Jak je důležité být hloupý

Moderátor: ryunin

Jak je důležité být hloupý

Nový příspěvekod ryunin » pon 17. pro 2012 13:36:31

Někde jsem tu psal, že mysl začátečníka je v buddhismu to, co nám otvírá dveře k pravdě. A teonik myslím napsal, že když třeba s buddhismem začneme ve třiceti, padesáti, že už jsme se mezitím toho tolik naučili, ať už v životě vůbec nebo v knihách, že nemůžeme být začátečníci. Jenže v tom je kámen úrazu, nakonec nám nezbýváí než se začátečníkem stát, naučit se to.

A tak kdokoliv chce začít vážně studovat a cvičit buddhismus, jeho první zájem by měl být - netrvám na ničem, co jsem si dosud myslel, jsem ochoten se otevřít něčemu novému, dosud nepoznanému. A nakonec to je cílem i toho nejstaršího, nejostřílenějšího mistra - aby se pořád vracel k tomu bodu, kdy nic neví, kdy je otevřený, intelektuálně nezatížený, jako malé dítě. A nakonec sami uvidíte, že je krásné být otevřený a neznalý, jako dítě. Hloupost je v našich končinách něco nežádoucího, a tak se od začátku snažíme naše malé děti učit, učit, učit, aby co nejdříve věděli pokud možno vše. Ale nenapande nás, že bychom se mohli od nich učit být moudře neznalí, neintelektuální a šťastní v tomto prostém okamžiku.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Jak je důležité být hloupý

Nový příspěvekod teonik » pon 17. pro 2012 16:48:26

omlouvám se,jestli sem v někom vzbudil zdání,že se naše mysl nemůže stát myslí začátečníka..jestli sem to takhle napsal,taxem to poplet...jistěže může,ale zatím většinou není...

1-nedělá nám problém to,co nevíme...ale 2- to,co si myslíme,že víme-a ono je to jinak...

počítat s tím první=mysl začátečníka
trvat si na druhém=mysl hlupáka
...........................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov


Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků