Dzogčhen není pro každého

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 13. dub 2014 21:40:50

Pokud bych měla mluvit za sebe, tak je pro mě zcela pochopitelný pohled duchovního, který nedělá mezi lidmi žádné rozdíly a dokáže poskytnout duchovní útěchu a pomoc třeba i vrahovi.

Samozřejmě. Jasné vidění příčin a důsledků neobsahuje odsuzování člověka, který se něčeho dopustil. Nějak nechápu, k čemu je dobré automaticky předpokládat u druhých lidí, že odsuzují toho, kdo se něčím provinil.

To ale neznamená, že když někdo za mnou přijde a prosí mě o pomoc - občas se to stává, - že budu omlouvat jeho činy tím, že i on je bezpodmínečným Bytím - aspektem Boha.

Mám pro něj plné pochopení, protože bez skutečné empatie bych mu nebyla nic platná. Oba si ale uvědomujeme, že na úrovni iluzorní dvojnosti platí určité zákonitosti, právní i ty, které se týkají mezilidské komunikace, například v rodině, a že když je nerespektujeme, když prosazujeme jen vlastní zájmy a potřeby, musíme počítat s odpovídajícími následky.

Tyhle věci nelze relativizovat ani v nejlepším úmyslu argumentací z oblasti nedvojnosti - jak se to často stává v diskusi.
Návštěvník
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Jarda Malej » ned 13. dub 2014 21:46:14

A proč se deklaruje potřeba platit?

Abych nezapomněl co jsem si dlužen.
Nepříčí se to Milosrdenství?

Mnohdy ano.


:(
Jarda Malej
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod lklknml » ned 13. dub 2014 21:53:59

Návštěvník píše:Pokud si mohu uvědomovat, že jsem celý vesmír, znamená to snad, že On není, že všude jsem jen já?

Pokud si uvědomuješ, že jsi celý vesmír, pak jsi jako On.
lklknml
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 13. dub 2014 22:05:19

Zdeněk píše:
Návštěvník píše:Pokud si mohu uvědomovat, že jsem celý vesmír, znamená to snad, že On není, že všude jsem jen já?

Pokud si uvědomuješ, že jsi celý vesmír, pak jsi jako On.

Jenže jakmile je tu uvědomování sebe coby nekonečného vesmíru, není tu žádný "někdo", kdo by si to uvědomoval. Je jen uvědomování
Návštěvník
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 13. dub 2014 22:07:15

Zdeněk píše:
Návštěvník píše:Pokud si mohu uvědomovat, že jsem celý vesmír, znamená to snad, že On není, že všude jsem jen já?

Pokud si uvědomuješ, že jsi celý vesmír, pak jsi jako On.

A když se bude současně uvědomovat jako celý vesmír, jako ON, víc jedinců najednou, tak jsou všichni jako ON?

Jestliže duchovní nauky směřují k tomu, aby byli všichni jako ON, tak to podle mne směřuje k vytvoření kolektivní mysli, kde ON bude nahrazen slovem MY.... :)
Návštěvník
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 13. dub 2014 22:08:16

Návštěvník píše:
Zdeněk píše:
Návštěvník píše:Pokud si mohu uvědomovat, že jsem celý vesmír, znamená to snad, že On není, že všude jsem jen já?

Pokud si uvědomuješ, že jsi celý vesmír, pak jsi jako On.

Jenže jakmile je tu uvědomování sebe coby nekonečného vesmíru, není tu žádný "někdo", kdo by si to uvědomoval. Je jen uvědomování

A kdo si bude vědom toho, že je tu takové uvědomění? :)
Návštěvník
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 13. dub 2014 22:12:56

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Jenže jakmile je tu uvědomování sebe coby nekonečného vesmíru, není tu žádný "někdo", kdo by si to uvědomoval. Je jen uvědomování

A kdo si bude vědom toho, že je tu takové uvědomění? :)

Nekonečný Vesmír v tomto - v jednom ze Svých mnoha tvarů
Kvůli tomu asi celý ten trip - přes Sebe-zapomenutí zpátky k Sebe-rozpoznání - podstupuje :)
Návštěvník
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod lklknml » ned 13. dub 2014 22:18:26

Jarda Malej píše:
A proč se deklaruje potřeba platit?

Abych nezapomněl co jsem si dlužen.

"Kdo mi napřed něco dal, abych mu to splatil? Pod celým nebem všechno je mé." (Jób 41:3)

Jarda Malej píše:
Nepříčí se to Milosrdenství?

Mnohdy ano.


:(

Čili Non serviam?
lklknml
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 13. dub 2014 22:20:17

A když se bude současně uvědomovat jako celý vesmír, jako ON, víc jedinců najednou, tak jsou všichni jako ON?

Když si ráno po probuzení z živého snu uvědomíš, že ta Tvoje postava ve snu i všechny ostatní okolní postavy byly jen modifikacemi Tvého vědomí - těžko se asi objeví myšlenka, že všechny ty iluzorní postavy jsou teď tebou :)

Dokud sen probíhal, byly obsahem Tvého vědomí (i když ses mylně za jednu z nich považovala), teď je ale zřejmé, že Ty nejsi snovou postavou a nikdy jí nebyla.

Jinak řečeno existuje jen Ono, na nějaký čas se ztotožní se Svými tvary v podobě různých tvorů a jakoby pozapomene, že jsou to všechno jen tvary Jeho samého - Vědomí v pohybu.
Návštěvník
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 13. dub 2014 22:20:52

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Jenže jakmile je tu uvědomování sebe coby nekonečného vesmíru, není tu žádný "někdo", kdo by si to uvědomoval. Je jen uvědomování

A kdo si bude vědom toho, že je tu takové uvědomění? :)

Nekonečný Vesmír v tomto - v jednom ze Svých mnoha tvarů
Kvůli tomu asi celý ten trip - přes Sebe-zapomenutí zpátky k Sebe-rozpoznání - podstupuje :)


Nebo to bude zárodek vzniku sousedního Vesmíru, Boha, kolem toho našeho je místa dost pro další.
:)
Návštěvník
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 13. dub 2014 22:24:46

To jsou pořád dualitní představy :)

Existuje jen ONO... JEDINÉ

které ze Sebe Sama všechny ty vesmíry vyzáří... a nakonec je zase vtáhne zpátky do Sebe, do bezpočáteční Prázdnoty
Návštěvník
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod lklknml » ned 13. dub 2014 22:26:13

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Jenže jakmile je tu uvědomování sebe coby nekonečného vesmíru, není tu žádný "někdo", kdo by si to uvědomoval. Je jen uvědomování

A kdo si bude vědom toho, že je tu takové uvědomění? :)

Nekonečný Vesmír v tomto - v jednom ze Svých mnoha tvarů

Podobně viz dialog Otce De Weirdta s prof. Abe.
lklknml
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 13. dub 2014 22:32:57

Návštěvník píše:To jsou pořád dualitní představy :)

Existuje jen ONO... JEDINÉ

které ze Sebe Sama všechny ty vesmíry vyzáří... a nakonec je zase vtáhne zpátky do Sebe, do bezpočáteční Prázdnoty


A to si zjistil jak?


:D
Návštěvník
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod nop » ned 13. dub 2014 22:37:47

Zdeněk píše:
Právě protože nikdo neodejde, dokud nezaplatí do posledního, je třeba v sobě nalézat spíš soucit, než odsuzování.

A proč myslíš, že nikdo neodejde, dokud nezaplatí do posledního.
Neboli co tvrdím, je explicitace Tvých implicitních předpokladů.

také Čing Hai (Supreme Master Ching Hai) říkala, že nás posoudí Správce Světa a neodpustí nám, budeme muset zaplatit všechno.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 13. dub 2014 22:39:40

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:To jsou pořád dualitní představy :)

Existuje jen ONO... JEDINÉ

které ze Sebe Sama všechny ty vesmíry vyzáří... a nakonec je zase vtáhne zpátky do Sebe, do bezpočáteční Prázdnoty

A to si zjistil jak?

Že existuje jen nekonečné Vědomí, které Samo Sebe neustále modifikuje do nejrůznějších tvarů, přímou zkušeností.

S cykly vznikání a zanikání vesmírů asi žádný člověk vlastní zkušenost nemá, pozoruhodně se na tom ale shoduje pradávná indická tradice
("Brahmův den x Brahmova noc") s nejnovějšími poznatky současných fyziků.
Návštěvník
 

pro každého

Nový příspěvekod Jarda Malej » ned 13. dub 2014 22:52:04

Zdeněk:
A proč se deklaruje potřeba platit?

Jarda:
Abych nezapomněl co jsem si dlužen.


Zdeněk:
Kdo mi napřed něco dal, abych mu to splatil?
?


:(
Jarda Malej
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 13. dub 2014 22:52:49

Návštěvník píše:Že existuje jen nekonečné Vědomí, které Samo Sebe neustále modifikuje do nejrůznějších tvarů, přímou zkušeností.

To jsi se jen seznámil s tím, co se děje uvnitř Sebe sama. K okrajovým oblastem Sebe sama jsi se nejspíš dosud nedostal.


Návštěvník píše:S cykly vznikání a zanikání vesmírů asi žádný člověk vlastní zkušenost nemá, pozoruhodně se na tom ale shoduje pradávná indická tradice ("Brahmův den x Brahmova noc") s nejnovějšími poznatky současných fyziků.

Krišna odpočívá na lůžku a jak se nadechuje, tak vesmíry zanikají, jak vydechuje, tak vesmíry vznikají. Jen zosobněné Védy zániku nepodléhají.
Může to také znamenat, že vesmírů - oněch TO - je více než jen Jeden?
:D
Návštěvník
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod lklknml » ned 13. dub 2014 23:03:41

nop píše:také Čing Hai (Supreme Master Ching Hai) říkala, že nás posoudí Správce Světa a neodpustí nám, budeme muset zaplatit všechno.

Čoveče:) Milosrdenství nemůže být bez vědomí Spravedlnosti, to vyplývá z vnitřní logiky, nepotřebuješ k tomu žádnou číňanku.

Podobně:
Pokud bych měla mluvit za sebe, tak je pro mě zcela pochopitelný pohled duchovního, který nedělá mezi lidmi žádné rozdíly a dokáže poskytnout duchovní útěchu a pomoc třeba i vrahovi.

No od toho je duchovní školen, čili nepochopitelné by spíše bylo, kdyby to odmítl.
Což ovšem předpokládá pokání (neboli vědomí ne/spravedlnosti) "naval rozhřešení kněžoure" by zřejmě nemělo být akceptováno.

brou :)
lklknml
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 13. dub 2014 23:06:40

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Že existuje jen nekonečné Vědomí, které Samo Sebe neustále modifikuje do nejrůznějších tvarů, přímou zkušeností.

To jsi se jen seznámil s tím, co se děje uvnitř Sebe sama. K okrajovým oblastem Sebe sama jsi se nejspíš dosud nedostal.

Není tu žádný "někdo", kdo by měl zájem se někam dostat. Tím by se jen dál posilovala iluzorní individuální existence, vnímající sebe samu jako samostatně existující"já".

Iluzorní individuální existence se buď sebeztotožňováním s vyvstávajícími obsahy vědomí posiluje, nebo se rozpoznáváním vyvstávajících obsahů vědomí coby Jeho pohybů pomalu rozpouští. Děje se, co se děje, cesta návratu k trvalému Sebe-rozpoznání závisí v každém Jeho tvaru jen na Absolutnu - je to Jeho trip.
Návštěvník
 

Re: Dzogčhen není pro každého

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 13. dub 2014 23:17:29

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Že existuje jen Vědomí, které Samo Sebe neustále modifikuje do nejrůznějších tvarů, přímou zkušeností.

To jsi se jen seznámil s tím, co se děje uvnitř Sebe sama. K okrajovým oblastem Sebe sama jsi se nejspíš dosud nedostal.

Není tu žádný "někdo", kdo by měl zájem se někam dostat. Tím by se jen dál posilovala iluzorní individuální existence, vnímající sebe samu jako samostatně existující"já".

Iluzorní individuální existence se buď sebeztotožňováním s vyvstávajícími obsahy vědomí posiluje, nebo se rozpoznáváním vyvstávajících obsahů vědomí coby Jeho pohybů pomalu rozpouští. Děje se, co se děje, cesta návratu k Sebe-rozpoznání závisí v každém Jeho tvaru jen na Absolutnu - je to Jeho trip.


Aha. Když jsi s ním propojený ty, tak nejspíš okrajové oblasti Vědomí nejsou v aktuální nabídce vnímání.
Děje se, co se děje, cesta návratu k Sebe-rozpoznání závisí v každém Jeho tvaru jen a jen na Absolutnu.

:)
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Dzogčhen

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník