Láska

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 25. lis 2022 11:46:27

Obrázek

Miluj všechny lidi jako Boha, i když ubližují. Buď jako Gándhí a Kristus.
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 13. pro 2022 7:48:55

Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 13. pro 2022 15:18:14



Milovat znamená rozpoznat sebe sama v jiném člověku.
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 12. led 2023 10:24:55

Obrázek

"Pokud ve vašem vztahu zažíváte lásku, ve které se objevuje útok, emocionální násilí atd., pak je pravděpodobné, že si pletete připoutanost k egu a návykové lpění s láskou.“
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 12. led 2023 19:17:50

Pravá moudrost je Láska k Já.


Obrázek
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 31. led 2023 21:55:28

Jediná věc, která je věčná, je Láska.

Tato Láska je Milovaný a Milující. V tomto vztahu se nesmíš nijak snažit.

Když jsi před svým Milovaným,
tento Milovaný tě nebude žádat, abys vynaložil jakékoli úsilí.
Tento Milovaný se o tebe postará,
a cokoli udělá, přijmeš to.

V tu chvíli nebudete přemýšlet, co se děje
protože v Lásce není žádný dialog.

V Lásce není žádný dialog, žádná otázka, žádná odpověď.
Prostě obojí je tiché.

Jsi zticha a tvůj Milovaný je zticha a teď se chystá něco velkého.
Musíš počkat.

Když neoddělíte Milovaného a Milence, našli jste tajemství:
Že jste nikdy nebyli od ničeho odděleni.

To je vše, co musíte udělat.
Poznali jste toto tajemství?

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 13. bře 2023 16:17:23

Osho: Tři stádia lásky

Láska má tři stádia.Obrázek

Za prvé se musíte naučit milovat sami sebe, protože jen pokud milujete sami sebe, můžete milovat někoho jiného. Musíte milovat sami sebe tak moc, že láska začne přetékat. Možná právě tam teď jsi; potřebuješ druhého. To je druhé stádium lásky.

Milovat sebe je snadné. Milovat druhého je obtížná práce. Protože druhý tu není od toho, aby k tobě pasoval, aby naplňoval tvá očekávání; druhý může začít s mocenskými hrami, hrami ega, všemi možnými triky. A ty budeš potřebovat tak mnoho lásky, abys druhým nezačal být ovládán, abys jím nebyl zničen; jinak druhý vždy lásku zničí.

Jean-Paul Satre se tak úplně nemýlí, když říká, že druhý je peklem. Sám můžeš být tichý, míruplný. S druhým začne být všechno obtížné, všechno se stává konfliktem. Samotná přítomnost druhého na tebe klade požadavky. Musíš být velmi soucitný, velmi laskavý, aby ses nenechal chytit do vnitřní nenávisti; jinak se pro tebe druhý stane peklem.

Musíš být tak milující, že tvá láska promění druhého, do bodu, kdy už můžeš říci, že druhý už není peklem. Musíš být velmi srozumitelný, velmi chápající. Je to jeden z největších experimentů života. Neexistuje větší experiment. Musíš milovat takovým způsobem, který začne pomalu, pomaličku měnit druhou osobu, a druhý začne ztrácet snahu po dominanci, snahu po manipulaci. To vše závisí na tvé lásce.

V každém případě by sis měl zapamatovat, že jsi učinil krok. Je to tvůj experiment, a musíš být druhému vděčný, že se podílí na tvém experimentu. Chceš-li, aby byl tvůj experiment úspěšný, pak musíš pokračovat v lásce navzdory druhému, a ne se zabývat maličkostmi.

Jedině když jsi schopen milovat druhou osobu do takového bodu, že se v něm díky tomu začne odehrávat transformace, pak začíná třetí stádium lásky. Pak už to není otázka dvou osob, kteří se navzájem milují; pak je to láska, která obě osoby zaplavuje a oba se stanou, v jistém hlubším smyslu, jediným celkem.

V Indii máme sochu Aradhanishwary, napůl muže, napůl ženy. To je třetí stádium lásky: když muž a žena už nejsou více dvěma osobami, stali se dvěma polovinami jediného celku. Třetí stadium lásky je, automaticky, meditací. Kdo může dosáhnout tohoto stádia, nepotřebuje nic jiného k meditaci; toto bude jeho cesta. To je celý přístup tantry, dosáhnout třetího stádia lásky; pak žádné náboženství, žádné jiné metody nejsou potřeba. Láska sama se stane tvým bohem, nejzazší zkušeností.

Ale druhé stádium je skutečně obtížné; jinak by po tisíce let lidé neutíkali do klášterů. Z čeho měli strach? Proč se snažili ukrýt v klášterech?

Druhý krok je skutečně obtížný, a pro jeho obtížnost se všechna náboženství rozhodla utéct ze života. Ale utéct ze života není odpověď, je to jednoduše zbabělost.

Život musí být proměněn skrze porozumění. A když miluješ, láska má svou vlastní alchymii. Pokud láska nemůže proměnit druhou osobu, znamená to jen, že nevíš, co to láska je; musel sis něco jiného splést s láskou, protože láska je absolutně schopná proměňovat lidi. Vlastně, je to jediná cesta proměny.

Není žádné místo, kde by se láska učila. Není žádné místo, kde by láska byla živena. To je jedna z funkcí školy tajemství: učinit tvou lásku čistou, čistou od ega, moci a dominance – jen pouhým darem radosti, blaha z přítomnosti druhé osoby, sdílením všeho, co máš, nezadržujíc nic zpět.

Láska je největší magie.

Nebojte se druhého; nechte jej vstoupit do svého života. Neučím eskapismu. Učím vás jít do světa, transformovat svět, protože jen v této transformaci budete transformováni. Útěkem do hor a klášterů propásnete transformaci sebe sama. Zcvrknete se, nebudete expandovat. A pokud nemůžete milovat jedinou osobu, jak chcete milovat celý vesmír? A to je to, co je modlitba – milovat celý vesmír. Lidé cítí, že je snažší milovat celý vesmír, protože to vypadá jako bez problémů – vesmír, stromy, hvězdy, měsíc, slunce… ti nevytvářejí žádný problém.

Druhý vytváří problém, protože tvá láska není dostatečná. Pokud je tvá láska přetékající, druhý jí bude jejím proudem osprchován, očištěn. A místo, aby ti vytvářel problémy, stane se druhý obrovskou pomocí, komplementární částí v organické jednotě tvého bytí, a může tě dovést až do třetího stádia.

To vše závisí na tom, jak moc budete schopní milovat.

A nemyslím tím, že by někdo měl být lakomec, pokud jde o lásku. Ta nic nestojí. A není to kvantita; že pokud jste v lásce dali jedno kilo, máte o kilo méně. Není to kvantita.

Čím více milujete, tím více lásky máte.

Čím více dáváte, tím více vás vesmír zaplavuje láskou ze všech stran. Existují skryté prameny, stejně jako ve studni.

Láska má tajné cesty, jak vás naplnit, neviditelné.

Jedinou cestou, jak to poznat, je dávat ji a dívat se – jste stále plní.


Osho Upanishad
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 16. bře 2023 10:54:49

Jste schopni bezpodmínečné lásky? Těchto sedm otázek to otestuje

Caddyová, Eileen: Vlny ducha

Obrázek

1. Mohu být vždy sám sebou a dovolit ostatním, aby i oni byli sami sebou, aniž bych je soudil, kritizoval a odsuzoval je?

2. Mohu milovat a v lásce pokračovat, aniž bych chtěl něco odplatou?

3. Mohu milovat někoho s toutéž hloubkou a v tomtéž stupni, ať jsme spolu či od sebe?

4. Mohu milovat někoho, když s ním nesouhlasím nebo se mi nelíbí, co řekl či udělal?

5. Mohu někoho milovat tak moc, že jsem ochoten nechat ho jít, protože když tak učiním, vyroste a vyzraje?

6. Mohu někoho milovat tak, že mu přestanu pomáhat, protože vím, že když v tom budu pokračovat, zadržím jeho růst a vývoj?

7. Mohu někoho milovat tak, že když mě tato osoba opustí kvůli někomu jinému, nebudu v sobě držet hořkost, nelibost a žárlivost?
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 04. dub 2023 6:47:40

Obrázek

Pravá láska pochází z poznání, ne z pocitu povinnosti nebo viny.
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 15. dub 2023 11:07:06



Pokud se chcete probudit do Vaší přirozenosti, do Skutečnosti, musíte přijímat Život takový jaký Je. Nehledat optimální, dokonalý sled událostí, který je pro Vás přijatelný, chtěný nebo dokonce vytoužený. Pokud budete vše dělat s pocitem, že máte Život pod kontrolou, budete v neustálém stresu a vaše mysl bude stále pokukovat dopředu a dozadu, zda tu není něco, čeho se bát, na co si dát pozor. Když žijete probuzeně, pak je tu jen řeka života na které plujete a necháte se unášet bez toho, abyste se snažili pádlovat, či jinak afektově ovlivňovat směr kam se ubíráte. Občas uhnete hlavou, když se na Vás něco rozletí, ale vše s Klidem a Láskou. S Láskou, která vnáší do tohoto světa rozměr, který překračuje a léčí všechna utrpení, které se kolem dějí. Láska Je, celý svět se jen děje. To co Je, Je Věčné. To co se děje, je v porovnání s Věčností nepodstatné. Až To uvidíte, pak jste překročili důležitost tohoto světa a začnete vidět Skutečnost takovou, jaká Opravdu Je. Bez doprovodných myšlenek, názorů a soudů.
Hodně štěstí :)
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 19. dub 2023 14:25:29

Obrázek

"Jestliže si neuvědomíš, že ostatní jsou jedno s tebou, nemůžeš je milovat. Tvá láska k druhým je výsledkem poznání sebe sama."

Nisargadatta Maharaj
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 31. kvě 2023 17:11:20

Obrázek

Nejjednodušší je být zde v této Lásce, vše ostatní je úsilí a vyžaduje úsilí.
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 02. čer 2023 15:05:05

Obrázek

Čistá láska z pohledu Advaita Vedanta

Bůh a láska

O kterém Bohu to mluvíš? co je Bůh? Není právě on tím světlem, ve kterém kladete otázku? „Já jsem“ samo o sobě je Bůh. Samotné hledání je Bůh. Při hledání objevíte, že nejste ani tělo, ani mysl, a láska k já ve vás je k já ve všem. Ti dva jsou jedno. Vědomí ve vás a vědomí ve mně, zjevně dvě, skutečně jedno, hledají jednotu a tou je láska.

***
'Já jsem' a Láska

Co teď miluješ? „Já jsem“. Věnujte tomu své srdce a mysl, nemyslete na nic jiného. Toto, když je to snadné a přirozené, je nejvyšší stav. Láska sama je v něm milencem a milovaným.

***
Život je láska a láska je život

Jedná láska úmyslně? Ano i ne. Život je láska a láska je život. Co drží tělo pohromadě než láska? Co je touha, než láska k sobě? Co je strach než touha chránit? A co je vědění než láska k pravdě? Prostředky a formy mohou být špatné, ale motivem je vždy láska – láska ke mně a dolu. Já a důl mohou být malé, nebo mohou explodovat a obejmou vesmír, ale láska zůstává.

***
Je láska stav mysli?

Opět záleží na tom, co myslíte láskou. Touha je samozřejmě stav mysli. Ale realizace jednoty je mimo mysl. Pro mě nic neexistuje samo o sobě. Všechno je Já, všechno jsem já. Vidět sebe v každém a každého v sobě je určitě láska.

***
Nad jednotou bytí je spojení lásky

O: Může být v jednotě štěstí? Neznamená každé štěstí nutně kontakt, tedy dualita?
M: Na dualitě není nic špatného, ​​pokud nevytváří konflikt. Mnohost a rozmanitost bez sváru je radost. V čistém vědomí je světlo. Pro teplo je nutný kontakt. Nad jednotou bytí je spojení lásky. Láska je smyslem a účelem duality.


***
Soucit a láska jsou mým jádrem. Bez všech zálib, jsem svobodný milovat.

***
Poznání a láska

Abyste našli vodu, nekopejte malé jámy všude, ale vrtejte hluboko pouze na jednom místě. Podobně, abyste našli své já, musíte prozkoumat sami sebe. Když si uvědomíte, že jste světlo světa, uvědomíte si také, že jste jeho láskou; že vědět znamená milovat a milovat znamená vědět.

***
Otázka: Jak se mohu stát univerzálním?

M: Ale ty jsi univerzální. Nemusíte a nemůžete se stát tím, čím už jste. Jen si přestaňte představovat, že jste konkrétní. Co přichází a odchází, nemá žádné bytí. Za svůj vzhled vděčí realitě. Víš, že existuje svět, ale zná tě svět? Veškeré poznání plyne z vás, jako veškeré bytí a veškerá radost. Uvědomte si, že jste věčným zdrojem a přijměte vše za své. Takové přijetí je pravá láska.

***
Bez seberealizace není žádná ctnost pravá.

Nepředstírejte, že milujete ostatní jako sami sebe. Pokud si je neuvědomíte jako jedno se sebou samým, nemůžete je milovat. Nepředstírejte, že jste tím, čím nejste, neodmítejte být tím, čím jste.
Vaše láska k druhým je výsledkem sebepoznání, nikoli jeho příčinou.
Bez seberealizace není žádná ctnost pravá. Tam, kde nade vší pochybnost víte, že stejný život proudí vším, co je, a tím životem jste vy, budete milovat vše přirozeně a spontánně.
Když si uvědomíte hloubku a plnost své lásky k sobě, víte, že každá živá bytost a celý vesmír jsou součástí vaší náklonnosti.

Ale když se na něco díváte jako na něco odděleného od vás, nemůžete to milovat, protože se toho bojíte. Odcizení vyvolává strach a strach odcizení prohlubuje. Je to začarovaný kruh. Zlomit to může jedině seberealizace. Jděte do toho odhodlaně.

***
Jak vyřešit své problémy

Láska jednoho a láska všech se spojují v lásce, čisté a prosté, nikomu adresované, nikomu odepřené. Zůstaňte v té lásce, jděte do ní hlouběji a hlouběji, zkoumejte sami sebe a milujte vyšetřování a budete řešit nejen své vlastní problémy, ale i problémy lidstva.

***
Věz, co miluješ

Prosím, podívej se, že od tebe nic nechci. Mluvím ve vašem vlastním zájmu, protože nadevše milujete sami sebe, chcete být v bezpečí a šťastní. Nestyďte se za to, nepopírejte to. Milovat sám sebe je přirozené a dobré.
Jen vy byste měli vědět, co přesně milujete. Není to tělo, které milujete, je to Život – vnímání, cítění, myšlení, konání, milování, usilování, tvoření. Je to ten Život, který milujete, který jste vy, který je vším. Uvědomte si ji v její celistvosti, za všemi rozděleními a omezeními, a všechna vaše přání se v ní spojí, neboť větší obsahuje menší. Proto najděte sami sebe, neboť při zjištění, že najdete vše.
Všichni jsou rádi. Málokdo však zná jeho plnost. Poznáte to, když ve své mysli přebýváte na „já jsem“, „vím“, „miluji“ – s vůlí dosáhnout nejhlubšího významu těchto slov.

***
Láska je vůle, vůle sdílet své štěstí se všemi. Být šťastný – dělat radost – to je rytmus lásky.
***
Nemohu tě vidět jako sebe. V samotné povaze lásky je nevidět žádný rozdíl.

***
Otázka: Existuje v celém vesmíru jedna jediná věc, která má hodnotu?
M: Ano, síla lásky.

***
Vědomí je láska v akci¨

Vědomí je dynamické, láska je bytí. Vědomí je láska v akci. Mysl sama o sobě může realizovat libovolný počet možností, ale pokud nejsou pobízeny láskou, jsou bezcenné. Láska předchází stvoření. Bez toho je jen chaos.

***
Láska bez volby

Opravdové uvědomění (samvid) je stav čistého svědectví, bez sebemenšího pokusu něco udělat s událostí, kterou jsme svědky. Součástí události mohou být i vaše myšlenky a pocity, slova a činy; pozorujete vše bez zájmu v plném světle jasnosti a porozumění. Chápete přesně, co se děje, protože vás to neovlivňuje. Může se zdát, že jde o postoj chladné odtažitosti, ale ve skutečnosti tomu tak není. Jakmile v něm budete, zjistíte, že milujete to, co vidíte, ať už je jeho povaha jakákoli. Tato bezvýznamná láska je prubířským kamenem uvědomění. Pokud tam není, máte pouze zájem – z nějakých osobních důvodů.

***
Podívejte se na „Já jsem“ jako na znamení lásky mezi vnitřním a vnějším, skutečným a zdáním. Stejně jako ve snu je všechno jiné, kromě pocitu „já“, který vám umožňuje říci „sním“, tak vám pocit „já jsem“ umožňuje říci „já jsem znovu své skutečné Já.

***
Otázka: Existují úrovně povědomí?

M: Ve vědomí jsou úrovně, ale ne ve Vědomí. Je z jednoho bloku, homogenní. Jeho odrazem v mysli je láska a porozumění. Existují úrovně jasnosti v porozumění a intenzity v lásce, ale ne v jejich zdroji. Zdroj je jednoduchý a jediný, ale jeho dary jsou nekonečné. Jen neberte dary za zdroj. Uvědomte si sami sebe jako zdroj a ne jako řeku; to je vše.

***
Mysl je ženou srdce a svět je jejich domovem – má být udržován jasný a šťastný.

***
Pravda a láska jsou skutečnou přirozeností člověka a mysl a srdce jsou prostředky jejího vyjádření.

***
Drobné semínko 'Já jsem'

Koneckonců jste tím, čím jste v každém okamžiku svého života, ale nikdy si to neuvědomujete, možná kromě okamžiku probuzení ze spánku. Vše, co potřebujete, je uvědomovat si bytí, ne jako verbální prohlášení, ale jako vždy přítomný fakt.
Vědomí, že jste, vám otevře oči k tomu, čím jste. Vše je velmi jednoduché. V první řadě navažte neustálý kontakt se svým já, buďte neustále sami se sebou. Do sebeuvědomění proudí všechna požehnání. Začněte jako centrum pozorování, záměrného poznání a vyrůstejte v centrum lásky v akci. „Já jsem“ je malé semínko, které vyroste v mohutný strom – zcela přirozeně, bez sebemenší námahy.

Od Nisargadatty Mahárádže I Am That
https://hridaya-yoga.com/blog/nisargada ... bout-love/
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 04. čer 2023 12:15:32

Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 13. čer 2023 6:34:03

Obrázek

Jste milováni jen proto, že jste, jen proto, že existujete.

Nemusíte nic dělat pro to, abyste si to zasloužili. Vaše nedostatky, nedostatek sebeúcty, fyzická dokonalost nebo sociální a ekonomický úspěch – na tom nezáleží. Tuto lásku vám nikdo nemůže vzít, vždy tu bude.


Ram Dass


Obrázek
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 19. srp 2023 6:52:22



A právě tak, jak začneš cítit chuť nektaru toho, že se už zamilováváš, ale nepadáš dolů. Padáš vzhůru, vidíš to samotného srdce uvědomění, a začneš to cítit a začneš se znovu zamilovávat do jedné věci, která tě nikdy nemůže opustit, ale chyběla ti.
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 31. srp 2023 10:44:23



Láska je neosobní. Ve skutečnosti neexistuje žádná taková jako láska osobní a neosobní.

Veškerá láska je neosobní. Čímž chci říci, že není založena na tom, jací jsme jako lidé, není založena na individuálních charakterech jako je uznání naší osoby, bez ohledu na to jak sympatické nebo nesympatické mohou být naše postavy, jsme všichni stejná bytost, to je to, co je láska. Láska je uznání, že sdílíme naše bytí. Jinými slovy, láska nemá nic společného s osobou nebo postavou, ať už se nám někdo líbí nebo ne....
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 31. srp 2023 15:01:36

https://www.csfd.cz/film/4957-laska/prehled/

Láska

Drama / Romantický / Poetický
Československo, 1973, 88 min
Režie: Karel Kachyňa
Scénář: Ota Hofman, Karel Kachyňa
Kamera: Josef Pávek
Hudba: Zdeněk Liška
Hrají: Jaroslava Schallerová, Oldřich Kaiser, Milena Dvorská, František Velecký, Hana Houbová, Jiří Pleskot, Vladimír Šmeral, Věra Uzelacová

Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 05. zář 2023 16:44:02



2:04 Co ukrást mnichovi
9:00 Směna kola za králíka
16:36 Jak praktikovat buddhismus s humorem
22:03 Léčebné účinky meditace
28:04 Laskavost zachraňuje životy
37:28 Pravidlo 70%
41:50 Továrna na mnichy
47:04 Existuje něco, co není dukkha? (nesnáz, strast, nepříjemnost, neuspokojivost, neklid ve významu nepohodlí, frustrace a nesouladu se skutečností)
49:46 Jak se slučuje vyrovnanost s láskou a soucitem?
51:21 Jak se postavit šikaně
55:23 Jak sladit školu, práci a společenský život
58:36 Jak zmírnit svůj hněv?
Návštěvník
 

Re: Láska

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 26. zář 2023 6:50:59

Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků