Rozhovor o fanatismu a moudrosti

Moderátor: ryunin

Rozhovor o fanatismu a moudrosti

Nový příspěvekod ryunin » sob 05. led 2013 16:03:33

Zkusím formou rozhovoru vysvětlit, že buddhismus, jak ho učí mistr Dogen, je svoboda a otevřenost, nikoliv fanatismus a omezené názory.




Tvrdíš, že tě nezajímají různé duchovní cesty a zajímáš se jen o cestu mistra Dogena. Není to posedlost a nedostatek moudrosti? Cožpak nemůžou různí mistři různých škol a náboženství inspirovat a být zdrojem moudrosti?



To je možné, že můžou inspirovat a být zdrojem moudrosti. Zrovnatak houba na nádobí může být zdrojem moudrosti a inspirace.


Houba na nádobí mlčí, oni mluví o pravdě, o věcech duchovních.

Ano, ale o jaké pravdě? O jakých duchovních věcech? Pravda není duchovní, pravda je prostá jakýchkoliv názorů, včetně duchovních a náboženských. Pokud si někdo myslí, že najde pravdu v náboženství nebo moudrosti východních učení, pak nejspíš skončí u čtení knih o pravdě, aniž by tu pravdu kdy poznal. Protože si bude myslet, že pravda je to, co se píše v knihách východu. To, co se píše v knihách východu je stejně pravdivé, jako to, co se píše v jízdním řádě.

To je šokující názor! Proč tedy ty sám čteš a píšeš o buddhismu a často odkazuješ k moudrým učením zenových mistrů?

Protože ti mistři, o kterých mluvím, našli pravdu, která je nezávislá na duchovních knihách a zenových mistrech. Pravdu nezajímá zen, buddhismus, osvícení atd. To jsou všechno kategorie, které se objevily ve snaze přivézt hledající k pravdě, která je mimo slova a názory. Univerzální pravda nemá nic společného s názory a myšlenkami lidí.

Dobře, v tom případě bys mohl připustit, že tuto pravdu nalezli i lidé mimo cestu mistra Dogena.

No to je možné, že ji nalezli. A co já s tím? Já netvrdím ani, že ji nalezli, ani že ji nenalezli. Nezabývám se tím. Důležité je, že tu pravdu nalezl Buddha a své poznání předával dál až k mistru Dogenovi a ten tu pravdu předával dál v Japonsku a z Japonska se dostala do Evropy. Nemám ale na mysli nějakou úzce vymezenou Buddhovu pravdu nebo Dogenovu pravdu nebo pravdu japonského nebo evropského zenu. Mám na mysli to, co objevil Buddha, aniž by to bylo něco, co bez Buddhy nemůže existovat. Je to teda univerzální pravda, kterou buddhismus objevuje, praktikuje, realizuje, ale nemá na ní žádný monopol.

A proto bys mohl chválit úsilí veškerých náboženství, nikoliv jen úsilí mistr Dogena

Chválit něco, do čeho jsem nepronikl, by byo neúpřímné. Důležité nneí mít přehled o různých duchovních směrech a porovnávat je. Důležité je vybrat jednu cestu, o které intutivně tušíme, že vede k pravdě a tu studovat a cvičit. Navíc nevím, jak je to v jiných školách buddhismu a nábořenstvích, ale mistři v linii mistra Dogena překonali učení buddhismu. Buddha je totiž ten, kdo se probudil do reality, nikoliv do buddhismu. Takže pokud vám někdo říká, že musíte dosahovat různých stavů a že se jednou snad stanete buddhou, to není to, co objevil Buddha, protože Buddha objevil realitu hlíny, žížal, trávy, slunce, hvězd. K tomu se nepotřebujete stát buddhou. K tomu potřebujete odhodit vše, včetně buddhismu. K tomu se musíte přestat snažit někým nebo něčím stát, a místo toho musíte začít vidět, slyšet, cítit. A pokud nějaký učitel říká lidem, že v příštím životě se mohou dostat na dvanáctou úroveň buddhismu, tak si buď z lidí dělá legraci, nebo je to blázen, který netuší, co buddhismus je.

Jak můžeš ty tvrdit, že víš, co buddhismus je?

Buddhismus nic netvrdí a tudíž ani já nic netvrdím. Ani moje miska nic netvrdí. Je chyba si myslet, že Gautama něco tvrdil. Sám říkal, že nic netvrdí, nic neučí. Dokud nenecháme promluvit samotnou pravdu, nemáme ponětí, co to je pravda. Dokud nezmlkneme, nemáme ponětí, co je buddhismus.

Ale ty toho napovídáš hodně, jak můžeš říkat, že je třeba zmlknout?

Zdánlivě mluvím a píšu, ale nenahrazuju pravdy svými slovy. O pravdě nemůžu tvrdit vůbec nic. Ta mluví sama za sebe. Ovšem to, co píšu nebo říkám, je snaha přesvědčit lidi, že pravda je za slovy. Za slovy hlupáka i osvíceného gurua. Když budeme pouze mlčet, nikdo to nepochopí. Když budeme pouze mluvit, zastíníme pravdu a nikdo ji neuslyší. Takže je třeba střídavě mluvit, střídavě mlčet. Je třeba psát, že buddhismus je mimo slova, je třeba cvičit zazen, který je mimo názory lidí na buddhismus, zazen, Buddhu.

Takže jak můžeme najít Pravdu, která je nezávislá na filozofii a náboženství, když máme studovat učení mistra Dogena?

Když budete poctivě a upřímně studovat učení mistra Dogena, zjistíte, že vás neustále odkazuje do světa, kde není žádné učení a žádné tvrzení. Jen skutečnost samotná. To, co na někoho působí jako násilnost a vnucování, je ve skutečnosti pouze nabídka naprosté svobody někomu, kdo ji chce. Nikdo nikoho nenutí, aby četl moje spisky, nikdo nikoho nenutí, aby studoval Dogena, nebo cvičil zazen. Je to svobodná volba.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Rozhovor o fanatismu a moudrosti

Nový příspěvekod ryunin » sob 05. led 2013 20:08:36

vostalpetr píše:
Když budete poctivě a upřímně studovat učení mistra Dogena, zjistíte, že vás neustále odkazuje do světa, kde není žádné učení a žádné tvrzení.



Ale toto není nějaká specialita zenu,
to platí ve všech duchovních směrech, alespon v těch, které znám...

Zatím jsem ještě nenarazil na učení,
které by říkalo: jen čtěte knížky, to vás přivede k realizaci, nebo , jen přemýšlejte o tom, co bylo napsáno, to vás přivede k realizaci

Jestli to člověk udělá nebo neudělá, to je vždy jeho věc pro co se rozhodne,
každej podle svého porozumění,,,,,


to je pro lidi, kteří mají pocit, že mistr Dogen je nějaká omezená cesta, nebo jeden z možných výkladů buddhismu...

naštěstí mistr Dogen nebyl omezen sebou samým a realizoval skutečnost neomezenou a nezávislou na buddhismu
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10


Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků