jak cvičit zazen doma o samotě

Moderátor: ryunin

jak cvičit zazen doma o samotě

Nový příspěvekod ryunin » úte 02. dub 2013 20:31:45

Dostal jsem otázku emailem, jak cvičit doma o samotě zazen.

Především chci zdůraznit, že cvičit zazen doma je mnohem lepší než necvičit vůbec - pokud máme opravdu zájem o buddhismus. Pokud je skupina, která cvičí zazen daleko, můžeme sami doma cvičit zazen. Pokud cvičíme se správným přístupem mysli - bez cíle a zájmu o sebe sama - a se správným postojem těla, rovnou páteří - pak není důvod, proč bychom nemohli cvičit zazen doma třeba celý rok. Pokud ale chceme proniknout do hloubky Buddhova učení, je dobré aspoň jednou za rok navštívit nebo setkat se na sesshinu s opravdovým učitelem buddhismu a ověřit si náš směr dharmy. Bez učitele si budeme nejspíše vymýšlet vlastní - neexistující - formy buddhismu.

Jinak je možné navštívit jednou za měsíce Den zazenu v lotosovém centru, který pořádá naše Dogen Sangha.

Ohledně programů, pravidelné praxe, co se týká textů a fotografií, je dobré občas navštívit naše stránky http://www.dogenzen.net.

Zvláště doporučuju text v češtině, pokud neznáte angličtinu, Úvod do buddhismu.

K samotnému zazenu. Tady je video,

http://www.youtube.com/watch?v=nsFlrdXVFgo

kde předvádí zazen můj dharmový dědeček Gudo Nishijima. Pokud nerozumíte, co říká anglicky, můžu zásadní věci přeložit do češtiny, ale v zásadě říká, že je důležité mít páteř rovně. Když sedíme rovně a nesnažíme se ničeho dosáhnout, co už by nebylo tady a te´d, sedíme ve stavu buddha. Vyšší stav v budhismu není. V některých indických učeních je možné dosahovat nejrůznějších stavů a úrovní mysli a těla, ale v buddhismu je nejvyšší stav být obyčejně a přirozeně v přítomnosti, držet páteř rovně a sedět ve stavu buddha, ve stavu probuzení.

Podrobné instrukce, jak cvičit zazen, sepsal mistr Dogen v textu Fukanzazengi. Zde je český překlad:

http://www.dogenzen.net/files/Fukan%20Z ... edited.pdf
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: jak cvičit zazen doma o samotě

Nový příspěvekod ryunin » úte 02. dub 2013 20:57:38

hledal jsem fotografie, kde by někdo dobře seděl v zazenu, s rovnou páteří a bez toho, aby mu padala hlava dopředu (častá chyba a v některých tradicích se na pozici hlavy nedbá)

nakonec jsem vybral obrázky Kodo Sawakiho v zazenu - zepředu i ze strany - všimněte si, že sedí rovně, páteř je rovně, hlava neklesá dopředu

obě kolena musí být na zemi kvůli stabilitě - což uklidňuje celkově

oči - pohled směřuje šikmo dolů, ale není zaměřen na žádné konkrétní místo

ramena jsou uvolněná,

dýcháme přirozeně, nesnažíme se regulovat dech, dech se sám díky pozici dříve nebo později prohloubí a to přináší klid do mysli celkově

na nic nemyslíme - když se přistihneme, že o něčem přemýšlíme, klidně se vrátíme k pozici, uvědomíme si, že jsme tedy a te´d a poopravíme případné tendence se naklánět do strany nebo dopředu nebo dozadu

nesnažíme se dosáhnout žádného konkrétního stavu těla a mysli, pouze setrváváme v přítomnosti

to se samozřejmě nemůže pořád dařit, což je přirozené - tedy se znovu vracíme do přítomnosti a neřešíme, co bylo před chvilkou

cvičíme ideálně deset až půl hodiny v kuse, pokud se cítíme naprosto dobře a nic nás nebolí, klidně můžeme sedět v kuse třeba 45 minut - není to ale závod s ostatními nebo snaha překonat světový rekord, to by pak ztratilo charakter zazenu

opravdový zazen cvičíme pouze v přítomnosti a bez dosažení jakéhokoliv výsledku, kromě toho, že jsme v přítomnosti


Jak zkazit zazen - uvažovat, jak dobře se cítím, jakého klidu jsem JÁ dosáhl, dosáhla, jak se rozšířilo MÉ vědomí, jak hluboké je MÉ samadhi, tedy kazíme zazen, pokud ho vztahujeme na SEBE, naopak zazen dostane charakter Buddhova cvičení, je to Buddhova zkušenost, když nemyslíme na sebe ani na ostatní, pouze sedíme tady a teď a nic neposuzujeme - sebe ani druhé. Zpětně, po zazenu, si samozřejmě smíme uvědomit, že náš zazen byl poněkud egocentrický a že jsme řešili hloubku svého samadhi, místo toho, abychom prostě seděli, ale to nevadí, příště se to třeba podaří bez egocentrických motivů.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: jak cvičit zazen doma o samotě

Nový příspěvekod ryunin » úte 02. dub 2013 20:58:32

zazen.jpg
a ty fotografie teda přikládám tady
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: jak cvičit zazen doma o samotě

Nový příspěvekod rafael » stř 03. dub 2013 16:22:40

cvičíme ideálně deset až půl hodiny v kuse, pokud se cítíme naprosto dobře a nic nás nebolí, klidně můžeme sedět v kuse třeba 45 minut - není to ale závod s ostatními nebo snaha překonat světový rekord, to by pak ztratilo charakter zazenu

opravdový zazen cvičíme pouze v přítomnosti a bez dosažení jakéhokoliv výsledku, kromě toho, že jsme v přítomnosti


a co když jsem v přítomnosti a nemusím takto sedět v meditaci, zazenové poloze..?? když se tak dívám na obrázek posedu, tak často sedávám na gauči podobně, ale akorát nemám ten polštářek.. :confused: , jinak je to podobná pozice, myslím si že tam hlavně kde o vzpřímenou páteř aby kundalini mohla přímo nahoru..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54


Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků