Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Moderátor: ryunin

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostal petr » stř 21. dub 2021 16:12:49

Sorry, nepopisuješ to moc dobře - nejde o žádnou zábavu pro ego, ale o zmizení ega uprostřed činnosti - pak je to zábava celého vesmíru. Když něco dělám sto pro, tak to znamená, že v tom není moje ego, to znamená, že tu není já oddělené od činnosti, a ta činnost samotná nechápe koncept "zábavy". Představ si takovou skokanku do vody, jak stojí na tom prkně vysoko nad bazénem, soustředí se a má skočit salto do vody. Není tu žádné ego, jen soustředění. Píchni do ní prstem a zeptej se jí, baví tě to? Nebo když někdo soustředěně stříhá růže na zahradě, zapomněl na sebe, na celý svět, jen stříhá růže - baví ho to? V okamžiku, kdy to dělá, tu žádná zábava není, ani žádná nuda, zábava a nuda jsou problémy ega.


No sorry ale vo zmizení ega uprostřed činnosti, tak vo to nejde,

to si hodně lidí plete s duchovnem, ale ve skutečnosti to je ztotožnění s činností,

pravý opak duchovna,

to proč máš dělat co tě baví je proto, že jde o vcelku přirozenou a nenásilnou koncentraci,

která, pokud spontánně přejde ve stav meditace tak dojde k sebepoznání v tom, že ty nejsi konatel,

a ne že se ego ztotožní a utopí v činnosti...

Zapomění na sebe není duchovno, duchovno je naopak UVĚDOMĚNÍ SEBE !!!

TO CO PÍŠEŠ JE OPAK DUCHOVNA ...
vostal petr
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostal petr » stř 21. dub 2021 16:21:22

To si jen myslíš,

co se v mládí naučíš ve stáří jak když najdeš,

takže pokud jsi se v mládí nenaučil sedět, tak už to nikdy nebude pro tebe přirozené...

Proto taky se s tím sportem začíná obvykle již v mládí ne-li v dětství, když je tělo a psychika ve vývoji

stává se to co se naučí součástí přirozenosti,

později se můžeš naučit spoustu věcí, proč by ne, ale už to nebude tvoje přirozená parketa,

takže když do dvaceti nepochopíš co je meditace, tak už máš šanci jen ve třiceti a pak během smrti,

to jsou dvě období kdy je ego přirozeně oslabeno...
vostal petr
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostal petr » stř 21. dub 2021 16:26:11

jde o talent a dřinu.


Ty vole, jenže já nepíšu o úspěšným houslistovi nebo sportovci,

to o čem píšu je úspěšný člověk jenž rozvinul intuici a duchovno,

to je něco jinýho než nějakej virtuoz na housle...

Jde o sebepoznání a ne že jsi mistr světa...
vostal petr
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod Aira » stř 21. dub 2021 17:56:45

ryu.nin píše:
Aira píše:to je dáno tím, že tu jsou dva krajní lidské typy, a pak škála mezi nimi, logici a intuitivci.
Krajní logistici a intuitivci si nikdy nemohou porozumět.
Ať už se třeba zařadili do stejné stáje buddhismu, taoismu, jogismu, či křesťanství


Není to moje zkušenost, vždycky jsem používal obojí - logiku i intuici. Celé učení zenu je pomocí logických vysvětlení překonat logiku intuitivně. Jsou lidé, kteří intuitivně poznají pravdu, aniž by kdy museli něco studovat nebo řešit, ale ti to nemohou nikoho naučit a nikdo se to od nich nemůže učit - to by musel být taky ten intuitivní dar, a pak ale takový člověk nepotřebuje učitele. Prostě včely samotářky. Naprostá většina lidí jsou úlové včely, které potřebují komunikovat a spolupracovat s druhými včelami.

řekl bych, že z mnohých reakcí tady, je to vcelku evidentní.
Nezávisle na tvé zkušenosti.
Aira
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod lklknml » stř 21. dub 2021 18:23:56

ryu.nin píše:Zenoví učitelé se sami kriticky strefují do zenu a théravádoví učitelé musí vidět slabiny ve vlastním učení. To neznamená, že jsou ta učení z gruntu špatná, jen musí chápat svoje omezení a překonat je.

Není to tak, že je třeba chápat svoje omezení a překonat je. Protože jde o jiný subjekt, jiné já (řekněme vyšší), které tudíž nemá ony omezení a překážky, netýkají se ho, nejsou jeho.

Nižší já, je-li u vesla, má k dispozici společnou paměť, kterou považuje za svou, protože vyšší já je mimo jeho identifikaci. Tudíž se mu překážky jeví jako omezení, které je možné překonat. A tak si konstruuje cestu, jak to udělat. Mělo by si ale zkonstruovat svoje nebytí, svoji smrt.

:what:
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod miroslav » stř 21. dub 2021 20:48:05

vostal petr píše:
at totiž uděláš co uděláš nebo neuděláš nic,

tak vždycky je to špatně,



Špatně???
co je pro tebe měřítkem co je správně a co špatně?
Vždyť je to přece jedno. Stejně každej umře a tím vše končí ať je správně nebo špatně.
Nebo ne?
Co to furt řešíš?
Proč by něco (nebo někdo) bylo být jinak než to je?
Potřebuje zkrátka něco blafat nebo si hrát na karmu (podobně jako ve větším - do dokonalosti dovedeném Hitler si hrál na karmu židovského národa).
Nebo snad ti jde o něco jiného?
Nebo jen potřebuješ blafat?
"Blafu, tedy stále ještě jsem"

Myslím že přebalovat vnouče je určitě užitečnější, než ty tvoje blafy. :)
Takže zpátky do Prahy a přebalovat.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod Vari » stř 21. dub 2021 21:22:05

ryu.nin píše:Zenoví učitelé se sami kriticky strefují do zenu a théravádoví učitelé musí vidět slabiny ve vlastním učení. To neznamená, že jsou ta učení z gruntu špatná, jen musí chápat svoje omezení a překonat je.

Zdeněk píše:Není to tak, že je třeba chápat svoje omezení a překonat je. Protože jde o jiný subjekt, jiné já (řekněme vyšší), které tudíž nemá ony omezení a překážky, netýkají se ho, nejsou jeho.

Ano není to třeba.
Zdeněk píše:Nižší já, je-li u vesla, má k dispozici společnou paměť, kterou považuje za svou, protože vyšší já je mimo jeho identifikaci. Tudíž se mu překážky jeví jako omezení, které je možné překonat. A tak si konstruuje cestu, jak to udělat. Mělo by si ale zkonstruovat svoje nebytí, svoji smrt.

:what:
Ale ani není třeba zkonstruovat svoje nebytí. Nebytí "nižžího" iluzorního já, lze docílit jen nekrmením ho pozorností. Ale, kdo směruje pozornost? Rozhoduje o tom něco? Někdo? Vyšší já? Nižží já?
Vari
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostal petr » stř 21. dub 2021 21:45:19

Vždyť je to přece jedno. Stejně každej umře a tím vše končí ať je správně nebo špatně.
Nebo ne?
Co to furt řešíš?


No dyt jo,

proto taky správně je špatně a špatně je taky špatně protože nemůžeš pořídit ni zisku a ni ztráty...

A co řeším ?

No magory co netuší že přijde smrt, asi jim to neřekli jako tomu Budhovi...


Nebo snad ti jde o něco jiného?


No jasně, vždyt jsem to jasně inzeroval, že ted si hraji na anděla smrti !!!

Si to nečet ???

:'-(
vostal petr
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostal petr » stř 21. dub 2021 21:55:44

Takovej Karl Renz to říká naprosto jasně,

já jsem to jen upravil pro své andělské potřeby,

si to najdi o tom nenaleznutí výhody...
vostal petr
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostal petr » stř 21. dub 2021 21:58:55

A co ty ?

Furt si hraješ na Tomášovic žáčka co usiluje o lepčejší zrod ???

Že tě to baví, to je snad nudnější než ta Janina SČA...
vostal petr
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostal petr » stř 21. dub 2021 22:09:33

Proč by něco (nebo někdo) bylo být jinak než to je?


No ale to je taky dost hloupá otázka,

copak to každou chvíli není úplně jinak než to bylo před chvílí ?

Takže to ani nemusím chtít aby to bylo jinak, leda snad že bych chtěl aby to nebylo jinak, což by pak bylo jinak než to je ted kdy je to co chvíli jinak...
vostal petr
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod ryu.nin » stř 21. dub 2021 22:33:20

Vostalpetře, ty operuješ s pojmy, které jsi buď nedefinoval, n ebo jsem u toho nebyl, takže taková diskuze je naprosto k ničemu.

Operuješ s pojmem "přirozenost", ale co tím myslíš?

Operuješ s pojmeme "duchovní"- nemám poněytí, co tím máš na mysli.

Operuješ s pojmem "relaxace" - není jasno, co tím myslíš.

Operuješ s pojmem "meditace" - nemám ponětí, co tím myslíš.

Operuješ s pojmem "zábava"- netuším, co tím máš na mysli.

