Svět

Re: Svět

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. úno 2021 9:16:54

Pedriito píše:Pokud má někdo silnou tendenci vizualizovat si, tak ať to raděj nedělá.

Chceš tedy tvrdit, že "dech, co nasáváš z křižové kosti a vypouštíš nad hlavou" není vizualizace?

Jak chceš nasávat z křížové kosti dech, tedy získávat kyslík? Jak chceš skrze "prostý průběh" vypouštět oxid uhličitý skrz hlavu?
Co to meleš?
Zdeněk

Nový příspěvekod Pedriito » stř 10. úno 2021 9:45:30

Tak zaprvý, každá buňka tvýho těla je okysličená dechem, to jsem si já nevymyslel.
A zadruhý, ten dech je prostě pomůcka pro pozornost.
Třeba to zvládneš jen čistě pozorností.
:P
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » stř 10. úno 2021 9:58:15

Takže speciálně pro tebe navrhnuju nadechovat vzduch pouze hubou, a raděj ho nevnímat ve formě okysličený krve proudící do všech koutků těla a kolující v něm..

A představovat si můžeš třeba svatýho buddhu.
:)
Pedriito

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. úno 2021 9:59:59

Pedriito píše:Tak zaprvý, každá buňka tvýho těla je okysličená dechem, to jsem si já nevymyslel.

Jo, to znám, tvářit se ezo-vznešeně, něco jen tak naznačit, tajuplný pohled zasvěcence... :phew:

Ano, máš pravdu, většina buněk je okysličena dechem, protože ten kyslík se k nim dostává skrze hemoglobin okysličený v plicích tvl. Ta oxigenace nenastává v kosti křížové, fakt ne.
Zdeněk

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. úno 2021 10:12:07

Pedriito píše:Takže speciálně pro tebe navrhnuju nadechovat vzduch pouze hubou, a raděj ho nevnímat ve formě okysličený krve proudící do všech koutků těla a kolující v něm..

No možná myslíš pránu/čchi/qi, no to existuje, to jo, ale tak se vyjadřuj trošku srozumitelně.

Je pravda, že někdy cítím proudění přímo v \_!_/ ale sračka to není, je to opačné plynutí. Ale radši to neříkám, protože to je fakt divný.
Zdeněk

Nový příspěvekod Pedriito » stř 10. úno 2021 10:20:00

Zdeněk píše:
Pedriito píše:Tak zaprvý, každá buňka tvýho těla je okysličená dechem, to jsem si já nevymyslel.

Jo, to znám, tvářit se ezo-vznešeně, něco jen tak naznačit, tajuplný pohled zasvěcence... :phew:

Ano, máš pravdu, většina buněk je okysličena dechem, protože ten kyslík se k nim dostává skrze hemoglobin okysličený v plicích tvl. Ta oxigenace nenastává v kosti křížové, fakt ne.

No tak nenastává, a co, i tam je ten kyslík přítomen. Ale o to nejde. Říkám, je to pomůcka pro pozornost, a záleží na tobě, na každým jak to vnímá. Aniž by si nutně musel představovat. Ono v tý meditaci se jaksi vše propojuje, teda v tý joga-spojení meditaci. Tak o čem pak ty nauky jsou, který po staletí říkaj. Nejsi jen to, nejsi jen tamto, nejsi jen tvar, nebo dokonce - jsi prázdnota, atd...
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » stř 10. úno 2021 10:22:14

Zdeněk píše:
Pedriito píše:Takže speciálně pro tebe navrhnuju nadechovat vzduch pouze hubou, a raděj ho nevnímat ve formě okysličený krve proudící do všech koutků těla a kolující v něm..

No možná myslíš pránu/čchi/qi, no to existuje, to jo, ale tak se vyjadřuj trošku srozumitelně.

Je pravda, že někdy cítím proudění přímo v \_!_/ ale sračka to není, je to opačné plynutí. Ale radši to neříkám, protože to je fakt divný.

Jo, teď jsi na to kápl. Já tomu říkám životní dech. Prána není oddělená od dechu...
Pedriito

Nový příspěvekod miroslav » stř 10. úno 2021 10:40:51

Já jsem se toho také hodně nacvičil s prodýcháváním různých částí těla.
Výsledek je super. Člověk se naučí oživovat (i uzdravovat) zaměřením pozornosti různé části těla. Později to ani není zaměřování pozornosti, ale přímo přenášení centra vědomí (pozornosti), které normálně lokalizujeme do hlavy. Běžně se díváme do těla a do světa z hlavy. Přenese-li se naše vědomí například do srdce, díváme se do těla a okolního světa (vnitřně) ze srdce. Prostě tam jsme.
Je to super ale může to být i nebezpečné.
Já jsem postupoval volně podle nauky tumo - podle přednášek Eduarda Tomáše "Tajné nauky Tibetu". Když jsem se s tím prvně setkal, bylo mi to jaksi povědomé, jako by to nějak sedělo s mými nejasnými vzpomínkami, jako bych to už nějak znal.

Nebezpečí spočívá v tom, že naše nevědomí je lokalizováno - psychicky spojeno s různými částmi těla - čakrami, klouby, nohami atd. A jakmile je opravdu oživíme vědomím, tak tyto obsahy se začnou také oživovat a dostávat se do vědomí a jaksi se ujímat vedení (jako Džin vypuštěný z lahve). To je na jednu stranu vynikající - že se s nimi můžeme "poprat" vyrovnat a nebo naopak, jsou-li ty vytěsněné a potlačené tendence velké, silné, nás mohou převálcovat, jaksi vyhodit z duchovní cesty, svést, probudit negace všeho druhu případně přivést nás až do blázince.
miroslav

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. úno 2021 13:20:38

miroslav píše:Já jsem se toho také hodně nacvičil s prodýcháváním různých částí těla.
Výsledek je super. Člověk se naučí oživovat (i uzdravovat) zaměřením pozornosti různé části těla. Později to ani není zaměřování pozornosti, ale přímo přenášení centra vědomí (pozornosti), které normálně lokalizujeme do hlavy. Běžně se díváme do těla a do světa z hlavy. Přenese-li se naše vědomí například do srdce, díváme se do těla a okolního světa (vnitřně) ze srdce. Prostě tam jsme.
Je to super ale může to být i nebezpečné.

Tak dej příklad ze života ať je to zřetelnější, něco na sebe práskni Miroslave... :-)
Zdeněk

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. úno 2021 13:21:56

Pedriito píše:Takže speciálně pro tebe navrhnuju nadechovat vzduch pouze hubou

Jak mám trochu dyslexii, tak mi tam naskočilo hudbou. Ale to by mohlo jít taky.
Zdeněk

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. úno 2021 13:24:18

Jinak se mi osvědčil vynález hemi-sync, kdy se do každého ucha pouští stejný zvuk, ale malinko posunutý o pár Hz. Mozek se pak naladí na ten rozdíl, což je podobné stavu při meditaci. Fakt to pomáhá.

Tak mě napadlo, jestli by nešlo nějak ty Hz posunout třeba u té Ajeet Kaur. Ale vůbec nevím jak a jestli je to vůbec reálný...
Zdeněk

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. úno 2021 19:22:32

Pedriito píše:Moje zkušenost je, pokud tě při meditaci nějaká čast těla zlobí, "kouknout" do břicha. Zadržet tam dech, chvilku tam zůstat. Centrum rovnováhy, mimo jiné...

Mě to nějak nefunguje - dřevěněj nohy i tak. Nebo když přemáhám dřímotu, taky nevím co s tím.
Zvláštní je, že když je meditace dobrá tak není žádnej problém po dlouhou dobu. Ale to prostě nějak nedokážu ovlivnit. Neumím si nasát energii nebo tak něco. :hm:
Zdeněk

Nový příspěvekod Pedriito » stř 10. úno 2021 21:02:48

Zdeněk píše:
Pedriito píše:Moje zkušenost je, pokud tě při meditaci nějaká čast těla zlobí, "kouknout" do břicha. Zadržet tam dech, chvilku tam zůstat. Centrum rovnováhy, mimo jiné...

Mě to nějak nefunguje - dřevěněj nohy i tak. Nebo když přemáhám dřímotu, taky nevím co s tím.
Zvláštní je, že když je meditace dobrá tak není žádnej problém po dlouhou dobu. Ale to prostě nějak nedokážu ovlivnit. Neumím si nasát energii nebo tak něco. :hm:

Protože to dle mě moc hrotíš. Ono je fuk jestli sedíš - medituješ - hodinu ráno a hodinu večer, nebo když to na tebe příjde, tak hodinu přes den... Jenže holt jsi vázanej naukou, takže děláš, nebo se snažíš držet nařízený pravidla. Pokud jsi duchovně zaměřenej, tvá mysl je duchovně zaměřená, tak si tělo samo řekne, co je pro něj nejvhodnější, a ty to intuityvně vycítíš, a vyřeší se to. Asi ten sed prostě pro tebe nebude to nejvhodnější, nebo aspoň ne déle, než je pro nohy zdrávo. Je i pohodová pozice v kleče. Nesejde přece na poloze, jde o meditaci.
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » stř 10. úno 2021 21:07:56

Soráč - intuitivně - taky jsem dyzlektik.. :)
Pedriito

Nový příspěvekod miroslav » stř 10. úno 2021 21:12:21

Zdeněk píše:

No, zaplať Pán Bůh, že praktikuješ a že nepřevažuje u tebe jen to duchovňácký žvanění jako u Vostála a jemu podobných.

To je Cesta k Životu

a ne jen válení se v příkopu pyšných duchovňáckých konceptů.
Opravdu jsi v tomto jeden z mála i když už zkušených.

V tom je ta nezbytná pokora - otevřenost...
miroslav

Nový příspěvekod Pedriito » stř 10. úno 2021 21:16:44

Aby si začal vnímat čakry, skutečně vnímat, bez nějakých představ, musíš se jim prostě nějaký čas věnovat. Pak je cítíš, nebo aspoň já je tak (zatím) cítím - jako "roje" energie...
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » stř 10. úno 2021 21:23:47

P.S.
Ne že by se mi nikdy nestalo, že jsem při meditaci usnul :)
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » stř 10. úno 2021 22:09:13

Dle mě by to meditování mělo nabrat časem, po nutné době urputné snahy, odříkání, sebezapírání, atp, "charakter" radostivosti... Kdy se na to člověk těší a přestavá to brát jako přijatou povinnost.. kdy TAM vstupuje volně, nesmírně rád, jako zvaný host na hostinu Boží, nesoucí tam svý srdce na dlani.
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » stř 10. úno 2021 23:26:40

Nebezpečí spočívá v tom, že naše nevědomí je lokalizováno - psychicky spojeno s různými částmi těla - čakrami, klouby, nohami atd. A jakmile je opravdu oživíme vědomím, tak tyto obsahy se začnou také oživovat a dostávat se do vědomí a jaksi se ujímat vedení (jako Džin vypuštěný z lahve). To je na jednu stranu vynikající - že se s nimi můžeme "poprat" vyrovnat a nebo naopak, jsou-li ty vytěsněné a potlačené tendence velké, silné, nás mohou převálcovat, jaksi vyhodit z duchovní cesty, svést, probudit negace všeho druhu případně přivést nás až do blázince.

Jo to má recht. Jde o nánosy na čakrách - nevědomé "zapadlé" obsahy podvědomí. A je dobrý vědět, že individualita sama o sobě tohle těžko může "dát". A že naštěstí, když už jí to pustilo až sem, tak je ji na "blízku" vnitřní pomoc, právě v podobě té pověstné síly. Která může to smetí zprázdnit, vyčistit.. Taky je pak nebezpečí, že si člověk začne myslet, jak je dobrej, pojmout myšlenku, že to dělá on.. Pozornost skočí do ega, a síla se stáhne. Ale ta idea, že "já" se stal tak mocným, zůstane a do poloodkrytých čaker zas pěkně padá smog. Než mu to časem dojde, namele si nos, nebo možná taky ne...
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » čtv 11. úno 2021 3:20:14

Pedriito píše:
Zdeněk píše:

Protože to dle mě moc hrotíš. Ono je fuk jestli sedíš - medituješ - hodinu ráno a hodinu večer, nebo když to na tebe příjde, tak hodinu přes den... Jenže holt jsi vázanej naukou, takže děláš, nebo se snažíš držet nařízený pravidla. Pokud jsi duchovně zaměřenej, tvá mysl je duchovně zaměřená, tak si tělo samo řekne, co je pro něj nejvhodnější, a ty to intuitivně vycítíš, a vyřeší se to. Asi ten sed prostě pro tebe nebude to nejvhodnější, nebo aspoň ne déle, než je pro nohy zdrávo. Je i pohodová pozice v kleče. Nesejde přece na poloze, jde o meditaci.

PS.
Já byl taky roky vázanej naukou, řídil se protokolem.. občas mě to i štvalo, páč některý manýry některých "spolu-cestujících" už mi zaváněly slepým obřadnictvím - kde se ztrácelo srdce. Což je pro člověka na cestě vždycky to první a poslední - cítit a chápat, nebrat věci slepě, jen proto že jsou (u)stanoveny. I pravidlo lze však procítit a pochopit, čímž se pro jeho zkoumatele (protože vždy je to výzkum) uvolní jeho podstata.. a ono ztratí svůj striktní háv. Celkově mám z těch let
víc než dobrej pocit, a něco z "dobrých zvyklostí" si chovám dál.
Řekl bych, že sis zvolil hodně těžkou cestu, a držím ti palce.
Pedriito

PředchozíDalší

Zpět na Inspirativní myšlenky