Brahman a iluze

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Pedriito » ned 20. říj 2024 22:41:30

My totiž měli i životosprávu. Já nevím nakolik to bylo inspirováno Mistrem, ale znáte sanghu, tam je to něco jako překlad z překladu... Nováček to baští i se slupkama. Takže například byla iddea, že banány nejsou dobré na noc. A že čokoláda je špatná na pozornost.... A alkohol samozřejmě tabu. A pak už to kámoška nevydržela a slupla dva balíčky čokolády, a tejden z toho byla špatná... Jó takle působí psychika. A pak na pudže čumim, jak si Mistr dává sklenku červeného... To byla a velikonoční slavnost.
Pedriito
 

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Pedro. » pon 21. říj 2024 0:17:31

Naše jihlavská sangha však byla pozoruhodná, páč ji zakládali tři nejlepší kamarádi z dětství. Já se teda nachomejt až jako třetí, páč jsem měl za strejdu jehovistu, a dost mi to duchovno zpočátku zprasil. Ale že jsme spolu jezdili po čundrech, ti tři, tak jsem nějak naznal, že jsou v pohodě. Ale meditovat jsem s něma ještě neuměl, to jsem uměl jinak a po svojem.
To jsem se napřed musel adaptovat, že je to to samé, jako kddyž se kluk osměluje s holkou, či naopak. V danou přirozenost.
No byla pozoruhodná v tom, že jsme byli strašný srandysti... Nikdo asi nikdy nepochopí, jak se bavili vážní meditatéři,
Praha, Brno, Olomouc... z nás byli na větvi.
Jednou Léňa, co je ta první ze dvou, přijela z výletu z indie. A že má koření na polívku. Tak jsme seděli u stolu, hráli prší, a Léňa vařila... Už ten čmuch par mi říkal, že tohle bude velký.
Ok, rozlila to, a viděl jsem že jí tečou slzy a divně se šklebí.
A když jsem se nad talířem nadech, zakuckal jsem a pochopil...
Léňo, ukaž to koření! Ukázala prázdnej pytlík.. No neměli jsme tehdy internet,
ale už ten název zněl pekelně.
No nic, to bychom nebyli my, abychom situaci nezdramatizovali.
Kdo to nesní je měkkej.
Po dvou lžících odpad Pája, asi po čtyrech Míša, Lenka se v meditačce vzpamatovávala z toho vaření, páč se nějak nadýchala... Zbyl jsem já a naproti Peťas. Hmmm, vrrrr, vzdej to!
Další lžíce. Zírali jsme na sebe jak dvě sopky před výbuchem.
Třásli se nám nohy, třásly se nám ruce, třásly se vnitřnosti.
Ok, další lžíce... A Peťas běžel na hajzlík.
Přišla vymeditovaná Lenka, co je, vám to nechutnalo, kouká na talíře, kde všichni jsou?
Povídám, dva v posteli jeden na záchodě... Ty si nedáš?
Lenka odnesla plné talíře a přinesla si vdolek. A čekala že to vzdám.
A v tu chvíli mi bylo jasný, že radši shořím než to zabalit. A vzal jsem ten talíř a tu polívku do sebe naklopil.
Olíz se, a chrchlavě vydal, nezbyla ještě?
A na ten její vyjevenej pohled nezapomenu.
Potvůrka jedna!
Pedro.
 

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Tara » pon 21. říj 2024 0:28:41

:)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2946
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. říj 2024 1:09:49

Pedro. píše:
A buď si to tu s Dodem ošetřete, jak jsem vám radil, a neregistrovaní sem nenohli,
či čuš a neplýtvej zbytečně nekončícími výtkami, jak si představujete svou službu
veřejnosti. A nebudete muset nikoho vykazovat. A pravděpodobně ani nikoho mentorovat,
a točit to furt dokolakolem.

8)

Pedro, ďakujem za radu, ktorú nemôžem nazvať dobre mienenou, pretože takou nie je.
Ty nám tu inými slovami radíš, aby sme urobili to čo chceš ty a ak to neurobíme, tak máme čušať a nech nás ani nenapadne ti v niečom oponovať, pretože to budú naše (nie tvoje) nekončiace výtky k tomu, ako chceme slúžiť verejnosti.
A toto čo tu píšeš je tiež naše a nie tvoje mentorovanie a točenie dookola.
:D
Pedro. píše:PS. Případný registrující se, si hned přečte závazná pravidla fóra, která momentálně porušuješ i ty s Dodem,
a hned bude vědět, na čem je.

:-)


Prípadný registrujúci sa, alebo aj neregistrovaný, ak si prečíta pravidlá fóra a následne diskusiu, a získa nezaujatý pohľad, iste uzná že Jana s Dodom nie sú povinní si nechať ani tebou skákať po hlave a len mlčky prihliadať tomu, ako sa ich svojími nečistými manipulatívnymi diskusnými zručnosťami snažíš pošpiniť.

;)
Návštěvník
 

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Pedro. » pon 21. říj 2024 5:25:32

Návštěvník píše:
Pedro. píše:
A buď si to tu s Dodem ošetřete, jak jsem vám radil, a neregistrovaní sem nenohli,
či čuš a neplýtvej zbytečně nekončícími výtkami, jak si představujete svou službu
veřejnosti. A nebudete muset nikoho vykazovat. A pravděpodobně ani nikoho mentorovat,
a točit to furt dokolakolem.

8)

Pedro, ďakujem za radu, ktorú nemôžem nazvať dobre mienenou, pretože takou nie je.
Ty nám tu inými slovami radíš, aby sme urobili to čo chceš ty a ak to neurobíme, tak máme čušať a nech nás ani nenapadne ti v niečom oponovať, pretože to budú naše (nie tvoje) nekončiace výtky k tomu, ako chceme slúžiť verejnosti.
A toto čo tu píšeš je tiež naše a nie tvoje mentorovanie a točenie dookola.
:D
Pedro. píše:PS. Případný registrující se, si hned přečte závazná pravidla fóra, která momentálně porušuješ i ty s Dodem,
a hned bude vědět, na čem je.

:-)


Prípadný registrujúci sa, alebo aj neregistrovaný, ak si prečíta pravidlá fóra a následne diskusiu, a získa nezaujatý pohľad, iste uzná že Jana s Dodom nie sú povinní si nechať ani tebou skákať po hlave a len mlčky prihliadať tomu, ako sa ich svojími nečistými manipulatívnymi diskusnými zručnosťami snažíš pošpiniť.

;)

Nesmíš Dodo v každé radě zdarma vidět to, co tak důvěrně znáš - manipulaci. ;-)

Já tu lidi nepoučuju, jak se maj chovat, koho maj číst, nevyhazuju za odlišný názor, nebanuju je,
nestavím do iluze oddělenosti, atd atd...

Ona ta rada je jediná možnost, jak tu nastolit vámi vyžadovaný řád.

Berte nebo nechte ležet.

:-)
Pedro.
 

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Pedro. » pon 21. říj 2024 6:43:15

Hádanka:

Deset lidí říká jednomu naprosto totéž. Jen jeden z nich je mentoš-manipulátor. Který z nich to je?

Odpověď:

Ten, který to říká pro uspokojení svýho pocitu vládnout - mít poddané(ho), který bude myslet a chovat se, tak jak on chce.

Ja se to pozná:

Intuicí, ta jediná je nezmanipulovatelná, narozdíl od rozumu a citu.

To co takto manipuluje, je tedy nadvlády chtivé ego.
Pedro.
 

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Jana » pon 21. říj 2024 7:41:45

Pedro. píše:Hádanka:

Deset lidí říká jednomu naprosto totéž. Jen jeden z nich je mentoš-manipulátor. Který z nich to je?


Takový dav může jednotně říkat ukřižuj, hei Hitler, ať žije KSČ a přeci může být zaslepený nevědomostí.

Jen hloupost a nevědomost se jako ovce drží stádovitého myšlení.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 8655
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Tara » pon 21. říj 2024 7:49:33

Pedro. píše:
Návštěvník píše:
Pedro. píše:
A buď si to tu s Dodem ošetřete, jak jsem vám radil, a neregistrovaní sem nenohli,
či čuš a neplýtvej zbytečně nekončícími výtkami, jak si představujete svou službu
veřejnosti. A nebudete muset nikoho vykazovat. A pravděpodobně ani nikoho mentorovat,
a točit to furt dokolakolem.

8)

Pedro, ďakujem za radu, ktorú nemôžem nazvať dobre mienenou, pretože takou nie je.
Ty nám tu inými slovami radíš, aby sme urobili to čo chceš ty a ak to neurobíme, tak máme čušať a nech nás ani nenapadne ti v niečom oponovať, pretože to budú naše (nie tvoje) nekončiace výtky k tomu, ako chceme slúžiť verejnosti.
A toto čo tu píšeš je tiež naše a nie tvoje mentorovanie a točenie dookola.
:D
Pedro. píše:PS. Případný registrující se, si hned přečte závazná pravidla fóra, která momentálně porušuješ i ty s Dodem,
a hned bude vědět, na čem je.

:-)


Prípadný registrujúci sa, alebo aj neregistrovaný, ak si prečíta pravidlá fóra a následne diskusiu, a získa nezaujatý pohľad, iste uzná že Jana s Dodom nie sú povinní si nechať ani tebou skákať po hlave a len mlčky prihliadať tomu, ako sa ich svojími nečistými manipulatívnymi diskusnými zručnosťami snažíš pošpiniť.

;)

Nesmíš Dodo v každé radě zdarma vidět to, co tak důvěrně znáš - manipulaci. ;-)

Já tu lidi nepoučuju, jak se maj chovat, koho maj číst, nevyhazuju za odlišný názor, nebanuju je,
nestavím do iluze oddělenosti, atd atd...

Ona ta rada je jediná možnost, jak tu nastolit vámi vyžadovaný řád.

Berte nebo nechte ležet.

:-)

Díky Pedro a Petro za vaše příspěvky, mnohdy souzním :-)
PS: Pedro, vidíš, že když chceš, dokážeš psát i komplexně, k věci a moudře, s nadhledem a vtipně. Díky :-)

PS1: Miroslav by se od tebe mohl učit.... :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2946
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Pedro. » pon 21. říj 2024 7:51:27

PS. Bych řek, že top lékem na tyhle ty móresy duchovňácký vážnologie je humor.
Když se lidi baví s humorem ani je nenapadne mít nějakou řídící ideu.
A i když si třeba vzájemně radí i se škádlí, tak bez ambice být "nad"...
Se srandou, všichni se na sebe culí, maj se přirozeně rádi, aniž
by to vlastně věděli. Čili se netěší nějakou svatou myšlenkou, ale jen tak bezděčně.
Pedro.
 

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Jana » pon 21. říj 2024 7:59:19

Pedrito, máš svůj krásný web, kde si můžeš určovat pravidla, jaká uznáš za vhodná, vyhánět si z něj kohokoliv se Ti zamane.

Tenhle web slouží k osvobození od nevědomosti, že nejsi Já, tedy k odstranění nejvyšší překážky, kterou je nevědomost.

Takže tady odtud se vyhání jenom tahle nevědomost.

Když Ti bude jasné, že jsi nekonečné věčné Já, které je vším, tak Tvůj svět je dokonalý, bezstarostný, šťastný, stejně tak jako svět Probuzených, stejně tak jako svět skutečného Já.

Ty tou nevědomostí nejsi, takže nemůžeš být odnikud vyhnán, takže si s tím banováním tady nemusíš dělat starosti.

Leda, že bys té nejvyšší nevědomosti, že jsi tělem (individualitou), věřil.

A proto připomenutí: "Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."
E. Tomáš

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 8655
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. říj 2024 8:36:47

Pedro. píše:PS. Bych řek, že top lékem na tyhle ty móresy duchovňácký vážnologie je humor.
Když se lidi baví s humorem ani je nenapadne mít nějakou řídící ideu.
A i když si třeba vzájemně radí i se škádlí, tak bez ambice být "nad"...
Se srandou, všichni se na sebe culí, maj se přirozeně rádi, aniž
by to vlastně věděli. Čili se netěší nějakou svatou myšlenkou, ale jen tak bezděčně.


:)
Návštěvník
 

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Pedro. » pon 21. říj 2024 9:00:41

Díky Pedro a Petro za vaše příspěvky, mnohdy souzním :-)
PS: Pedro, vidíš, že když chceš, dokážeš psát i komplexně, k věci a moudře, s nadhledem a vtipně. Díky :-)

PS1: Miroslav by se od tebe mohl učit.... :-)


No, nebyl jsem stoprocentní, když jsem říkal že mě sem přitahuje zvědavost na Janu...
mnohem více procentuálního zastoupení v tom mají všici ostatní, co tu ještě zbyli
ze starý jitřní party. A nebýt tu Miroslav, bylo by o důvod míň sem zavítat.

Ono se tu musí proniknout tou hustou školastickou atmosférou,
jít až pod mlhy a páry... A mlhotvůrců si raděj nevšímat, páč nedaj pokoj.

PS. Každý jsme originál ve svém projevu. Avšak spojitého ducha,
to vnímat stačí...

:)
Pedro.
 

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod miroslav » pon 21. říj 2024 9:07:48

Návštěvník píše:Prípadný registrujúci sa, alebo aj neregistrovaný, ak si prečíta pravidlá fóra a následne diskusiu, a získa nezaujatý pohľad, iste uzná že Jana s Dodom nie sú povinní si nechať ani tebou skákať po hlave a len mlčky prihliadať tomu, ako sa ich svojími nečistými manipulatívnymi diskusnými zručnosťami snažíš pošpiniť.

;)


Že ty se Dodo nedíváš na Pedra jako na Nejvyšší Pravdu. Jinak by tě takové myšlenky o druhých nenapadaly. Nenecháváš se unášet místo toho tou největší nevědomostí? Myšlenkou že ti druzí jsou tělem. Ty ty ty. :'-(
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 4514
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod miroslav » pon 21. říj 2024 9:30:55

Jana píše:Tenhle web slouží k osvobození od nevědomosti, že nejsi Já, tedy k odstranění nejvyšší překážky, kterou je nevědomost.


A co ti, kteří touhle nevědomostí netrpí?
Nemyslíš si náhodou, že druzí na rozdíl od tebe žijí v nevědomosti, že nejsou Já?

Je tady snad někdo, kdo žije v nevědomosti, že není Já?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 4514
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Jana » pon 21. říj 2024 10:11:02

miroslav píše:
Jana píše:Tenhle web slouží k osvobození od nevědomosti, že nejsi Já, tedy k odstranění nejvyšší překážky, kterou je nevědomost.


A co ti, kteří touhle nevědomostí netrpí?
Nemyslíš si náhodou, že druzí na rozdíl od tebe žijí v nevědomosti, že nejsou Já?

Je tady snad někdo, kdo žije v nevědomosti, že není Já?


Nejsou žádní druzí, to, kým skutečně jsi, žádnou nevědomostí nemůže trpět, protože štěstí prvého Já je prosto veškerého utrpení, k tomuhle uvědomění, tedy osvobození od utrpení pramenící z iluze oddělenosti - ztotožnění s individualitou už vedl Buddha, i když používal na místo výrazu "pravé Já" výraz "Anattá", což se může jevit jako protimluv. Ale s uvědoměním, že Anattá je totéž jakožto pravé Já je jasné, nemůžeš mít chybu, protože není šance si o Tobě cokoliv myslet. Ovšem v nevědomosti, že jsi tělo (osoba, individualita) je možné si myslet o Tobě cokoliv, je možné Tě kritizovat, posuzovat, hodnotit, je možné být zvědav, jestli už konečně uděláš nějaký pokrok a přestaneš se ztotožňovat v nevědomosti s pokročilou individualitou.

S uvědoměním, kdo skutečně jsi, prostě nemáš chybu.

:D

Proto je tenhle svět s tímhle uvědoměním skutečnosti tak dokonalý. Nemůžeš být jiný, než tenhle dokonalý svět, který je Brahman, kterým jsi.

:D
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 8655
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Tara » pon 21. říj 2024 11:03:45

A nebýt tu Miroslav, bylo by o důvod míň sem zavítat.

A já bych ti tady taky chyběla? :what:
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2946
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Pedro. » pon 21. říj 2024 14:49:35

Jasan, o důvod míň neznamená všechny důvody ;)
Pedro.
 

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod miroslav » pon 21. říj 2024 15:07:20

Jana píše: Ovšem v nevědomosti, že jsi tělo (osoba, individualita) je možné si myslet o Tobě cokoliv, je možné Tě kritizovat, posuzovat, hodnotit, je možné být zvědav, jestli už konečně uděláš nějaký pokrok a přestaneš se ztotožňovat v nevědomosti s pokročilou individualitou.

S uvědoměním, kdo skutečně jsi, prostě nemáš chybu.

:D

Proto je tenhle svět s tímhle uvědoměním skutečnosti tak dokonalý. Nemůžeš být jiný, než tenhle dokonalý svět, který je Brahman, kterým jsi.

:D


No vidíš. Tak co to je za nesmysl, že Tenhle web slouží k osvobození od nevědomosti, že nejsi Já, tedy k odstranění nejvyšší překážky, kterou je nevědomost. .
Jestli ty si náhodou nemyslíš, že na rozdíl od tebe takoví nevědomí jsou.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 4514
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Jana » pon 21. říj 2024 15:54:31

miroslav píše:
No vidíš. Tak co to je za nesmysl, že Tenhle web slouží k osvobození od nevědomosti, že nejsi Já, tedy k odstranění nejvyšší překážky, kterou je nevědomost. .
Jestli ty si náhodou nemyslíš, že na rozdíl od tebe takoví nevědomí jsou.


Promluvy Probuzených nejsou určeny k tomu, aby oslovovaly nějakou oddělenou bytost, která je nevědomá. Osvětlují, že samotná představa oddělenosti je iluze. Nevědomost je jen nepoznávání pravé podstaty.

Promluvy Probuzených jsou určeny pravé přirozenosti v tobě, která nikdy nezmizela. Ve skutečnosti nejsou žádné oddělené bytosti – je jen jedno Já, které je vždy přítomné. A pravé Já nezná nevědomost.

Není tady skutečná individualita, která by byla vědomá nebo nevědomá, ale nevědomost (sen, mája, že jsi individualitou) nebo uvědomění nejvyšší pravdy (že jsi Já, Brahman) tady být může.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 8655
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Brahman a iluze

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 21. říj 2024 16:07:20

N
ení tady skutečná individualita, která by byla vědomá nebo nevědomá, ale nevědomost (sen, mája, že jsi individualitou) nebo uvědomění nejvyšší pravdy (že jsi Já, Brahman) tady být může.

A obé současně může být?
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků