Svět

Re: Svět

Nový příspěvekod miroslav » sob 01. čer 2024 13:51:02

Jana píše:
miroslav píše:
Návštěvník píše:
Oddělenost mezi jednotlivci a Bohem nebo Brahmanem je iluzorní.


Milý návštěvníku - je nějaký rozdíl mezi Bohem a Brahmanem? - když už jsme u těch pojmů.


Jestli dovolíš, můžeme to zkusit:

Bůh i Brahman jsou představitelé Absolutní jednoty.

V západní teologii, zejména v křesťanství, je Bůh chápán jako absolutní a transcendentní bytost, která je zdrojem všeho existujícího. Bůh je nekonečný, všemohoucí, vševědoucí a všudypřítomný.
V hinduismu je Brahman nejvyšší skutečnost, která je nepopsatelná, nekonečná, věčná a transcendentní. Brahman je podstatou všech věcí a veškerého bytí, je to nejvyšší vědomí a pravda.

Bůh v západní teologii je chápán jako transcendentní (přesahující fyzický vesmír) a zároveň imanentní (přítomný ve světě a ve všech bytostech).
Podobně je Brahman v hinduismu chápán jako transcendentní a imanentní. Brahman přesahuje fyzický svět, ale zároveň je přítomen ve všech věcech jako jejich podstata.

Hinduismus obsahuje monistické prvky (víra v jednotu všech věcí v jedné podstatě, kterou je Brahman) podobně jako křesťanství, víru v jednoho Boha.

Filozofie advaita (nedvojnost) v hinduismu tvrdí, že všechno je jednota a že individuální duše (átman) je totožná s Brahmanem. Toto je srovnatelné s tradicemi v křesťanství, kde je cílem dosažení jednoty s Bohem.

Mystici z různých náboženských tradic často popisují své zkušenosti s Bohem nebo absolutní skutečností velmi podobně. Například svatý Jan od Kříže nebo Meister Eckhart v křesťanství popisují Boha způsobem, který se podobá popisům Brahmanu ve védantické filozofii.

Eduard Tomáš ve svých dílech a přednáškách několikrát zdůrazňoval, že západní a východní duchovní tradice vedou ke stejnému cíli. Říkal, že pravé duchovní pochopení je možné dosáhnout skrze různé cesty a tradice.

V knize "Základy jógy" Eduard Tomáš uvádí, že podstata všech velkých duchovních tradic je stejná a že všechny směřují k poznání jednoho Božského principu, ať už je nazýván Bohem, Brahmanem, či jinak. V různých přednáškách také často zmiňoval, že láska, pravda a pokora jsou univerzální hodnoty, které lze najít jak v křesťanství, tak v hinduismu.

A konečně s přímým poznáním toho, o čem Probuzení mluví, je možné potvrdit, že milostiplná Boží přítomnost je stejnou blažeností, jako sat-čit-ánanda.


No, mnoho slov, ale jasná odpověď na jasnou otázku žádná. Stačí odpovědět ano nebo ne - mne zajímá jestli pro tebe je to ano nebo ne. Co o tom kdo jiný píše - na to se neptám.
Ale shrnuješ to hned na začátku, že Bůh i Brahman jsou představitelé Absolutní jednoty. Je tedy mezi nimi nějaký rozdíl - mezi těmi dvěma představiteli, nebo je to jenom různý název pro totéž? A je třeba ten Bůh Absolutní jednotou nebo jen představitelem Absolutní jednoty?
V tom případě co míníš tím slovem představitel?

Mám dojem, že ráda zapáleně chrlíš různé vznešené pojmy a nějak je ti jedno, co znamenají a jaký je mezi nimi vzájemný vztah. Není to spíš něco jako poezie v próze, to co tady písáváš, kde je jedno, co slova konkrétně znamenají, hlavně, že se to rýmuje a u podobně naladěných to vzbuzuje tou hromadou vznešených slov povznesení. Třeba u Doda a nejspíš hlavně u tebe samotné.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3761
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Svět

Nový příspěvekod Jana » sob 01. čer 2024 16:36:29


Oddělenost mezi jednotlivci a Bohem nebo Brahmanem je iluzorní.


miroslav píše:
.....

Eduard Tomáš ve svých dílech a přednáškách několikrát zdůrazňoval, že západní a východní duchovní tradice vedou ke stejnému cíli. Říkal, že pravé duchovní pochopení je možné dosáhnout skrze různé cesty a tradice.

V knize "Základy jógy" Eduard Tomáš uvádí, že podstata všech velkých duchovních tradic je stejná a že všechny směřují k poznání jednoho Božského principu, ať už je nazýván Bohem, Brahmanem, či jinak. V různých přednáškách také často zmiňoval, že láska, pravda a pokora jsou univerzální hodnoty, které lze najít jak v křesťanství, tak v hinduismu.

A konečně s přímým poznáním toho, o čem Probuzení mluví, je možné potvrdit, že milostiplná Boží přítomnost je stejnou blažeností, jako sat-čit-ánanda.


No, mnoho slov, ale jasná odpověď na jasnou otázku žádná. Stačí odpovědět ano nebo ne - mne zajímá jestli pro tebe je to ano nebo ne. Co o tom kdo jiný píše - na to se neptám.


Miroslave, řekla bych, že kdybys dočetl až do konce, tak bys zjistil, že je možné vycházet nejen z toho, co o tom říkají všichni ti Probuzení, včetně Eduarda Tomáše, kterého jsi byl údajně podle Tvých slov žákem.

Je možné k témuž dospět i přímým poznáním, které Ti nepochybně chybí, proto tolik polemik.

miroslav píše:je nějaký rozdíl mezi Bohem a Brahmanem?

miroslav píše:Stačí odpovědět ano nebo ne - mne zajímá jestli pro tebe je to ano nebo ne.


Ne

Spokojený?

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7474
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Svět

Nový příspěvekod miroslav » sob 01. čer 2024 17:01:59

Jana píše:
miroslav píše:je nějaký rozdíl mezi Bohem a Brahmanem?

miroslav píše:Stačí odpovědět ano nebo ne - mne zajímá jestli pro tebe je to ano nebo ne.


Ne

Spokojený?

:)


No vidíš, že to jde. Není to takhle jednodušší? Já se tě ptám vždy na to, jak ty to vidíš a ne na to, co kdo o tom říká. Takže mi prosím také tak odpovídej a nepleť do toho všechno možné, jestli mohu prosit. Mně tady zajímáš ty. Umělá inteligence nemajíce žádnou vlastní zkušenost odpovídá slovy jiných a občas to poplete, protože právě nemá tu vlastní zkušenost.

A ještě jak to myslíš s těmi představiteli Absolutní jednoty?
Co myslíš tím pojmem "představitel" - že Brahman je představitel ?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3761
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Svět

Nový příspěvekod Jana » sob 01. čer 2024 17:13:54

miroslav píše:
Jana píše:
miroslav píše:je nějaký rozdíl mezi Bohem a Brahmanem?

miroslav píše:Stačí odpovědět ano nebo ne - mne zajímá jestli pro tebe je to ano nebo ne.


Ne

Spokojený?

:)


No vidíš, že to jde. Není to takhle jednodušší? Já se tě ptám vždy na to, jak ty to vidíš a ne na to, co kdo o tom říká. Takže mi prosím také tak odpovídej a nepleť do toho všechno možné, jestli mohu prosit. Mně tady zajímáš ty. Umělá inteligence nemajíce žádnou vlastní zkušenost odpovídá slovy jiných a občas to poplete, protože právě nemá tu vlastní zkušenost.

A ještě jak to myslíš s těmi představiteli Absolutní jednoty?
Co myslíš tím pojmem "představitel" - že Brahman je představitel ?


Z pohledu hledajícího jsou Bůh i Brahman představitelem Absolutní jednoty všeho, s poznáním Absolutní jednoty nejsi ničím, co by mohlo být mimo, jsi TO.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7474
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Svět

Nový příspěvekod miroslav » sob 01. čer 2024 18:05:24

Jana píše:
Z pohledu hledajícího jsou Bůh i Brahman představitelem Absolutní jednoty všeho, s poznáním Absolutní jednoty nejsi ničím, co by mohlo být mimo, jsi TO.


A bez toho, čemu říkáš poznání Absolutní jednoty je snad někdo něčím, co je mimo TO?

Ptám se tě na tvůj pohled ne na pohledy, které si představuješ u někoho jiného.
Pro tebe je Brahman představitelem něčeho?

Opravdu reaguješ jako ta umělá inteligence - na to, na co se tě člověk ptá, tak jen co kdo o tom říká. jak to kdo jiný údajně vidí.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3761
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Předchozí

Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků