Zodpovědně svobodný, svobodně zodpovědný

Moderátor: ryunin

Zodpovědně svobodný, svobodně zodpovědný

Nový příspěvekod ryunin » sob 29. zář 2012 1:35:20

Tohle je překlad mého článku z jara, který jsem psal v angličtině. Použil jsem překladač google translate a opravil nějaké nesmysly, ale pořád to je trochu divná čeština.


Jak můžeš být svobodný a zodpovědný současně?

V minulosti jsem měl velmi pevné představy o tom, kdo je dobrý, zodpovědný člověk. Myslel jsem, že bych měl být opravdu morální, jinými slovy, měl bych dělat věci podle tradičních křesťanských hodnot, které jsou hodnoty, které jsou velmi podobné buddhistickým přikázání. Neměl jsem zájem o křesťanské hodnoty, ale já jsem se narodil v křesťanské společnosti, stejně jako většina z nás v Evropě. Takže jsem posuzoval věci - automaticky - podle těchto hodnot a nebyl jsem velmi spokojen. Jak jsem si myslel, můj život byl plný chyb, a často jsem inklinoval jít příliš daleko. Myslel jsem, že jsem nebyl ani úspěšný morálně ani jsem si moc neužíval život, takže jsem měl tendenci utíkat do různých oblastí nezodpovědného chování. V těchto dnech si dávám mnohem větší svobodu jednat, aniž bych se soudil tak přísně jako dřív. Takže nemám pocit, že bych byl připoután k nějakému druhu přísných pravidel, nemám pocit frustrace tolik a když mám pocit, že je něco příliš, příliš mimo zdravý rozum, nedělám to. Není to proto, že bych sledovat několik pravidel o tom, co je správné a co špatné, ale jsem většinou ve stavu těla a mysli, který je vyváženější než v minulosti. Nechci už prostě zacházet do takových extrémů. Není to už moje přirozenost, nebo lépe řečeno, te´d je moje přirozenost něco, co se častěji projevuje, takže nemám tak často potřebu dělat hlouposti. Tak si dovoluju dělat různé věci, a tím že si to dovololuju, tak nemám tak zoufalou potřebu je mít. Když cvičíte zazen a cítite se vyrovnaný a nemáte pocit, že byste měli být odměněni za vaše úsilí, nemát epak potřebu nějak si kompenzovat tu frustraci. V minulosti to bylo spíš: Můj život je tak těžký! Alespoň se opiju a půjdu spát až v 6 hodin ráno. Ale když se dostanete do nějaké rovnováhy založené na cvičení zazenu a studiu buddhismu, můžete přestat dělat takové extrémní věci, protože už se necítíte být frustrovaný.


pokrač. příště
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků