Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Moderátor: jama54

Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod jama54 » stř 05. črc 2017 8:37:38

Hledání Pravdy, Lásky a Sounáležitosti
Uživatelský avatar
jama54
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř 14. zář 2011 19:23:00

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod jama54 » stř 05. črc 2017 8:46:19

Zdravím všechny, kteří zavítají na toto téma.

Po delší době jsem zavítal zpět na tyto stránky (po pravdě musím poděkovat Janě, že se mi ozvala) a tak jsem se rozhodl se podělit o několik postřehů, které jsem získal za poslední období (kdo mne zná z minula tak ví, že jsem velký čtenář - jak jsem objevil u K. Makoně, je to můj způsob hledání pravdy schovanou za tzv. Mystikou nebo náboženstvím).

Při návratu na tyto stránky jsem si prohlížel různá témata a nakonec jsem si vybral téma z loňského roku, Jan Hus, které jsem si pročetl a napadlo mne několik souvislostí, které zatím nebyly zmíněny.

A jelikož je zítra výročí úmrtí (upálení) Mistr Jana Husa, pokusím se něco málo přidat k danému tématu. Snad nám to všem pomůže k odhalení, co že to vlasně hledáme.
Uživatelský avatar
jama54
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř 14. zář 2011 19:23:00

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod jama54 » stř 05. črc 2017 9:05:21

V první řadě mi přišlo, že v diskusy o Janu Husovi se chodilo okolo, ale to hlavní nebylo řečeno. Co mám na mysli?

Toto: Poznal Jan Hus onu Pravdu?

Protože teprve odpověď na tuto otázku nám může pomoci se posunout v náhledu na danou problematiku. Takže jak to je?
Uživatelský avatar
jama54
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř 14. zář 2011 19:23:00

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod jama54 » stř 05. črc 2017 9:27:09

Vezmu to trochu oklikou.

Když jsem před jedenácti lety nastupoval do školy co by učitel, musel jsem absolvovat tzv. Doplňkové pedagogické studium na VŠ. Je to jen jednoroční kurz (kurz jednoročních dobrovolníků :D ). Nicméně v jeho rámci jsem také musel nastudovat Komenského. A světe div se, při četbě "Labyrintu světa a ráje srdce" jsem si uvědomil, že zde Komenský dává návod na prožití Pravdy (vejdi do komůrky své a zavži dveře - velmi dobře vyjádřený mystický úkol). A náhle jsem si uvědomil, že pokud toto napsatl, tak to také musel prožít. A to zcela změnilo můj pohled na Komenskéh a neváhal jsem tudíž přečíst všechna díla, ke kterým jsem se dostal. A poznal jsem, že spousta jeho vyjádření zapadla do jedné poučky, kterou vyslovil Karek Makoň:

Ta poučka se dá vyjádřit asi následujícím způsobem - kdokoliv se dostal do přímého spojení s Bohem, ten si vždy odnesl posílené to, s čím k Bohu vstoupil (což zároveň neodporuje vyjádření, že k Bohu musíme vstoupit se zastavenou myslí).

Komeský se již od mládí zajímal o pedagogiku a s tímto vstoupil do stavu poznání. Zpět mu bylo přidáno jeho působení po celé Evropě jako učitel národů. Kdo pozorně sleduje dění v pedagogice, lehce dojde k závěru, že pokud novodobí vědátoři přijdou s něčím novým a dobrým, lze to již u Komenského vylsedovat. A naopk, pokud to nelze najít u Komenského, znamená to pouze Cimrmanovské prozkoumání, kudy cesta nevede (zkoumání slepých cest).

No a závěrem mohu říci, že totéž jsem našel u Husa.
Uživatelský avatar
jama54
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř 14. zář 2011 19:23:00

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod jama54 » stř 05. črc 2017 9:42:15

Po přečtení Husových Dopisů do nebe jsem si uvědomil, že také Hus musel projít okamžikem poznání Boha. A pak vše další, čím prošel, dává větší smysl.

Ten, kdo doopravdy pozná onu Pravdu (a s touto Pravdou jde vždy ruku v ruce také Láska), tak ví, jsa naprosto skálopevně přesvědčen, že tuto Pravdu již nikdy nechce opustit (protože zároveň poznává, co by pro něj znamenalo tuto Pravdu opustit).

Ta Pravda v první řadě dává člověku jistoutu, že je nesmrtelným Duchem uvězněným v těle s nějakým svým úkolem. A člověk poznávájící Pravdu ví, že tento úkol musí být splněn za každou cenu.

Pravda také je, že Bůh nepotřebuje naše utrpení, náš úkol by se vždy dal splnit mimo rámec utrpení (pouze při přechdu z nepoznání do poznání má kratičké utrpení svůj podpůrný účinek, jinak není utrpení zapotřebí). Je jen na naší svobodné vůli to včas rozpozat a zařídit se podle toho. Ale většinou hned na zčátku v hodnocení uděláme chybu a ta nás nakonec může přivést až k nechtěnému prožívání nějakého druhu utrpení. Vše je tedy na bedrech naší svobodné vůli.
Uživatelský avatar
jama54
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř 14. zář 2011 19:23:00

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod jama54 » stř 05. črc 2017 9:55:25

Karel Makoň k vysvětlení tohoto tématu používá příměr života Jany z Arcu. Kdyby správně vyhodnotila ono "osvícení" ke svému úkolu, nemusela zemřít tak potupnou smrtí. Nakonec se rozhodla vzít si větší úkol, než který ji byl stanoven, a tím změnila průběh svého osudu.

K tomu je však ještě pozamenat jednu důležitou poučku, kterou jsem si třebá já dostatečně uvědomil až při sledování politického dění v posledních čtyřech letech.

Ve světě se nic neděle náhodně. Vše je pečlivé připravováno.

Platí to pro všechny bytosti i všechny děje. Dokonce to potvrdil i Albert Einstein, který prohlásil, že kdyby ve Vesmíru mohla vzniknout jediná náhoda, zničilo by to celý Vesmír.

Takže závěrem: Jan Hus věděl, co dělá, možná věděl, jaké to bude mít následky, ale v dané chvíli s tím již nemohl nic udělat, protože by porušil svůj úkol s následky, které by pro Ducha Jana Husa měly velmi nepěkné důsledky. (Stačí si to porovnat s obdobím okolo vstupu Ježíše na kříž).

Tak to by bylo pro tuto chvíli vše. Přeji hezké prožití svátků a zejména toho Husova.
Uživatelský avatar
jama54
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř 14. zář 2011 19:23:00

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod Jana » stř 05. črc 2017 11:54:44

Jamo, díky.

Rozpoznání, že můžeme žít v labyrintu světa, v dimenzi mysli, zmatku, nepřehlednosti, starostech, trápeních,

a nebo v ráji srdce, v radosti, míru, štěstí, moudrosti,

to je úžasná záležitost.

Komenský na to přišel ještě mnohem dřív, než tohle začal učit Mahariši, Papaji, Mooji...

Jamo, prosím Tě, mohl bys tady ocitovat zdroje, podle kterých usuzuješ, že i Hus tohle nalezl?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod jama54 » stř 05. črc 2017 18:40:20

Ahoj, Jani.
Musím se omluvit, jelikož jsem si až do dneška myslel, že "Dopisy do nebe" napsal Hus a na jejich základě jsem si pro sebe určil, že ten, kdo je napsal, musel projít mysticou cestou. A k Husovi mi to sedělo vzhledem k jeho chování před upálením.

Dnes, když jsem pro tebe hledal odkazy, tak jsem zjistil, že tyto dopisy nenapsal Jan Hus, ale Jan Amos Komenský.

Jinak o Husovi jsem čerpal např. ze stránek "http://www.granosalis.cz/".

Pro mne se samozřejmě náhled na osvícení u Jana Husa nemění. Je to víceméně intuitivní vědění, ale tak, jak jej popisoval Karel Makoň - rozšíření vědomí znamená, že najednou víte něco, co jste se neučil, ale víte, že je to Pravda. Takto to u mne působí směrem k Janu Husovi a nic na tom nehodlám měnit.
Uživatelský avatar
jama54
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř 14. zář 2011 19:23:00

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod Jana » stř 05. črc 2017 19:10:17

jama54 píše: A světe div se, při četbě "Labyrintu světa a ráje srdce" jsem si uvědomil, že zde Komenský dává návod na prožití Pravdy


Tohle je, Jamo, nesmírně cenný objev. Asi tak cenný, jako Moojiho:

"Mysl je hmotou – Srdce je podstatou.
Mysl je formou – Srdce je bez formy.
Mysl je časem – Srdce je věčností."

Dal by se takhle jednoduchý návod nalézt i u Husa? Nijak nezpochybňuji jeho osvícení, jen mě zajímá, jakým slovním obrazem to učinil.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod jama54 » stř 05. črc 2017 20:31:43

Jana píše:Dal by se takhle jednoduchý návod nalézt i u Husa? Nijak nezpochybňuji jeho osvícení, jen mě zajímá, jakým slovním obrazem to učinil.


Husa jsem zas tak důkladně nestudoval. Vzhledem k tomu, že po něm zůstaly zejména různá kázání a nějaké dopisy, asi tak jednoduchý návod jako u Komenského po něm nezůstal.

V podstatě při odpovídání na tvůj dotaz si uvědomuji, zda "osvícení" u něj neproběhlo až v posledních dnech věznění. Pak by mu asi nezbyl čas po sobě zanechat nějaký krátký návod.

Ale pro lepší odpověď bych musel alespoň přečíst jeho dílo celé (nebo alespoň podstatnou část), což jsem doposud neučinil.
Uživatelský avatar
jama54
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř 14. zář 2011 19:23:00

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod jama54 » čtv 06. črc 2017 15:34:20

Našel jsem stránky s on-line možností přístupu k díli Mistra Jana Husa:

http://147.231.53.91/src/index.php?s=v&cat=49

Dál je možné navštívit tyto stránky:

http://hus2015.cz/cz/zivotopis-mjh-2.html

Některé citáty:

Z neznalosti sebe povstává pýcha, z neznalosti Boha vzchází zoufalství.

Protož věz, že člověka zlého máš milovati, ale zloby jeho nemilovati.

Zlořečný je ten, kdo pro skývu chleba opustí pravdu.

Pravda je jen to, co jest dobrem všech.

Svědomí jest své poznání, jímž se člověk sám zná a jest-li vinen hříchem či není a umí rozeznávati, jest-li hřích či není. Člověk má se varovati svědomí příliš širokého i svědomí příliš úzkého. Neb svědomí široké často má zlé za dobré, hřích za nehřích...
Uživatelský avatar
jama54
 
Příspěvky: 47
Registrován: stř 14. zář 2011 19:23:00

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod Jana » pát 07. črc 2017 5:27:37

Jamo,

ze Tvých odkazů mě zaujalo:

Odvolání ke Kristu

"Všemohoucí bůh jediný v bytnosti a trojí v osobách, je první a poslední útočiště utlačovaných. On je Hospodin, který střeží pravdu na věky a zjednává právo a milosrdenství těm, jimž se děje bezpráví. Blízko je všem, kdo ho vzývají v pravdě, zajaté zbavuje pout, „uskutečňuje touhu těch, kdo se ho bojí, střeží všechny, kdo ho milují, a záhubou trestá všechny nenapravitelné hříšníky."

Hle, opíraje se o tento nejsvětější a nejúčinnější příklad Vykupitelův, z těžkého útlaku, z křivého rozsudku a z předstírané klatby velekněží, zákoníků, farizeů a soudců, sedících na stolici Mojžíšově, k Bohu se odvolávám a jemu svěřuji svou při. V tom následuji šlépěje Spasitele Ježíše Krista, podobně jako se pokorně a prospěšně odvolali, když jim bylo bezprávně ukřivděno, svatý a veliký patriarcha cařihradský Jan Zlatoústý od dvou koncilů biskupů a duchovenstva, a v naději blažení biskupové Ondřej, biskup Pražský, a Robert, biskup Linkolnský, od papeže k svrchovanému a nejspravedlivějšímu soudci, který se nedá zastrašit bázní, ani zviklat přízní, ani získat darem, ani oklamat nepravdivými svědky.

Je tedy zřejmé, že jsem si nezasloužil, abych nesl potupnou známku vzdorovitého, protože jsem se nedostavil na předvolání k římské kurii nikoli z pohrdavosti, nýbrž z rozumných důvodů, jednak proto, že na cestě na mne ze všech stran číhaly nástrahy, jednak proto, že mne učinila ostražitým nebezpečí, do nichž upadli jiní, jako bylo oloupení a uvěznění mistrů Stanislava a Štěpána Pálče. Ti, chtějíce uposlech nout předvolání, byli v Bologni oloupeni o peníze a jiný majetek a potupně uvěznění. Jednali s nimi jako se zločinci bez jakéhokoli předchozího výslechu. Dále také proto, že moji zástupci byli odhodláni zavázat se u římské kurie ke zkoušce ohněm s každým, kdo by se chtěl proti mně postavit jako žalující strana. Dále také proto, že mého zákonného zástupce u zmíněné kurie uvěznili, třebaže, jak soudím, neprovinil se ničím.

Stará práva zajisté, ať už jde o práva božská ve Starém a Novém zákoně, nebo o práva kanonická, všechna hájí zásadu, že soudcové se mají odebrat na místa, kde byl podle udání zločin spáchán, a tam vyšetřovat oprávněnost obvinění proti obžalovanému nebo nařčenému výslechem těch, kdo obžalovaného znají z osobního styku, kdo nejsou zaujatí odpůrci nebo nepřátelé obžalovaného či udaného člověka, nýbrž jsou čestní a nikoho nehanobí, ano horlivě milují zákon Ježíš Krista. A konečně hájí zásadu, že se pohnanému nebo obžalovanému má dostat vhodného a bezpečného přístupu k soudu a že ani soudce ani svědkové nemají být jeho osobní nepřátelé. Poněvadž tedy zřejmě chyběly tyto podmínky, potřebné k tomu, abych se mohl dostavit živ a zdráv, měl jsem právo cítit se před Bohem prosto obvinění ze zatvrzelosti a zbaven předstírané a nestoudné klatby.

Já, Jan Hus z Husince, mistr svobodných umění a hotový bakalář svatého bohosloví na vysokém učení pražské university, kněz a kazatel potvrzený při kapli zvané Betlémská, svěřuji toto své odvolání Ježíši Kristu, soudci nejspravedlivějšímu, který spolehlivě zná, obhajuje a soudí, činí zřejmou a odměňuje spravedlivou při každého člověka."
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod Jana » pát 07. črc 2017 5:43:45

A z dalších popisů:

Jan Hus znal „recept” na šťastný život. Nejen pro sebe sama, ale i pro ostatní. Je to „recept”, který je nadčasový, platí i pro nás. Nejde o nic alchymisticky komplikovaného. Každý člověk si tento „recept” uchovává v hloubi svého srdce. „Recept” vychází, zjednodušeně řečeno, ze tří základních ingrediencí: pravdivosti sama k sobě (ono známé ´Poznej sám sebe!´), lásky ke každému jinému člověku a individuální odpovědnosti za své činy před Bohem.

http://janhus600.cz/slavnosti/inspirace

I tohle koresponduje přesně s učením, které vede ke šťastnému životu.

Poznat pravdu o sobě samém, poznat, že Bůh je tím "Jsem, který jsem", Bytím, Láskou, která je podstatou nás všech a z toho pak vyvěrá i poznání lásky ke každému jinému člověku. A vede-li naše kroky Boží láska, pak neuděláme chybu.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod Jana » pát 07. črc 2017 7:01:40

A ještě ze stránek Apoštolské církve sboru z Havířova, kde se o Husovi zmiňují:

Láska bez pravdy nás činí zranitelnými. Důvod je velmi jednoduchý. Život v pravdě nás přibližuje k Bohu, který je zdrojem lásky. Bůh nás miluje svou láskou „agape“, a tuto lásku vlévá do našeho srdce. Jeho láska je nezištná a čistá. Neusilujeme-li o život v pravdě, jednoduše se vzdalujeme zdroji, z kterého čerpáme lásku. Žít v pravdě bez hledání pravdy nejde. Nehledáme-li pravdu, stáváme se citoví. Hrozí nám „nesvaté milosrdenství“ jinými slovy určitá forma humanismu. Hledáme lásku od lidí, a dáváme svou lásku (řecky „filia“), která je jen formou určitého přátelství. Láskou bez pravdy – ztrácíme základy naši duchovní stavby.


Pravda bez lásky nás činí kritickými. Znovu to je velmi jednoduché. Ten kdo poznal pravdu Božího slova a daří se mu v ní žít je požehnaný člověk. Stačí však, že v zápase o udržení pravdy ztratí lásku „agape“, a už tento člověk nežije plně v pravdě. Pán Ježíš nás přece učí milovat Hospodina Boha svého a bližního svého Luk. 10,27. Co se začne v takovém srdci projevovat. Řekl bych, že nejvhodnější slovo je – pýcha. Poznání však vede k domýšlivosti, kdežto láska buduje. 1 Kor. 8:1 Pak je to už jen krůček k tomu, že člověk s poznáním, zkušenostmi a znalosti Písma dovolí pro nedostatek lásky svému srdci tvrdnout. Ovocem je pocit povýšenosti, kritičnost, sudičství, ale také problémy ve vztazích s lidmi a v poslední řadě trpí i vztah s Bohem. Máme znát pravdu, ale to nám nesmí bránit v duchovním růstu. 1 Tim. 2:3-4 To je dobré a vítané u našeho Spasitele Boha, který chce, aby všichni lidé došli spásy a poznali pravdu.

http://www.achavirov.cz/?p=3727
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod ros » pát 07. črc 2017 12:07:51

Jan Hus:
Hledej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, mluv pravdu,
drž se pravdy, braň pravdu až do smrti,
protože pravda tě osvobodí od hříchu, od ďábla i od smrti…

Nejmilejší, žijte podle poznané pravdy, která vítězí nade vším a mocná je až navěky.
ros
 

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod jean121 » ned 10. dub 2022 5:58:31

jama54 píše:Zdravím všechny, kteří zavítají na toto téma.

Po delší době jsem zavítal zpět na tyto stránky (po pravdě musím poděkovat Janě, že se mi ozvala) a tak jsem se rozhodl se podělit o několik postřehů, které jsem získal za poslední období (kdo mne zná z minula tak ví, že jsem velký čtenář - jak jsem objevil u K. Makoně, je to můj způsob hledání pravdy schovanou za tzv. Mystikou nebo náboženstvím).GBwhatsapp

Při návratu na tyto stránky jsem si prohlížel různá témata a nakonec jsem si vybral téma z loňského roku, Jan Hus, které jsem si pročetl a napadlo mne několik souvislostí, které zatím nebyly zmíněny.

A jelikož je zítra výročí úmrtí (upálení) Mistr Jana Husa, pokusím se něco málo přidat k danému tématu. Snad nám to všem pomůže k odhalení, co že to vlasně hledáme.

greeting to all.!!
jean121
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 10. dub 2022 5:54:55

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod Réza » ned 10. dub 2022 16:37:03

Ahoooj
:)
Réza
 

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod lordgk » pon 09. kvě 2022 15:01:02

ros píše:Jan Hus:
HledFM Whatsapp Downloadej pravdu, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, mluv pravdu,
drž se pravdy, braň pravdu až do smrti,
protože pravda tě osvobodí od hříchu, od ďábla i od smrti…

Nejmilejší, žijte podle poznané pravdy, která vítězí nade vším a mocná je až navěky.

Thanks for the good info...
lordgk
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 09. kvě 2022 15:00:05
Bydliště: Paris

Re: Jan Hus, Jan Amos Komenský a ti další...

Nový příspěvekod Joini » úte 19. črc 2022 11:24:24

so well said "Truth without love makes us critical and love without trust makes us vulnerable".
WhatsApp Aero APK
Joini
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 19. črc 2022 7:08:08


Zpět na Jama54

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků