Čemu věří Jana?

Moderátor: ryunin

Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod ryunin » úte 13. dub 2021 19:50:01

Jak všichni víme, Jana už tu léta všem vysvětluje, co je pravé osvícení a podobně. Z nějakého neznámého důvodu na ní mnoho lidí často útočí - teď neříkám, že je to dobře nebo špatně - jen je to zvláštní. Nikdy jsem přesně nepochopil, o co tu kráčí. Kritizují ji často i ti nebo ty, kteří působí, že mají zajímavé duchovní zkušenosti a rozhodně nepůsobí, že by byly "méně osvícení" než Jana.

Tak jsem si řekl, že Janu vyzkouším, otestuju. Jestli ti to Jano, nevadí, a jsi ochotná to zkusit, tak bych se tě zeptal na pár věcí.

Často říkáš, že to a to je pouze iluze. Je tedy něco, co není iluze?
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod Jana » stř 14. dub 2021 6:05:42

Ryunine, díky. Slepý nikdy nemůže otestovat vidomého, jestli opravdu vidí, protože nemá šanci kontrolovat, jestli vidomý neblafuje. A vidomý nepotřebuje testovat slepého, jestli je slepý, a ani vidomého, jestli věří, že vidí.

Ale berme tu Tvou otázku jako možnost otevírat se co možná nejhlubšímu vhledu.
ryunin píše:
Často říkáš, že to a to je pouze iluze. Je tedy něco, co není iluze?


Psal jsi:


Poznání, že nejsi nic, je blahem, štěstím, radostí, stejně tak jako vědomí, že jsi vším. Obojí je stejné. Ano, to, co není iluzí, je Sat-čit-ánanda.

Spira tohle poznání definuje například slovy: "Nejsem nic je moudrost. Jsem vším je láska. Jsem něco je iluze."

Běžnou iluzí je - jsem tělo, jsem to, co si myslím, jsi tělo, jsi to, co si o Tobě myslím. Vnímání reality prostřednictvím smyslových vjemů zpracovávaných myslí je tou iluzí, o které mluvím. Ne, že by Tvé tělo nebylo realitou, ale prostřednictvím smyslového vnímání ta realita není poznávaná celistvě. Je poznávaná v projekci času a prostoru, kterou vytváří mysl. Z pohledu času je možné sledovat vznik těla, zánik těla. S vědomím nekonečnosti času se objevení a zmizení tohoto těla jeví jako nepatrný sotva postřehnutelný záblesk, v poměru k věčnosti Tvé tělo není ničím. Když se zastavíme v přítomnosti a budeme zkoumat hmotu Tvého těla těmi nejdokonalejšími přístroji, protože smyslové vnímání je nedokonalé, tak z té největší vzdálenosti tělo mizí ve světélkujícím prázdnu Vesmíru. A v největším detailu zase objevíš světélkující prázdno hmoty. Všechno, co budeš takhle celistvě a detailně zkoumat bude stejné.

Dospěješ k poznání, které Buddha definoval jako: "Forma je prázdnota a prázdnota je forma."

V tichu bezpodmínečně milujícího srdce žádné přístroje ke zkoumání skutečnosti nepotřebuješ. Je tady jediná nekonečná vědomá existence. Bytí. Nekonečně lahodné, míruplné, krásné, protože ať se podíváš na cokoliv, co se jeví jako problém, tak to není ve skutečnosti vůbec nic. Vším, co je skutečné, je jen láska, proto je to všechno tak krásné.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6877
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod lklknml » stř 14. dub 2021 10:53:50

Jana píše:Slepý nikdy nemůže otestovat vidomého, jestli opravdu vidí, protože nemá šanci kontrolovat, jestli vidomý neblafuje.

Může, a také k tomu vidomí nabádají (např. "po ovoci poznáte je"). Dobrý strom neplodí špatné ovoce, vidomý např. neblafuje o svých znalostech, ani u tak pomíjivé věci, jako je virus.

Jsem si docela jist, že bych dokázal zplodit podobné texty o duchovnu jako ty, Jano. Ale neztotožňoval bych se s nimi, tj. poznám, že nejsou moje. Podobně jako čtení krásných Mayových textů ze mě neudělá Vinnetoua, ačkoli se to některým lidem přihodit může. Otázkou je, co s takovými lidmi pak dělat. Ze zkušenosti se dá soudit, že vysvětlování k ničemu nevede. Oni se totiž právě ze slov zbláznili.

Jana píše:Vším, co je skutečné, je jen láska, proto je to všechno tak krásné.

Tak proč jsi mě zabanovala, za opici s natáčkama, cožpak nebyla krásná? :)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod Jana » stř 14. dub 2021 11:10:35

Zdenku, nevím, jestli to zabanování bylo zrovna za opici, typla bych si, že Tvým zvykem svého času bylo neustálé povrchní posuzování druhých, které s pravdou nemělo nic společného. Krásné je z mého pohledu jen to pravdivé, to nepravdivé z mého pohledu je nevědomé a tím pádem by se dalo říct, že hloupé. A přemíra hloupých projevů na těchhle stránkách nemá co dělat. Podobně by Tě jistě vyhodili i mniši z jejich kláštera, kdybys na ně rozpustile vystrkoval holý zadek.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6877
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod lklknml » stř 14. dub 2021 12:39:54

Jana píše:Podobně by Tě jistě vyhodili i mniši z jejich kláštera, kdybys na ně rozpustile vystrkoval holý zadek.

Ale to já ve své podstatě dělal, tedy na představeného (byl tam dosazen voj. chuntou), pokud a jen pokud jsem se mohl v diskuzi vyjadřovat k tzv. "učení dharmy". Hínajána je totiž filosoficky velice slabá a já měl toho vskutku usilovně promyšleno/nastudováno dost (už jen proto, že jsem v tom hledal únik ze sebevražedných tendencí). Ale musel jsem to samozřejmě dělat v rámci pravidel, na to jsem si musel dávat velký pozor, klanět se k zemi, nepřerušovat, nexichtit se ale tvářit se zdvořile atpod., to je snad jasné. Nejen proto, že když jsem někde v cizině na návštěvě, tak musím respektovat jejich kulturní a společenská pravidla, ale právě proto, aby mě nemohli kvůli tomu mému slovnímu působení vyhodit. Takže si myslím, že mě z povrchního přístupu či překračování pravidel neusvědčíš (koneckonců archiv tu máš).

Já jsem totiž "vystrčil holý zadek" na to tvoje domněle neexistující já (na tu tvoji domnělou prázdnotu). A to se naštvalo. A tak se prozradilo. A proto si to nepamatuješ, protože se k němu znát nechceš. A tak jednou označíš mé projevy bez podkladu za hloupé, podruhé se mnou nemluvíš... :-)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod dodo » stř 14. dub 2021 14:34:42

Zdeněk píše:...
Tak proč jsi mě zabanovala, za opici s natáčkama, cožpak nebyla krásná? :)



To skutočne očakávaš, od osvieteného ktorý poznáva všetko ako Lásku, že sa mu to osvietením pomotá v hlave takým spôsobom, že tým osvietením zrazu musí začať žiť úplne neprakticky a preto musí nechať kdekoho, trebárs aj zlomyselného, do seba rýpať ? Fotkami opíc, stupídnymi videami,...a podobne ?

To máš, mierne povedané, divné predstavy a očakávania od osvietených, Zdenku. Aj popis tvojho pôsobenia v barmskom kláštore o mnohom vypovedá...
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod lklknml » stř 14. dub 2021 16:25:29

dodo píše:To skutočne očakávaš, od osvieteného ktorý poznáva všetko ako Lásku, že sa mu to osvietením pomotá v hlave takým spôsobom, že tým osvietením zrazu musí začať žiť úplne neprakticky a preto musí nechať kdekoho, trebárs aj zlomyselného, do seba rýpať ? Fotkami opíc, stupídnymi videami,...a podobne ?

To máš, mierne povedané, divné predstavy a očakávania od osvietených, Zdenku. Aj popis tvojho pôsobenia v barmskom kláštore o mnohom vypovedá...

Fotka opice s natáčkama mi přijde v našem kulturním prostředí jako inteligentní metafora pro zmýleně osvíceného. Ježíšovo "Váš Otec je ďábel" pro zbožné farizeje a zákoníky je mnohem drsnější, zrovnatak jako Buddhovo hrubé vyjádření pro krásnou slečnu dle mnicha Sarany. Nemluvě o tvrdých tělesných trestech v některých zenových klášterech. Nemusíš mi psát, že co je dovoleno pánovi, není dovoleno volovi, to už jsi mi psal několikrát, takže jsem si to zapamatoval. Těmito příklady toliko vykresluji kontext naší situace: není pro nás nešťastnější situace, než když nevědomě bloudíme a je neocenitelnou pomocí, když nám někdo pomůže si to uvědomit (odtud i volba prostředků). Pokud to považuješ za zlomyslnost, jsme každý zjevně v jiném kontextu.

Čistému vše čisté. Když jsem se v Barmě konečně se "svým" mnichem setkal (na kterého jsem tam 2 měsíce čekal), zjistil jsem, že vlastně není schopen ani pochopit, o čem mluvím. Ale ani po tom všem utrpení jsem k němu necítil žádnou zlost (zlost jsem pociťoval vůči onomu představenému, a taky jsem mu to dal před odjezdem na poslední schůzce, na kterou jsem si schválně počkal, drsným způsobem zdvořile sežrat). Prostě to nešlo, u něj jsem se mohl zlobit jen sám na sebe.

Nu a proto sem píšu: já jsem vymyšlené filosofické "osvícení" zažil. Je tvořené myslí a je zhoubné. V tom vidím nebezpečí pro ryunina - když jenom seděl, bylo to super. Ale teď to jeho mysl začíná uchopovat. Ono vůbec ta jeho zenová odnož by se mohla jmenovat "zen kafrajících žvatlalů". Kdyby vedle toho "jen seděli", tak by to tak nevadilo. Ale když těm svým výplodům (a navíc ne moc moudrým) budou přikládat nějaký zásadní význam, je to průšvih. Mě moje mysl (která chytrá je) od barmské praxe, která měla v mém životě podstatný smysl, odvedla.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod miroslav » stř 14. dub 2021 18:26:16

Abych taky přispěl svojí troškou

Jana je fajn, mám ji rád a jsem jí vděčný, že to tady provozuje. A také, že se poslední dobou tolik neprezentuje a nevměšuje jako dříve. Akorát, když ji tady Rynuin vyprovokoval, tak prezentuje, jak ona to osvícení chápe.
Nemám moc rád pojem "osvícení". Raději duchovní pokrok "měřím" mírou osvobození.
A Jana bohužel, stejně jako většina lidí osvobozená není.
Možná má Jana otevřené srdeční a šestou čakru, ale v tom osvobození nespočívá. Ví, cítí, ale to k osvobození nestačí. Možná naopak, když na tomto rozumovo-pocitovém "poznání" člověk ulpí. Když ulpí, cesta se zastaví, jakoby dál už nemůže vést. Ano nevede, protože to ulpění je slepá cesta.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3399
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod ryunin » stř 14. dub 2021 19:53:17

Jano, v Zenu to funguje trochu jinak. Mistr žáka často testuje i naopak. V zenové literatuře je spousta příběhů, kde mnich přijde za mistrem a vytahuje se, že je osvícenej. Mistr ho tedy otestuje a buď mu řekne, hele, jsi mimo, tohle není osvícení, nebo to uzná. A obráceně, žáci často mohli mít pochybnosti o autenticitě mistra a jeho zkušenosti, tak ho testovali o sto šest.

Další věc je, že v Zenu být probuzený je totéž, co uvědomit si, vidět, že jsem oklamaný. Proto žádný zenový mistr o sobě neprohlašuje, že je probuzený - to by bylo stejné, jako by tvrdil, že je beznadějně oklamaný. Ale naopak zenoví mistři často mluví o svých klamech a iluzích - nechápou je ale jako něco definitivního, ale jako něco, co ze znovu ukazuje v pravém světle uprostřed praxe zazenu nebo uprostřed každodenních činností.

Kodo Sawaki řekl - satori (probuzení) je jako zloděj, který se vloupal do prázdného domu. Není tu nic, co by si mohl vzít.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Co poznává Jana?

Nový příspěvekod Jana » stř 14. dub 2021 20:28:38

Jano, v Zenu to funguje trochu jinak. Mistr žáka často testuje i naopak. V zenové literatuře je spousta příběhů, kde mnich přijde za mistrem a vytahuje se, že je osvícenej. Mistr ho tedy otestuje a buď mu řekne, hele, jsi mimo, tohle není osvícení, nebo to uzná. .

Něco takového se klidně může dít. Nicméně osvícený nějaké potvrzení od někoho nepotřebuje.

A obráceně, žáci často mohli mít pochybnosti o autenticitě mistra a jeho zkušenosti, tak ho testovali o sto šest.

Možná to bylo spíš testování své vlastní schopnosti otevřít se tomu, co mistr sděluje. Označit toho, komu nerozumím za neprobuzeného může být méně bolestné, než přiznat si, že mi chybí schopnost mu porozumět.

Další věc je, že v Zenu být probuzený je totéž, co uvědomit si, vidět, že jsem oklamaný. Proto žádný zenový mistr o sobě neprohlašuje, že je probuzený - to by bylo stejné, jako by tvrdil, že je beznadějně oklamaný.

To jistě, jakmile se objeví probuzení, tak zmizí ztotožnění s čímkoliv. Vzpomínáš?
Prostě když si díky nějaké praxi uvědomujeme, že nejsme nic,...

A proto myšlenka, že něčím jsme, je kontraproduktivní a nesmyslná.

Ale naopak zenoví mistři často mluví o svých klamech a iluzích - nechápou je ale jako něco definitivního, ale jako něco, co ze znovu ukazuje v pravém světle uprostřed praxe zazenu nebo uprostřed každodenních činností.

Tohle neznám, možná bys sem mohl dát nějakou ukázku.

Kodo Sawaki řekl - satori (probuzení) je jako zloděj, který se vloupal do prázdného domu. Není tu nic, co by si mohl vzít.

Ano. Dá se to tak vyjádřit. Není tady nic, co by mohlo zvýšit jeho hodnotu.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6877
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod ryunin » stř 14. dub 2021 23:03:47

Tady je jedna slavná báseň zenového mistra Ikkjú, který žil v patnáctém století. Uvědomoval si svoje touhy, nebránil se jim, uvědomoval si svoje sny, nebojoval s nimi:

Eight inches strong, it is my favourite thing;
If I’m alone at night, I embrace it fully—
A beautiful woman hasn’t touched it for ages.
Within my fundoshi there is an entire universe!

Osm palců dlouhý, to je moje oblíbená hračka
Když jsem v noci sám, pořádně ho vezmu do ruky
Krásná žena se ho nedotkla celé věky
V mých spodkách se skrývá celý vesmír!


Kodo Sawaki o sobě řekl:

"Když pronáším tahle slova, nemluvím zde k vám, ale kvůli sobě. Nehraje žádnou roli, jestli mě někdo poslouchá nebo ne. Mně jde jen o to, abych vodu (klamy), která ve mně je, vypumpoval ven. Když mluvím, mluvím k sobě, abych přivedl na světlo své pravé já."

U Ikkjúa jde o to, že se nebrání svým vášním a snům, nechá jim volná průběh. Sawaki si uvědomuje své klamy a iluze a nechce jimi být zahlcen - to je standartní způsob v zenu, Ikkjú byl enfant terrible zenu... v Japonsku spíš lidový hrdina než odstrašující příklad. Oba dva si ale nedělají žádnou naději, že by se mohli někdy v budoucnu navždy zbavit všech tužeb a klamů.

Nejsem si jist, kdo to řekl, který zenový mistr, ale řekl: Nesnažte se zbavit iluzí - jen pozorujte, jak se samy rozpouštějí, když cvičíte zazen.

V Zenu jsou různé způsoby, jak pracovat se svými klamy, ale tato práce nekončí nikdy.

Jakmile už jen řekneme "já", začali jsme říkat hlouposti, když to vezmeme do důsledku.
ryunin
 
Příspěvky: 706
Registrován: čtv 22. zář 2011 13:19:10

Re: Co poznává Jana?

Nový příspěvekod Jana » čtv 15. dub 2021 6:03:16

ryunin píše:Tady je jedna slavná báseň zenového mistra Ikkjú, který žil v patnáctém století. Uvědomoval si svoje touhy, nebránil se jim, uvědomoval si svoje sny, nebojoval s nimi:

Eight inches strong, it is my favourite thing;
If I’m alone at night, I embrace it fully—
A beautiful woman hasn’t touched it for ages.
Within my fundoshi there is an entire universe!

Osm palců dlouhý, to je moje oblíbená hračka
Když jsem v noci sám, pořádně ho vezmu do ruky
Krásná žena se ho nedotkla celé věky
V mých spodkách se skrývá celý vesmír!

Vesmírný orgasmus, kdy energie mysli a těla tančí v jedné extázi s celou existencí, je tím, co osvobozuje od připoutanosti k tělu.

ryunin píše:Kodo Sawaki o sobě řekl:

"Když pronáším tahle slova, nemluvím zde k vám, ale kvůli sobě. Nehraje žádnou roli, jestli mě někdo poslouchá nebo ne. Mně jde jen o to, abych vodu (klamy), která ve mně je, vypumpoval ven. Když mluvím, mluvím k sobě, abych přivedl na světlo své pravé já."

Tohle je obrazně řečeno nejvyšší level, kdy je jasné, že Ty i já je jediné pravé Já. Takže případný Tvůj klam je můj klam, který ve mně je a náš rozhovor je tady jen proto, aby ten můj klam ve mně zmizel. Není tady nic takového jako učitel a žák. Je tady jen osvětlující proces, který je nádherný a nemá chybu.

U Ikkjúa jde o to, že se nebrání svým vášním a snům, nechá jim volná průběh. Sawaki si uvědomuje své klamy a iluze a nechce jimi být zahlcen - to je standartní způsob v zenu, Ikkjú byl enfant terrible zenu... v Japonsku spíš lidový hrdina než odstrašující příklad. Oba dva si ale nedělají žádnou naději, že by se mohli někdy v budoucnu navždy zbavit všech tužeb a klamů.

Z pohledu celistvosti existence tady není vůbec nic špatně, dokonce ani to, když se říká, že je něco špatně a dokonce ani to, když se upozorňuje na to, že to je klam, který je špatně.

Klamem je ztotožnění s individualitou, ale i když tady tenhle klam může být, může tady být i jasné, co je skutečnost. Jsou tady projevy individualit, ale to, kým skutečně jsem, jsi, jsme, je za veškerým projevem, v tichu srdce tím nekonečným, věčným. Tady nikdy žádná touha po ničem jiném není, protože nic jiného, než to, co je, neexistuje. Jakákoliv naděje po něčem jiném je nesmyslná.
A když je tohle jasné, tak spíš než o jakékoliv touze po čemkoliv by se dalo mluvit o nekonečném vděku.

Nejsem si jist, kdo to řekl, který zenový mistr, ale řekl: Nesnažte se zbavit iluzí - jen pozorujte, jak se samy rozpouštějí, když cvičíte zazen.

V Zenu jsou různé způsoby, jak pracovat se svými klamy, ale tato práce nekončí nikdy.

Z pohledu individuality a ztotožnění s ní se jeví, že je tady ta možnost dělat z něčeho něco lepšího, než čím to je. Ale s vědomím celistvosti je to celé jen klamem, se kterým je nesmysl cokoliv dělat. Protože to, co je, je to nejlepší, co může být.

Prostě když si .... uvědomujeme, že nejsme nic, pak pláčeme radostí, ...
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6877
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod lklknml » čtv 15. dub 2021 7:07:22

ryunin píše:Tady je jedna slavná báseň zenového mistra Ikkjú

Ano, to je na Ikkjú cenné, že upřímně popisuje vlastní zkušenost. Potíž je, že je titulován mistrem Zenu čili osvíceným. Lépe je měřit Miroslavou mírou osvobození. Protože to umožňuje se vyhnout matoucímu závěru, že Ikkjúho nedostatky jsou vlastně v pořádku. Nejsou. Jak dosvědčuji, lze dosáhnout větší svobody. Katolický kněžský celibát nevznikl kvůli iracionální bigotnosti, ale právě kvůli směřování ke svobodě.
Na druhé straně striktní požadavek sex. abstinence vedl k hrozným hříchům páchaným katolickým kněžstvem na dětech či choromyslným deviacím mnichů, popisovaných ve starověkých buddhistických spisech.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod lklknml » čtv 15. dub 2021 8:20:57

Když nad tím tak přemítám, tak ono světlo, díky kterému zde píšeme, uchopuje naše mysl. Nemůžeme jinak, nelze se tomu vyhnout, jestliže chceme sdílet. Pokud ulpíme na svém popisovaní (např. na představě zloděje v prázdném domě), nastávají potíže. A tak mysl udělá z potíží ctnost. A třeba se s tím i vytahuje. A různí mamlasové v průběhu staletí pak z oněch potíží udělají "cestu".

(tzv. cesta zenu :D)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod ryu.nin » čtv 15. dub 2021 8:21:51

Zdeněk píše:
ryunin píše:Tady je jedna slavná báseň zenového mistra Ikkjú

Ano, to je na Ikkjú cenné, že upřímně popisuje vlastní zkušenost. Potíž je, že je titulován mistrem Zenu čili osvíceným. Lépe je měřit Miroslavou mírou osvobození. Protože to umožňuje se vyhnout matoucímu závěru, že Ikkjúho nedostatky jsou vlastně v pořádku. Nejsou. Jak dosvědčuji, lze dosáhnout větší svobody. Katolický kněžský celibát nevznikl kvůli iracionální bigotnosti, ale právě kvůli směřování ke svobodě.
Na druhé straně striktní požadavek sex. abstinence vedl k hrozným hříchům páchaným katolickým kněžstvem na dětech či choromyslným deviacím mnichů, popisovaných ve starověkých buddhistických spisech.
Tady není o co se přít. Ikkyu satori poznal. Satori není nějaký stupeň vhledu. Ale prohlédnutí skrz naskrz. Současně ale to není konec iluzí a tužeb. Jen je už dokážeš vidět z druhé strany. Ale abys je viděl z druhé strany, musíš pro to něco dělat. No a co se týká titulu zenového mistra, Ikkyu oficiálně zenovým patriarchou byl. Jen se prostě vymykal.
ryu.nin
 

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod Ryu.nin » čtv 15. dub 2021 8:30:09

Ještě k té svobodě. V zenu nejde o to dosáhnout svobody jednotlivce. Chci dosáhnout osvobození od klamů a tužeb je- cítíš v tom to ego? Na druhou stranu splynout s utrpením všech bytostí a přijmout je za svoje... celibát by měl pomáhat soustředěné praxi. Ale cílem není zbavit se tužeb.
Ryu.nin
 

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod Jana » čtv 15. dub 2021 8:34:42

Ryu.nin píše:Ještě k té svobodě. V zenu nejde o to dosáhnout svobody jednotlivce. Chci dosáhnout osvobození od klamů a tužeb je- cítíš v tom to ego? Na druhou stranu splynout s utrpením všech bytostí a přijmout je za svoje... celibát by měl pomáhat soustředěné praxi. Ale cílem není zbavit se tužeb.

Představa, že individualita dosáhne někdy dokonalé svobody je naprosto nesmyslná. Naopak ztotožnění s individualitou je přesně to, co svobodu bere. Proto cestou ke svobodě je tohle:

Ryu.nin píše:Prostě když si díky nějaké praxi uvědomujeme, že nejsme nic, pak pláčeme radostí, ...


Obrázek

Obrázek
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6877
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod lklknml » čtv 15. dub 2021 8:49:47

ryu.nin píše:Tady není o co se přít. Ikkyu satori poznal.

Souhlasím, jde o zenové dogma.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod lklknml » čtv 15. dub 2021 8:54:02

Hle na Pathama-buddhavacanam, první slova Buddhy po probuzení:

Nejedním zrozením v samsárickém kruhu jsem se ubíral, nenalézaje stavitele domu, kterého jsem hledal: utrpení zrození zas a zas.
"Staviteli domu, spatřen jsi, znovu dům nepostavíš: všechno tvé žebroví je zlomeno, krov domu odstraněn, mysl došla nesloženého, zániku toužení* bylo dosaženo."


*zvýrazněno speciálně pro ryunina
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Čemu věří Jana?

Nový příspěvekod miroslav » čtv 15. dub 2021 12:42:31

Jana píše:
Poznání, že nejsi nic, je blahem, štěstím, radostí, stejně tak jako vědomí, že jsi vším. Obojí je stejné. Ano, to, co není iluzí, je Sat-čit-ánanda.

Spira tohle poznání definuje například slovy: "Nejsem nic je moudrost. Jsem vším je láska. Jsem něco je iluze."


Tohle není poznání, tohle je identifikace (ztotožnění) s krásnou a iluzorní představou "všeho"

Jsem-li opravdu ničím a tedy zároveň vším, pak jsem i tou iluzí, nevědomostí, utrpením, radostí, krvelačností predátora, strachem objeti, smrtí, zrozením, touhou, nenávistí, závistí, chtíčem atd. To vše existuje, je to realita, je to "jméno a tvar" a utíkat se jen k sat čit anandě není ani poznáním, ani probuzením, ani osvobozením.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3399
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Další

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků