rozdíly v buddhistických cestách

Moderátor: rosada

rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod Makak » pát 22. led 2021 9:37:02

Po čase jsem narazil na věcnou debatu a nedá mi to okomentovat a dál se zeptat.
Dám tu na úvod celý příspěvěk, ať je tu kontext.
Zdeněk píše:...
(Ještě se v původních textech objevuje džhána, tu my necvičíme, jakože je to zbytečný, ale mě se to nějak nezdá.)


dodo píše:Džhána je pre buddhistu nesmierne dôležitá. Tu je celkom dobre vysvetlené, prečo:

http://www.dhamma.wz.cz/bdelost.htm


Zdeněk píše:Díky. Budu se nad tím nějaký čas zamýšlet.
...
Šmajrá dodo tak jsem se to tak snažil pochopit, závity se vařily... a pak mě napadlo se kouknout na jeho obličej... a jó, že jsem se nepodíval dřív, to je něco jako to tvoje Slovo Buddhovo.


Thánissaró Bhikkhu třeba tohle píše:
Když se s těmito třemi vlastnostmi zaměříte na tělo jakožto tělo, zcela přirozeně se utišíte a spočinete příjemně s tělem v přítomném okamžiku. Tehdy jste připraveni na druhý stupeň tohoto cvičení, totiž uvědomování si fenoménu vznikání a zanikání. Na tomto stupni se snažíte porozumět tomu, jak funguje proces příčiny a následku ve vztahu k přítomnosti.
...
Dejme tomu, že při praxi soustředění máte problémy s hněvem. Místo abyste se do něj zaplétali, prostě si jen buďte vědomi, kdy je přítomen a kdy není. Sledujte hněv čistě jako jev – jak přichází, jak odchází.


Zdeněk píše:Už si to někdy zkoušel? To je jako se spánkem. Spánek nastane, protože nebdíš. Nemůžeš bdít nebdění. Meditujícího při meditaci postupně spánek nechtěně přemáhá, aby se leknutím/trhnutím zase probudil. Tak jaké pozorování přicházení a odcházení. Podobně s hněvem. Tihle školometští buddhisté aby je čert vzal.

U tohohle mnicha je vidět že má praxi, že ví o čem mluví:
Makak
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 04. srp 2013 12:27:24

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod Makak » pát 22. led 2021 9:53:17

Thánissaró Bhikkhu třeba tohle píše:
Když se s těmito třemi vlastnostmi zaměříte na tělo jakožto tělo, zcela přirozeně se utišíte a spočinete příjemně s tělem v přítomném okamžiku. Tehdy jste připraveni na druhý stupeň tohoto cvičení, totiž uvědomování si fenoménu vznikání a zanikání. Na tomto stupni se snažíte porozumět tomu, jak funguje proces příčiny a následku ve vztahu k přítomnosti.
...
Dejme tomu, že při praxi soustředění máte problémy s hněvem. Místo abyste se do něj zaplétali, prostě si jen buďte vědomi, kdy je přítomen a kdy není. Sledujte hněv čistě jako jev – jak přichází, jak odchází.


[quote="Zdeněk"]
Už si to někdy zkoušel? To je jako se spánkem. Spánek nastane, protože nebdíš. Nemůžeš bdít nebdění. Meditujícího při meditaci postupně spánek nechtěně přemáhá, aby se leknutím/trhnutím zase probudil. Tak jaké pozorování přicházení a odcházení. Podobně s hněvem. Tihle školometští buddhisté aby je čert vzal.


Mě to nepřijde nemožné. Stojím mimo budhistickou praxi, ale znám to z jiných směrů. To uvědomění, že může procházet cokoliv a já zůstávám neměnným svědkem, je možné a ze svého pohledu musím říct, že i žádoucí. Procházet mohou myšlenky, emoce i akce těla. Přichází, odchází. Jsou pomíjivé.
V advaitě to vede k uvědomění: nejsem těle, myčlenkami, pocity ani vjemy.

Takže Zdeňku nechápu tvou poznámku, že je to nemožné. Ale zase to objasňuje tvé postoje, které tu prezentuješ. Považuješ se za toho ,kdo má (míval, může mít) vztek a tím že se ten, kdo má vztek cvičí, dosáhne toho, že nemívá vztek? Totéž s jinými pocity? Totéž s myšlenami? Je to tak o to na tvé cestě jde? Vysvičit tu osobu, která má myšlenky, emoce, aby je neměla? Vysvětlovalo by to preferenci zmrtvělých tváří.

A zajímalo by mě, co na to dodo, zkoušel jsi to?
Tak nějak jsem měl za to, že o tom je i vipassana. Tedy ve verzi s myšlenkami. Nechám myšlenky přicházet a odcházet, já zástávám nepohnutý. I když přiznávám, že tento dojem mám jen z nebuddhistických seminářů, kde se to dělalo jen jako doplnění k hlavnímu prohramu.
Makak
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 04. srp 2013 12:27:24

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod lklknml » pát 22. led 2021 10:35:58

Makak píše:Takže Zdeňku nechápu tvou poznámku, že je to nemožné. Ale zase to objasňuje tvé postoje, které tu prezentuješ. Považuješ se za toho ,kdo má (míval, může mít) vztek a tím že se ten, kdo má vztek cvičí, dosáhne toho, že nemívá vztek? Totéž s jinými pocity? Totéž s myšlenami? Je to tak o to na tvé cestě jde? Vysvičit tu osobu, která má myšlenky, emoce, aby je neměla? Vysvětlovalo by to preferenci zmrtvělých tváří.

Prostě moje zkušenost neodpovídá Thánissaró textu a tak se to snažím odůvodnit logicky. Pochopitelně se mohu mýlit, tak snad mi to někdo logicky vyvrátí. Ale nejlepší by bylo, kdyby měl v tom, co Thánissaró tvrdí, praxi. To by byla pecka, to by mi zamotalo hlavu.

Když už máš nějakou zkušenost tak prostě tu praxi vidíš, v obličeji, ty to třeba vidíš jako zmrtvělej obličej, ale já vidím ohromné úsilí, léta ztrávená v hale a klaním se mu. Thánissaró má určitě taky nějakou praxi, to bez debat, ale že bych se mu chtěl klanět to se mi nechce.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod Makak » pát 22. led 2021 11:45:09

Zdeněk píše:
Makak píše:Takže Zdeňku nechápu tvou poznámku, že je to nemožné. Ale zase to objasňuje tvé postoje, které tu prezentuješ. Považuješ se za toho ,kdo má (míval, může mít) vztek a tím že se ten, kdo má vztek cvičí, dosáhne toho, že nemívá vztek? Totéž s jinými pocity? Totéž s myšlenkami? Je to tak o to na tvé cestě jde? Vycvičit tu osobu, která má myšlenky, emoce, aby je neměla? Vysvětlovalo by to preferenci zmrtvělých tváří.

Prostě moje zkušenost neodpovídá Thánissaró textu a tak se to snažím odůvodnit logicky. Pochopitelně se mohu mýlit, tak snad mi to někdo logicky vyvrátí. Ale nejlepší by bylo, kdyby měl v tom, co Thánissaró tvrdí, praxi. To by byla pecka, to by mi zamotalo hlavu.

snad se ozve dodo

Zdeněk píše:Když už máš nějakou zkušenost tak prostě tu praxi vidíš, v obličeji, ty to třeba vidíš jako zmrtvělej obličej, ale já vidím ohromné úsilí, léta ztrávená v hale a klaním se mu. Thánissaró má určitě taky nějakou praxi, to bez debat, ale že bych se mu chtěl klanět to se mi nechce.


Jo, tohle mi dost vysvětluje. Přijde mi to jako, když dlouholetý sportovec dokáže ocenit léta tréningu na jiném sportovci. Dělal jsem kdysi gymnastiku, vím jaká je to dřina, obdivuji každého, kdo zvládá svoje tělo při akrobacii, tanci, ... Dovedu si přestavit, že to vidíš při pohledu na nějakého "vycvičeného" budhistu. Je to tedy o těch letech a úsilí? Neodpověděl jsi:
Považuješ se za toho ,kdo má (míval, může mít) vztek a tím že se ten, kdo má vztek cvičí, dosáhne toho, že nemívá vztek? Totéž s jinými pocity? Totéž s myšlenkami? Je to tak o to na tvé cestě jde? Vycvičit tu osobu, která má myšlenky, emoce, aby je neměla?
Makak
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 04. srp 2013 12:27:24

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod lklknml » pát 22. led 2021 13:01:56

Makak píše:Neodpověděl jsi:
Považuješ se za toho ,kdo má (míval, může mít) vztek a tím že se ten, kdo má vztek cvičí, dosáhne toho, že nemívá vztek? Totéž s jinými pocity? Totéž s myšlenkami? Je to tak o to na tvé cestě jde? Vycvičit tu osobu, která má myšlenky, emoce, aby je neměla?

Tak psal jsem o tom něco už.

Já jsem si na sobě ničeho nevšiml (ono mě to vlastně ani nezajímalo), ale okolí si pak všimlo, tak jsem začal přemýšlet proč se všichni tak diví mé nějaké proměně. A dospěl jsem nakonec k myšlenkovému závěru, že vipassana mysl (myšlenky, emoce..) znevlastňuje, třeba i implicitně.

Samozřejmě se mi při meditaci objevoval vztek a tak různě (to je prostě dlouhou dobu neustálý tok myšlenek/emocí/blbostí), ale měl jsem se prostě držet meditačního předmětu tak jsem se o to snažil no, nešpekuloval jsem o tom (jestli jsem klidnější a tak... měl jsem za úkol vykonat 14 hod. meditace denně a to jsem nikdy nestih:).

Pochopitelně po delší době meditování se mysl zklidní, to snad není třeba psát.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod Makak » pát 22. led 2021 14:05:17

Zdeněk píše:
Makak píše:Neodpověděl jsi:
Považuješ se za toho ,kdo má (míval, může mít) vztek a tím že se ten, kdo má vztek cvičí, dosáhne toho, že nemívá vztek? Totéž s jinými pocity? Totéž s myšlenkami? Je to tak o to na tvé cestě jde? Vycvičit tu osobu, která má myšlenky, emoce, aby je neměla?

Tak psal jsem o tom něco už.

Já jsem si na sobě ničeho nevšiml (ono mě to vlastně ani nezajímalo), ale okolí si pak všimlo, tak jsem začal přemýšlet proč se všichni tak diví mé nějaké proměně. A dospěl jsem nakonec k myšlenkovému závěru, že vipassana mysl (myšlenky, emoce..) znevlastňuje, třeba i implicitně.

Samozřejmě se mi při meditaci objevoval vztek a tak různě (to je prostě dlouhou dobu neustálý tok myšlenek/emocí/blbostí), ale měl jsem se prostě držet meditačního předmětu tak jsem se o to snažil no, nešpekuloval jsem o tom (jestli jsem klidnější a tak... měl jsem za úkol vykonat 14 hod. meditace denně a to jsem nikdy nestih:).

Pochopitelně po delší době meditování se mysl zklidní, to snad není třeba psát.


Tak to beru jako odpověď ano.
Ještě mě zajímá, jestli to úsilí má nějaký cíl?
Jako sportovci olympiádu.
Nebo jako to dělají akrobaté pro diváky (tuhle odpověď skoro předem vylučuju, ale jen tak pro přehled motivací.
Nebo jako to dělají vdnešní době někteří parkuristi - prostě jen tak pro radost a dobrého pocitu ze sebe sama
Nebo prostě, tak jde život, postavil před tebe tuto stezku a tak jdeš.
Nebo ještě jinak?
Makak
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 04. srp 2013 12:27:24

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod Makak » pát 22. led 2021 14:12:01

vipassana mysl (myšlenky, emoce..) znevlastňuje, třeba i implicitně.


Tomu nerozumím, mohl bys to rozvést. Mysl se tím stává ne-vlastní? Komu?
Makak
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 04. srp 2013 12:27:24

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod Makak » pát 22. led 2021 14:14:45

Zdeněk píše:Já jsem si na sobě ničeho nevšiml (ono mě to vlastně ani nezajímalo), ale okolí si pak všimlo, tak jsem začal přemýšlet proč se všichni tak diví mé nějaké proměně. A dospěl jsem nakonec k myšlenkovému závěru, že vipassana mysl (myšlenky, emoce..) znevlastňuje, třeba i implicitně.

Samozřejmě se mi při meditaci objevoval vztek a tak různě (to je prostě dlouhou dobu neustálý tok myšlenek/emocí/blbostí), ale měl jsem se prostě držet meditačního předmětu tak jsem se o to snažil no, nešpekuloval jsem o tom (jestli jsem klidnější a tak... měl jsem za úkol vykonat 14 hod. meditace denně a to jsem nikdy nestih:).

Pochopitelně po delší době meditování se mysl zklidní, to snad není třeba psát.


Jsně, že taková nálož meditací člověka promění. A dovedu si i představit, že si toho lidí v okolí všimnou dřív a je to tak myslím dobře.
Makak
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 04. srp 2013 12:27:24

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod lklknml » pát 22. led 2021 15:00:10

Makak píše:Ještě mě zajímá, jestli to úsilí má nějaký cíl?

Můj cíl byl jediný - nějak to tam přežít, než se vrátí můj Guru.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod lklknml » pát 22. led 2021 15:03:57

Makak píše:
vipassana mysl (myšlenky, emoce..) znevlastňuje, třeba i implicitně.


Tomu nerozumím, mohl bys to rozvést. Mysl se tím stává ne-vlastní? Komu?

No když si všímáš různých obsahů mysli (těla), co vyvstávají, tak mysl postupně na tebe už nemá takový vliv, i když si tu vzrůstající svobodu třeba ani neuvědomuješ, jako to bylo u mě. Dřív mysl vlastnila tebe, proto jsi automaticky podle ní skákal jako když Vostál narazí na Miroslava. Ale tou vipassanou se to postupně obrací - i když ti ten fakt může unikat (tak jako žába nepozoruje postupné zvyšování teploty v hrnci).
Když jsem z kláštera odjížděl, tak jsem myslel, že se nic nezměnilo. A než mi za pár dní odlétalo letadlo tak jsem si schválně koupil placatici rumu a vypil si jí na hostel pokoji. Protože jsem byl tehdá skoro alkoholik, když jsem se napil, tak jsem už musel chlastat do rána někde po barech. Ale nic to se mnou neudělalo, nikam mě to netáhlo, jenom se mi rozostřilo vědomí. Tak to jsem si pochvaloval, že alespoň k něčemu to dvouměsíční utrpení bylo (že to asi nebude izolovaná změna mi jaxi nedocházelo).
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod Pedriito » pát 22. led 2021 17:27:13

Zdeněk píše:
Makak píše:
vipassana mysl (myšlenky, emoce..) znevlastňuje, třeba i implicitně.


Tomu nerozumím, mohl bys to rozvést. Mysl se tím stává ne-vlastní? Komu?

No když si všímáš různých obsahů mysli (těla), co vyvstávají, tak mysl postupně na tebe už nemá takový vliv, i když si tu vzrůstající svobodu třeba ani neuvědomuješ, jako to bylo u mě. Dřív mysl vlastnila tebe, proto jsi automaticky podle ní skákal jako když Vostál narazí na Miroslava. Ale tou vipassanou se to postupně obrací - i když ti ten fakt může unikat (tak jako žába nepozoruje postupné zvyšování teploty v hrnci).
Když jsem z kláštera odjížděl, tak jsem myslel, že se nic nezměnilo. A než mi za pár dní odlétalo letadlo tak jsem si schválně koupil placatici rumu a vypil si jí na hostel pokoji. Protože jsem byl tehdá skoro alkoholik, když jsem se napil, tak jsem už musel chlastat do rána někde po barech. Ale nic to se mnou neudělalo, nikam mě to netáhlo, jenom se mi rozostřilo vědomí. Tak to jsem si pochvaloval, že alespoň k něčemu to dvouměsíční utrpení bylo (že to asi nebude izolovaná změna mi jaxi nedocházelo).

Ajo, to jsem měl čoveče za to, žes tam strávil víc času. Ale i tak to byl myslím pro tebe dar nebes. Osud ti dal šanci jak se zbavit zvyku na chlast, a tys díkybohu přijal, jinak kdoví... A tak teď tady můžeš kafrat, s čím srovnávat, a doma si v klidu meditírovat :)
Pedriito
 

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod miroslav » pát 22. led 2021 17:47:03

Pedriito píše:Ajo, to jsem měl čoveče za to, žes tam strávil víc času. Ale i tak to byl myslím pro tebe dar nebes. Osud ti dal šanci jak se zbavit zvyku na chlast, a tys díkybohu přijal, jinak kdoví... A tak teď tady můžeš kafrat, s čím srovnávat, a doma si v klidu meditírovat :)


Mně přijde, že Zdeněk je jeden z mála tady, kterej nekafrá.
Píše ze své zkušenosti. Je to jeden z mála, který neví ( :yes: ) a tak je stále otevřený....
i když občas nepíše vždy jako mudrc ...
Ale rád čtu vše, co napíše.
:)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3404
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod Pedriito » pát 22. led 2021 17:57:04

PS. Já jsem taky v mladí dost blbnul, a tak vím že jediný, co dokáže změnit přístup k životu nejsou ani tak nauky coby, linie slov, ale jejich duše, a tou je právě ta meditace. Jenže dostat se k ní, jako k něčemu přirozenému, nezávislému na konkrétním pojetí daného "systému", je často cestou dlouhou. Protože ne každý má z těch "minulých životů" odpracováno...
Pedriito
 

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod Pedriito » pát 22. led 2021 18:07:52

miroslav píše:
Pedriito píše:Ajo, to jsem měl čoveče za to, žes tam strávil víc času. Ale i tak to byl myslím pro tebe dar nebes. Osud ti dal šanci jak se zbavit zvyku na chlast, a tys díkybohu přijal, jinak kdoví... A tak teď tady můžeš kafrat, s čím srovnávat, a doma si v klidu meditírovat :)


Mně přijde, že Zdeněk je jeden z mála tady, kterej nekafrá.
Píše ze své zkušenosti. Je to jeden z mála, který neví ( :yes: ) a tak je stále otevřený....
i když občas nepíše vždy jako mudrc ...
Ale rád čtu vše, co napíše.
:)

To kafrat nebylo ve smyslu "pustě žvanit". Tak ono je fuk, jestli zrovna charakter toho jazyka připomíná mudrování. Důležitý je, jestli jde ze srdce... Tam jistě moudrost je. Někdy to spíš vypadá, že kdo má tu "cestu" ze srdce do hlavy otevřenou, propojenou, tak schvalně hraje blbýho. Aby ho mnozí vezdejší nevypráskali :D
Protože "génius" ze sebe nemá problém udělat blbce. Ale blbec ze sebe umí dělat jen "génia".
Pedriito
 

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod miroslav » pát 22. led 2021 18:53:32

Pedriito píše: Důležitý je, jestli jde ze srdce... Tam jistě moudrost je.

:yes:
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3404
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod Pedriito » pát 22. led 2021 19:03:20

PS. Tím hore nenarážím na Vostála, to je zas úplně jinej případ. I on má nameditováno, neboj. Jen nemá rád, když někdo tlačí na pilu. Každýmu se holt něco nelíbí, a jemu se nelíbí, když někdo něco žere (jedno jestli jen jako) až tak že to vypada, že se staví nad druhý (a to už je fuk, jestli se tam dotyčný ve svým nitru fakt staví, nebo je pro něj jen hra, za nějakým účelem)..
Pedriito
 

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod miroslav » pát 22. led 2021 19:14:32

Pedriito píše:PS. Tím hore nenarážím na Vostála, to je zas úplně jinej případ. I on má nameditováno, neboj. Jen nemá rád, když někdo tlačí na pilu. Každýmu se holt něco nelíbí, a jemu se nelíbí, když někdo něco žere (jedno jestli jen jako) až tak že to vypada, že se staví nad druhý (a to už je fuk, jestli se tam dotyčný ve svým nitru fakt staví, nebo je pro něj jen hra, za nějakým účelem)..


No, mně se naopak líbí všichni a všechno. Prostě je to krása...
Doopravdy.
Zvláště teď, když jsem se vyzul z těch Vostovejch bot.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3404
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod Makak » pát 22. led 2021 19:48:37

Zdeněk píše:
Makak píše:Ještě mě zajímá, jestli to úsilí má nějaký cíl?

Můj cíl byl jediný - nějak to tam přežít, než se vrátí můj Guru.


Moc nevím, kam se odkazuješ, myslíš tento text?


Pamatuji se na dobu, kdy jsem byl na pokraji sebevraždy a cestoval Indií. Měl jsem nastudovaný mahájánový i vadžrajánový buddhizmus, skvělé, hluboké texty. Ale všichni učitelé, které jsem tam osobně měl možnost poznat, mě nijak vnitřně neoslovili. Kolikrát ani nemuseli nic říkat, prostě jsem věděl, že mi nepomohou. Zdrcen jsem se tedy dobelhal k možnosti poslední, k hínajáně, což je takový podřadný buddhizmus, pro blbé, pro sobce. Zkusit by se ale měly všechny možnosti, než se člověk zabije. A v Barmě jsem shodou náhod krátce rozmlouval s jedním starším mnichem. Nebyl ze mě nijak nadšen, ale já jsem poprvé ve svém životě poznal (nikoli ale ze slov), že ten člověk ví a že ví jak mi pomoci. To bylo pro mě jako voda živá. Ubytoval jsem se v tom jeho klášteře a po asi dvou dnech jsem se k němu odhodlal přijít, rozrušen, k zásadní osvětlující rozmluvě. Smůla, právě odjel, přijede za dva měsíce. Myslel jsem si, že mě jebne. Protože 14 hod. meditace denně, to bylo už skutečně za hranicí mých fyzických možností. Ale přece nebudu někam utíkat. Tak jsem to tam vydržel (šidil jsem to, jak se dalo). A když konečně přijel, tak jsem zjistil, že vůbec nechápe, o čem mluvím. Jakoby to ani nebylo v jeho možnostech. Zlobit jsem se na něj nemohl (prostě to nešlo) a zjevně to byla moje chyba. Takže jsem se zase spletl a odjel jsem.
Až později mi začalo docházet, že už se nepotřebuji zabít, ani zchlastat do němoty. Nechápal jsem užaslé pohledy mých blízkých či známých. Lidi se na mě na ulici usmívali. To už dávno neplatí :-), ta atmosféra mě znovu semlela, byť už nikoli na tu samou původní úroveň.

Chápeš? Kdyby kuriózní okolnosti moji mysl neoklamaly, tak by mě ta moje mysl, úžasnými texty o projekcích, oddělenosti, jednotě bytí atd. kojená, zabila.




Kdo je tvůj Guru? Nepochopil jsem. Bývám tu namátkou, takže pokud to tu bylo řečeno, uniklo mi to.

A co je teď?
Cvičíš? Je v tom stále tolik úsilí?
Vidíš teď nejaký cíl?
Makak
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 04. srp 2013 12:27:24

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod Makak » pát 22. led 2021 20:00:43

Zdeněk píše:
Makak píše:
vipassana mysl (myšlenky, emoce..) znevlastňuje, třeba i implicitně.


Tomu nerozumím, mohl bys to rozvést. Mysl se tím stává ne-vlastní? Komu?

No když si všímáš různých obsahů mysli (těla), co vyvstávají, tak mysl postupně na tebe už nemá takový vliv, i když si tu vzrůstající svobodu třeba ani neuvědomuješ, jako to bylo u mě. Dřív mysl vlastnila tebe, proto jsi automaticky podle ní skákal jako když Vostál narazí na Miroslava. Ale tou vipassanou se to postupně obrací - i když ti ten fakt může unikat (tak jako žába nepozoruje postupné zvyšování teploty v hrnci).


Tohle chápu. Ale pak nerozumím tomu, proč jsi se tak ohradil vůči tomu pozorování hněvu. Moje zkušenost je, že právě nácvikem toho odosobnění, tys psal odvlasnění, může být hněv dost dobře pozorován a zároveň ne spojován s pozorovatelem hněvu. Příklad, když jsem se rozčílil na děti (hněvem spravedlivým :-) samozřejmě, těžce nesu, když si vzájemně ubližují), ale současně jsem zůstal v pozici pozorovatele, tak hněv se jakoby netýkal mě a hrozně rychle prošel, nepřišly ani další vyčítavé myšlenky, které dříve pokud jsem byl v hněvu zainteresován osobně, tak dokázaly pěkně rozvířit mysl.

Takže mi přijde, to co je v úvodu vlákna a to, co píšeš o vipassaně dost podobné. Nějak nemůžu spatřit ten rozdíl. Jako bys v tom prvním případě psal, že je to nemožné na tady zase o tom píšeš, že jo.
Makak
 
Příspěvky: 84
Registrován: ned 04. srp 2013 12:27:24

Re: rozdíly v buddhistických cestách

Nový příspěvekod Pedriito » pát 22. led 2021 20:09:35

miroslav píše:
Pedriito píše:PS. Tím hore nenarážím na Vostála, to je zas úplně jinej případ. I on má nameditováno, neboj. Jen nemá rád, když někdo tlačí na pilu. Každýmu se holt něco nelíbí, a jemu se nelíbí, když někdo něco žere (jedno jestli jen jako) až tak že to vypada, že se staví nad druhý (a to už je fuk, jestli se tam dotyčný ve svým nitru fakt staví, nebo je pro něj jen hra, za nějakým účelem)..


No, mně se naopak líbí všichni a všechno. Prostě je to krása...
Doopravdy.
Zvláště teď, když jsem se vyzul z těch Vostovejch bot.

Nemyslím si že všechno, co probíhá, je ideální. Jen že to jinak být momentálně nemůže. A to je potřeba respektovat (smířit se - pochopit). Jinak je právě ten středobod "já" někde.. z těch obalů.. třeba kdesi v egu (a jeho podvědomí) za vytrupentování mysli. Kdy už ani neví, že je i tím tělem, kdyby věděl, ví víc. A tomu se právě říká, v těch odborných kruzích, ztotožnění. Což je stav kdy nevíš, že jsi ztotožňen. A tak se uvažuje o egu, co zrovna zastínilo "své" jádro.
Pedriito
 

Další

Zpět na Rosada

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků