
ryunin píše:mateřská péče je totéž co soucit a ten může cítit i dospělý k dospělému - v buddhismu je žák svým způsobem dítětem světeným do péče učitele -


no pokud se cítíš jako Učitel buddhismu tak jistě :)


já jsem v péči svého učitele, je to svým způsobem můj otec - který mě učí být zodpovědný sám za sebe a nespoléhat na jeho rady a pomoc - je to cesta k pravé dospělosti, ne jen té občanské, co máme v dokladech
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod rosada » pon 24. zář 2012 21:30:20

to by bylo smutný, kdyby buddhismus mistra Dogena nebyl buddhismus, ale nějaká jeho osekaná část


je to prostě buddhismus

chápat to jako zen - něco zvláštního znamená vůbec to nechápat[/quote]

No nevím,
já už se setkala s theravádou, tuší mahajánu, a i zen se imho dá vykládat různě.
Takže říkat, to co říkám, říkám já - je podle mě OK.
Říkat to, co říkám já, to říká budhismus - je trochu domýšlivé - i po 20 letech studia.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod ryunin » pon 24. zář 2012 21:36:30

rosada píše:
to by bylo smutný, kdyby buddhismus mistra Dogena nebyl buddhismus, ale nějaká jeho osekaná část


je to prostě buddhismus

chápat to jako zen - něco zvláštního znamená vůbec to nechápat


No nevím,
já už se setkala s theravádou, tuší mahajánu, a i zen se imho dá vykládat různě.
Takže říkat, to co říkám, říkám já - je podle mě OK.
Říkat to, co říkám já, to říká budhismus - je trochu domýšlivé - i po 20 letech studia.[/quote]

Vím jak to myslíš, ale jde o něco jinýho.

Tvoje logika je:

"Pane doktore, vy používáte přírodní léčbu?"

Ano.

Takže to není léčba, že, ale přírodní léčba.

Je to léčba.

Není to trcohu domýšlivé, i po dvaceti letech, být přesvědčen, že to, co děláte , je léčba?


Musíem doufat,že to je léčba. Kdybych nevěřil, že mistr Dogen učil buddhismsu, vůbec bych se jeho učením nezabýval. A kdybych říkal, že si nejsem jist, jestli to je buddhismus, co bych komu mohl asi dát? Nemáme být nafoukaní, ale taky nepochybovat o základních věcech. Je to stejný, jako kdybys faráři řekla, že je nafoukaný, že věří v Boha. Je to jeho právo věřit v Boha. Věřit v Boha není nafoukanost, ale přesvědčení. Já nemám pochybnosti o tom, že Dogen učil Buddhismus. A ten farář nemá pochybnosti, že existuje Bůh. Nafoukanej je ten, kdo říká, že jen on vidí pravdu. Absolutní pravda je za hranicemi buddhismu, křesťanství, ateismu. A buddhismus se na to snaží poukázat, takže to není ani lpění na buddhismu. A tohle je buddhismus, tak se tomu říká.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod ryunin » pon 24. zář 2012 21:39:49

Jsou to zajímavý připomínky, nutíte mě být naprosto důsledně upřímnej a poctivej a to se mi líbí. Jen se strefujte, posiluje mě to, myslím, ale pozitivně, ne v tom smyslu, že bych byl silnější než druzí. Spíš to odstraňuje zbytečnou slabost a zmatek v hlavě.

Jsou to přesně ty věci, o kterých sjem léta přemýšlel.

Proč říkáme buddhismus, kdo se stane učitelem a proč, co je žák, co je připoutání a svoboda, co je tolerance a fanatismus, atd.

Buddhismus na ty věci zná odpovědi, já se učím ty odpovědi tlumočit. To se mi nemusí dycky podařit.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod ryunin » pon 24. zář 2012 21:41:41

Jdu na zazen. Budu zpátky po půl hodině.

Trošku víc v rovnováze než teď.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod ryunin » pon 24. zář 2012 21:46:32

ještě mě napadla důležitá věc:


i naprostej začátečník, kterej je novej v zenovým centru a cvičí zazen týden, má právo říct druhejm: cvičím buddhismus

a když oni mu řeknou, jak si tím můžeš bejt jsitej? co ty o tom víš?

"Můj učitel mi řekl, že to je buddhismus."

Rozumíte, čili ten člověk má právo vstoupit do tý praxe a uvěřit tomu, že to je buddhismus. A když jeho učitel říká, tohle není zen, prostě je to buddhismus, tak ten žák má právo tohle tlumočit. To není o tom, že ten žák si myslí, že theraváda je špatně. Jeho theraváda nemusí zajímat, zrovnatak lesní mniši mají právo věřit tomu, že oni cvičí buddhismus. Dalailama má právo říkat, že cvičí buddhismus ajeho žáci jakbysmet. Nentí o náhodou základní právo na sebeurčení? Mám právo se považovat za Slováka. To je moje právo sebeurčení. Ale to neznamená že Slováci jsou lepší lidi než Češi.

OK: Jdu sedět. NE jako do vězení, ale zazen...
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod ryunin » pon 24. zář 2012 22:34:25

Jana píše:
ryunin píše:ještě mě napadla důležitá věc:
Rozumíte, čili ten člověk má právo vstoupit do tý praxe a uvěřit tomu, že to je buddhismus. .. Jeho theraváda nemusí zajímat, zrovna tak lesní mniši mají právo věřit tomu, že oni cvičí buddhismus. ...

Znamená to, že i v zenu je důležitá víra ?


tak tos mě zaskočila

co to je víra... já to slovo skoro nikdy nepoužívám

myslím, že na začátku je intuice, tak vede k důvěře v nějaký princip, filozofii, takže člověk jde s důvěrou k nějakýmu učiteli, důvěřuje mu, ano, věří mu, že on zná tajemství buddhismu

ale není to slepá víra v tom smyslu, hele, v yjste blbí, nessnažte se nic chápat, jen věřte, že dopadnete dobře - to je slepá víra

v buddhismu je to víra na základě intucie, důvěra

když věřím bance, že mě neokrade, může to být slepá víra, naivita

když bance důvěruju, znamená to, že se můžu plést, ale vychází to z nějakých reálných základů

takže bych řekl, v buddhismu je důležité - důvěřuj, ale prověřuj

takže ne víra, ale důvěra v něco, někoho a neustálé ověřování si ve svém životě, v praxi, jestli mě někdo netahá za nos

tak asi tak
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod ryunin » pon 24. zář 2012 22:42:48

Napadlo mě, že jistota, která vychází z prázdnoty, je zdrojem klidu.

Když někdo řekne, tohle je buddhismus a basta, a říká to na základě "ničeho", uklidňuje to obecně. A tohle uklidnění je v buddhismu strašný důležitý. Buddha byl tak přesvědčivý, protože jeho jistota a sebevědomí vycházela z prázdnoty, ne z přesvědční o nějaké myšlence. Jak tady lidé správně připomínají, Buddha nebyl buddhista. Skutečný buddhista není buddhista. Není to někdo, kdo má v hlavě žvýkačku zvanou "buddhismus". Veškeré to učení, kterému se říká buddhismus, je něco jiného, než jak se to nazývá. Je to realita samotná. Takže to není buddhismus. Ale kdybychom tomu říkali realismus, to už by naprosto nikdo nechápal, o co jde, lidi by si to vykládali jako nějaký reálný vztah k penězům a majetku a tomu, že jednou umřeme. To není realismus, ale materialismus. Takže jméno tady prostě žádný vhodný nevymyslíme, ale tradičně se tomu říká buddhismus. Je to fakt šílený název. Lepší ale prostě neznám.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod ryunin » pon 24. zář 2012 22:49:47

vostalpetr píše:Ale stejně ti Ryunine závidím to pisatelský nasazení,
já jsem taky dokázal za den založit dvě tři vlákna,
ale ty mý úvodní příspěvky byly jen z poloviny dlouhé než jsou tvoje

Zrovna předevčírem mě napadl kdrásnej teoretickej rozbor počátků budhismu,
jak to vlastně celý tenkrát bylo,
pěkně jsem si to přehrál v hlavě dopředu i do zadu,
a pak si říkám: DRBU VRBU

Stejně by to neocenili, koncepty nemaj rádi,zas by to bylo nějaký falešný a neupřímný,
rušilo by je to v pozornosti, tichu, a lehtalo v břichu

Tak jsem si to ještě jednou přehrál, pobavil se,
a NAZDAR BAZAR....


no před dvěma lety bych touhle dobou byl někde s přítelkyní

takhle to dopadne, když je člověk single, nebo tak single jako já... může se soustředit na to, co považuje v životě za nejdůležitější - a pro mě je teď nejdůležitější dharma

cžo může působit, jako že jsem se zbláznil a jsem náboženskej fanatik

ale snažím se to dělat důsledně -dharma jako defititivní realita, ne jako poblázěnní mysli, takže si rád třídím myšlenky a připravuju materiál pro tu knížku, jak jsem už říkal

měl jsem období na jaře, kdy jsem den co den psal anglicky na svfůj blog - tam to vůbec nikdo nekritizoval, a já se pořád bál, že když mě nikdo nebude kritizovat, tak si vytvořím nějakou iluzi, že to píšu dobře a že na sobě nemusím pracovat

a tady mě to baví, že mě tu pořád někdo kritizuje, takže mě nutí, abych si něco nenamlouval - ale budu to muset za pár týdnů přehodit, a zase psát chvíli anglicky, neměl bych tu zase jako skejsnout... onjo je to celý komplikovaný, že český věci musím překládat do angličtiny a obráceně, takže vše musím psát vlastně dvakrát, protože to stejně nejde doslova překládat

tohle si nech pro sebe, vostalpetře, ale já teď procházím nějakoz změnou, pozoruju to na sobě, v práci a říkali mi to i kolegové - chci využít tý příležitosti, protože jestli mě zase někde chytně nějaká ženská, půjde to se mnou skopce

a tohle by neměl bejt jako idealismus, jako že je vše super.... je to moc a moc pomíjivý, tohle... ale příležitost tu je... takže to si nech pro sebe, to říkám jen tobě!
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod xxx » pon 24. zář 2012 22:58:00

Jestli tomu kamarádovi vyhovuje víc přesný řád, vychází nejspíš z jeho nastavení

:yes:

To asi platí o nás všech. Něco nám vyhovuje a něco ne, protože všechno chápeme způsobem, který odpovídá našemu nastavení. Třeba i v diskusi. Někdo si medí, když se tu objeví něco nečekaného, někdo je vnitřně nastavený tak, že mu dělá dobře kritizování jiných, a dalšímu dělá dobře dělit o to, co se mu osvědčilo a o čem ví, že to pomáhá i jiným lidem.
Prostě jsme každý nějak nastavený, jako ten průtokáč, a regulační ventil je mimo náš dosah :D
xxx
 

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 23:01:31

ryunin píše:takhle to dopadne, když je člověk single, nebo tak single jako já... může se soustředit na to, co považuje v životě za nejdůležitější - a pro mě je teď nejdůležitější dharma

Když jsi singl nebyl, tak jsi se dharmě nevěnoval?? :confused:
Návštěvník
 

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod ryunin » pon 24. zář 2012 23:23:14

Návštěvník píše:
ryunin píše:takhle to dopadne, když je člověk single, nebo tak single jako já... může se soustředit na to, co považuje v životě za nejdůležitější - a pro mě je teď nejdůležitější dharma

Když jsi singl nebyl, tak jsi se dharmě nevěnoval?? :confused:


tak snažil jsem se....
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod ryunin » pon 24. zář 2012 23:28:27

kdyby to bylo tak jednoduchý...

tak já jdu spát

dobré ráno!
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 25. zář 2012 0:03:55

...ještě by tu byla karmajoga - je velice vhodná do manželství...dbát na to, aby byl partner spokojený, ve všech směrech, bez ohledu na vlastní nespokojenost.. .. :D
Návštěvník
 

Re: Kritizovat a poučovat

Nový příspěvekod Luck » úte 25. zář 2012 2:09:03

ryunin píše:a ty jsi u toho byl, že víš, že se tam vykecáváme?

Přirozeně Ryunine, že chápu i buddhisty co se jdou po zazenu vykecat do hospody.


:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 15:56:36

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 25. zář 2012 2:39:25

vostalpetr píše:Tím bych ho nestrašil, vždyt se snad nežení,tak proč mu přát to nejhorší....?

Náhodou, měl by si to uvědomit včas, aby pak nenadělal moc kopanců.
On už K.Minařík, v joze pro ženáče, doporučoval zapomenout na své vlastní potěšení a pohodlí, a zaměřit se pouze na to, aby se dobře cítil partner.
Ti, co jsou sami, to mají jednodušší, ale ti, co mají partnera....se holt musí přemáhat o mnoho více, aby měli kolem sebe pak klid a i trochu času na svou vlastní realizaci.
Návštěvník
 

Re: Kritizovat a poučovat - seznam lidí

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 25. zář 2012 10:57:10

ryunin píše:
Návštěvník píše:
ryunin píše:mateřská péče je totéž co soucit a ten může cítit i dospělý k dospělému - v buddhismu je žák svým způsobem dítětem světeným do péče učitele -


no pokud se cítíš jako Učitel buddhismu tak jistě :)


já jsem v péči svého učitele, je to svým způsobem můj otec - který mě učí být zodpovědný sám za sebe a nespoléhat na jeho rady a pomoc - je to cesta k pravé dospělosti, ne jen té občanské, co máme v dokladech


takže chápu to správně, že pokud kritizuješ jak tvůj přítel nebo někod jiný chápe zen, tak to děláš z pozice žáka ?

a upřednostňuješ u toho mateřskou péči, zatímco svého učitele vnímáš spíše v pozici svého otce

nějak jsem z toho zmaten :confused:

víš co, já bych celkem rozumněl tomu, že si vzájemně proberete s přáteli, co a jak chápete a co vám to dalo, co vzalo, co se osvědčilo, co se ukázalo jako nefunkční, kde máte nejasnosti, problémy - takovou formu otevřené diskuze v souřadné roli lidí co praktikují zen-buddhismus, kde se dá ledasco osvětlit, pak ale nelze hovořit o kritice, ale o vzájemném sdílení, i když názory mohou být různé a mohou padat i ostřejší slova ...
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků