Mysl

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 08. črc 2023 4:30:23

salmo1cz. píše:Tedy chceš říci, že Já vzniklo z myšlení nebo je to obráceně a myšlení, vnímání je Já.


Myšlenka stvořila já, vnímání bez myšlenky je Já.
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 09. črc 2023 6:42:34



Je to mysl, co vám říká, že mysl existuje.

Nenechte se oklamat těmi všemi nekonečnými argumenty o mysli,

které sama mysl produkuje pro její vlastní ochranu, pokračování a expanzi.
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Salmo1cz. » ned 09. črc 2023 8:00:11

Absolutno není závislé na stavu těla, nicméně stav těla včetně mysli umožňuje vnímat.V bdělém stavu, ve spánku, ve vytržení a dokonce i po smrti je tělo pořád Já.
V samadhi neruší ego mysl, je jak je a proto projikuje více méně čisté Já bez chtění, přání a představ.
Salmo1cz.
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod salmo1cz. » ned 09. črc 2023 8:24:38

Proto říkáme, že v samadhi jogín vidí bez očí, slyší bez uší, chutná bez jazyka cítí bez nosu.
Slyší bez uší potvrdit nemůžu, protože žádný hluk tam nebyl, nebyl nikde.Ztrati se svět, ale né že by neexistoval, ztratí se pro vás, pro ego.
Prostě hrubá čidla ega, potažmo těla jsou odpojeny.
salmo1cz.
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Pedro. » ned 09. črc 2023 8:39:55

Utichá

jak loutna ve svém znění
když doteky prstů
procitly v znehybnění

Utichá

osude, jak akord tvého hlasu
ve kterém hloubka s výškou
objaly všechnu krásu

Utichá

a píseň jeho jména
se noří v prostor
a vrůstá do ztracena

Utichnul

teď vidí, jak svět hraje
naslouchá tónům
a cítí jejich taje

Loutna se rozezněla
tóny se v píseň mění
doteky prstů, hle

procitly do souznění
Pedro.
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 09. črc 2023 9:40:57

Mysl
Žádné duchovní poznání není možné, pokud je mysl neklidná a mimo kontrolu. Učedník se musí naučit ovládat mysl. Ano, funkcí mysli je myšlení. Nemusí ale myslet, když to žák nechce a musí přestat myslet, když to přikáže. Abychom se mohli kvalifikovat na žáka, je tento stav mysli velmi nutný.

Svámí Vivékánanda
https://ramakrisna.webnode.cz/products/mysl/
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 09. črc 2023 9:46:00

Mysl jako opice

Jak obtížné je ovládnout myšlení! Dobré je přirovnání k rozčilené opici. :D Byla jedna opice, neklidná už vlastní povahou, protože takové už opice jsou. Jako by to nestačilo, někdo ji nechal vypít víno, takže byla ještě neklidnější. Potom ji bodnul škorpión. Když člověka bodne škorpión, tak celý den poskakuje. Takže stav ubohé opice byl ještě horší než jindy. K završení jejího trápení do ní vstoupil démon. Jakými slovy můžeme popsat neovladatelný neklid této opice? Lidská mysl je jako tato opice, bez ustání aktivní ze své podstaty. Potom se opije vínem tužeb, čímž se ještě zvýší její nepokoj. Po tužbách dostane štíří žihadlo žárlivosti na úspěchy ostatních, a nakonec vstoupí do mysli démon pýchy, který způsobí pocit vlastní důležitosti. Jak obtížné je takovou mysl ovládnout!
:)
https://ramakrisna.webnode.cz/products/mysl-jako-opice/
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Tara » ned 09. črc 2023 9:58:53

No a tož není východiskem zcela mysl popřít?
A je uděláno, a je hotovo.
Fertig.

:-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Mysl

Nový příspěvekod dodo » ned 09. črc 2023 12:24:31

To by bola "Veilovština". :)

Hodnotné Náuky pravých guruov hovoria, že myseľ je potrebná tak k bežnému orientovaniu sa v živote, ako aj pri hľadaní najvyššieho poznania.

Myšlienky sú však užitočné len do tej miery, akou sme schopní pomocou nich odstrániť prekážky, ktoré najvyššie poznanie zastierajú.
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

Re: Mysl

Nový příspěvekod salmo1cz. » ned 09. črc 2023 21:26:54

Jenom dodatek.
Toto jsou jenom prostředky, nástroje.
Není potřeba dělat zrovna jógu, pokud máte jiný prostředek ke zdraví a uvolnění není problém.
Ale i obráceně, pokud chlastáte a hulite jako komín tak můžete cvičit jako šílenec a nebude to nic platné.
Pokud jste kleptoman, zuřivec, nepřejicnik atp.můžete dělat jámu, nijamu do soudného dne.
Všechno je to provázané fyzicky i mentálně, úrovně nefungují samostatně, fungují jako čakry .
salmo1cz.
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod salmo1cz. » ned 09. črc 2023 22:42:30

Když mi bylo 5 nebo 6 let tak jsem se každý večer modlil aby mi nikdo koho znám neumřel.Věděl jsem že to je blbost, ale vydrželo mi to asi měsíc.No a po měsíci jsem to přehodnotil, tedy aby je smrt nebolela.Spokojeně jsem pak usnul.
salmo1cz.
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Pedro. » pon 10. črc 2023 11:38:20

Má duše a já jsem se šli koupat k velkému moři. Když jsme došli na pobřeží, obcházeli jsme je a hledali nějaké skryté a osamělé místo.
Cestou jsme spatřili muže sedícího na šedé skále, jak bere z pytle špetky soli a hází je do moře.
"To je pesimista," řekla má duše, "opusťme toto místo. Zde se koupat nemůžeme."
Šli jsme dál, až jsme dospěli k malé zátoce. Tam jsme uzřeli muže, který stál na bílé skále a držel vyšperkovanou krabičku, z níž bral cukr a házel ho do moře.
"To je zas optimista," řekla má duše. "Ani on nesmí spatřit naše nahá těla."
Šli jsme tedy dál. Na pláži jsme uviděli muže, jenž sbíral leklé ryby a jemně je kladl zpět do vody.
"Ani před ním se nemůžeme koupat," řekla má duše. "To je lidumil."
A ubírali jsme se dál.
Pak jsme přišli tam, kde jsme zahlédli muže, jak obkresluje na písek svůj stín. Přišly velké vlny a obrys stínu setřely. Avšak on ho stále znovu obkresloval.
"To je mystik," řekla má duše, "opusťme i jeho."
Šli jsme proto dál, až jsme v klidném malém zálivu spatřili muže nabírat pěnu a klást ji do alabastrové vázy.
"To je idealista," řekla má duše, "rozhodně nesmí vidět naši nahotu."
Pokračovali jsme ve své cestě a náhle jsme uslyšeli hlas: "Toto je moře, hluboké moře. Toto je ohromné a mocné moře." Když jsem došli k místu, odkud se hlas ozýval, stál tam muž, jenž byl zády obrácen k moři a k uchu si přidržoval lasturu, naslouchaje jejímu šumění.
A má duše řekla: "Jděme dál. To je realista, otáčí se zády k celku, jejž nemůže pochopit, a proto se zabývá jen zlomkem."
Tak jsem šli dál. Na zapleveleném místě mezi skalami ležel muž s hlavou zahrabanou v písku. A já jsem řekl své duši: "Zde se můžeme vykoupat, protože nás neuvidí."
"Nikoli," řekla má duše," neboť ten je nejhorší ze všech. Je to puritán."
Tvář mé duše pak zahalil velký smutek a zazníval i z jejího hlasu.
"Pojďme odtud," řekla, "neexistuje osamělé a skryté místo, kde bychom se mohli vykoupat. Nechtěla bych, aby vítr zvedal můj zlatý vlas nebo odhalil mou bílou hruď v tomto vzduchu anebo aby světlo odkrylo mou posvátnou nahotu."
Opustili jsme tedy ono moře a vydali se hledat nějaké větší.


-Džibrán-
Pedro.
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 18. črc 2023 6:12:10



Při osvobozování nespoléhejte na svou mysl.
Je to mysl, co vás přivedla do otroctví.
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 31. črc 2023 9:04:04

Objevte rozdíl mezi vaším pravým Já a vaší myslí



(CZ titulky)

„Když si uvědomíte, kde jste a co je mysl, vrátí se mysl k tomu, čemu říkám ‚přirozená mysl‘, a slouží bytí."
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 02. srp 2023 17:17:13



Myšlenky jsou jen vlnky v mysli.
Když je mysl tichá, odráží realitu.
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 13. říj 2023 16:50:18

Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 20. říj 2023 20:06:36



Je to mysl, která vám říká, že existuje.
Nenechte se oklamat.
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 23. říj 2023 10:24:59

https://www.youtube.com/shorts/i5BoY47oa_0

"Prostřednictvím zkoumání, které přináší jakousi kritickou schopnost vaší mysli, vezměte na vědomí, že ve skutečnosti používá mysl k tázání v mysli v tomto smyslu. Je to jedna z jejích vyšších schopností a sebeuvědomění a tím můžeme ve skutečnosti zpochybňovat vlastní zkušenost. Můžeme tak zpochybňovat naše vlastní závěry. To je ve skutečnosti velmi vysoký stav mysli. A tak je možné využít duchovní bádání ke zpochybňování přesvědčení, které vytváří hranice vnímání, ve kterých působíme. Můžeme tyto hranice prolomit, nebo tyto hranice posouvat. tak rozšiřujeme a rozšiřujeme a rozšiřujeme náš pohled a naše zkušenosti o sobě a o životě."

Adyashanti
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 03. lis 2023 7:32:04



Neuvěřitelná moc mysli
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 09. lis 2023 14:13:36



Pokud ovládáte svou mysl, pak jste svými vlastními nejlepšími přáteli.

Pokud ovládá vaše mysl vás, tak je mysl vaším největším nepřítelem...
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků