Rehabilitace zájmena „já“

Moderátor: rosada

Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod rosada » pon 14. kvě 2012 11:25:33

Rozhodla jsem se napsat toto pojednání, protože se slůvkem „já“ se v duchovních diskuzích zachází z gramatického hlediska ošklivě. Ale nebude to jen obhajoba gramatiky, gramatika v tom to případě má podle mě hluboký spirituální přesah.
Věty: „já je“ nebo „Já není“ jsou gramaticky špatně. Správně se říká / píše: „Já jsem“, popřípadě „Já nejsem“ – ale druhou variantu jsem nikdy neslyšela nikoho vyslovit.

„Já“ je zájmeno, mluvit o já, jako o nějakém objektu je nesmysl. „Já“, jako zájmeno, značí postoj mluvčího. Takže můžeme říct „já, jako objekt, není“ a kdo ho hledal nikdy ho nenašel. Na druhou stranu „Já, jako označení toho kdo mluví / píše (zkrátka sděluje), je“. Ten kdo mluví, vždy může říct „já jsem“.
A kde je onen spirituální přesah?
Budeme-li hledat já, jako nějaký objekt, jako něco, co lze najít, spatřit, uchopit (byť jen myšlenkově), popsat, nikdy nic takového nenalezneme.
Co tedy hledáme (hledáme-li)? Hledáme toho mluvčího. Otázka tedy nezní „Co je já“, ale „Co / kdo jsem já“. Kdo je ten, který si klade tuto otázku? Nehledám nějaké já, ale hledám sebe sama.

Prémiový dodatek k otázce „Kdo jsem?“ s osobní zkušeností
Zpočátku se může zdát tato otázka, zcela nesmyslná – já jsem přece já.
Pokud však tuto jistotu nemáte, zkuste se toho dopátrat. Zkuste si říct „kdo jsem?“ a mějme napaměti, že nehledáme někoho (nebo něco) někde. Hledá se ten, který si tu otázku klade. Hledáme sami sebe. Hledáme, kdo si klade otázku“ kdo jsem?“. Ta otázka otevírá prostor, který je za představami, které o sobě máme. Ty představy se mohou rozpouštět nebo průhlednět. Mě osobně se při této otázce startoval takový nějaký proces. Jako by jedna moje část někam mizela a padala a druhá část se rozhodovala jestli mám nebo nemám úplně padnout – skočit do neznáma, vlastně to byl docela boj. Naštěstí přišla rada, jak dál: je úplně jedno, co se děje, důležité je uvědomit si, že i toto někdo „vidí“, a je tu pokročilejší otázka „kdo to vidí?“
A jaká přišla nakonec odpověď? No přece „já to všechno vidím“ – tedy tohle je přetlumočení do slovní podoby. Takže i moje zkušenost potvrzuje takové ty řeči o nepopsatelnost a nevyslovitelnosti. Zní to jako klišé, ale je to tak. Bohužel pro ty, kdo chtějí sdělovat i pro ty, co chtějí naslouchat. Ale bohudík za tu originalitu :)

Ještě si to shrňme: Já nejde najít, nic takového není. Lze zjistit kdo jsem.
Obrázek
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 14. kvě 2012 11:38:30

máš recht Ros :yes:

"Jste schopni uvědomovat si sami sebe jako vědomí, v němž se rozvíjí obsah vašeho života?
Říkáte: „Chci poznat sám sebe." Vy jste to „já". Vy jste to poznání. Vy jste ono vědomí, skrze které poznáváte všechno ostatní. A toto vědomí nemůže znát samo sebe, neboť je samo poznáním.

O vědomí nemůžete vědět nic víc, ačkoli z něj vychází veškeré poznání. „Já" se nemůže stát předmětem poznání.
Takže vy se nemůžete stát předmětem poznání sami sobě. Proto vznikla falešná představa egoistické totožnosti – neboť jste se učinili předmětem. „To jsem já," říkáte. A pak sami sobě i druhým vyprávíte svůj příběh.



Jakmile si uvědomíte, že jste vědomím, ve kterém se odehrává fenomenální existence, přestanete hledat sami sebe ve vnějším světě. Jinými slovy, přestane pro vás být důležité, co se děje nebo neděje. Vnější svět ztratí svou důležitost. Do vašeho života vstoupí hravost. Uvědomíte si, že svět je kosmický tanec, tanec forem – nic víc a nic míň.
Ve chvíli, kdy si uvědomíte, čím opravdu jste, najdete trvalý klid. Můžete tomu říkat radost, neboť tak lze radost definovat: radost je pulzující klid. Je to radost poznání, že jste podstatou života ještě před tím, než na sebe život vezme formu. To je skutečná radost Bytí – bytí, jímž opravdu jste."

Tolle
Návštěvník
 

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod Dan » pon 14. kvě 2012 14:56:20

Podle mě je to kvůli Descartesovu výroku "myslím, tedy jsem". Mnoho lidí by si to mohlo vyložit : "kdo jsem já? No já. Já se ptám, já tedy jsem". Tento výrok sám předpokládá existenci tazatele, protože kdo je slovo tázající se na podmět.
Proto je snadnější používat "co je já". Každý to pochopí a navíc je tu zdůrazněno to já, obecné chápání sebe sama, jakožto vědomí uvnitř kůže a kostí, nějakého sebe sama uvnitř v hlavě.

Chápu a respektuju, že v duchovních kruzích je poznání a prohlédnutí skrz iluzi já označováno jako pravé Já. My s gorem pomáháme lidem vidět skrze iluzi odděleného bytí, proto je snadnější užívat to výše uvedeným způsobem (jako objekt). Jestli po osovobzení budou lidé používat výrazy jako pravé já, to už je osobní volba.
----->>>Lidské zvíře- Pád <<<-----
Dan
 
Příspěvky: 134
Registrován: čtv 13. říj 2011 7:56:20

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod rosada » pon 14. kvě 2012 15:31:41

Dan píše:Podle mě je to kvůli Descartesovu výroku "myslím, tedy jsem".

Ano ten výrok je zavádějící. To, že jsem není podmíněno myšlením. Ale tak, jak je to formulované, tak je to pravda. Myšlení je postačující podmínkou existence - nikoli nutnou podmínkou. Z věty "Myslím, tedy jsem" nevyplývá "Nemyslím-li, tedy nejsem", ale pouze "Nejsem-li, tak nemyslím."
(ale nevím, jestli to Descartes takto myslel)
Mnoho lidí by si to mohlo vyložit : "kdo jsem já? No já. Já se ptám, já tedy jsem".

No ale na tom není nic špatného, tak to prostě je.
Když se ale takto začne tázat vědomí, tak s nějakou povrchní odpovědí "No já" spokojeno nebude.I když slovní formulace té "pravé odpovědí" je vlastně stejná. a tu nespokojenost člověk nijak neošidí. A pokud se neptá vědomí, ale otázka vychází z jiné úrovně, tak se dostanu zase jen do té úrovně.

Tento výrok sám předpokládá existenci tazatele, protože kdo je slovo tázající se na podmět.

Ano, v tom je ten fígl. jde o to překonat představu, že tazatel je osoba nebo objekt nebo jev. Není nic z toho a přece se táže a co víc - já jsem to.

Proto je snadnější používat "co je já". Každý to pochopí a navíc je tu zdůrazněno to já, obecné chápání sebe sama, jakožto vědomí uvnitř kůže a kostí, nějakého sebe sama uvnitř v hlavě.

Řekla bych, jak kdo.
Ale pokud to už budeš takto definovat, tak obecné chápání sebe sama (řekněme self-image) tak ten existuje. není to nic pevného, ze dne na den se to mění, lze se k tomu vrátit po hluboké kontemplaci, lze to vylepšovat, čistit a cídit a jiné psí kusy ;)

My s gorem pomáháme lidem vidět skrze iluzi odděleného bytí.

Téhle větě nerozumím. Skrze jako naskrz? nebo jako díky (angl. via)?
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod návštěvník J » pon 14. kvě 2012 16:38:46

Dan píše:Podle mě je to kvůli Descartesovu výroku "myslím, tedy jsem". Mnoho lidí by si to mohlo vyložit : "kdo jsem já? No já. Já se ptám, já tedy jsem". Tento výrok sám předpokládá existenci tazatele, protože kdo je slovo tázající se na podmět.
Proto je snadnější používat "co je já". Každý to pochopí a navíc je tu zdůrazněno to já, obecné chápání sebe sama, jakožto vědomí uvnitř kůže a kostí, nějakého sebe sama uvnitř v hlavě.

Chápu a respektuju, že v duchovních kruzích je poznání a prohlédnutí skrz iluzi já označováno jako pravé Já. My s gorem pomáháme lidem vidět skrze iluzi odděleného bytí, proto je snadnější užívat to výše uvedeným způsobem (jako objekt). Jestli po osovobzení budou lidé používat výrazy jako pravé já, to už je osobní volba.



mně přijde, že otázkou co je já - se skutečně dostane k tomu, že ho nelze najít ... ale to je není sebe-uvědoměním ... je to prostě náhled, že žádná samostatná a nezávislá jednotka, která by jednala dle své osobní svobodné vůle a měla něco pod kontrolou, někde konkrétně sídlila a všechno řídila, není ... je to jen pocit - vzorec, který jsme převzali za svý a ztotožnily se s tím a skrze to pak začali vnímat ...
návštěvník J
 

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod návštěvník J » pon 14. kvě 2012 16:55:01

no samozřejmě, že je to velmi podstatné nahlédnutí, které naprosto změní všechno čemu jsme věřili a jak jsme tomu věřili a otevře to prosto pro sebe-realizaci ... tedy toho uvědomění co skutečně jsme :)
návštěvník J
 

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod návštěvník J » pon 14. kvě 2012 17:09:58

bych k tomu ještě doplnil ...

jde o zaměření pozornosti ...

když je zaměřena k tomu co neexistuje - tak se pořád dívám na fatamorgánu a můžu tam ustrnout ...

tedy jde o to, po přímém náhledu obrátit pozornost k tomu Kdo tedy jsem ?

„Když věnujeme plnou pozornost tomu, že tu „něco“ existuje, právě teď a tady a že je to neměnné, velice rychle si uvědomíme, co se v tom okamžiku vlastně děje: že si právě uvědomujeme sami sebe, své skutečné Já. V tu chvíli najednou vidíme, že tu je něco co se nikdy nemění a je tu neustále s námi, všudypřítomné."

a to je to jediné Já, kterým jsme ... uvědomění toho je sebe-realizací, která nemá konce
návštěvník J
 

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 14. kvě 2012 17:12:55

návštěvník J píše:bych k tomu ještě doplnil ...

jde o zaměření pozornosti ...

když je zaměřena k tomu co neexistuje - tak se pořád dívám na fatamorgánu a můžu tam ustrnout ...

tedy jde o to, po přímém náhledu obrátit pozornost k tomu Kdo tedy jsem ?

„Když věnujeme plnou pozornost tomu, že tu „něco“ existuje, právě teď a tady a že je to neměnné, velice rychle si uvědomíme, co se v tom okamžiku vlastně děje: že si právě uvědomujeme sami sebe, své skutečné Já. V tu chvíli najednou vidíme, že tu je něco co se nikdy nemění a je tu neustále s námi, všudypřítomné."

a to je to jediné Já, kterým jsme ... uvědomění toho je sebe-realizací, která nemá konce


tedy nic mimo Já neexistuje a já je pouhou fatamorgánou vyvstávající v Já ... je jeho hrou, jeho projevem v sobě samotném ...
Návštěvník
 

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 14. kvě 2012 17:13:46

vesmírnej fór o oddělenosti :crazy: :confused: :P
Návštěvník
 

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod Dan » stř 16. kvě 2012 17:26:53

rosada píše:
My s gorem pomáháme lidem vidět skrze iluzi odděleného bytí.

Téhle větě nerozumím. Skrze jako naskrz? nebo jako díky (angl. via)?


anglicky through. Skrz. Iluzi oddělného bytí je iluze já. Nic není oddělené.
----->>>Lidské zvíře- Pád <<<-----
Dan
 
Příspěvky: 134
Registrován: čtv 13. říj 2011 7:56:20

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod rosada » čtv 17. kvě 2012 10:02:33

Obrázek
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod teonik » pát 18. kvě 2012 15:49:04

mé pracovní hypotézy:

jsem něco? a co?

jsem vědomí

jsem tím,čím se vytvořím

jsem uvědomující si vědomí,které si uvědomuje tyto výtvory...

jsem vědomí,které se uvědomuje jako člověk,kterému začíná být divné,že se uvědomuje jako člověk a hledá to vědomí,které se jako on uvědomuje...

jsem vědomí Absolutna,už jen proto,že žádné jiné vědomí tady není k dispozici..
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 18. kvě 2012 16:29:59

jsem vědomí Absolutna,už jen proto,že žádné jiné vědomí tady není k dispozici..


To mi připadá, jako kdyby játra nebo žaludek pana XY říkaly "jsem pan XY"

Vnímám spíš "Vědomí je vším, i mnou"
Návštěvník
 

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod teonik » pát 18. kvě 2012 20:45:26

porovnávat vědomí s játry může být ošidné,neb játra se řídí zákonitostmi hmoty a vědomí zákonitostmi nestvořeného
říká se sice:jak nahoře,tak dole..ale nelze to paušalizovat

např:když mám dvě ledviny a rozdělím se s tebou,na každého připadne jedna ledvina
ale
když mám informaci a podělím se s tebou,oba získáme tutéž informaci
a
když mám lásku a sdílím ji s tebou-oba zažijeme emergenci-synergii-nárůst lásky

proto játra nejsou panem xy,ale pan xy je vědomím Absolutna
a když ne,taxem se splet(i to vědomí Absolutna umí)
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 18. kvě 2012 21:12:52

To byl jen pokus naznačit rozdíl mezi vnímáním "já jsem Absolutno" (= vlna si myslí, že je mořem)
a tím, jak to je, "Absolutno je mnou".
Návštěvník
 

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod teonik » sob 19. kvě 2012 6:14:33

no ok,já ti rozumím..preferuješ řekněme pokornější pohled...

nemám nic proti pokoře a úctě k Absolutnu

ale pokornější pohled sebou přináší dualitu:vlna a moře

já se strefuji spíš do...jen moře...
pak je jedno,zda vlna je mořem nebo moře vlnou....všemoře

na druhé straně v běžném životě také vidím rozdíly,poly,omezení,atd...tudíž chápu,že (zatím) žádným Absolutnem nejsem(uvědoměle)...
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 19. kvě 2012 10:36:09

preferuješ řekněme pokornější pohled...


Vnímám to spíš jako pravdivější pohled
v tom, že

pohled vody (Vědomí, Bytí, všetvořící Mysli) na Sebe Samu - coby oceán
se liší od pohledu Mysli na Sebe Samu, vlnící se pokaždé jiným pohybem Téhož

Ono Si uvědomuje Samo Sebe jen v procesu tvoření

"Slunce se vnímá ve Svých paprscích"...

Proto k projevení dochází

:)
Návštěvník
 

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod teonik » sob 19. kvě 2012 10:44:51

no já se záměrně vyhýbám označení nějakého pohledu za "pravdivější" a zejména tehdy,když ho sám prezentuju

jaký je pohled Mysli na sebe samu-nevím,už si nepamatuju

podal jsem 5 pracovních hypotéz,a ta poslední byla spekulativní,
jsem Abs vědomí,protože nic jiného tu není k dispozici

zdar
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 19. kvě 2012 11:02:25

no já se záměrně vyhýbám označení nějakého pohledu za "pravdivější" a zejména tehdy,když ho sám prezentuju

Aha, ty ho chápeš subjektivně jako prezentaci vlastního pohledu coby pravdivého. Tomu se taky vyhýbám.
Promítat do slov vlastní pojetí je dost obecný zvyk, bohužel se tím zmenšuje možnost vnímat smysl toho, co ten druhý říká.

Slovo "pravdivý" se dá použít i v obecném slova smyslu. Na příklad: pravdivější než tvrzení, že čas a prostor jsou konstanty, je říci, že to platí jen v uzavřených soustavách - v newtonovsky vnímaném vesmíru.
Návštěvník
 

Re: Rehabilitace zájmena „já“

Nový příspěvekod teonik » sob 19. kvě 2012 12:50:29

opět to vidím trochu jinak:
řek bych
prostor a čas jsou konstanty za jedněch podmínek
a nejsou za jiných podmínek

tudíž oba výroky jsou bud na stejné úrovni nebo jejich porovnatelnost zakopne právě o ty podmínky platnosti toho kterého tvrzení
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Další

Zpět na Rosada

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků