Oči vodorovně, nos svisle

Moderátor: ryunin

Oči vodorovně, nos svisle

Nový příspěvekod ryunin » pon 14. led 2013 20:42:37

Buddhismus je praxe, ne intelektuální debata. Ta praxe spočívá v sedu zvaném dhjána, v japonštině zazen.

Bez této praxe není buddhismus, jak to nazval jeden tibetský mistr, je to "kavárenská dharma", ne skutečná dharma.

Buddhismus má tři složky, které nelze opomenout:

Buddha, Dharma, Sangha.

Buddhu zastupuje učitel, bez něho nemůžeme do tajemství buddhismu proniknout. Učitel musí mít stejnou zkušenost jako Buddha Gautama.

Dharma je filozofie buddhismu, kterou opět musíme studovat s učitelem, jinak si slova v knihách špatně vysvětlíme, jak se to děje velmi často lidem, kteří nestudují nebo nedokončí studium pod vedením autentického učitele.

Sangha znamená cvičit samadhi zazenu s ostatními.

Bez těch tří složek se nemůže nikdo nazvat buddhista. Samozřejmě může, ale je to pak prázdná nálepka bez obsahu a buddhismus nikdy nepochopí.

Někomu se může zdát, že potřeba plně pochopit buddhismus je zbytečná věc. Ale historie buddhismu už od Buddhy Gautamy tento názor vyvrací. Buddha měl spousty žáků, ale dharmu předal Mahákašjapovi, ne všem žákům. Proč? Protože jen Mahákašjapa pochopil tělem a myslí, co Buddha učil. A tak to pokračovalo dál v historii buddhismu až do současnosti.

Proto musím odmítat naivní komentáře o tom, co je a není buddhismus od lidí, kteří ho znají jen z knih nebo na buddhismus mají nějaký vlastní - praxí nedotčený -názor, aniž by to konzultovali s opravdovým učitelem buddhismu. Protože lidé nevěří, že sami jsou Buddha, nevěří ani, že někdo z masa a kostí může být na úrovni Gautamy, proto učitelům moc nevěří. ALe to je neplodný, pesimistický přístup k buddhismu, který je podmíněný omezeným chápáním světa.

Dogen byl jeden z nejvýznamnějších učitelů buddhismu v historii. Jasně stanovil kritéria nejen proto, kdo pochopil a nepochopil, ale vůbec jak buddhismus začít studovat a cvičit. Těmto kritériím tu neodpovídá na poradně nikdo. Přesto každý může kdykoliv říct - chci to zkusit, pustit se do toho.

Když jsem poznal svého současného učitele asi před šesti lety, musel jsem se vzdát svých dosavadních názorů na buddhismus, jinak bych se od něho nic nenaučil. Bylo těžké odhodit své dosavadní chápání buddhismu, ale udělal jsem to, protože jsem cítil, že tohle je učitel, který mi ukáže něco nepopsatelně cenného. A tak se i stalo. Kdybych se neotevřel, dodnes bych se točil pořád dokola a nikam nedošel.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků