Wu Wei

Re: Wu Wei

Nový příspěvekod Pedriito » stř 30. pro 2020 14:38:22

Jana píše:Jj, díky, Pedrito, je to skvělé, že do toho celého vnášíš jasno. Tvůj pohled byl možná podobný jako Petrův a Luckův, že to, o čem píšu, je vyčtené, když se to shoduje s tím, co říkají Probuzení. Jenže to bylo obráceně, když někdo na duchovním fóru nerozuměl tomu, co mu říkám o tom, co poznávám, tak jsem mu k tomu jednoduše našla citaci, ve které to bylo podle mě srozumitelně vysvětleno. Pro toho, kdo poznává totéž, je to jasné. Kdo totéž nepoznává, jeví se mu to jen jako teorie. Realita, jak tady psal Salmo, se jeví jinak, když je poznávaná skrz ego, nebo z Já. Z toho vzniká nedorozumění. Ale ani v nejmenším nepochybuji, Pedrito, že když se zmiňuješ o tichu za tím vším, že Ti je jasné, o čem píšeš, že to nemáš někde vyčtené. Nerozumím tomu, proč zrovna Ty hledáš za tím, co píšu, vyčteniny, jen snd proto, že používám slova, která sis nezvykl používat. To přece není žádný důkaz.

Co bylo bylo, i to jak to bylo. Teď je teď, a já za tím, co píšeš nic nehledám. Takovýma blbostma už fakt neztrácím čas. Tak nehledej taky, protože žádný důkaz o tom, jak to kdo má, nenajdeš. Tedy i když používá slůvka, kterým nerozumíš a neladí ti, neznamená to, že vnímá skrz egoismus.
Pedriito

Nový příspěvekod miroslav » stř 30. pro 2020 15:44:10

My jsme na vysoké škole měli takovou "sanghu" o přestávkách nebo při čekání na něco jsme se "zkoušeli" navzájem z "nauky", předmětů, které se tam přednášeli. Ne mechanicky, ale snahou nachytat druhého, že to dobře nepochopil nebo že na něco zapomíná, nebo si nějaké širší souvislosti neuvědomuje.
Moc se nám to líbilo, bavilo nás to, těšilo od těch druhých a vedlo to k tomu, že jsme pak při zkouškách a následně v praxi byli velmi úspěšní. Ne náhodně ale tím, co umíme a jak jsme schopni řešit problémy.

Zároveň a i později jsme měli zase s kamarády sanghu duchovně hledajících. Pravidelně jsme spolu meditovali - scházeli jsme se třeba ve velké kanceláři jednoho z nás v botanické zahradě. A diskutovali jsme - zase obdobným (prohlubujícím) způsobem jako se spolužáky v té škole. A bylo to zároveň spojeno s praxí, takže žádné spekulativní úlety.
To byla také výborná zkušenost, inspirace a posun.

Jak se do toho ale připletou mindráky, potřeba uznání, přesvědčování, vyniknutí atd., tak ta hravost, radost a dobrodružství poznávání se vytratí.
miroslav

Nový příspěvekod Jana » stř 30. pro 2020 16:30:28

Pedriito píše: Nejde o vzájemné souhlasení nade vším, i tak tu může být respekt. Jde o to, nesnažit se bez svolení druhého opravovat, napravovat...

Tohle je moc pěkné. V diskuzi to může být nosné, uvědomovat si respekt a nesnažit se druhé bez svolení opravovat a napravovat, dávat nevyžádané rady a pokyny.

Pedriito píše:Co bylo bylo, i to jak to bylo. Teď je teď, a já za tím, co píšeš nic nehledám. Takovýma blbostma už fakt neztrácím čas. Tak nehledej taky, protože žádný důkaz o tom, jak to kdo má, nenajdeš.

To je super, pak nechápu, kde se bere ta jistota tvrdit tohle:
Pedriito píše:Jana pak začla šít do Petra, jak divá krejčová, dokonce překroucenými jeho vlastními názory...

Pedriito píše: Tedy i když používá slůvka, kterým nerozumíš a neladí ti, neznamená to, že vnímá skrz egoismus.

Díky. Nicméně, ta nemožnost dorozumět se, když se střetnou dva pohledy, jeden výlučně z pohledu iluze dvojnosti a druhý z Jednoty, tady je.

Ale je možné poznávat i oba pohledy zároveň, pak se ta nemožnost dorozumět se, při troše dobré vůle, rozplyne.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Pedriito » stř 30. pro 2020 17:21:02

miroslav píše:My jsme na vysoké škole měli takovou "sanghu" o přestávkách nebo při čekání na něco jsme se "zkoušeli" navzájem z "nauky", předmětů, které se tam přednášeli. Ne mechanicky, ale snahou nachytat druhého, že to dobře nepochopil nebo že na něco zapomíná, nebo si nějaké širší souvislosti neuvědomuje.
Moc se nám to líbilo, bavilo nás to, těšilo od těch druhých a vedlo to k tomu, že jsme pak při zkouškách a následně v praxi byli velmi úspěšní. Ne náhodně ale tím, co umíme a jak jsme schopni řešit problémy.

Zároveň a i později jsme měli zase s kamarády sanghu duchovně hledajících. Pravidelně jsme spolu meditovali - scházeli jsme se třeba ve velké kanceláři jednoho z nás v botanické zahradě. A diskutovali jsme - zase obdobným (prohlubujícím) způsobem jako se spolužáky v té škole. A bylo to zároveň spojeno s praxí, takže žádné spekulativní úlety.
To byla také výborná zkušenost, inspirace a posun.

Jak se do toho ale připletou mindráky, potřeba uznání, přesvědčování, vyniknutí atd., tak ta hravost, radost a dobrodružství poznávání se vytratí.

Máme podobné zkušenosti. To však vždy bylo v rámci společné věci (předmětu, vyučování, zájmu, nauky..), a osobního kontaktu. Jestli se to někdy podaří na fóru, kde každý "jiný kraj, jiný mrav", tak to bude zázrak :)
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » stř 30. pro 2020 17:31:06

To je super, pak nechápu, kde se bere ta jistota tvrdit tohle:

No Jano, to jsem jaksi vzpomínal.. a v závěru jsem se zmínil, jak to vidím dnes, jak sis mohla všimnout.
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » stř 30. pro 2020 17:47:10

To další od tebe citované a mnou řečené:
Tedy i když používá slůvka, kterým nerozumíš a neladí ti, neznamená to, že vnímá skrz egoismus.

bylo reakcí na tvé:
Pro toho, kdo poznává totéž, je to jasné. Kdo totéž nepoznává, jeví se mu to jen jako teorie. Realita, jak tady psal Salmo, se jeví jinak, když je poznávaná skrz ego, nebo z Já.

Tedy že to funguje oboustraně, nejen od někoho k tobě, ale i od tebe k někomu.
Pedriito

Nový příspěvekod salmo1cz » stř 30. pro 2020 17:53:31

Dobrý podvečer.Nezlobte,se prosím že ruším.
Co si lze představit pod pojmem iluze dvojnosti?
salmo1cz

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 30. pro 2020 18:12:18

Pedriito píše:
miroslav píše:
Pedriito píše: Což prostě nevidíš, že jen paroduje ty, co do něj navážej svý předsudky? A kdo tohle může dělat než netolerantní nafoukanci?

To bylo zpočátku, kdy opravdu parodoval a byl velmi vtipný, jiskrný.
Teď už kope do všeho, do Tomášových, Buddhy, Ježíše a osobně do Jany a do mně.
A úplně slepě, nesmyslně. Jaksi mu naprosto uniká krása, láska a soucit, který tito (kromě mě a Jany) reprezentují. Jinak by to nedělal. Stačí se na ně naladit a duchovní pomoc (atmosféra) přichází. Když na ně někdo plive, tak to zkrátka není dobré. Je to bezohledné a nafoukané a "koleduje" si to.

Nojo, máte ho holt na svědomí :D Zdá se že ve vás probudil osobní zodpovědnost..
Tys šil do Jany jak splašenej švec (no já svýho času taky, nic ve zlym, to s ní byl Petr ještě zadobře. Ale navzdory tomu do mě nešil, i když musel vidět, jak jsem nablblej). Já se pak odmlčel a Jana pak začla šít do Petra, jak divá krejčová, dokonce překroucenými jeho vlastními názory (to nasere), protože si "zdokonalovala" sloh. A když ho to pak už fakt nasralo a začal jí to vracet. Tak jsi se na Janu vybod, což bylo moudré, a začal šít do Petra, což nebylo moudré.. A to je ve zkratce celý ten příběh ala božská komedie. Jo omlouvám se všem zúčastněným, které jsem nezmínil, páč bezpochyby taky odvedli kus práce...

:yes:
Návštěvník

Nový příspěvekod Jana » stř 30. pro 2020 18:21:56

salmo1cz píše:Dobrý podvečer.Nezlobte,se prosím že ruším.

Dobrý večer. Iluze je něco, co se jeví jako skutečné a není to skutečné, a dvojnost je představa rozdělené existence, která se dělí na osobní já a zbytek, který je ne-já.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 30. pro 2020 18:22:22

Jana píše:Jj, díky, Pedrito, je to skvělé, že do toho celého vnášíš jasno. Tvůj pohled byl možná podobný jako Petrův a Luckův, že to, o čem píšu, je vyčtené, když se to shoduje s tím, co říkají Probuzení.

To je právě to, že se to neshoduje. Každý, kdo se aspon trochu vyzná, pozná, že to, co píšeš, se neshoduje s tím, co říkají probuzení. To je přirozená ochrana Pravdy, která umožnuje poznat, kdo mluví ze zkušenosti a kdo si něco namlouvá. To se prostě nedá ošidit.
:)
Návštěvník

Nový příspěvekod Jana » stř 30. pro 2020 18:39:49

Návštěvník píše:
Jana píše:Jj, díky, Pedrito, je to skvělé, že do toho celého vnášíš jasno. Tvůj pohled byl možná podobný jako Petrův a Luckův, že to, o čem píšu, je vyčtené, když se to shoduje s tím, co říkají Probuzení.

To je právě to, že se to neshoduje. Každý, kdo se aspon trochu vyzná, pozná, že to, co píšeš, se neshoduje s tím, co říkají probuzení. To je přirozená ochrana Pravdy, která umožnuje poznat, kdo mluví ze zkušenosti a kdo si něco namlouvá. To se prostě nedá ošidit.

Dobře, jestliže mluvíš ze zkušenosti, která je stejná jako u probuzených, v čem konkrétně nalézáš rozpor?
Jana
moderátor

Nový příspěvekod miroslav » stř 30. pro 2020 19:43:36

Návštěvník píše:
Pedriito píše:Nojo, máte ho holt na svědomí :D Zdá se že ve vás probudil osobní zodpovědnost..

Von byl chlapec původně dobrotivej, ale my jsme ho zkazili.

Chudáček malej nesvéprávnej. :D

Ne, je dospělej a ne malé dítě.
To jsou ty vnitřní zádrhely, karma atd. co člověka směruje tam, kde je.
miroslav

Nový příspěvekod Zdeněk » stř 30. pro 2020 20:51:34

Jana píše:

Dobrý večer. Iluze je něco, co se jeví jako skutečné a není to skutečné, a dvojnost je představa rozdělené existence, která se dělí na osobní já a zbytek, který je ne-já.

Dobrý večer. Ještě bych k tomu doplnil, že když té skutečné nerozdělené existenci nastavíte zrcadlo, které jí tudíž nedvojně ukazuje jako opici s natáčkama, tak vás ta jediná existence zabanuje. Tak to prosím vás nedělejte a mějte se hezky.

Zdeněk

Nový příspěvekod Jana » stř 30. pro 2020 21:21:26

Jinak řečeno, iluze oddělenosti je realita poznávaná skrz mysl.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod salmo1cz » stř 30. pro 2020 22:57:02

Osobní Já je vědomá existence ve stejnorodém projevu a ze stejnorodého projevu.
Iluze dvojnosti je přirozený stav ega, ega které povstává z tíhnutí k hmotě.
salmo1cz

Nový příspěvekod Pedriito » čtv 31. pro 2020 0:20:33

miroslav píše:
Návštěvník píše:
Pedriito píše:Nojo, máte ho holt na svědomí :D Zdá se že ve vás probudil osobní zodpovědnost..

Von byl chlapec původně dobrotivej, ale my jsme ho zkazili.

Chudáček malej nesvéprávnej. :D

Ne, je dospělej a ne malé dítě.
To jsou ty vnitřní zádrhely, karma atd. co člověka směruje tam, kde je.

Ale prdlajz, díky vám jen je (byl) na vás a vaše Mistry sprostej.
No ty taky občas mluvíš o "rádoby mistrech", takže se ani
tomuhle divit nemusíš ;-)
Pedriito

Nový příspěvekod Pedriito » čtv 31. pro 2020 0:30:43

Taky nevím, co si pod tímhle spojením pojmů představit.
A i u toho "nevím" zůstanu. Lepší "nevím" než představa...
Pedriito

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 31. pro 2020 7:55:30

Pedriito píše:Ale prdlajz, díky vám jen je (byl) na vás a vaše Mistry sprostej.

A na Lucka?
Návštěvník

Nový příspěvekod Jana » čtv 31. pro 2020 8:05:08

Pedriito píše:

Taky nevím, co si pod tímhle spojením pojmů představit.
A i u toho "nevím" zůstanu. Lepší "nevím" než představa...

Kdybys zůstal u toho "nevím", když se objeví myšlenka, že víš, čí je to vina, tak by se ta iluze dvojnosti rozplynula a ve vděčném spojení s existencí, která je tím vším, co je, v tichu srdce září věčná sat-čit-ánanda, to jediné bez iluze, bez dvojnosti,

bez iluze, která časoprostorově omezenou existenci individuality odděluje od té věčné.
Jana
moderátor

Nový příspěvekod Zdeněk » čtv 31. pro 2020 8:43:36

salmo1cz píše:Osobní Já je vědomá existence ve stejnorodém projevu a ze stejnorodého projevu.
Iluze dvojnosti je přirozený stav ega, ega které povstává z tíhnutí k hmotě.

Jestliže je osobní Já vědomá existence ve stejnorodém projevu a ze stejnorodého projevu, pak je otázka, co způsobuje onu osobitost jiného, nežli iluze.
Zdeněk

PředchozíDalší

Zpět na Inspirativní myšlenky