I kdybych se nějak nepřesně domýšlel, co těmi pojmi máš na mysli, z hlediska zenu jde všechno z toho, co jsi napsal, postavit na hlavu.

Je zazen meditace? Ne. Je to relaxace? Ne. Je to koncentrace? Ne. Je to přirozené? Ne. Je to nepřirozené? Ne. Dá se to naučit? Ne. Musí se to umět od začátku? Ne.
Je zazen zábava? ne. Je zazen dřina? Ne. Je zazen duchovní? Ne. Je neduchovní? Ne. Atd atd.

Takže já to vnímám tak, že na mě mluvíš jazykem, kterému nerozumím. Pokud bych ty tvoje pojmy měl sám použít, tak bych je všechny prostě popřel jako zbytečné koncepty, které překáží čisté zkušenosti.

Z hlediska zazenu tam není místo pro žádný takový koncept, s kterým operuješ.
ryu.nin
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod ryu.nin » stř 21. dub 2021 22:41:31

Adžán Čá, když mluví o zenu a o tom, jak je každá odpověď špatná, evidentně mluví o tom, že je potřeba překonat něco, co nám brání vidět jasně.

Takže tvrdit, že nemusíme překonat naše omezené, nižší, malé, karmické, intelektuální, whateveryoucallit já, je nesmysl. Leda že jsme žáci Krishnamurtiho, který odmítá cokoliv překonávat, což ovšem funguje jednomu člověku ze sta milionů, nebo spíš ještě větší číslo, který se pak nazývá Krishnamurti nebo tak nějak. My smrtelníci musíme pracovat na tom, abychom pochopili, kdo skutečně jsme. Na druhou stranu je otázka, jak mohl tak geniální a osvícený člověk jako Krishnamurti, nechápat smysl náboženství. Z jeho hlediska je úsilí křesťanů, buddhistů, muslimů, jogínů a dalších naprosto nesmyslné. Viz jeho rozhovor s Trungpou Rimpoche o smyslu meditace.
ryu.nin
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod ryu.nin » stř 21. dub 2021 22:46:27

A poslední poznámka a pak jdu spát.

Buddha Gautama, ten taky si jen tak podle vás sedl pod strom, o nic neusiloval a jasně viděl, že není co řešit... proto taky nikoho nic neučil, neseděl v plném nebo polovičním lotosu, neměl žáky. Z hlediska lidí na poradně byl Buddha naprosto mimo. Podle vostála měl relaxovat, podle Jany nemusel vůbec cvičit, podle Zdeňka neměl překonávat svoje pochybnosti a otázky, měl rovnou zabít svoje ego a bylo by... podle Doda měl pilně studovat pálíjský zákon, podle dalších už nevím, co, ale v každém případě všechno dělal špatně a nic nepochopil. Navíc proč vůbec něco řešil, když už předtím byla dávno sat či ananda, takže stačilo, kdyby se tehdy zeptal, kde najde nějakého dobrého učitele, co zná sat či anandu, ten učitel by ho to naučil a byl by klid a nebyl by ani buddhismus ani zen.

To nepíšu naštvaně, ale pobaveně.. Relaxuju, bavím se a jsem přirozeně inteligentní...
ryu.nin
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostal petr » stř 21. dub 2021 22:52:34

No to vidím že to je k ničemu,

když nedokážeš pochopit tak jednoduchý pojem jako třeba "činnost která tě baví"

Co je mně do prdele do nějakýho zenu ???

Copak někoho může bavit zen, vždyt je to hovadina, a protože to nikoho nebaví, tak to nefunguje,

na přirozenou koncentraci bez úsilí potřebuješ dělat něco co tě baví a ne co tě nebaví,

a zen nemůže nikoho bavit, proto je na hovno, jenom duchovní poza...

Co je na tom co píšu k nepochopení to fakt nevím ???



Kdybys nebyl posedlej nějakým zenem, jednoduše bys pochopil co to znamená dělat to co tě baví,

zen tě totiž vůbec nebaví, protože když člověk dělá něco co jej baví, nedělá to za účelem nějakého cíle či zisku,

ale tobě jde vo nějaký posraný satori...

A zazen není žádný satori, takovýhle tvrzení vám stejně nepomůže, protože vám jde furt vo nějaký satori...
vostal petr
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostal petr » stř 21. dub 2021 22:58:25

Podle vostála měl relaxovat,


Já to netvrdím, mně je jednak Budha zcela u prdele,

ale toto dle mého názoru tvrdí wikippedie :

K probuzení prý dospěl Gautama během jednoho dne. Během doby svého hledání putoval Gautama v zemi Magadha z místa na místo a došel až do blízkosti pevnosti Uruvéla. Tam jsem viděl pěkné místo, klidný háj s průzračnou řekou, vhodnou ke koupání. Zastavil se u řeky Néraňdžará v okolí dnešní vesnice Bódhgaja, vychrtlý půstem a konfrontován se smrtí. Líčení personifikuje smrt jako Máru („smrt“), postavu, která žárlivě střeží, aby jí bytosti zůstaly podrobeny v koloběhu znovuzrozování (samutpáda). Jak Gautama uvádí, Mára k němu hovořil: „Hubeně a ošklivě vypadáš, blízko smrti. Tisíce tvých částí je již mrtvých, jen jedna ještě žije.“ Mára se nabídl, že jej ušetří, když se vzdá svého úsilí, ale Gautama vytrval v hledání východiska z koloběhu zrození a smrti. Když Mára ustoupil, poznal Gautama, že celé sebetrýznění nevedlo k ničemu. Ptal se, zda je snad ještě jiná cesta, a nalezl odpověď ve vzpomínce na zážitek z mládí. Příhoda, na kterou si vzpomněl, hrála pravděpodobně důležitou roli v jeho vývoji k cestě šramany: Když byl můj otec Šákja zaměstnán, seděl jsem v chladivém stínu jambovníku. Daleko od žádostí, daleko od nespásných věcí dosáhl jsem prvního pohroužení (…) spočívajícího v radosti a štěstí (…). V důsledku této vzpomínky jsem věděl: Toto je skutečná cesta k probuzení.



Přelož si to jak uznáš za vhodný, podle mne je ten popisovaný stav relaxací...
vostal petr
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostal petr » stř 21. dub 2021 23:01:03

Jo a pokračuje to :

Kód: Vybrat vše
Gautamův zážitek z mládí se proti tomu vyznačoval tím, že se nic neměnilo, o nic se neusilovalo. Bylo to prodlévání v chladivém stínu jambovníku, tedy na příjemném místě, daleko od žádostí, to znamená ve stavu štěstí bez přání. Gautama seděl, spokojen s tím, co právě bylo. Vnímal to, nic víc si nepřál, nechtěl nic měnit na momentální skutečnosti. Člověk se soustředí zcela na bezprostřední situaci, omezí se na prosté pozorování existence sebe sama, svého sezení, dýchání, okamžitého myšlení a cítění. Gautama se podle své vzpomínky pokusil opět vnímat tímto způsobem bez přání. Při tom došlo k vnitřnímu prožitku, který popsal jako proces čtyř vnorů (dhján).

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gautama_Buddha
vostal petr
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod dodo » stř 21. dub 2021 23:21:36

ryu.nin píše:A poslední poznámka a pak jdu spát.

Buddha by... podle Doda měl pilně studovat pálíjský zákon, podle dalších už nevím, co, ale v každém případě všechno dělal špatně a nic nepochopil. Navíc proč vůbec něco řešil, když už předtím byla dávno sat či ananda, takže stačilo, kdyby se tehdy zeptal, kde najde nějakého dobrého učitele, co zná sat či anandu, ten učitel by ho to naučil a byl by klid a nebyl by ani buddhismus ani zen.

To nepíšu naštvaně, ale pobaveně.. Relaxuju, bavím se a jsem přirozeně inteligentní...


Ryu.nin, skutočne nemám ani poňatia, podľa čoho usudzuješ, že mal Buddha podľa mňa študovať pálijský zákon.

To bude nejaké nedorozumenie.
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod vostal petr » stř 21. dub 2021 23:28:59

Operuješ s pojmeme "duchovní"- nemám poněytí, co tím máš na mysli.


Chápu že to je pro tebe těžký na pochopení,

ale jednoduše to znamená opak duchovního,

duchovní znamená se uvolnovat od ztotožnění

a neduchovní pak znamená vopak, tedy se ztotožnovat s něčím až se tím třeba stanu...

Todle vám nejspíš v zenu asi neřekli....

Ale protože máš mě, tak už to konečně víš a děkovat mně nemusíš, von to ví skoro každej,

ale taky skoro každej dělá vopak a ztotožnuje se s nějakým duchovním blbnutím...
vostal petr
 

Re: Čemu věří Zdeněk a proč nemá rád Zen

Nový příspěvekod salmo1cz » stř 21. dub 2021 23:56:23

Tak, tak na Bráhman nepotřebujete dřepět, na to vám stačí periodická soustava prvků. :) Dnešní člověk je člověkem 5 kategorie.
salmo1cz
 

PředchozíDalší

Zpět na Zen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků