Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Moderátor: ryunin

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod teonik » pon 21. led 2013 8:25:38

brahma-višnu-šiva....jeden staví,druhý udržuje a třetí boří....

vyrovnanost učí mít v sobě a k použití všechny prvky....

Peta to přehání s bořením,ale je nás tady mnohem víc lidí,kteří si cosi vybudovali,a někteří za nic na světě se toho nechtějí vzdát....a proto:ric-pic-bum-příde Peta a ujme se své práce...
....................................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod rosada » pon 21. led 2013 9:20:35

ryunin píše: Znáte někoho, kdo dosáhl pravdy a nic a nikoho nikdy nekritizoval, nic neodmítal a všechny učitele a všechna učení objal jako dokonalá a vedoucí k pravdě a všechny považoval za osvícené?

ANO
...
Zatím jsem to dál nečetla. Ale to velké ANO, ze mě nějak vyhrklo. Jinak k diskusi jdu pozdě, asi jste to už všechno probrali.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod rosada » pon 21. led 2013 9:45:24

Radši půjdu k automechanikovi, který mi řekne, že je třeba vyměnit destičky, než k tomu, co mi řekne, je to pouze můj jednostranný názor, ale myslím, že by nebylo od věci vyměnit destičky.


Moje reakce je obdobná jako, když vostal všude píše, že je třeba, co nejpodrobnější mypy. Obojí "mít rozhodného (skálopevného) učitele" a "mít dokonalou mapu" jsou osobní preference.
Já např. nejsem příznivce ani jednoho a stojím někde mezi. Nechci dokonalou mapu, protože díky jejímu studiu bych se nemusela hnout z místa. A nechci rozhodného učitele, protože potřebuju prostor pro vlastní úsudek. Třeba takto "nerozhodně" tj. z různých úhlů pohledu píše Petr Pavlík (http://www.lampa.cz). Píše úžasné povídky s využitím buddhistických i křesťanských pohledů (samozřejmě ne v 1 povídce najednou - většinou ;) )
Taková povídka pak není ani dokonalou mapou ani rázným návodem, ale mě vyhovuje nejvíc. Takže Petra Pavlíka považuju za svého prvního učitele.
...
Mooji sice učí advaitu. Ale taky je v něm uvědomění že "všechny cesty vedou do Říma. K osvícení u něj došlo po křesťanské modlitbě, až po tom jel do Indie hledat vysvětlení, co se to vlastně stalo.
Ještě vezmu zpět to slovo "učí". Sám Mooji opakovaně říká, že nic neučí, jen objasňuje to, co už tu je a co může každý prozkoumat sám. V podstatě krátkých proslovů, které občas má, vždy jen odpovídá na konkrétní dotaz. No a vlastně i ty proslovy vyplývají z dotazů.
Několikrát se ho ptali na nějaké techniky. Odpověď je vždy stejná NIC NENÍ PODMÍNKOU.
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod teonik » pon 21. led 2013 10:46:36

všechny cesty mohou vést do Ří-ma
a stejně tak zároveň ty samé cesty- mohou vést do Ři-ti

asi záleží nejen na cestě,ale jaxe k ní postavím,jak po ní du-zkrátka na mém Přístupu

..................................................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. led 2013 10:50:03

ryu.nin píše:
Alaja píše:
ryunin"
a proč se ptáš, když mi to sama vysvětluješ?

a navíc zen má mnoho a mnoho škol, jejichž učení se neshodují a co se týká osvícení, tak se taky neshodují

mnohokrát jsem tu už psal, že zazen rovná se osvícení

osvícení je rovnovážný stav těla a mysli,

ale to je pouze jednostranné hledisko buddhy Dogena


A proč má zen mnoho a mnoho škol, když zaručeně nejlepší je jen ta tvoje?
Absolventi ostatních škol zenu satori nedosahují?
Jestliže ale dosahují také satori, v čem se jejich satori liší od satori tvé školy?


problém je, že mistr Dogen pojímá satori jinak než jiné školy - pokud jsi v situaci, kdy hledáš pravdu, dostaneš léky - na tělo a mysl, pokud jsi v situaci, kdy znáš pravdu, pak chápeš, že mistr, který dosáhl pravdy, zachází se slvoy zcela svobodně, tudíž ti může říct cokoliv, co uzná za vhodné

ale můžu říct zcela konkrétně, že v rámci zenu byly velké rozdíly a jsou velké rozdíly ohledně toho, na co se mají studenti soustředit a jak pojmout osvícení - je možné, že jedna škola se plete a nepodává lidem ty správné léky, ale to musíš vyzkoušet sama

nebo ještě jinak - i když někdo dosáhl osvícení, co pak ten člověk dál dělá, co učí, co hlásá? zase tu je spousta rozdílů

a proč jeden, co dosáhl osvícení, kritizuje jiného, co dosáhl osvícení, když by teoreticky si měli podat ruce, jako když dva lidé přeplavou řeku?

protože kdo dosáhl osvícení, poznal, že tu je konkrétní život a konkrétní problémy a jsou různé náhledy na to, jak ty věci řešit, jak učit a neučit buddhismus, co žákům říkat o osvícení atd.

jsou to prostě jiné filozofie, které mají jiné preference, jiné hodnoty, proto se navzájem kritizují

z povrchního hlediska je to hloupost - proč by měl osvícený mistr někoho osvíceného kritizovat

ale když pronikenme do hloubky buddhismu, zjistíme, že jde o subtilní záležitost, intimní záležitost, kterou žák musí řešit se svým svědomím, svou praxí, svým učitelem, sám, to nevyřeší na netu


Tak jsem se zase nedozvěděla, co je podle Ruynina v zenu ono skoro všemi hledané osvícení.
Návštěvník
 

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod ryunin » pon 21. led 2013 10:58:41

Tak se shodneme na tom, že

každý duchovní učitel je jáko léčitel, který slova a metody používá jako léky k léčení

bhakti učitel popírá existenci problémů - to je jeho lék

Mooji popírá, že by někdo udělal chybu - to je jeho lék

Dogen kritizuje nebuddhisty a některé buddhisty - to je jeho lék

každý učitel má tedy své léky, kterými léčí, ať jsou to slova pozitivní nebo negativní, meditace nebo zpěv...

Navíc někteří učitelé jako lék používají i to, že kritizují jiné učitele

a jiní učitelé zase jako lék používají to, že nekritizují jiné učitele

No a někteří žáci míchají léky od různých učitelů, aniž by opravdu zjistili, jak který lék brát.

A co je důležité, ti učitelé, pokud nejsou sami zmatení, ty léky sami neberou, čili nejsou připoutáni k tomu, co tvrdí.

Pokud jsou připoutaní k tomu, co tvrdí, pak nemůžou léčit.

Je tedy nesmysl , aby ten, kdo věří na bhakti vnucoval svůj lék lásky tomu, kdo věří na samadhi zazenu - protože smícháním dvou jinak skvělých léků může vzniknout jed. ALe jsou učitelé, kteří rádi všechno míchají, co z toho vznikne, je úpodle mě
strašný průjem, ale to je můj názor, radši to nebudu zkoušet a budu se ddržet čistoty jednoho učení.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. led 2013 11:00:07

Vostálpetra prostě baví bourat všechny koncepty, které si tady kdo buduje, protože osvícený stav je čistý, prázdný bez konceptů.

Zábavě se v diskusích meze nekladou, jen mi tak napadá, že tu asi není nikdo - tedy kromě vostála - komu by to bourání k něčemu bylo.

Osvícený člověk to slyšet nepotřebuje a běžný diskutující se zajímá spíš o to, jakým způsobem dojít pomocí užitečných konceptů až do bodu, kdy je ego natolik odevzdané a zprázdněné, že se koncepty rozpadnou samy, protože Milostí zmizel ten, kdo by je měl odhodit.

:)
Návštěvník
 

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod Alaja » pon 21. led 2013 11:11:47

ryunin píše:Je tedy nesmysl , aby ten, kdo věří na bhakti vnucoval svůj lék lásky tomu, kdo věří na samadhi zazenu - protože smícháním dvou jinak skvělých léků může vzniknout jed. ALe jsou učitelé, kteří rádi všechno míchají, co z toho vznikne, je úpodle mě strašný průjem, ale to je můj názor, radši to nebudu zkoušet a budu se ddržet čistoty jednoho učení.


A co to je to samadhi zazenu????
Alaja
 

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod teonik » pon 21. led 2013 11:51:28

ahoj Peto

proto taky nechápete proč píšu o dzogčhenu to co píšu,


toto konstatování může být skvělý odraz,abys nám to vysvětlil líp...myslím,že po více než 3000 příspěvků už je na čase...

..................................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. led 2013 12:23:47

vostalpetr píše:A kde je asi tak ta skřín, to je nikdy nenapadne se podívat...???

Říká se jí podvědomí nebo nevědomí, ale podívat se, co to je a zaměřit se na to, co to každého z nás neustále ovlivňuje a my si to vůbec neuvědomujeme, tomu se každý vyhýbá, dokud ho k tomu něco nedožene.
Nejčastěji to bývá utrpení :(
Návštěvník
 

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod ryu.nin » pon 21. led 2013 12:52:01

Alaja píše:
ryunin píše:Je tedy nesmysl , aby ten, kdo věří na bhakti vnucoval svůj lék lásky tomu, kdo věří na samadhi zazenu - protože smícháním dvou jinak skvělých léků může vzniknout jed. ALe jsou učitelé, kteří rádi všechno míchají, co z toho vznikne, je úpodle mě strašný průjem, ale to je můj názor, radši to nebudu zkoušet a budu se ddržet čistoty jednoho učení.


A co to je to samadhi zazenu????



to můžeš zjistit každý pátek v Lotosovém centru, nebo při dni zazenu příští sobotu
ryu.nin
 

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod ryu.nin » pon 21. led 2013 12:54:49

vostalpetr píše:
Je tedy nesmysl , aby ten, kdo věří na bhakti vnucoval svůj lék lásky tomu, kdo věří na samadhi zazenu - protože smícháním dvou jinak skvělých léků může vzniknout jed. ALe jsou učitelé, kteří rádi všechno míchají, co z toho vznikne, je úpodle mě
strašný průjem, ale to je můj názor, radši to nebudu zkoušet a budu se ddržet čistoty jednoho učení.


No pokud to neumíš spojit,
pokud neumíš spojit několik různých pohledů na jednoho slona

a vznikne ti několik různých slonů,

tak pak je to průjem....guláš ...ard.



a ty se chceš léčit nebo chceš léčit druhé? z tvých poznámek to není uplně jasný, co z toho tě zajímá?
ryu.nin
 

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod Alaja » pon 21. led 2013 13:06:47

ryu.nin píše:
Alaja píše:
ryunin píše:Je tedy nesmysl , aby ten, kdo věří na bhakti vnucoval svůj lék lásky tomu, kdo věří na samadhi zazenu - protože smícháním dvou jinak skvělých léků může vzniknout jed. ALe jsou učitelé, kteří rádi všechno míchají, co z toho vznikne, je úpodle mě strašný průjem, ale to je můj názor, radši to nebudu zkoušet a budu se ddržet čistoty jednoho učení.


A co to je to samadhi zazenu????



to můžeš zjistit každý pátek v Lotosovém centru, nebo při dni zazenu příští sobotu


Děkuji za odpověď.
Bohužel nebydlím v Praze, ani v jejím blízkém okolí. Musela bych sednout na autobus, potom vlak, pár hodin jet do Prahy, naštěstí od nádraží v Praze do Lotusového centra bych nějak dokulhala, pak v noci sháněla ubytování v Praze, nebo noční spoj zpět do mých končin.....a dál bych musela přenocovat někde u nádraží ve městě, protože autobusové spoje do vesnic tady v noci prostě nejezdí. Takže ta celá sranda s odpovědí na moji otázku by mne vyšla tak od 500 do 1500Kč.
Tuze drahá legrace, tak si ji nech...budu předpokládat, že dosud nevíš, co to to samadhi zazenu je, a proto tak v odpovědi na přímou otázku zoufale mlžíš.
Alaja
 

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. led 2013 13:20:40

Děkuji za odpověď.
Bohužel nebydlím v Praze, ani v jejím blízkém okolí. Musela bych sednout na autobus, potom vlak, pár hodin jet do Prahy, naštěstí od nádraží v Praze do Lotusového centra bych nějak dokulhala, pak v noci sháněla ubytování v Praze, nebo noční spoj zpět do mých končin.....a dál bych musela přenocovat někde u nádraží ve městě, protože autobusové spoje do vesnic tady v noci prostě nejezdí. Takže ta celá sranda s odpovědí na moji otázku by mne vyšla tak od 500 do 1500Kč.
Tuze drahá legrace, tak si ji nech...budu předpokládat, že dosud nevíš, co to to samadhi zazenu je, a proto tak v odpovědi na přímou otázku zoufale mlžíš.[/quote]


vědět nevědět, o to tu nejde, jde o to to zažít

jinak cesta za poznáním něco stojí, já letěl z prahy do New Yorku, pak z New Yorku vlakem do PRovidence a z nádraží v Providence mě vezl kamarád autem do buddhistického centra - tam jsem výměnou za učitele a samadhi zazenu a jídlo zdarma musel každý den pracovat, dva měsíce

nelituju toho

Dogen riskoval smrt cestou na kocábce přes moře z Japonska do Číny

Bodhidharma cestoval z Indie do číny, atd atd
Návštěvník
 

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. led 2013 13:23:53

vostalpetr píše:
Říká se jí podvědomí nebo nevědomí,


A kde to je ?

http://jung.sneznik.cz/prenos.htm

C.G.Jung: Přenos - Projekce:

Nevědomé obsahy zprvu vždy vystupují jako projikované na objektivní osoby a vztahy. Mnoho projekcí se rozpoznáním jejich subjektivní příslušnosti integruje definitivně v jedinci, jiné se ale integrovat nedají, nýbrž se od svých původních objektů sice oddělí, ovšem pak se přenesou na ošetřujícího lékaře. Mezi těmito obsahy hraje zcela zvláštní roli vztah k rodiči opačného pohlaví, tedy vztah syn-matka, dcera-otec, mimoto též bratr-sestra.

Přenos může být pozitivní nebo negativní: pozitivní přenos je charakterizován pocity respektu až obdivu, zatímco negativní přenos se vyznačuje odporem až hostilitou.

Projekce je bezděčný duševní proces, jehož výsledkem je to, že obsahy našeho vlastního nevědomí nacházíme u druhých.

Máme sklon domnívat se, že svět je takový, jak ho vidíme, a stejně tak naivně předpokládáme, že lidé jsou takoví, jaké si je představujeme ...

Všechny obsahy našeho vědomí jsou konstantně projikovány do našeho okolí, a teprve když prohlédneme určité vlastnosti našeho objektu jako projekce, jako imaga, podaří se nám je rozlišit od jeho skutečných vlastností ... Cum grano salis vidí člověk vlastní chyby, které u sebe neuznává, vždy u protivníka. Vynikající příklady najdete ve všech osobních polemikách. Člověk jež nemá neobvyklou míru sebeuvědomění, se nad své projekce nepovznese, ale většinou se jim poddá, neboť existence těchto projekcí je předpokladem přirozeného duchovního stavu. Projekce nevědomých obsahů je něco přirozeného a daného.

Projekce znamená přesunutí subjektivního obsahu na objekt. Je to proces protikladný introjekci. V souladu s tím jde o proces disimilace, při němž se subjektivní obsahy odcizují subjektu a jsou tak říkajíc vtěleny do objektu. Subjekt se zbavuje nepřijatelných, bolestivých obsahů tím, že je projikuje.

Všechny projekce vyvolávají protiprojekce tam, kde si objekt neuvědomuje vlastnost projikovanou subjektem, stejně jako analytik odpovídá na přenos „protipřenosem“, když přenos projikuje obsah, jež si lékař sám neuvědomuje, ale který u něho přesto existuje. Protipřenos je tudíž stejně užitečný a smysluplný nebo je stejnou překážkou jako přenos pacienta, když se snaží vytvořit lepší raport, nutný k rozpoznání určitých nevědomých obsahů. Protipřenos je stejně jako přenos cosi nutkavého, je to nesvoboda, protože znamená „mystickou“ tj. nevědomou identitu s objektem.

Návštěvník
 

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod Alaja » pon 21. led 2013 13:29:30

Návštěvník píše:vědět nevědět, o to tu nejde, jde o to to zažít

jinak cesta za poznáním něco stojí, já letěl z prahy do New Yorku, pak z New Yorku vlakem do PRovidence a z nádraží v Providence mě vezl kamarád autem do buddhistického centra - tam jsem výměnou za učitele a samadhi zazenu a jídlo zdarma musel každý den pracovat, dva měsíce

nelituju toho

Dogen riskoval smrt cestou na kocábce přes moře z Japonska do Číny

Bodhidharma cestoval z Indie do číny, atd atd

Cesta za poznáním? Někde daleko v zámoří najdeš něco jiného, než já na kanapi?
Já jen chtěla vědět, jak se jeho poznání (ruynina) liší od mého poznání..a od poznání dalších, co jsou tady...

Ale když je to tak tajné, a je nutná účast na sezení, tak si tu svou odpověď strčte za klobouk...nebo čepici.. :D
Alaja
 

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. led 2013 13:35:48

vostalpetr píše:To je pěkný,
ale na to sem se neptal ....

Kde to je ?

(neptal jsem se co jak funguje, ptal jsem se kde to je)

v podvědomí ;)
Návštěvník
 

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. led 2013 14:03:36

vostalpetr píše:A kde je to podvědomí ?

Mimo dohled tvého vědomí, ve kterém si uvědomuješ jen cca 10% toho, co v něm vyvstává. Zbývajících 90% tvoří obsah podvědomí (nevědomí). To obsahuje všechny tvoje neuvědomované sklony, které tě ovládají bez tvého vědomí.
Návštěvník
 

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod Pavel » pon 21. led 2013 15:09:30

Proč se osvícení lidé neshodnou?

Protože tady není obecně platná definice osvícení, kterou by uznávali všichni lidé všech tradic.

Každá tradice považuje svého zakladatele za osvíceného i když ne všichni jeho stav nazývají osvícením.

Tento zakladatel velice často po sobě nezanechal přímé písemné svědectví, ale známe jeho učení jen v podání následovníků.

Pokud pojem osvícení nahradíme pojmem pochopení ukáže se nám jistý použitelný model. Nechápeme (nejsme osvícení) protože žijeme v nevědomosti. Míra této nevědomosti je metou, na které stojíme. Z této mety popisujeme svůj stav. Pokud dosaženou metu považuji za osvícení, shodnu se na něm jen s těmi, kteří mi věří a nebo s těmi, kteří tuto metu také dosáhli a rovněž ji považují za osvícení.
Pavel
 

Re: Proč se osvícení lidé neshodnou? Otevřené forum

Nový příspěvekod teonik » pon 21. led 2013 15:32:54

ahoj Pavle,pěkně napsáno

proto myslím je záhodno pracovat na neustálém zvyšování svého Pochopení a moc nedumat,je-li už to Osvícení nebo ne...
......................................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

PředchozíDalší

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků