Realita, nikoliv myšlení nebo stavy mysli

Moderátor: ryunin

Realita, nikoliv myšlení nebo stavy mysli

Nový příspěvekod ryunin » stř 02. led 2013 23:01:42

V buddhismu je důležitá realita samotná, nikoliv to, co si myslíte nebo jak se cítíte.

Proto váš učitel může koktat, může být zapomětlivý, neznat všechny sútry a knihy, mít různé lidské slabosti. Ale musí přesně vědět, jak cvičit a žít uprostřed reálného světa. Tudíž to musí být někdo, kdo si neplete sny, ideály, myšlenky a realitu samotnou. Neplete si svou velikost nebo talent nebo charisma s moudrostí buddhy, která je nezávislá na talentu, zajímvé osobnosti nebo charismatu.

Lidé si populárně a chybně myslí, že učitel buddhismu je někdo, kdo dosáhl dokonalosti života a mysli. Ale mysl, která pořád produkuje nějaké myšlenky, jednou nesmysly, jinky třeba i něco užitečného, nebude nikdy dokonalá. A vaše tělo taky podléhá nemocem a neduhům, takže ani tam nedosáhnete dokonalosti, takže nemůžete čekat, že buddha je nějaká dokonalá bytost. Je to obyčejný člověk s obyčejnými starostmi a myšlenkami, s tím rozdílem, že ví, kde je nahoře a kde dole. Proč je na světě takové obrovské množství neprobuzených lidí? Protože na milion bloudících připadá jeden moudrý, kterého ale nepoznáte v davu ani kdybyste měli radar na buddhismus. Protože jako buddhové se chová naprostá většina lidí, kdykoliv je nepopadne nějaký amok nebo blud. Jen je těžké mezi těmito neuvědomělými buddhy najít někoho, kdo poznal realitu skrz naskrz a hlavně poznal, že ta realita není produktem jeho mysli, ale úžasným výtvorem vesmíru.Skutečný buddha dává přdnost realitě před výmysly, názory lidí. Kodo Sawaki proto učil - snažte se nemít nic společníého s tím nenapravitelným hlupákem, tkerém uříkám lidská bytost. Je to šokující - nemít nic společného s lidmi? Není to trochu misandrogenní? ALe on to emyslel tak, že by nenáviděl lidskou společnost, jen varoval - pokud se necháte oblbovat lidmi a jejich myšlenkami, nepoznáte buddhu v sobě a druhých.

Co je tedy ústředním bodem buddhismu není kvalita mysli nebo vzdělání nebo úrovenň chápání buddhismu, ale realita samotná. Jak přijímat čistou realitu a nenechat se oklamat lidskou společností? Když pijete čaj, nenechte si do toho od druhých mluvit, jen pijte, přijměte realitu čaje, bez toho, že byste to nějak nazvali. Když sedíte v zazenu, nesnažte se stát buddhou, pouze přijměte realitu zazenu, co ž je stav buddhy samo o sobě. Tak poznávejte, co je pravda a co je blud. Co zažíváte bez toho, že byste si do toho nechali mluvit svými myšlenkami nebo myšlenkami druhých, je rpavda. Co vám kdo nakukal, je lež. To, co tady píšu, je taky lež, která nemůže nahradit pravdu. Když přestanete číst, můžete zuačít realizovat skutečnost. Dokud čtete, můžete být pouze odrazeni nebo povzbuzeni k tomu stát se buddhou.

A tak vaše každodenní činnost, vaše každodenní chování je realita buddhů. Musíte se rozhodnout, zda vás zajímají myšlenky, ideály, sny, víc než stav buddhy, který je nezávislý na myšlenkách a ideálech.

Od toho je učitel, aby vás neustále pobízel k tomu, abyste opustili svět snění a myšlení a vrátili se do světa buddhy, který je vám vlastní a přirozený.

Učitel je někdo, kdo se snaží žív v realitě sdtejně jako vy, takže nejde o obsah jeho hlavy nebo stav jeho osvícení. Jde o to, jestli ví, kde jsou sirky, kde je voda, kde je toaleta. Pokud místo toho zdůrazňuje osvícení, nepřivede vás k probuzení, ale bude ve vás pěstovat pocit, že jsou na světě osvícení lidé a že by to nejste a vy budete svou buddhovskou podstatu míjet až do smrti a nikdy nic nepochopíte. Proto v buddhismu je třeba přestat srovnávat sebe a druhé a pustit se směle do cvičení zazenu a každodenního života.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Realita, nikoliv myšlení nebo stavy mysli

Nový příspěvekod ryunin » stř 02. led 2013 23:22:08

vostalpetr píše:
Proto v buddhismu je třeba přestat srovnávat sebe a druhé a pustit se směle do cvičení zazenu a každodenního života.


Tak směle do toho, a půl máš hotovo...


no já už to dělám dvacet let a pořád nic hotový nemám... :)
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Realita, nikoliv myšlení nebo stavy mysli

Nový příspěvekod ryunin » čtv 03. led 2013 2:14:52

vostalpetr píše:A nechceš radši zkusit dzogčhen ?


to zkus ty, já jsem spokojenej s tím, co je nedokončený
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Realita, nikoliv myšlení nebo stavy mysli

Nový příspěvekod rafael » čtv 03. led 2013 16:15:38

jak se cvičí zazen..?? popiš mi to, neznám to.. :crazy:
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: Realita, nikoliv myšlení nebo stavy mysli

Nový příspěvekod ryunin » čtv 03. led 2013 16:50:13

rafael píše:jak se cvičí zazen..?? popiš mi to, neznám to.. :crazy:


tady je včerpávající úvod a instrukce mistra Nishijimy, což byl učitel mého učitele, takže můj učitel učí totéž a já se snažím učit totéž - stáhni si knihu „Úvod do buddhismu a cvičení zazenu – učení Gudo Nishijimy Roshiho“

http://www.dogenzen.net/texty/
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Realita, nikoliv myšlení nebo stavy mysli

Nový příspěvekod ryunin » čtv 03. led 2013 16:51:03

a tady je přesný popis zazenu

z pera mistra Dogena

http://www.dogenzen.net/files/Fukan%20Z ... edited.pdf
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Realita, nikoliv myšlení nebo stavy mysli

Nový příspěvekod rafael » pát 04. led 2013 13:04:16

jak je v tom staženém pdf česky,tak to je super, sedávám při meditaci často naprosto stejně akorát se mi nedotýkají palce obou rokou..je to velmi dobrá poloha sedu, akorát mě často bolí kolena :) , taky nemám až tak moc nohy skřížené :crazy:
ten posez není jen pro nervy je ale důležitý pro stoupání kundalini směrem nahoru, ať je volnější její cesta páteří..

píše se tam stejně o přítomném okamžiku jako v mém učení které používám..
ale že také sedíme ve stavu, kde není žádného rozdílu mezi námi a okolím – světem kolem nás. přesně tak to je..

ta chůze co tam píšou je dobrá protože soustředění na pomalou chuzi a na dech zpomaluje až zastavuje mysl tím pádem přichází přítomný okamžik.. mysl a dech jsou vzájemně propojeny, zpomalením dechu se zpomaluje i mysl..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: Realita, nikoliv myšlení nebo stavy mysli

Nový příspěvekod ryunin » sob 05. led 2013 14:18:13

rafael píše:jak je v tom staženém pdf česky,tak to je super, sedávám při meditaci často naprosto stejně akorát se mi nedotýkají palce obou rokou..je to velmi dobrá poloha sedu, akorát mě často bolí kolena :) , taky nemám až tak moc nohy skřížené :crazy:
ten posez není jen pro nervy je ale důležitý pro stoupání kundalini směrem nahoru, ať je volnější její cesta páteří..

píše se tam stejně o přítomném okamžiku jako v mém učení které používám..
ale že také sedíme ve stavu, kde není žádného rozdílu mezi námi a okolím – světem kolem nás. přesně tak to je..

ta chůze co tam píšou je dobrá protože soustředění na pomalou chuzi a na dech zpomaluje až zastavuje mysl tím pádem přichází přítomný okamžik.. mysl a dech jsou vzájemně propojeny, zpomalením dechu se zpomaluje i mysl..


myslím že kolena bolí při zazenu každého po nějaké době cvičení, kromě snad baletek, a jogínů, kteří mají hadí tělo

dokud nedojde ke zranění, není třeba si dělat starosti s bolestí, ale zase bolest by neměla být tak silná, aby to byl hlavní zážitek zazenu - to je jepší najít nějakou pohodlnější polohu nebo cvičit kratší dobu

mě v poslední době bolely kolena nějak víc než zdrávo, taky při chůzi po městě, ale doktor, revmatolog, u kterého jsjem byl kvůli celkové bolesti těla, mi řekl, že kolena mám v pořádku - takže i po dvaceti letech sezení v lotosu jsem si kolena nezranil, nepoškodil, a to jsem někdy opravdu na některých sesshinech už omdléval bolestí - to bylo s učiteli, kteří bohužel prosazovali seďte a poperte se s tou nesnesitelnou bolestí, nejste bábovky... můjk současný učitel tohle nedělá, říká, že zazen není boj s bolestí ale klidný, vyrovnaný sed ve stavu buddha, takže radši sedět kratší dobu nebo si změnit polohu tak, aby bolest byla snesitelná
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10


Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků