Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Moderátor: ryunin

Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod ryu.nin » sob 17. dub 2021 16:36:42

Zdeněk nám zatím neodpověděl - nebo jen v jakýchsi hádánkách, které jsem nepochopil - jaké učení vlastně uznává a proč a co čeká od svého života nebo jak vážně toto učení, které vyznává, bere, jak ho aplikuje v životě.

Zkusím odpovědět za něho. On z toho aspoň může vyškrtnout to, co se nehodí. Nehodící se škrtněte.

Zdeněk podle všeho vyznává toto učení:

Rané buddhistické školy i moderní školy Theráváda učí, že lidé začínají praktikovat jako obyčejné bytosti a procházejí 52 fázemi, aby dosáhli stavu osvíceného mudrce. Když praktikující dosáhne závěrečné fáze osvícení, je osvobozen od samsáry, která je definována jako utrpení způsobené třemi jedy chamtivosti, nenávisti a klamu. Když je mudrc osvobozen od těchto tří jedů, je osvobozen od cyklu opakovaného zrození, pozemské existence a smrti a vstupuje do nirvány, což je sanskrtský výraz, který v doslovném překladu znamená „sfouknutí“ nebo „zhasnutí“, což je trefná metafora, protože nirvána je stav, ve kterém jsou tři požáry chamtivosti, nenávisti a klamu vyhozeny nebo uhašeny.

Jde především o to, že podle učení théravády laik nemůže dosáhnout osvícení. Pouze mniši a k tomu je právě zapotřebí, aby se zcela vzdali sexuálních aktivit.

Vidíme, že tu jde o velmi specifické chápání Buddhova učení. Argument, že právě toto je jediné učení Buddhy, je podobný jako argument, že jedině katolíci znají Krista a podobně. Zdeněk je expert na argumenty, tak možná sám s nějakým vysvětlením, proč je to vadný argument, přijde.

Koukněme se tedy, co to vlastně Zen v podstatě je, kde se v buddhistické historii vzal.

Začalo to totiž tzv. Mahájánou.

Mahájána vznikla jako určitá forma chápání Buddhova učení, podobně jako Théraváda - po smrti Buddhy.

O co šlo v Mahájáně?



Mahájána přichází s radikálním konceptem tvz. bódhisattvy. V sanskrtu znamená Bodhi „probuzení nebo osvícení“ a sattva znamená „vnímající bytost“. Bódhisattva je probuzený člověk, který praktikuje Buddhovu cestu kvůli všem bytostem. Mahájanští buddhisté nepraktikují, aby dosáhli svého osobního osvobození, ale spíše praktikují ve prospěch všech bytostí. Bódhisattva vytváří bódhičittu, spontánní přání vyplývající ze soucitné mysli a slibuje, že bude praktikovat, dokud nebudou všechny bytosti přivedeny na druhý břeh, místo nirvány. I když je praktik osvobozen od tří jedů, rozhodne se nevstoupit do nirvány, ale zůstat v samsáře, dokud nebudou všechny bytosti osvobozeny od tří požárů.

Zen vznikl v rámci mahájánového buddhismu, proto v Zenu není kladen důraz na vlastní osobní osvícení, ale na praxi a život ve prospěch všech bytostí. Proto zenová učitelka, když narazila na osvíceného žáka, okamžitě zdůraznila další, nikdy nekončící práci na sobě ve prospěch všech cítících bytostí. "Ego" opravdu není v Zenu oslavováno, naopak. Zen si na jednu stranu váží poctivé praxe théravádových mnichů, na druhou stranu odrazuje stoupence zenu, aby se soustředili na "vlastní osvícení" nebo "vlastní osvobození".

Ale Zen není prostě nějakým náhodným výhonkem mahájánového buddhismu. Na začátku, jakýmsi zárodkem zenového učení byl indický mahájánový učitel Nágárdžuna. Ten založil filozofickou školu madhjamaka. Pořád se nacházíme ve vodách buddhistické filozofie. Srovnejte to s tím, co v bibli řekl Ježíš, a tím, co o Bohu, Kristu a Duchu svatém napsali teologové mnoho let po ukřižování Krista. Teologie má vysvětlovat, o co v bibli jde. Podobně buddhistická filozofie vysvětluje, co učil Buddha. I kdybychom měli přímé záznamy toho, co Buddha řekl, potřebovali bychom učitele, aby nám Buddhova slova vysvětlil. Mám před sebou přímý záznam toho, co řekl Kodo Sawaki ve dvacátém století. ALe většina lidí tomu nerozumí. Proto tu je někdo, kdo vysvětluje, co ten a ten Buddha řekl. Jak v křesťanství, tak v buddhismu, se neobejdeme bez těch, co vysvětlují nebo přinášejí dokonce nové pohledy na smysl křesťanství nebo buddhismu. Kdybychom měli jen jednu knihu, kterou skutečně napsal Buddha Gautama, ale nikdo by jeho slova nechápal, bylo by nám to k ničemu, mohli bychom mumlat ta slova, ale nikdo by nevěděl, co znamenají. Tak je logické, že hned po smrti Buddhy se lidé začali snažit vysvětlovat, co Buddhova slova znamenají. Vzniklo mnoho filozofický škol. Každý si může vybrat, která škola ho oslovuje.

Mně oslovil Nágárdžuna.

Protože v podstatě řekl:

“is” is not, “not is” is not, “is and is not” is not, “not (is and is not)” is not, this is liberation, this is the way out of the hells we so easily fall into.

To je - je špatně. To není - je taky špatně. Ani to, ani tamto - je taky špatně. A tvrdit, že to tak je, je taky špatně. A v tom spočívá osvobození, které od Nágárdžuny přejal Zen. Zkrátka poznal prázdnotu všeho, o které Nágárdžuna učil, prázdnotu, která sama také nemá žádnou podstatu. A tohle není žádný nihilismus, protože tahle prázdnota je plná mraků a deště a tulipánů.

K tomu, abychom cvičili zen, evidentně nemusíme být mniši a nemusíme se vzdát sexuálního života. Mnohem důležitější je být ochoten vidět, že všechno, co tvrdíme, je chyba. Když konečně vidíme, že všechna tvrzení, včetně tohoto tvrzení, jsou špatná, můžeme vykročit do osvobozeného vesmíru.

Nejde vůbec o neškodnou hříčku se slovy. Když se totiž důsledně řídíme filozofií, která nepovažuje žádné tvrzení za definitivně správné, teprve máme prostor, abychom jednali autenticky morálně, a ne na základě morálky, která je produktem nějakého učení.

Čím větší máme svobodu, o to větší je naše zodpovědnost.
ryu.nin
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostalpetr » sob 17. dub 2021 16:45:47

A tohle není žádný nihilismus, protože tahle prázdnota je plná mraků a deště a tulipánů.


To je fakt,
letos to jaro stojí za hovno,
já bych měl radši tu prázdnotu plnou slunce, jasný voblohy a holek v minisukních...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod ryu.nin » sob 17. dub 2021 18:19:10

vostalpetr píše:
A tohle není žádný nihilismus, protože tahle prázdnota je plná mraků a deště a tulipánů.


To je fakt,
letos to jaro stojí za hovno,
já bych měl radši tu prázdnotu plnou slunce, jasný voblohy a holek v minisukních...


Už se na tom pracuje, mám přímou linku k Pánu Bohu.
ryu.nin
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod lklknml » sob 17. dub 2021 19:08:49

ryu.nin píše:“is” is not, “not is” is not, “is and is not” is not, “not (is and is not)” is not, this is liberation, this is the way out of the hells we so easily fall into.
...
Nejde vůbec o neškodnou hříčku se slovy. Když se totiž důsledně řídíme filozofií, která nepovažuje žádné tvrzení za definitivně správné, teprve máme prostor, abychom jednali autenticky morálně, a ne na základě morálky, která je produktem nějakého učení.

Základem buddhizmu je autentická Buddhova zkušenost osvobození (kterou chce i Zdeněk), nikoli filosofie.
Buddhizmus filosofii používá, ale není dobré zapřahat vůz před koně. Protože nikdo nedá, čeho nemá - moje zkušenost se Zenem je právě taková. "Mahájanští buddhisté nepraktikují, aby dosáhli svého osobního osvobození", a tak žádné nedosahují, osvícení není paradoxní myšlení ani psaní esejí o něm.

Mě pomohl až hínajánový buddhizmus, který jsem volil jako možnost poslední. Poslední, protože jsem uvěřil líbivé zenové filosofii.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod ryu nin » sob 17. dub 2021 20:34:34

Co je základem buddhismu může říkat jen někdo, kdo Buddhu pochopil.
ryu nin
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod lklknml » ned 18. dub 2021 5:47:49

ryu nin píše:Co je základem buddhismu může říkat jen někdo, kdo Buddhu pochopil.

Buddhu je možno chápat skrze mysl, filosoficky, intelektuálně, nebo reálně, když se člověk setká s nějakým pokročilým na cestě. Jako se to stalo mě s tím barmským mnichem. Nebo té Dhammadinná Thérí (jak jsem sem někde dával odkaz), když viděla změnu u svého manžela, aniž by o buddhizmu moc co věděla.

Ten můj mnich pak naštěstí na dva měsíce někam odjel, takže moje intelektuální mysl, která pevně držela otěže nad mým životem, si mohla držet iluzi, že onen mnich bude mít samozřejmě máhajánové filosofické názory, nebo podobný světozor. A když se ukázalo, že tomu tak není, tak z toho vyvodila logický závěr, že jsem se spletl. Podobně jako u tebe. Ale ty nemáš mojí zkušenost. Skrze tu zkušenost jsem mysli odebral otěže. A pak zjistíš, že pravda je docela prostá. Zkrátka býváme oběťmi svých pracně vymyšlených, zamotaně paradoxních, intelektuálních iluzí :)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostal petr » ned 18. dub 2021 12:36:51

K tomu, abychom cvičili zen, evidentně nemusíme být mniši a nemusíme se vzdát sexuálního života. Mnohem důležitější je být ochoten vidět, že všechno, co tvrdíme, je chyba. Když konečně vidíme, že všechna tvrzení, včetně tohoto tvrzení, jsou špatná, můžeme vykročit do osvobozeného vesmíru.


A to červeně zatržené je tvrzení nebo to není tvzení ?
vostal petr
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostalpetr » ned 18. dub 2021 17:36:29

Podle mne nejde o to něco netvrdit,

ale jde o to se s tím tvrzením neztotožnovat,

řeknuli např. že Ryunin je blbec tak se s tím mohu ztotožnovat, tedy může v tom být záměr, cíl a zisk,

a nebo taky ne, protože je mně Ryunin naprosto ukradený a může si být blbec zcela do libosti co jen bude chtít...

Takže když třeba dva tvrdí jedno a totéž, není to jejich tvrzením jedním a tímž,

což se lehce blíží k onomu taoistickému konání nez záměru konání...

Tedy jde o pocit konatelství...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 0:17:38

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod lklknml » ned 18. dub 2021 19:16:14

vostalpetr píše:Podle mne nejde o to něco netvrdit,

ale jde o to se s tím tvrzením neztotožnovat,

řeknuli např. že Ryunin je blbec tak se s tím mohu ztotožnovat, tedy může v tom být záměr, cíl a zisk,

a nebo taky ne, protože je mně Ryunin naprosto ukradený a může si být blbec zcela do libosti co jen bude chtít...

Musí tam být porozumění, v/nad/hled. Ignorant se také neztotožňuje, ale to ho nečiní osvíceným. Ani ignorance jako cesta k osvícení nevede.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostal petr » ned 18. dub 2021 21:37:11

No jasně,

ale není ignorant jako ignorant,

většinou lidi ignorují něco či někoho páč se jim nelíbí,

ale pak také může být ignorant někdo, kdo prostě dává věcem volný průběh,

nevytváří záměr, cíl a nejde mu o zisk...

To ovšem není nikterak jednoduché, zatímco první způsob ignorace (kterým se třeba pyšní Miroslav) je poměrně jednoduchý,

stačí si připadat nadřazený a myslet si, že ten druhý pro mě nepřináší nic co by se mně hodilo...
vostal petr
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostal petr » ned 18. dub 2021 21:44:08

Duchovním duplikátem stavu, kdy člověk dává věcem volný průběh

je třeba záměrně vedená metoda neti-neti,

což je dle mého názoru podobné tomu, jako když se někdo rozhodne chcát co nejdáleji, aby si nenachcal do kalhot,

a tak si chčije přímo nad hlavu,

takže dosáhne pravého vopaku svého záměru...

Takovýhle sraček je duchovno ovšem docela plný, třeba snaha o to se nesnažit apd.
vostal petr
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod Airahejs » úte 20. dub 2021 4:57:47

jste všichni prdlý
jenom já jsem indián
Airahejs
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod miroslav » úte 20. dub 2021 10:49:49

Prdlému všichni prdlí, takže prdlej indián :confused:
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3401
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod Airahejs » úte 20. dub 2021 15:34:40

miroslav píše:Prdlému všichni prdlí, takže prdlej indián :confused:

Aby ses neposral, ťululume!
Airahejs
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod Airahejs » úte 20. dub 2021 15:52:21

Prdlému všichni prdlí, takže prdlej indián

Tak to ještě že nejsu svatej!
Svatí prdlouši!
Airahejs
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod ryu.nin » úte 20. dub 2021 16:21:15

vostal petr píše:
K tomu, abychom cvičili zen, evidentně nemusíme být mniši a nemusíme se vzdát sexuálního života. Mnohem důležitější je být ochoten vidět, že všechno, co tvrdíme, je chyba. Když konečně vidíme, že všechna tvrzení, včetně tohoto tvrzení, jsou špatná, můžeme vykročit do osvobozeného vesmíru.


A to červeně zatržené je tvrzení nebo to není tvzení ?


Já jsem až teďka objevil tuhle důležitou otázku Vostálpetra.

Petře, z toho, co píšeš na poradně, vysvítá, že máš hodně vysokou inteligenci. I když si většinou děláš z něčeho srandu.

Ale možná je těžké rozlišit, fakt nevím, rozlišit slova jako směr k učení, a učení samotné. Učení Buddhy samotné netvrdí nic. Ale i tenty výrok není totožný se samotným učením Buddhy.
Abychom se "tam" mohli dostat, potřebujeme slova - tomu se říká teorie, nebo filozofie.

Buddha - všechno co říkal - byl pouze směr k jeho zkušenosti, ne zkušenost samotná. A po něm všichni, kdo vysvětlovali Buddhovu zkušenost, pouze vysvětlovali, nebyla to zkušenost samotná. Proto je potřeba rozlišovat mezi lpěním na nějakém výroku a výroku jako součástí filozofie nebo učení, které je pouze ukazatelem, ne cílem.

Spousta intelektuálů se zamotává ve slovech různých náboženství - vezmi si křesťany, kolik je tam nenávisti, protože jeden tvrdí, že v Bibli je A a druhý tvrdí že v Bibli není A, ale B. A třetí tvrdí, že to není ani a, ani b, POUZE OBRAZ. A lidi ze skupiny první i druhé chtějí ukamenovat ty, co jsou ze skupiny třetí. A tak je to i v buddhismu. Ti, co tvrdí, že Buddha učil A, ti co tvrdí, že Buddha učil B a ti, co tvrdí, že ani jedno není pravda, že to byly jen způsoby, jak posunout člověka mimo říši slov. Adžán Čá byl théravádový učitel, který o tom řekl zajímavou věc. V každém proudu buddhismu, ať je to théraváda nebo Zen nebo tibetský buddhismus, se najdou lidé, kteří prohlédli Buddhovo tajemství a překonali slova, aniž by přestali mluvit a vysvětlovat.
ryu.nin
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod ryu.nin » úte 20. dub 2021 16:23:48

Zajímal mě názor ctihodného Adžán Čá na zen buddhismus a našel jsem zajímavý jeho názor na zen buddhismus.

Později to přeložím do češtiny a dám to sem.
ryu.nin
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod ryu.nin » úte 20. dub 2021 16:34:25

Tak kupodivu mi to netrvalo tak dlouho to najít a přeložit - s pomocí Google Translate:

Adžan Čá o zen buddhismu řekl:

Na to poukazují různí učitelé různými způsoby. Například v zenu mají své způsoby, jak předávat moudrost. Dostali jste otázku a když odpovíte, zbili vás. Bam! Zeptají se znovu, takže tentokrát neodpovídáte, ale znovu vás udeřili. "Hmm ...." Co se to tu vlastně děje? Možná kvůli tomu přijdu o život; jak mám reagovat? Co bych měl dělat?" tyto metody mohou přinést moudrost. Co dělat? Jít vpřed není správné. Ústup není správný. Správné není ani postavení a neposkytnutí odpovědi. Cokoli zkusíte, dostanete jen výprask. Nějaký pocit přijde a vy začnete hlouběji hledat odpověď. Toto je metoda Zen, o které jsem četl. Je to kuriózní, že? Takhle lidé opravdu mohou získat moudrost. Jakkoli odpovíte nebo neodpovíte, jste biti. Ztratíte všechny své představy o tom, co je správné a co špatné. Nemůžete se hýbat, nemůžete stát na místě. Co uděláš? Přišli jste na konec svého pouta, ale stále je třeba projít něčím více. Takže mysl stále zkoumá, aby našla způsoby. Jejich metody jsou docela dobré. Myslím. Je to záhadné. Ale v našem případě jde jen o hodně přemýšlení a spekulování, jak se věci mají. Něco víme, ale víme jen to, co řekl někdo jiný. Vždy tedy bude třeba se na něco zeptat a něco nového se naučit, a vždy to s sebou nese jen další pochybnosti. Čím více věcí je vysvětleno, tím dále jsme od porozumění. Proč je to tak? Co nás blokuje? Tato znalost nás sama blokuje.


Tady Adžan Čá shrnuje celou problematiku diskuzí na poradně, ale diskuzí o buddhismu vůbec. Další a další vysvětlování a pochybnosti a jakékoliv tvrzení je zase jen překážkou pravdy samotné. Jsem rád, že někdo v rámci théravády prohlédl tento problém skrz naskrz. Zenoví učitelé se sami kriticky strefují do zenu a théravádoví učitelé musí vidět slabiny ve vlastním učení. To neznamená, že jsou ta učení z gruntu špatná, jen musí chápat svoje omezení a překonat je. Musí chápat, že nejsou samospásná. Ta učení nás musí osvobodit, nikoliv svázat. Proto Sawaki říkal, že Zen je největší lež všech doba a Adžan Čá říká, že nekonečné diskuze o tom, co je Buddhovo učení (typické pro théravádu) vedou jen k dalším spekulacím a pochybnostem.
ryu.nin
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod Airahejs » úte 20. dub 2021 16:38:59

medvědi nevědí, že dělaj službu medvědí
Airahejs
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostal petr » úte 20. dub 2021 17:00:50

? Co bych měl dělat?" tyto metody mohou přinést moudrost. Co dělat? Jít vpřed není správné. Ústup není správný. Správné není ani postavení a neposkytnutí odpovědi. Cokoli zkusíte, dostanete jen výprask.


Ale vo tomhle já píšu tady roky,

takhle to totiž funguje v relaxaci,

at totiž uděláš co uděláš nebo neuděláš nic,

tak vždycky je to špatně,

a poznáš to jednoduše že nedojde k hlubšímu uvolnění těla...

Mít nějaký záměr to je jednoduchý,

ale udělat to, co nelze udělat to není lehké...

Ale když se to povede, tak to pak funguje naprosto stejně jako dzogčhen,

tedy samo sebou spontánně to funguje,

jako když zapadne klíč do zámku...

PS.
Problémem v zenu je to sezení,

to není přirozené pro evropany, od mládí sedí na židli a ne na zemi,

zatímco indové to mají naopak, pro ně je to jako sedět v křesle...
vostal petr
 

Další

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků