Kdo co chce

Moderátor: ryunin

Kdo co chce

Nový příspěvekod ryu.nin » stř 20. kvě 2015 22:33:29

Najednou si uvědomuju, že celá ta moje sekce tady se jmenuje Zen a Co je to zen....

Pamatuju si, že jsem na slovo zen poprvé narazil v nějakém komunistickém slovníku. Myslel jsem si, že to je nějaká varianta buddhismu.

Pak jsem narazil u kamarádky na knížku Introduction to Zen Buddhism. To napsal Daisets Suzuki.

Bylo to plné vysvětlování satori a příběhů o satori.

TEhdy jsem si říkal, a opravdu mi bylo jedno, co je západní a co je východní pojetí, že jestli to satori je pochopení pravdy všeho, pravdy sebe, světa, vesmíru, pak to chci. A z těch příběhů jsem měl pocit, že ti lidi opravdu pochopili cosi nesmírně hlubokého. Hlavně mě fascinovalo, že to , co oni měli pochopit, byla jakási zkušenost, ne intelektuální problém. To mě fascinovalo, cítil jsem v tom něco autentického.

Tak jsem se vydal hledat svého zenového mistra. Aby mi pomohl taky dosáhnout satori. Pochopení absolutní pravdy celého vesmíru. Samozřejmě v té zenové škole jsme se učili, že Buddhovo osvícení bylo satori. To je prostě japonský název pro osvícení.

Slova sem, tam, já to chtěl pochopit, takže jak se tomu nadává, mi bylo šuma fuk. Ale dráždily mě slova, buddha, nirvána, samsára, satori, pravda, samozřejmě že mě to vrtalo hlavou, hrozně moc, ale to oni chtějí v těchto zenových školách, tak vás zblbnou, až se může stát, že to všechno odhodíte. A tehdy vás přestane zajímat zen, satori, buddha, nirvána. Ale paradoxně, ono vás to začne zajímat z jiné stránky. Začne vás zajímat, jak to funguje v životě, a často taky proč to vůbec nefunguje, a jak se to projevuje a jak se to dá vysvětlit nebo učit druhé.

No a tak vlastně se vrátíte zpátky k literatuře, cvičení, učení, zenovým centrům, abyste se tím dál zabývali. Abyste sv tom nacházeli svobodu, kterou jste hledali, a a byste případně tuto svobodu ukázali druhým.

A často - když ukazujete tu svobodu , svobodu od sebe, od slov, od učení, od kategorií, prostě musíte říct - pusťte to z hlavy, pusťte z hlavy definice, kategorie, učení, pusťte z hlavy učitele, žáky, osvícené i neosvícené.

Když vás v hlavě, v mysli, neobtěžuje žádná myšlenka, žádná definice, když neulpíváte na žádném tvrzení, pak mi rozumíte. Pak jste nemuseli nikdy studovat zen a ani cvičit zazen a pokud jste schopni prožívat plně, co je tady a teď, pak nepotřebujete znát... ale někdy to může být na hranici arogance, a někdy to je arogance. Lidé se někdy chtějí učit, někdy potřebují učení, potřebují teorii, potřebují někoho, kdo jim ukáže cestu k pravdě. Pokud mají zájem, jako jsem měl já zájem, pak jim přejme, aby našli člověka, který jim tu cestu ukáže. Jsou lidé, kteří pravdu našli i bez někoho, kdo by jim pravdu ukazoval. Gótama byl taková velká jedna výjimka. Našel si cestu sám. I když mu spousta lidí ukazovala špatný příklad, aha, tudy to nejde, zjišťoval postupně Buddha. Ale ne každý má tak obrovskou, naprosto spalující touhu poznat pravdu za každou cenu, i kdyby ho to mělo stát zdraví, žaludek, střeva, plíce, srdce, kůži, zuby, nehty, to byl Gótama. Buďme rádi, že tu jsou tolerantní a laskaví učitelé, kteří nám ukážou kudy jít. Myslím, že v dnešní době nemusíme polykat hřebíky, abychom poznali pravdu, ale musí být něco v našem srdci, co hoří pro pravdu. Musí tu být mysl probuzení, vůle k pravdě, neutuchající touha poznat pravdu.
ryu.nin
 

Re: Kdo co chce

Nový příspěvekod .Petra » čtv 21. kvě 2015 9:15:32

miroslav píše:Jana tu například vyprávěla, jak ji Pana Maria protáhla astrálem, nechala ji juknout na Boha... To je typický příklad "duchovního" fantazírování a rádoby duchovních zkušeností.


Vize mají svůj význam - pro dotyčného, kterému se objevily. Když je použije k posílení ega = "Mám hotovo a ted mám právo poučovat ostatní", tak je zneužil a byly mu k ničemu... dokud nepřijde na to, k čemu mu měly opravdu pomoci.

:)
.Petra
 

Re: Kdo co chce

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 21. kvě 2015 9:48:42

.Petra píše:
miroslav píše:To je typický příklad "duchovního" fantazírování a rádoby duchovních zkušeností.

....a ted mám právo poučovat ostatní",...


Když tohle píšeš, dá se na to dívat jako na poučování ostatních? Nebo se na to dá dívat nějak jinak?
Návštěvník
 

Re: Kdo co chce

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 21. kvě 2015 10:10:45

Návštěvník píše:
.Petra píše:
miroslav píše:To je typický příklad "duchovního" fantazírování a rádoby duchovních zkušeností.

....a ted mám právo poučovat ostatní",...


Když tohle píšeš, dá se na to dívat jako na poučování ostatních? Nebo se na to dá dívat nějak jinak?


Je rozdíl, když poučuje ostatní ten, kdo něco ví, nebo něčemu rozumí nebo ten kdo v dané věci nic neví, nerozumí, jen potřebuje poučovat.
První je poslání, druhé je k posrání :D
Návštěvník
 

Re: Kdo co chce

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 21. kvě 2015 11:09:17

miroslav píše:
Jana píše:A ta představa, že já, Miroslav, to vím ze všech nejlíp, mě opravňuje k pocitu, že na rozdíl od těch druhých, kteří tady ničemu nerozumí, nepoučuji, ale konám své poslání.



To máš teda legrační představy :D


Takže to vidíš jakože poučuješ, i když na rozdíl od těch druhých ničemu nerozumíš? Nebo ještě nějak jinak?
Návštěvník
 

Re: Kdo co chce

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 21. kvě 2015 12:27:34

miroslav píše:P.S.
Koukám že už zase začínám "diskutovat" jako ženská.
Hold kdo s čím zachází, tím taky schází ...


jestli to spíš nebude tím, že máš smysl pro humor :)
Návštěvník
 

Re: Kdo co chce

Nový příspěvekod irulan » čtv 21. kvě 2015 12:27:55

Aspon je sranda :)
Nemusis si za kazdou cenu udržovat tu svoji image ;)
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Kdo co chce

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 21. kvě 2015 12:28:33

irulan píše:Aspon je sranda :)
Nemusis si za kazdou cenu udržovat tu svoji image ;)



jj přesně to jsem tím myslela :yes: :)
Návštěvník
 

Re: Kdo co chce

Nový příspěvekod ryunin » čtv 21. kvě 2015 15:24:58

teda ten vostálpetr, to už je slabej vodvar toho, co psal dřív...

už je za zenitem, no...
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10

Re: Kdo co chce

Nový příspěvekod ryunin » pát 22. kvě 2015 10:46:03

vostalpetr píše:Jen se neboj,

to já jen abych tě nevyplašil,

páč ti budhisti jsou takový citlivky,

jen na ně zařveš, už upadnou do satori...


No já tě viděl v hospodě a od tý doby vím, že nejsi vlk v rouše beránčím, ale beránek v rouše vlčím, takže vím, že všechno, co píšeš, myslíš hrozně dobře a hezky.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 14:19:10


Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník