Souzení

Re: Souzení

Nový příspěvekod Jana » stř 18. zář 2024 9:17:23

Momentálně nemám moc času na povídání tady, ale alespoň sem dám odkaz na jeden z posledních Nisargadattových satsangů:

„Nikdy nekritizujte ostatní“ jako metafyzický ukazatel

satsang krátce předtím, než opustil tělo v roce 1981:

Otázka: Takže tito ostatní [v tomto satsangu] nemají znalosti, a proto se vracejí?

Maharaj: Mluvte za sebe! Ostatní lidé mohou být znalejší než vy, proč je srovnáváte se sebou? Dopustil jste se vážného přestupku tím, že jste tyto lidi srovnal s úrovní své moudrosti. Starejte se o sebe, nestarejte se o ostatní. Jak se opovažujete starat se o ostatní, když sám sebe plně neznáte?

Otázka: Existuje nějaké pouto, které nás spojuje.

M: Nikdy nekritizujte ostatní.

„Nikdy nekritizujte ostatní“ ve skutečnosti znamená: držte se metafyziky! Nechte toto prohlášení, aby vás zavedlo zpět do hlubin nevědomosti. Nechte to zapálit přirozenou touhu vrátit se zpět za osobnost, která tvrdí, že má znalosti o světě a ostatních, k „Já Jsem“, což je čhetana (nebo manifestované, neindividualizované vědomí).

V tomto smyslu bychom měli Nisargadattu určitě vnímat podle přísných védántských linií, protože pokračuje, svým vlastním vášnivým a působivým způsobem, v jednom z prvních védántských učení, a to je zásadní hodnota rozlišování (vairagya) mezi neskutečným a Skutečným.

Zde je, jak Frithjof Schuon shrnul danou záležitost:

Celé poselství Upanišad, Brahma-Súter Bádarájany a nakonec Šankary, lze shrnout do následujících slov: „Brahman je jediná realita; svět je iluze, Májá; duše není jiná než Brahman.“

Podobně by Nisargadatta řekl: Absolutno je jediná realita; oddělená osobnost je iluze; a Já Jsem, i když stále velmi v rámci Máji, je klíčem Domů. Držte se pevně Já Jsem, dokud se také nerozpustí zpět do Absolutna.

Stručně řečeno, příkaz – „Nikdy nekritizujte ostatní“ – je v rukou Nisargadatta jako nákladní vůz, který odváží osobnost, iluzorní pocit odděleného jednotlivce, a zároveň směřuje zpět k Já Jsem. Silný a velmi soucitný ukazatel!

https://andrewjtaggart-com.translate.go ... _tr_pto=sc
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 8388
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Souzení

Nový příspěvekod Jana » stř 18. zář 2024 9:18:26

miroslav píše:Ty už jsi poznala naší pravou podstatu?


Ano, proto říkám: "Nikdy nekritizujte druhé!"
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 8388
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Souzení

Nový příspěvekod Pedro. » stř 18. zář 2024 9:41:49

Jana píše:
miroslav píše:Ty už jsi poznala naší pravou podstatu?


Ano, proto říkám: "Nikdy nekritizujte druhé!"

No, a ono se ti nelíbí, že kdyš celoplošně posuzuješ a kritizuješ ego, tedy většinu popuplace,
tak tě na to mnozí všelijak upozorňují, že nevědomě děláš to, co kritizuješ. A tomu se říká to farizejství.

Mistr když něco hodnotí a kritizuje, dělá to vědomě a odpoutaně, aby ukázal žákům jejich chyby,
a dělá to z lásky k nim...
Pedro.
 

Re: Souzení

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. zář 2024 9:53:09

Jana píše:Momentálně nemám moc času na povídání tady, ale alespoň sem dám odkaz na jeden z posledních Nisargadattových satsangů:

„Nikdy nekritizujte ostatní“ jako metafyzický ukazatel

satsang krátce předtím, než opustil tělo v roce 1981:

Q: Pak tito ostatní [v tomto satsangu] nemají znalosti, a proto se vracejí?

M: Mluvíš za sebe! Ostatní lidé mohou být informovanější než ty, proč je posuzujete podle vás? Dopustil jste se vážného provinění, když jste tyto lidi přirovnal k úrovni své moudrosti. Starejte se o sebe, nestarejte se o ostatní. Jak se opovažuješ obtěžovat ostatní, když sám sebe úplně neznáš?




O, jé. To už byl Nisargadatta hodně agresivní. Umírat ve velkých bolestech na rakovinu, není nic přijemného. Ale neříká nic o tom, že to v něčem zabranuje, jak to tvrdíš ty. On sám kritizoval, posuzoval druhé, když je dokonce kvúli tomu - podle tebe - vyhozoval od satsangu. Musel je přece posoudit, jinak by nevěděl, koho má vyhodit. To dříve nedělal.

Našla bys nějaký citát o kritizovaní v I Am That? To se mu ještě dařilo dobře. I když byl on sám kritizován, vůbec takto nereagoval.
Návštěvník
 

Re: Souzení

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. zář 2024 9:58:22

Pedro. píše:
Jana píše:
miroslav píše:Ty už jsi poznala naší pravou podstatu?


Ano, proto říkám: "Nikdy nekritizujte druhé!"

No, a ono se ti nelíbí, že kdyš celoplošně posuzuješ a kritizuješ ego, tedy většinu popuplace,
tak tě na to mnozí všelijak upozorňují, že nevědomě děláš to, co kritizuješ. A tomu se říká to farizejství.



Miroslava posuzuje zcela vědomě. Zajimavé je, že jí vadí, jen když je sama posuzovaná. Když např. dodo nebo ona sama posuzuje Miroslava, tak jí to vůbec nevadí. Proto je poznat, že nerozpustila ego.
Návštěvník
 

Re: Souzení

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. zář 2024 10:12:23

Návštěvník píše: Umírat ve velkých bolestech na rakovinu, není nic přijemného.


P.S.

Edurad Tomáš:

538.

Odkud se bere jogínův klid, kfyž je v činnosti?

At v činnosti nebo v nečinnosti, džnanín vždycky přebývá na samé hranici tvoření mysli, což je sféra klidu, bdělosti a hluboké mentální rovnováhy. Odtud pramení jeho vnitřní mír.

A může se z něho někdy vychýlit?

V kritických chvílích života, např. při velkých bolestech nebo mimořádném vzrušení , by to bylo možné, ale pak jen na malý okamžik.
Při normální činnosti odpadá mu však díky této sféře veškerá křečovitost.

Proč?

Protože jeho ego je zmenšeno na minimum.
Návštěvník
 

Re: Souzení

Nový příspěvekod Pedro. » stř 18. zář 2024 11:53:03

Miroslava posuzuje zcela vědomě. Zajimavé je, že jí vadí, jen když je sama posuzovaná. Když např. dodo nebo ona sama posuzuje Miroslava, tak jí to vůbec nevadí. Proto je poznat, že nerozpustila ego.


Nejen Miroslava. Prostě používá tu hlavu jako každý jiný člověk, který tedy netrpí nějakou duševní poruchou...

Akorát v duchovnu jde jaksi o vědomé spojení tý mysli a ducha, a to uskutečňuje duchovní síla (Šakti),
to tu mysl zprázdňuje, čistí, prosvětluje. A ego ustupuje... Ať už to člověk vnímá takto, či třeba taoisticky, křesťansky, védantsky, nebo zenově....
Pedro.
 

Re: Souzení

Nový příspěvekod Jana » stř 18. zář 2024 13:56:53

Pedro. píše:
Jana píše:
miroslav píše:Ty už jsi poznala naší pravou podstatu?


Ano, proto říkám: "Nikdy nekritizujte druhé!"

No, a ono se ti nelíbí, že kdyš celoplošně posuzuješ a kritizuješ ego, tedy většinu popuplace,
tak tě na to mnozí všelijak upozorňují, že nevědomě děláš to, co kritizuješ. A tomu se říká to farizejství.
..


Pedro, ego ve skutečnosti neexistuje, je to jen iluze, sen, mája, není ničím skutečným. Je tohle jeho kritika, kterou máš na mysli?

Je vážně kritikou těch více než sedmi miliard bytostí, které věří, že jsou individualitami, osobami, těly se jmény, prohlášení:

"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."
E. Tomáš
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 8388
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Souzení

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. zář 2024 14:31:42

Jana píše:
Pedro. píše:No, a ono se ti nelíbí, že kdyš celoplošně posuzuješ a kritizuješ ego, tedy většinu popuplace,
tak tě na to mnozí všelijak upozorňují, že nevědomě děláš to, co kritizuješ. A tomu se říká to farizejství.
..


Pedro, ego ve skutečnosti neexistuje, je to jen iluze, sen, mája, není ničím skutečným.


Eduard Tomáš:

940.

Jaký je rozdíl mezi iluzi a skutečnost?

Iluze je to, co se mění. Skutečnost zústává věčně stálá, jedna a tatáž a nikdy se nemění.

Co je ego, iluze nebo skutečnost?

Ego, jak je známo, je spíš iluze.

Jak to "spíš"?

To, co se v egu mění, - a ego je v trvalé změně, jak známo - je iluzorní. Jeho základní životnost, paprsek Nadjá, je však provždy beze změny. Ten se ale sám o sobě v čase a prostoru nikdy neudrží. Když se tedy ego úplně očistí, to znamená, když se zbaví toho, co tvoří jeho sílu, resp. dělá ego egem, zůstane právě jen tento čistý paprsek Nadjá, který se však okamžitě vrátí do svého Zdroje.

Proto tedy říkají buddhisté, že ego vlastně neexistuje?

Ano, a mají ze svého hlediska pravdu.

:)
Návštěvník
 

Re: Souzení

Nový příspěvekod miroslav » stř 18. zář 2024 14:38:25

Jana píše:
M: Mluvíš za sebe! Ostatní lidé mohou být informovanější než ty, proč je posuzujete podle vás? Dopustil jste se vážného provinění, když jste tyto lidi přirovnal k úrovni své moudrosti. Starejte se o sebe, nestarejte se o ostatní. Jak se opovažuješ obtěžovat ostatní, když sám sebe úplně neznáš?


To by sis měla vzít k srdci hlavně ty a nepoučovat podle sebe ty, kteří mohou být (a většinou jsou) informovanější a hlavně zkušenější než ty.
Sama sebe evidentně vůbec neznáš, považuješ se za Nejvyšší pravdu, nepodmíněnou lásku Já a podobně.
Až budeš mít čas, tak se nad tím prosím zamysli, třeba všechna tvoje mysl ještě zcela nezmizela.
:)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 4345
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Souzení

Nový příspěvekod Jana » stř 18. zář 2024 15:04:49

miroslav píše:
Jana píše:
M: Mluvíš za sebe! Ostatní lidé mohou být informovanější než ty, proč je posuzujete podle vás? Dopustil jste se vážného provinění, když jste tyto lidi přirovnal k úrovni své moudrosti. Starejte se o sebe, nestarejte se o ostatní. Jak se opovažuješ obtěžovat ostatní, když sám sebe úplně neznáš?


To by sis měla vzít k srdci hlavně ty a nepoučovat podle sebe ty, kteří mohou být (a většinou jsou) informovanější a hlavně zkušenější než ty.
Sama sebe evidentně vůbec neznáš, považuješ se za Nejvyšší pravdu, nepodmíněnou lásku Já a podobně.
Až budeš mít čas, tak se nad tím prosím zamysli, třeba všechna tvoje mysl ještě zcela nezmizela.
:)


Miroslave, všimni si, že tohle, co říkáš, pramení z iluze, že jsi oddělen od druhých, že je zde nějaké osobní "já" (ego), které je zkušenější nebo méně zkušené. Pravda je bez těchhle omezení. Ty nejsi svými zkušenostmi ani znalostmi, jsi čisté Bytí, vědomí bez hranic. Když přichází kritika, sleduj, odkud vychází – jestli z ega, které se cítí ohroženo, nebo z klidu, který zná svou pravou pravdu, protože tou nejvyšší pravdou už je.

Místo toho, abys zkoumal, kdo má pravdu, zkoumej, kdo v tobě touží po uznání nebo potvrzení. Tenhle pocit je jen hra mysli, která se snaží odstranit svoji oddělenost. Dokud se ztotožňuješ s tímto pocitem, mysl nikdy zcela nezmizí.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 8388
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Souzení

Nový příspěvekod Jana » stř 18. zář 2024 15:16:01

miroslav píše:Sama sebe evidentně vůbec neznáš, považuješ se za Nejvyšší pravdu, nepodmíněnou lásku Já a podobně.


"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."
E. Tomáš


Takže jako nevědomost považuješ uvědomění, nejvyšší pravdy, pravého Já, nepodmíněné lásky, blažeností, která je vším, co existuje a Tvou vnímavostí a zkušeností je přesvědčení, že víš, kdo je hlupák nebo idiot?

Miroslave, řekni mi upřímně, máš zájem skutečně tu nejvyšší pravdu v sobě a stejně tak v každé bytosti poznávat? Nebo se spokojíš s osobní pravdou, že víš, kdo je na rozdíl od Tebe méně zkušený, méně vnímavý hlupák?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 8388
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Souzení

Nový příspěvekod miroslav » stř 18. zář 2024 15:23:19

Jana píše:Místo toho, abys zkoumal, kdo má pravdu, zkoumej, kdo v tobě touží po uznání nebo potvrzení. Tenhle pocit je jen hra mysli, která se snaží odstranit svoji oddělenost. Dokud se ztotožňuješ s tímto pocitem, mysl nikdy zcela nezmizí.


Ve mně nikdo a nic netouží po uznání nebo potvrzení, ani nezkoumám kdo má pravdu, ale co je pravdivé a co falešné.
To osobno a jeho potřeby si do toho pořád promítáš ty, tvoje mysl a ego, které sem píší a uvažují.
Moje mysl je od těchto sebestředných ego představ a potřeb dávno oproštěna.
Když si jedna vlna začne představovat a "pociťovat" že je celým mořem a nechce si to nechat vymluvit, tak ta její mysl pak produkuje to, co ta tvoje.
Naše podstata je stejná, ale není stejný projev Jana a projev Miroslav. Nejsou všechny vlny jednou vlnou, ale dohromady jsou nedílnou součástí moře a jejich společnou podstatou je neměnná voda.
Kdyby se v tobě stále nebouřilo to osbno, tak by ti nedělalo problém to pochopit a nemusela bys hledat pořád nějaké citáty o tom, že se nemá posuzovat - pronesená konkrétním jedincům, která ti podle tebe dávají za pravdu.
Mně o to, abych zrovna já měl pravdu, nejde, dovedeš si to představit, že to tak může někdo mít?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 4345
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Souzení

Nový příspěvekod miroslav » stř 18. zář 2024 15:38:28

Jana píše:
Miroslave, řekni mi upřímně, máš zájem skutečně tu nejvyšší pravdu v sobě a stejně tak v každé bytosti poznávat?


Já jí v každé bytosti i v sobě a ve všem i v tvých omylech i v probuzených jedincích i v hlupácích i ve spadaném listí poznávám. Ty ne, ty máš o to zatím jen zájem?
Akorát zřejmě na rozdíl od tebe dovedu rozlišit jeden projev nebo skupinu projevů od jiných. V tom není nic osobního, to je mohoucností lidské duše, není-li zatemněna sebestřednými tendencemi způsobujícími nevědomost, hloupost v různých obměnách u konkrétních lidských bytostí.
Ale určitě je dobré začít tím nerozlišováním jmen a tvarů - v meditaci, aby si bytost mohla uvědomit svoji neměnnou podstatu - vědomí a pak, když tohle najde a upevní v tom těžiště své bytosti, může vnímat vše ostatní jako projev této podstaty, jako jednotu podstaty a jejího projevu.

Ale když kuře chce poučovat slepici, jak se snášejí vajíčka, tak je to opravdu legrační a svým způsobem roztomilé. :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 4345
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Souzení

Nový příspěvekod Jana » stř 18. zář 2024 16:38:48

miroslav píše:Naše podstata je stejná, ale není stejný projev Jana a projev Miroslav. Nejsou všechny vlny jednou vlnou, ale dohromady jsou nedílnou součástí moře a jejich společnou podstatou je neměnná voda.
Kdyby se v tobě stále nebouřilo to osbno, tak by ti nedělalo problém to pochopit a nemusela bys hledat pořád nějaké citáty o tom, že se nemá posuzovat - pronesená konkrétním jedincům, která ti podle tebe dávají za pravdu.
Mně o to, abych zrovna já měl pravdu, nejde, dovedeš si to představit, že to tak může někdo mít?


Podstata všech je skutečně stejná, to je pravda. Voda, z níž jsou vlny stvořeny, je neměnná. Ale vlna, ať je jakkoli odlišná od jiné vlny v čase a prostoru, je stále jen projevením jednoho oceánu. Jak se můžeš ztotožňovat s vlnou a přitom vidět sám sebe jako odděleného od moře? Ta myšlenka "já jsem tenhle projev" je právě tou bouří, která v tobě vyvolává zmatek.

Posuzování je jen dalším vlněním této bouře. Pokud bys skutečně spočinul v uvědomění své pravé podstaty – v tichu oceánu, který nezávisí na žádné vlně – pochopil bys, že není potřeba posuzovat druhé ani sebe, ani se držet nějaké pravdy či nepravdy. Pravda je jen tehdy, když mizí jakékoliv ztotožnění s osobním. Dokud se držíš pocitu, že "já nejsem jako druhý" nebo "já nepotřebuji mít pravdu", stále v sobě chováš osobní aspekt, který chce rozlišovat a vymezovat se.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 8388
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Souzení

Nový příspěvekod Jana » stř 18. zář 2024 16:43:30

miroslav píše:
Jana píše:
Miroslave, řekni mi upřímně, máš zájem skutečně tu nejvyšší pravdu v sobě a stejně tak v každé bytosti poznávat?


Já jí v každé bytosti i v sobě a ve všem i v tvých omylech i v probuzených jedincích i v hlupácích i ve spadaném listí poznávám. Ty ne, ty máš o to zatím jen zájem?
Akorát zřejmě na rozdíl od tebe dovedu rozlišit jeden projev nebo skupinu projevů od jiných. V tom není nic osobního, to je mohoucností lidské duše, není-li zatemněna sebestřednými tendencemi způsobujícími nevědomost, hloupost v různých obměnách u konkrétních lidských bytostí.
Ale určitě je dobré začít tím nerozlišováním jmen a tvarů - v meditaci, aby si bytost mohla uvědomit svoji neměnnou podstatu - vědomí a pak, když tohle najde a upevní v tom těžiště své bytosti, může vnímat vše ostatní jako projev této podstaty, jako jednotu podstaty a jejího projevu.

Ale když kuře chce poučovat slepici, jak se snášejí vajíčka, tak je to opravdu legrační a svým způsobem roztomilé. :)


Říkáš, že poznáváš pravdu ve všem, ve všech bytostech, v listech i v omylech, zní to, jako by tvé poznání bylo již úplné. Ale co je to za poznání, které stále rozlišuje mezi projevy, které stále vidí hloupého a probuzeného, ​​dokonalého a chybujícího? Není-li to mysl, která je pyšná na své schopnosti rozeznávat, oddělovat a klasifikovat?

Pravé poznání, to, co se nachází za myslí, nepoznává rozdíly. Je-li tvé vnímání opravdu zakořeněné v jednotě, jaký smysl má rozlišovat mezi hlupákem a probuzeným? Když vidíš ve všem stejné, kde je prostor pro takové hodnocení?

Říkáš, že vidíš jednotu projevu a podstaty. Když je toto skutečně zajištěno, přestáváš mluvit o odděleném 'ty' a 'já', o tom, kdo koho učí. Protože i ten, kdo učí, i ten, kdo je učen, je jedním.

Jakmile začneš považovat své poznání za vyšší než druhé poznání, už jsi v zajetí ega. Tvrdíš, že můžeš rozlišit projev od projevu – to není vědomí zakotveno v neměnném, ale pohyb mysli, která stále touží soudit, porovnávat a oddělovat.

Když je pravda skutečně poznána, není již nikdo, kdo by se mohl chlubit svými schopnostmi poznávat. Zůstává jen ticho, plnost bytí a hluboké, láskyplné pochopení, že v tom, co je, není místo pro já ani ty. To, co poznáváš, není dosaženo skrz rozlišování, ale je to úplné překročení mysli a všech jejích hodnocení.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 8388
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Souzení

Nový příspěvekod Pedro. » stř 18. zář 2024 16:49:22

Pedro, ego ve skutečnosti neexistuje, je to jen iluze, sen, mája, není ničím skutečným. Je tohle jeho kritika, kterou máš na mysli?

Je vážně kritikou těch více než sedmi miliard bytostí, které věří, že jsou individualitami, osobami, těly se jmény, prohlášení:

"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."
E. Tomáš


No to je právě to tvé chybné pochopení duchovních nauk, které pokládáš za finální, celistvé, a neustále o tom vybranými citacemi přesvědčuješ sebe i druhé - tak to prostě je, tvé reakce jsou toho důkazem.

A ještě jsi div živá, když tě na to někdo upozorní. To pak kritizuješ a posuzuješ hlava nehlava...

Skutečnost zahrnuje jak podstatu, tak její projev, ten je tvořen z energie podstaty, a neděje se mimo ní, vše je v ní, vše je v Duchu, Brahman.... Je v ní vesmír, hvězdokupy, planety, i živé bytosti, jejich vnímání toho všeho...

A jsou tu i ega těch svobodomyslných bytostí. Jinak by tu nebylo ani těch duchovních nauk a jejich Mistrů.
Byli by bez práce...

Prostě věčná proměnlivost ve věčně neměném. Duch - Šakti - Vědomí - Manifestace...

PS. Pan Tomáš v tomhle tvém oblíbeném citátu netvrdí, že tělo neexistuje,
říká NEMYSLETE jako by jste a druzí byli tělem... Inu protože taková idea Pravdu zahaluje.

Duch má ve svém projevu tělo a mysl, jež jsou z něho a v něm... Howgh.
Pedro.
 

Re: Souzení

Nový příspěvekod Jana » stř 18. zář 2024 17:06:35

miroslav píše:Když si jedna vlna začne představovat a "pociťovat" že je celým mořem a nechce si to nechat vymluvit, tak ta její mysl pak produkuje to, co ta tvoje.


Aha, tak v tom je, Miroslave ten rozdíl.

Skrz iluzi ega vidíme druhé jenom jako ty vlny, které to nějak mají, které můžeme posuzovat, kritizovat, hodnotit.

S probuzením uvědomění nejvyšší pravdy, je tady uvědomění celistvosti všeho. Jakákoliv forma tvar je prohlédnuta a je poznáván stále ten celek, pravé Já.

Skrz iluzi ega se to celistvé uvědomění jednoty Bytí může jevit jako nesmysl.

Teď jde o to, jestli si přiznáš, že když posuzuješ vlnu bez uvědomění si podstaty, která je Tvým vlastním já, že to není celé poznání, nebo jestli si to přiznat nedokážeš, nemůžeš, nejde to.

S uvědoměním, že všechny vlny — tedy všechny projevy — jsou součástí jednoho nekonečného oceánu, kterým jsi ty sám, je něčím, co se nedá vyjádřit, ale v přímém uvědomění skutečnosti je každé rozlišování bez významu.

Jde o to, jestli je v Tobě ochota se takovému poznání otevírat, nebo to nejde.

Tenhle web je službou jen pro ty, kdo se uvědomění jednoty všeho skutečně otevírají, nikoliv pro ty, kdo si tady potřebují upevňovat iluzi osobní hodnoty. A platí tady Závazna pravidla fóra:

Svým příspěvkem na toto fórum vyjadřujete souhlas s následujícími pravidly:

Diskuze jsou být vedeny s úctou k ostatním účastníkům. Odsuzování, kritika, spekulace o druhých a osobní útoky nejsou povoleny....


Pokud je Tvým zájmem skutečně uvědomění nejvyšší pravdy, pak jsi tady vítán. Pokud je tvým zájmem prohlubování iluze oddělenosti posuzováním druhých, pak máš tuhle možnost na jiných webech a kdekoliv jinde.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 8388
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Souzení

Nový příspěvekod Jana » stř 18. zář 2024 17:17:10

Pedro. píše:
Duch má ve svém projevu tělo a mysl, jež jsou z něho a v něm... Howgh.


Duch, v jeho pravé podstatě, je čisté vědomí, které nemá žádné formy ani atributy.

Tělo a mysl, které vnímáme jako projevy, jsou pouze dočasné formy, které vznikají v rámci tohohle vědomí. Jsou v něm, ale nejsou jím, protože to, co je v něm, je neoddělitelné od něj. Vědomí je tím, co dává existenci všem formám, ale samo je za formami. Když poznáš, že jsi vědomí a ne forma, pochopíš, že tělo a mysl jsou jen pouhé nástroje a projevy tohohle vědomí, které se objevují a mizí. Howgh?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 8388
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Souzení

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. zář 2024 17:41:34

Jana píše:Posuzování je jen dalším vlněním této bouře. Pokud bys skutečně spočinul v uvědomění své pravé podstaty – v tichu oceánu, který nezávisí na žádné vlně – pochopil bys, že není potřeba posuzovat druhé ani sebe, ani se držet nějaké pravdy či nepravdy. .


Už ho zase posuzuješ. Miroslav tě posuzuje a ty ho také posuzuješ. A přitom stále tvrdíš, že se to nemá.


Q: Pak tito ostatní [v tomto satsangu] nemají znalosti, a proto se vracejí?

M: Mluvíš za sebe! Ostatní lidé mohou být informovanější než ty, proč je posuzujete podle vás? Dopustil jste se vážného provinění, když jste tyto lidi přirovnal k úrovni své moudrosti. Starejte se o sebe, nestarejte se o ostatní. Jak se opovažuješ obtěžovat ostatní, když sám sebe úplně neznáš?


Podle tebe nemá Miroslav znalosti ... a na to Nisargadatta reagoval:„Nikdy nekritizujte druhé“
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků