Svět

Re: Svět

Nový příspěvekod Zdeněk » úte 09. úno 2021 11:23:16

Pedriito píše:
Zdeněk píše:
Pedriito píše:A já jsem snad někdy někde psal, že to jde hned? Tak to spíš vypadá, že jsi pro samý meditování zapoměl tu pojmologii ty, synku :)

Nejde o to, jestli jsi napsal hned nebo ne či nějaké jiné doběhnutí/nachytání někoho.
Jde o tu praxi, a ty to víš moc dobře, však přeci zkušený jsi. :)

Tak já ti to ve zkratce zrekapituluju, co jsem o tomhle kdy psal. Nejde to hned, jak si někdo umane, "jdu na cestu". To záleží, co má už kdo za sebou... A tohle neurčuje individualita - "tak a teď medituju", nebo dokonce "už jsem tam".. Musí dozrát stovkami, tísíci, možná milióny padů (svých pojmologií - hradů z písku), co se v každém časem mění (vývoj).. než nás to pustí "dál".. za.. (teď kupříkladu ve smyslu promítacího plátna)... Kapišto?

Tak já ti tedy položím nejděsivější otázku z barmského meditačního kláštera: kolik už máš dnes za sebou hodin meditace?

Aha.
Zdeněk

Nový příspěvekod Pedriito » úte 09. úno 2021 12:01:20

No asi že nejsem buddhista z barmského klástera, tak mi ta otázka nijak děsivě nepřipadá. Teď o volnu si nedávám budíčka. Ale i tak vstávam ráno automaticky, asi ze zvyku, kolem páté, ať jdu spát jednovkolik. Hygienu a kafe vynecháme, žejo. No a pak zapalím svíčku, protože oheň utišuje mysl. Semtam si dám před tím koupel nohou ve slaný vodě. Páč to vytahuje ze spodních center mentalní nánosy. Každá čakra má svý božstvo, tak je "projedu" mantrami, jak kdy, jak cítím že jsou zanesené.. taková vnitřní hygiena. A už jen pouštím - to - ono - tamto .. až do ticha. Jak dlouho? Jak kdy. To už neřídíš. Dnes ráno asi hoďku a půl. Jindy to záleží na povinnostech. Večer tak podobně. Meditativní stav je ti na blízku, najednou koukáš, že tu je, přichází spontanně. To ráno a večer je prostě takový rituál, vnitřní hygiena...
:)
A jak to máš ty?
Pedriito

Nový příspěvekod Zdeněk » úte 09. úno 2021 12:33:30

No já cvičím tu barmskou vipassanu, už mám 3 hoďky za sebou, ale předepsaných 14 hodin nedám ani zdaleka. Jsem nehodný buddhista. :(

A taky mě bolí nohy u toho, dřevění, ale co mám dělat, řekli to tak otcové-zakladatelé, tak muším poslouchat, jsem hínajánista.
Jó, taky jsem byl namachrovanej, a chytrej jako ty a Vostál, když jsem z kláštera odcházel. Vidíš, a teď tam nemůžu a navíc vojenskej puč tam udělali. Tak poslouchám alespoň taknějak hypoteticky na dálku, a zpytuji svědomí, jako biblický Ezau, který prodal své dědictví za misku polévky a marné bylo jeho pozdější lkání.
Zdeněk

Nový příspěvekod Pedriito » úte 09. úno 2021 12:52:03

Zdeněk píše:No já cvičím tu barmskou vipassanu, už mám 3 hoďky za sebou, ale předepsaných 14 hodin nedám ani zdaleka. Jsem nehodný buddhista. :(

A taky mě bolí nohy u toho, dřevění, ale co mám dělat, řekli to tak otcové-zakladatelé, tak muším poslouchat, jsem hínajánista.
Jó, taky jsem byl namachrovanej, a chytrej jako ty a Vostál, když jsem z kláštera odcházel. Vidíš, a teď tam nemůžu a navíc vojenskej puč tam udělali. Tak poslouchám alespoň taknějak hypoteticky na dálku, a zpytuji svědomí, jako biblický Ezau, který prodal své dědictví za misku polévky a marné bylo jeho pozdější lkání.

Děláš jak cítíš a myslíš a můžeš, co jinýho, to každej.. je to takovej "příspěvek" do živo-bytí. Já namachrovanej nejsem, jen se mi nelíbí, když někdo někoho posuzuje, i skrytě, mám na to čuch. Často dokonce předčasně. Pak to posouzení se v tom mym projevu vyskytne taky, a nějaký taky argumenty, a nějaky taky zkušenosti, a nějaký taky koncepty, obrazy... Tak jako každý, kdo se tu rozepíše. To bychom tu pak machrovali všici, ale není proč. Je to fórum, kde se setkávají ti, co se potkat měli. A třeba něco i řekli, jak to mají..
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » úte 09. úno 2021 14:52:22

Děláš taky nějakej "tělocvik" Zdenku? Já třeba asány nikdy necvičil, krom lotosu, což ovšem nepovažuju za cvik.. a z kterýho tobě dřevění nohy... Jak máš ty nohy přeložený, co děláš s rukama, držíš pravý úhel, nebo tam je nějaký sklon? Jinak mám pár cviků na rozhejbání a uvolnění vazů.. Který mě částečně naučil jeden jihlavskej bojovník jménem Rožňovják, a víc jeho žák a můj kolega v joze Pajda. Takový protahovačky...
Pedriito

Nový příspěvekod Zdeněk » úte 09. úno 2021 15:12:23

Lotos jo, to si spadnul ne, o tom si tak můžu nechat leda zdát. Barmský sed se tomu říká:
Obrázek

Měl bych něco cvičit, nebo jít někam do lesa, ale se mi nechce v zimě. Ty čakry musím nějak rozcvičit, tuším že je to fakt dobrý. Teď jsem našel na netu, že maj v našem antikvariátu ve městě od Staňka Svatý grál se to jmenuje. Tak si proto du, uvidím, co tam o čakrách píše. Ten děda se mi líbí, to jeho charisma nebo co to je, a to s tou 2, 4 a 6. čakrou to si myslim fakt sedí, na to by jentak bez nějakýho napojení nepřišel:
Zdeněk

Nový příspěvekod Pedriito » úte 09. úno 2021 15:21:04

Moje zkušenost je, pokud tě při meditaci nějaká čast těla zlobí, "kouknout" do břicha. Zadržet tam dech, chvilku tam zůstat. Centrum rovnováhy, mimo jiné...

Druhá čakra ve skutečnosti koluje kolem třetí a vytváří "prázdný" prostor kolem ní, zvaný Void. O to nejde, jde o to, je to stěžejní "místo". Kde se řeší neklid. Do týhle úrovně, ale o "level" výš, patří játra. Ta mají zde, v živém těle a mysli, totální vliv na pozornost..
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » úte 09. úno 2021 15:29:36

Zdeněk píše:Lotos jo, to si spadnul ne, o tom si tak můžu nechat leda zdát. Barmský sed se tomu říká:
Obrázek

Měl bych něco cvičit, nebo jít někam do lesa, ale se mi nechce v zimě. Ty čakry musím nějak rozcvičit, tuším že je to fakt dobrý. Teď jsem našel na netu, že maj v našem antikvariátu ve městě od Staňka Svatý grál se to jmenuje. Tak si proto du, uvidím, co tam o čakrách píše. Ten děda se mi líbí, to jeho charisma nebo co to je, a to s tou 2, 4 a 6. čakrou to si myslim fakt sedí, na to by jentak bez nějakýho napojení nepřišel:

Haha, no tak jo, Barmský sed.. Ja mám ty nohy trochu jinak, a nikdy mě nedřevěnily, i když byly na seminářích meditace přes celou noc.
Netuším co je Svatý grál za knihu, doufám že to není od tý známý český sekty...
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » úte 09. úno 2021 15:34:05

To nebude ono, vzpoměl jsem si, tohle bylo Poselství grálu...
Pedriito

Nový příspěvekod Zdeněk » úte 09. úno 2021 18:15:06

Pedriito píše:Druhá čakra ve skutečnosti koluje kolem třetí a vytváří "prázdný" prostor kolem ní, zvaný Void. O to nejde, jde o to, je to stěžejní "místo". Kde se řeší neklid. Do týhle úrovně, ale o "level" výš, patří játra. Ta mají zde, v živém těle a mysli, totální vliv na pozornost..

Jo, taky se mi zdá, že ta 2. a 3. nějak divně splývá. Podle mimozemšťana Ra je první čakra principem přežití, druhá se týká emocí či osobnosti (podle Cayceho zde sídlí duše), a třetí je svázána s egem, s pocitem moci. Ti orientovaní na cestu služby sobě (Vostál, fašisti, Japončíci...), mohou se skrze jejich nějaké dokonalé vyvážení/posílení dostat k vyšší inteligenci, ale orientovaní na cestu služby ostatním (a já mám v podstatě lidi rád, i když jsou to svině) musí rozvíjet i ostatní čakry.

No ale proč to píšu. Když jsem se nedávno zaměřil na srdeční čakru (už ani pořádně nevím jak, ale prostě jsem tam nějak duševně byl a cítil vibrace), tak jsem byl opravdu překvapen, jaký to mělo vliv na celkové zklidnění. A to dlouhodobé zklidnění. Tak nevim co do toho taháš ňáký játra? Klid přinese buď proudění energie z těch prvních tří do vyšších čaker, anebo posílení a vyvážení oněch prvních tří (kupř. fašouni byli skvělí vojáci, častokrát měli intuici a uměli se obětovat).
Zdeněk

Nový příspěvekod Pedriito » úte 09. úno 2021 18:17:23

Pedriito píše:To nebude ono, vzpoměl jsem si, tohle bylo Poselství grálu...

Jo a jestě jsem si vzpoměl, ta kniha Poselství grálu alias Ve světle pravdy, nemá nic společnýho s tou sektou, co si říká Hnutí grálu, a co se k ní hlásí.. Abych tu nemlžil.
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » úte 09. úno 2021 18:46:04

Zdeněk píše:
Pedriito píše:Druhá čakra ve skutečnosti koluje kolem třetí a vytváří "prázdný" prostor kolem ní, zvaný Void. O to nejde, jde o to, je to stěžejní "místo". Kde se řeší neklid. Do týhle úrovně, ale o "level" výš, patří játra. Ta mají zde, v živém těle a mysli, totální vliv na pozornost..

Jo, taky se mi zdá, že ta 2. a 3. nějak divně splývá. Podle mimozemšťana Ra je první čakra principem přežití, druhá se týká emocí či osobnosti (podle Cayceho zde sídlí duše), a třetí je svázána s egem, s pocitem moci. Ti orientovaní na cestu služby sobě (Vostál, fašisti, Japončíci...), mohou se skrze jejich nějaké dokonalé vyvážení/posílení dostat k vyšší inteligenci, ale orientovaní na cestu služby ostatním (a já mám v podstatě lidi rád, i když jsou to svině) musí rozvíjet i ostatní čakry.

No ale proč to píšu. Když jsem se nedávno zaměřil na srdeční čakru (už ani pořádně nevím jak, ale prostě jsem tam nějak duševně byl a cítil vibrace), tak jsem byl opravdu překvapen, jaký to mělo vliv na celkové zklidnění. A to dlouhodobé zklidnění. Tak nevim co do toho taháš ňáký játra? Klid přinese buď proudění energie z těch prvních tří do vyšších čaker, anebo posílení a vyvážení oněch prvních tří (kupř. fašouni byli skvělí vojáci, častokrát měli intuici a uměli se obětovat).

Nesdílím zcela, co říká Ra, anebo neříká vše.. a já po tom pátrat nebudu.

A cituji:

Dlouhodobé pocity únavy mohou být signálem zdravotního problému, zvláště pokud za nimi nestojí nedostatek odpočinku. Chronická únava je i jedním ze signálů nemocných jater. Zbystřit byste měli především tehdy, pokud jste vyčerpaní i po dostatečném odpočinku a spánku. Postižení mohou pociťovat slabost, rychlou ztrátu sil, malátnost, či dokonce letargii. Problém s játry se může projevovat i neschopností udržet pozornost či střídáním nálad. Všechny tyto projevy mohou být způsobeny nesprávnou funkcí jater.

Klid najdeš samo v každý čakře, stejně jako všechny ostatní kvality. Akorát že v každý čakře, která má, aby to nebylo tak jednoduchý, tři hlavní aspekty, jeden napravo, druhý uprostřed, a třetí nalevo.. vládnou právě tyto hlavní kvality. Všechny jsou ale mimochodem niterně propojený tzv nádís, a ty kvality mezi nimi kolují, proudí, podpírají se zároveň. A každá řídí i tělesné a mentální pochody. A věř nebo ne, druhá spolu s třetí, na pravé straně (pravý kanál), to je pozornost...
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » úte 09. úno 2021 20:37:18

No ale proč to píšu. Když jsem se nedávno zaměřil na srdeční čakru (už ani pořádně nevím jak, ale prostě jsem tam nějak duševně byl a cítil vibrace), tak jsem byl opravdu překvapen, jaký to mělo vliv na celkové zklidnění.

Nevzpomeneš si, jak se to stalo, či co tomu předcházelo? Jestli to bylo "z ničeho nic", nebo záměr?

Jinak "práce" s čakrami je jednoduchá. Stačí se do nich (do těch míst) koukat se zavřenými víčky. Když do toho zapojíš dech, co nasáváš z křižové kosti a vypouštíš nad hlavou (neboj, ono to nezralému prostě nepůjde, ani v představě), tak se něco stane...
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » úte 09. úno 2021 20:56:17

Myslím že přišel čas o tomhle mluvit. Svět se žene do katastrofy. Ne že bych byl pako, co každý rok, nebo hezký datum zvěstvuje konec světa. Ale tý nablblosti už je tolik, příroda brečí, že i mě, rodilýho optimistu, to už donutilo vstát z gauče.
Pedriito

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. úno 2021 6:15:02

Pedriito píše:Myslím že přišel čas o tomhle mluvit. Svět se žene do katastrofy. Ne že bych byl pako, co každý rok, nebo hezký datum zvěstvuje konec světa. Ale tý nablblosti už je tolik, příroda brečí, že i mě, rodilýho optimistu, to už donutilo vstát z gauče.

No mě to taky tak připadá - myslel jsem si, že jsem se těmi meditaci asi stal nějak geniální, ale spíš se lidi se stali blbějšími...
Zdeněk

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. úno 2021 6:20:31

Pedriito píše:Akorát že v každý čakře, která má, aby to nebylo tak jednoduchý, tři hlavní aspekty, jeden napravo, druhý uprostřed, a třetí nalevo.. vládnou právě tyto hlavní kvality. Všechny jsou ale mimochodem niterně propojený tzv nádís, a ty kvality mezi nimi kolují, proudí, podpírají se zároveň. A každá řídí i tělesné a mentální pochody. A věř nebo ne, druhá spolu s třetí, na pravé straně (pravý kanál), to je pozornost...

Zajímavý je, že Cayce tvrdí, že pořadí 6. a 7. čakry se zaměňuje, že třetí oko (hypofýza) je poslední čakra, tj. že 6. čakra, (epifýza) je fyzicky nad ní, tedy celkově to pořadí připomíná vztyčenou kobru. Nu a Ra - byť implicitně - tvrdí totéž.

Takže když se jogíni mýlili v této poměrně hrubé věci, tak se ještě pravděpodobně pletou i v nějakém pravém kanálu vytvářejícím pozornost. Já ti věřím, že to tak cítíš. Ale vezmi si hypochondra, co po přečtení lékařské knihy také zaručeně cítí a ví, že má ony nemoci (včetně nepravidelné menstruace).
Zdeněk

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 10. úno 2021 6:38:55

Pedriito píše:Nevzpomeneš si, jak se to stalo, či co tomu předcházelo? Jestli to bylo "z ničeho nic", nebo záměr?

Tak půl napůl. Prostě jsem si říkal, že bych tu lááásku asi fakt měl nějak cvičit nebo co, tak to prej je srdeční čakra... teda vlastně to začalo z hecu. Bavil jsem se s jedním známým přes plot o té jeho mladé fence (teda myslím jako psa). A že jako je ostrá na cizí lidi a že se nenechá ochočit od cizích. Tak jsem si v duchu říkal, já ti ukážu tyvole, ta mi bude zobat z ruky. A tak mě apadlo to zkusit nějak přes tu srdeční čakru, vysílat lásku. A nějak to zapůsobilo. Vtip byl v tom, že mě prostě byla sympatická, líbila se mi (tedy myslím jako pes tyvole). Ale už jsem neměl čas to dokončit. Ale myslím, že by se mi to povedlo.

Pedriito píše:Stačí se do nich (do těch míst) koukat se zavřenými víčky. Když do toho zapojíš dech, co nasáváš z křižové kosti a vypouštíš nad hlavou (neboj, ono to nezralému prostě nepůjde, ani v představě), tak se něco stane...

No počkej, když provádíš dech, tak sleduješ proudění vzduchu, prostě cítíš, kudy proudí vzduch, nosem, průdušnicí, kam do plic. A když provádíš vizualizaci, provádíš vizualizaci. Já vizualizaci moc neprovádím, což mě asi uchránilo před zblbnutím, že bych své představy považoval za realitu těla (i když možná že by se takhle nějak léčit tělo dalo).
Zdeněk

Nový příspěvekod Pedriito » stř 10. úno 2021 7:49:13

Zdeněk píše:
Pedriito píše:Akorát že v každý čakře, která má, aby to nebylo tak jednoduchý, tři hlavní aspekty, jeden napravo, druhý uprostřed, a třetí nalevo.. vládnou právě tyto hlavní kvality. Všechny jsou ale mimochodem niterně propojený tzv nádís, a ty kvality mezi nimi kolují, proudí, podpírají se zároveň. A každá řídí i tělesné a mentální pochody. A věř nebo ne, druhá spolu s třetí, na pravé straně (pravý kanál), to je pozornost...

Zajímavý je, že Cayce tvrdí, že pořadí 6. a 7. čakry se zaměňuje, že třetí oko (hypofýza) je poslední čakra, tj. že 6. čakra, (epifýza) je fyzicky nad ní, tedy celkově to pořadí připomíná vztyčenou kobru. Nu a Ra - byť implicitně - tvrdí totéž.

Takže když se jogíni mýlili v této poměrně hrubé věci, tak se ještě pravděpodobně pletou i v nějakém pravém kanálu vytvářejícím pozornost. Já ti věřím, že to tak cítíš. Ale vezmi si hypochondra, co po přečtení lékařské knihy také zaručeně cítí a ví, že má ony nemoci (včetně nepravidelné menstruace).

No to je vždy ta otázka, kdo se mýlí, žejo? Rozhodnout to může jedině zkušenost :)
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » stř 10. úno 2021 7:54:14

No počkej, když provádíš dech, tak sleduješ proudění vzduchu, prostě cítíš, kudy proudí vzduch, nosem, průdušnicí, kam do plic. A když provádíš vizualizaci, provádíš vizualizaci. Já vizualizaci moc neprovádím, což mě asi uchránilo před zblbnutím, že bych své představy považoval za realitu těla (i když možná že by se takhle nějak léčit tělo dalo).

Vzduch proudí v každý cévce. A vždy záleží jen na tobě, jestli jeho sledování, tedy spojení ho s pozorostí bude nějaká vizualizace, nebo prostý průběh.
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » stř 10. úno 2021 8:04:44

Pokud má někdo silnou tendenci vizualizovat si, tak ať to raděj nedělá.
Pedriito

PředchozíDalší

Zpět na Inspirativní myšlenky