Boží království

Re: Boží království

Nový příspěvekod .Petra » pon 20. kvě 2024 12:02:05

Jana píše:
Proto také Nisargadatta vyhazoval nezralé posluchače, kteří lpěli na svých přesvědčeních a nedokázali se otevřít poznání,



O tom nic nevím, V těch rozhovorech nikoho nevyhodil a ani od Balsekara jsem o tom neslyšela. Návštěvnící byli různé pokročilosti. Někteří na Nisargadattu i tvrdě útočili a on reagoval laskavě a trpělivě. Možná když už byl hodně starý a nemocný, tak někdy ztratil trpělivost. :what:
.Petra
 

Re: Boží království

Nový příspěvekod Jana » pon 20. kvě 2024 12:03:52

miroslav píše:
Třeba to tvoje psaní na poradně. To se děje nebo neděje.
A pokud možno zkus odpovídat stručně, nejlépe jak doporučoval Ježíš Ano ano, ne ne. Co nad to jest od ďábla jest.


V relativní realitě poznávané skrz smyslové vnímání a mysl, se jeví, že se to děje, dokonce se to jeví i jako soubor individualit - konatelů, kteří něco konají, a to konání je jejich.

Ovšem tuhle realitu poznávají Probuzení jako snovou, i ta představa, že by tady mohly být probuzené a neprobuzené individuality není ničím skutečným.

V absolutním poznání se totiž vůbec nic neděje, ať se to jeví jakkoliv, protože sat-čit-ánanda je pořád absolutně stejná.

Ale není to nuda, je to pořád čerstvé, krásné, nové.

A tahle relativní realita je jen zábavná podívaná, ať se v ní děje cokoliv, tak v podstatě se vůbec nic neděje.

:)

Proto je svět Probuzených tak dokonalý a v podstatě pořád stejný.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7417
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Boží království

Nový příspěvekod Tara » pon 20. kvě 2024 12:04:01

Třeba to tvoje psaní na poradně. To se děje nebo neděje.
A pokud možno zkus odpovídat stručně, nejlépe jak doporučoval Ježíš Ano ano, ne ne. Co nad to jest od ďábla jest.

To dokáže jen málo čistých duší.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2794
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Boží království

Nový příspěvekod miroslav » pon 20. kvě 2024 12:05:59

.Petra píše:
miroslav píše:
Jana píše: Ve skutečnosti se nic neděje.


To je nějaká bájná země, ta tvoje "skutečnost", kde se nic neděje? :D


Ono je potřeba to upřesnit. Z pohledu mudce se nic neděje - řekl Nisargadatta. Ale protože žádní mudrcové, aspon o kterých by se vědělo, nejsou, tak nemá cenu se tím nějak zvlášt zabývat. U normálního člověka, který by to převzal, aniž by to sám skutečně poznal, by to mohlo vést až k negativnímu postoji k druhým a ke světu: Vždyt se nic neděje, tak si mohu dělat, co mne zorvna napadne bez ohledu na ostatní.
Pokud vím, Nisargadatta to řekl jen jednou. Bylo by dobré vědět komu, protože návštěvníkům odpovídal podle jejich zralosti a říkal, že odpověd patří jen dotyčnému. Proto je potřeba si přečíst všechno a vytvořit si tak všeobecný obraz. Podstatné je hlavně to, na co upozornoval nejčastěji a to byla opravdovost při hledání. :)


Ono záleží co se zrovna myslí pojmem "neděje".
Mnohdy se "nic se neděje" používá na uklidnění dotyčného, nebo k vyjádření, že se to neděje tak, jak si dotyčný myslí. Třeba při promítání filmu se neděje to, co se zobrazuje, ale děje se to promítání, vnímání atd. A v tom smyslu to někdy "Probuzení" říkají, že se ve skutečnosti nic neděje.
"Ve skutečnosti" je jen dění - i ticho se děje, i láska se děje. Je to proud. I řeka se děje. Stvoření se děje.

Ne že Bůh stvořil z nepodmíněné lásky svět, viděl, že je to dobré a od té doby se už nic neděje, jak si asi představuje Jana.
Ale ona si to ani nepředstavuje, jen tak plácá, co zrovna si kde přečetla a pamatuje a hlavně aby to vypadalo co nejabsolutněji.
Viď Jano. :)

Myslím že tahle chytlavost na něco neměnného, Absolutno, nepodmíněnou lásku atd. pramení u většiny lidé z vědomého nebo neuvědomovaného strachu ze smrti, z neexistence.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Boží království

Nový příspěvekod miroslav » pon 20. kvě 2024 12:20:45

Jana píše:
V relativní realitě poznávané skrz smyslové vnímání a mysl, se jeví, že se to děje, dokonce se to jeví i jako soubor individualit - konatelů, kteří něco konají, a to konání je jejich.


A to "jevení se" se děje nebo neděje?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Boží království

Nový příspěvekod Jana » pon 20. kvě 2024 18:43:58

.Petra píše:
Jana píše:
Proto také Nisargadatta vyhazoval nezralé posluchače, kteří lpěli na svých přesvědčeních a nedokázali se otevřít poznání,



O tom nic nevím, V těch rozhovorech nikoho nevyhodil a ani od Balsekara jsem o tom neslyšela. Návštěvnící byli různé pokročilosti. Někteří na Nisargadattu i tvrdě útočili a on reagoval laskavě a trpělivě. Možná když už byl hodně starý a nemocný, tak někdy ztratil trpělivost. :what:


Pokud to chcete, tak berte, když ne, tak jděte pryč.

Nisargadatta mi ještě řekl: „Vy už sem nikdy nechoďte!“

Maharádž : Pokud si myslíte, že je tato řeč hloupá, vyhoďte ji a dělejte, co chcete. Netrvám na tom, abyste mě poslouchali a drželi se mých slov.

Ačkoli Maharádž mohl lidi vyhazovat kdykoliv chtěl, tenhle chlap ani nedostal šanci.

Nezřídka Maharádž požadoval, aby někteří lidé prostě odešli, obvykle pokud u nich zjistil nedostatek úcty k tradici, přílišnou intelektualizaci duchovní Pravdy nebo neposlušnost některému ze svých příkazů – např. stále komentovali nebo pokládali otázky. poté, co Maharádž řekl této osobě, aby "ztichla" a "buď tím, co jsi slyšel." A přesto nechal odvážné, upřímné, aby se vrátili k dalším rozhovorům. Alexander Smit († 1998), přední holandský žák, vzpomíná: „Poslal pryč mnoho lidí a tito opravdu odešli a většinou se nevrátili. Pak řekl: ‚Jsou to zbabělci. Neposlal jsem je pryč, poslal jsem pryč část z nich, která zde nebyla přijatelná.“ A kdyby se pak vrátili úplně otevření, pak by o tom nic neřekl." Zdá se, že maharadž si vybral konkrétní „zralé“ osoby, jen aby je vyprovokoval k ještě hlubšímu oddělování od ego-mysli. Smit hlásí svůj vlastní turbulentní střet s Maharádžem 21. září 1978: trochu se rozčílil a provokativně, hrubě urazil maharadž jako „blázna“, když mu mudrc řekl, že se už nemůže zúčastnit; Maharádž pak hlasitě, rozzlobeně Smita proklel, požadoval, aby odešel, a pak se mu dva dny úplně vyhýbal, aby Smita znovu dosadil poté, co mladý muž napsal dlouhý upřímný omluvný dopis. Částečně řekl Maharadž: "Jsem velmi šťastný z vašeho dopisu a nic se nestalo." Smit byl nekonečně vděčný, že Maharádž, již v pokročilém věku, vynaložil tolik energie (a riskoval infarkt), aby se odvážně postavil Smitově tvrdohlavému intelektualismu a „mazanému odporu“ k plnému žití Pravdy. Při jiné příležitosti, když Smit nazval Maharádže „zabijákem“ ega, Nisargadatta odpověděl: „Nejsem zabiják. Jsem brusič diamantů. Ty jsi také diamant. Ale jsi surový diamant a můžeš být jen vybroušen čistým diamantem a to je velmi precizní práce, protože když se to neudělá pořádně, rozpadneš se na sto kousků a nezbude ti nic.
https://www-enlightened--spirituality-o ... _tr_pto=sc


Bylo by toho, Péťo mnohem vícero, co by se k tomuto tématu našlo.

Ale objevila jsem jednu nádhernou věc:

6.Nenechte to promarnit

Během posledních dnů, kdy byl Nisargadatta Maharaj velmi nemocný, nepřestal mluvit o vědomí. Chtěl sdělit pravdu všem, i když trpěl rakovinou hrdla. Říkával – „Publikujte promluvy; jinak všechny mé řeči přijdou vniveč. Dejte hledajícím vědět pravdu o svém vlastním vědomí.“ Naléhal na Jean Dunnovou aby publikovala učení. Chtěl, aby z nich měli prospěch všichni hledači pravdy.


Tohle mě dojalo, je to přesně to, co celé ty roky vnímám.

Je potřeba zpřístupnit pokud možno v co největší míře promluvy Probuzených, aby jejich řeči nepřišly vniveč.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7417
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Boží království

Nový příspěvekod Jana » pon 20. kvě 2024 18:54:04

miroslav píše:
Ono záleží co se zrovna myslí pojmem "neděje".
Mnohdy se "nic se neděje" používá na uklidnění dotyčného, nebo k vyjádření, že se to neděje tak, jak si dotyčný myslí. Třeba při promítání filmu se neděje to, co se zobrazuje, ale děje se to promítání, vnímání atd. A v tom smyslu to někdy "Probuzení" říkají, že se ve skutečnosti nic neděje.


S poznáním neměnné Pravdy absolutně zmizí jakákoliv potřeba uklidnění, protože není většího klidu, než v nekonečné věčné blaženosti.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7417
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Boží království

Nový příspěvekod Jana » pon 20. kvě 2024 18:55:38

miroslav píše:
Jana píše:
V relativní realitě poznávané skrz smyslové vnímání a mysl, se jeví, že se to děje, dokonce se to jeví i jako soubor individualit - konatelů, kteří něco konají, a to konání je jejich.


A to "jevení se" se děje nebo neděje?


Když se provaz jeví jako had, je to jevení něčím skutečným? Nebo je to spíš podobné snění, které se skutečností nemá nic společného?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7417
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Boží království

Nový příspěvekod miroslav » pon 20. kvě 2024 19:26:27

Já se tě neptám na to, co se jeví, ale na jevení se. Zda se jevení děje nebo neděje.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3739
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Boží království

Nový příspěvekod .Petra » pon 20. kvě 2024 20:10:21

Jana píše:
.Petra píše:
Jana píše:
Proto také Nisargadatta vyhazoval nezralé posluchače, kteří lpěli na svých přesvědčeních a nedokázali se otevřít poznání,



O tom nic nevím, V těch rozhovorech nikoho nevyhodil a ani od Balsekara jsem o tom neslyšela. Návštěvnící byli různé pokročilosti. Někteří na Nisargadattu i tvrdě útočili a on reagoval laskavě a trpělivě. Možná když už byl hodně starý a nemocný, tak někdy ztratil trpělivost. :what:


Pokud to chcete, tak berte, když ne, tak jděte pryč.


V roce 1980 byl už 83 let, zemřel v roce 1981. Prostě starý, vyčerpaný, nemocný. Už prostě na to neměl sílu, vždyt to někde i sám řekl. Předtím byl jiný. Dříve dokonce, když tomu, co říkal, někdo nevěřil, tak ho přesvědčoval, aby nějakou dobu zůstal, že se to změní. :)
.Petra
 

Re: Boží království

Nový příspěvekod .Petra » pon 20. kvě 2024 20:29:48

Jana píše:Během posledních dnů, kdy byl Nisargadatta Maharaj velmi nemocný, nepřestal mluvit o vědomí. Chtěl sdělit pravdu všem, i když trpěl rakovinou hrdla. Říkával –]„Publikujte promluvy; jinak všechny mé řeči přijdou vniveč. Dejte hledajícím vědět pravdu o svém vlastním vědomí. Naléhal na Jean Dunnovou aby publikovala učení. Chtěl, aby z nich měli prospěch všichni hledači pravdy.


Vždyt ty rozhovory s Nisargadattou I Am That byly už dávno publikované - v roce 1973. Takže to neberu moc vážně.

Když už nemohl pořádně mluvit, tak žádal Balsekara, aby mluvil místo něho. A ten nic takového nevyprávěl, pokud vím.
.Petra
 

Re: Boží království

Nový příspěvekod .Petra » pon 20. kvě 2024 20:42:21

.Petra píše:
Jana píše:Během posledních dnů, kdy byl Nisargadatta Maharaj velmi nemocný, nepřestal mluvit o vědomí. Chtěl sdělit pravdu všem, i když trpěl rakovinou hrdla. Říkával –]„Publikujte promluvy; jinak všechny mé řeči přijdou vniveč. Dejte hledajícím vědět pravdu o svém vlastním vědomí. Naléhal na Jean Dunnovou aby publikovala učení. Chtěl, aby z nich měli prospěch všichni hledači pravdy.


Vždyt ty rozhovory s Nisargadattou I Am That byly už dávno publikované - v roce 1973. Takže to neberu moc vážně.

Když už nemohl pořádně mluvit, tak žádal Balsekara, aby mluvil místo něho. A ten nic takového nevyprávěl, pokud vím.



P.S.
V té knize citátů a fotografií, kterou jsem sem před časem dala, naopak stojí, že v roce 1981, když už se mu dařilo hodně špatně, řekl: "Zapomente na mne, zapomente moje učení. Ale co vám ukládám, je, abyste setrvávali ve vašem vlastním Vědomí. A jen pak z vašeho nitra přijde intuitivně potřebné porozumění. "

To podle mne prozrazovalo opravdovou velikost.

Tak si vyber, kdo si vymýšlel - nebo jestli byl Nisargadatta už v tak špatném stavu, že jednou řekl to a potom zase pravý opak. :what:
.Petra
 

Re: Boží království

Nový příspěvekod Jana » pon 20. kvě 2024 21:21:04

.Petra píše:
.Petra píše:
Jana píše:Během posledních dnů, kdy byl Nisargadatta Maharaj velmi nemocný, nepřestal mluvit o vědomí. Chtěl sdělit pravdu všem, i když trpěl rakovinou hrdla. Říkával –]„Publikujte promluvy; jinak všechny mé řeči přijdou vniveč. Dejte hledajícím vědět pravdu o svém vlastním vědomí. Naléhal na Jean Dunnovou aby publikovala učení. Chtěl, aby z nich měli prospěch všichni hledači pravdy.


Vždyt ty rozhovory s Nisargadattou I Am That byly už dávno publikované - v roce 1973. Takže to neberu moc vážně.

Když už nemohl pořádně mluvit, tak žádal Balsekara, aby mluvil místo něho. A ten nic takového nevyprávěl, pokud vím.



P.S.
V té knize citátů a fotografií, kterou jsem sem před časem dala, naopak stojí, že v roce 1981, když už se mu dařilo hodně špatně, řekl: "Zapomente na mne, zapomente moje učení. Ale co vám ukládám, je, abyste setrvávali ve vašem vlastním Vědomí. A jen pak z vašeho nitra přijde intuitivně potřebné porozumění. "

To podle mne prozrazovalo opravdovou velikost.

Tak si vyber, kdo si vymýšlel - nebo jestli byl Nisargadatta už v tak špatném stavu, že jednou řekl to a potom zase pravý opak. :what:


Tohle říkala Vanaja Narayanaswami

Narozena v roce 1940, je skvělá matematička a procestovala celý svět na různých matematických konferencích.

S Nisargadattou Maharajem se setkala v roce 1978 a každý den nosila svůj magnetofon as velkou oddaností nahrávala rozhovory Nisargadatty Maharaje, které jsou zaznamenány na 500 audiokazet. Maharaj jí dovolil, aby před něj umístila mikrofon kvůli nahrávkám. (Stalo se to kvůli návrhu Jeana Dunna.) Vanaja byla velmi štědrá, s finanční podporou a s otevřeným srdcem přispěla k zachování a šíření učení Nisargadatty Mahárádže .

https://innerspiritualawakening-com.tra ... _tr_pto=sc


Péťo, jednou věcí je, následovat Nisargadattu v tichu srdce beze slov, jestliže jsme tady Doma, pak žádných slov není třeba, jinou věcí je, že se jeho slova mají dostat k bytostem, kterým mohou pomoci otevřít se pravdě.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7417
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Boží království

Nový příspěvekod Jana » pon 20. kvě 2024 21:23:03

Jana píše:
miroslav píše:
Jana píše:
V relativní realitě poznávané skrz smyslové vnímání a mysl, se jeví, že se to děje, dokonce se to jeví i jako soubor individualit - konatelů, kteří něco konají, a to konání je jejich.


A to "jevení se" se děje nebo neděje?


Když se provaz jeví jako had, je to jevení něčím skutečným? Nebo je to spíš podobné snění, které se skutečností nemá nic společného?


miroslav píše:Já se tě neptám na to, co se jeví, ale na jevení se. Zda se jevení děje nebo neděje.


Ve snu se děje jevení snu, při probuzení je jasné, že se vůbec nic neděje.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7417
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Boží království

Nový příspěvekod Pedriito » pon 20. kvě 2024 22:26:39

Tara píše:
Třeba to tvoje psaní na poradně. To se děje nebo neděje.
A pokud možno zkus odpovídat stručně, nejlépe jak doporučoval Ježíš Ano ano, ne ne. Co nad to jest od ďábla jest.

To dokáže jen málo čistých duší.

Hlavně že ty to ve svých rozvětvených statích, když se rozjedeš, dokážeš ;)
Pedriito
 

Re: Boží království

Nový příspěvekod Modrooká » úte 21. kvě 2024 0:55:54

.Petra píše:... nebo jestli byl Nisargadatta už v tak špatném stavu, že jednou řekl to a potom zase pravý opak. :what:

To je ten nejlepší stav, kdy jeden může říct to i tamto. Jen běžné osobě se to může zdát být nekonzistentním.
Modrooká
 

Re: Boží království

Nový příspěvekod Modrooká » úte 21. kvě 2024 6:08:57

Modrooká píše:
.Petra píše:... nebo jestli byl Nisargadatta už v tak špatném stavu, že jednou řekl to a potom zase pravý opak. :what:

To je ten nejlepší stav, kdy jeden může říct to i tamto. Jen běžné osobě se to může zdát být nekonzistentním.


Příteli, když chceš používat mou přezdívku, vycházej z vnitřního ticha a ne ze zmatku mnoha hlasů ve své hlavě - jsou kolem tebe lidé, kteří to poznají i bez nápovědy...
Modrooká
 

Re: Boží království

Nový příspěvekod .Petra » úte 21. kvě 2024 7:26:47

Jana píše:
.Petra píše:
.Petra píše:Vždyt ty rozhovory s Nisargadattou I Am That byly už dávno publikované - v roce 1973. Takže to neberu moc vážně.

Když už nemohl pořádně mluvit, tak žádal Balsekara, aby mluvil místo něho. A ten nic takového nevyprávěl, pokud vím.



P.S.
V té knize citátů a fotografií, kterou jsem sem před časem dala, naopak stojí, že v roce 1981, když už se mu dařilo hodně špatně, řekl: "Zapomente na mne, zapomente moje učení. Ale co vám ukládám, je, abyste setrvávali ve vašem vlastním Vědomí. A jen pak z vašeho nitra přijde intuitivně potřebné porozumění. "

To podle mne prozrazovalo opravdovou velikost.

Tak si vyber, kdo si vymýšlel - nebo jestli byl Nisargadatta už v tak špatném stavu, že jednou řekl to a potom zase pravý opak. :what:


Tohle říkala Vanaja Narayanaswami



Mne spíš zajímá, co říkal Rameš Balsekar - nejznámnější realizovaný žák, kterého Nisargadatta vyzval, aby mluvil za něho, když už sám nemohl mluvit, a vydané knihy. Někdo psal na internetu...neberu až tak moc vážně.

:)
.Petra
 

Re: Boží království

Nový příspěvekod Jana » úte 21. kvě 2024 7:29:53

Modrooká píše:
Modrooká píše:
.Petra píše:... nebo jestli byl Nisargadatta už v tak špatném stavu, že jednou řekl to a potom zase pravý opak. :what:

To je ten nejlepší stav, kdy jeden může říct to i tamto. Jen běžné osobě se to může zdát být nekonzistentním.


Příteli, když chceš používat mou přezdívku, vycházej z vnitřního ticha a ne ze zmatku mnoha hlasů ve své hlavě - jsou kolem tebe lidé, kteří to poznají i bez nápovědy...


Jestli smím prosit, nepoužívejte tuhle přezdívku kvůli možné nežádoucí inspiraci pro spamery. Díky.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7417
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Boží království

Nový příspěvekod Jana » úte 21. kvě 2024 7:43:19

.Petra píše:
Mne spíš zajímá, co říkal Rameš Balsekar - nejznámnější realizovaný žák, kterého Nisargadatta vyzval, aby mluvil za něho, když už sám nemohl mluvit, a vydané knihy. Někdo psal na internetu...neberu až tak moc vážně.

:)


To je, Péťo, v pořádku. Můžeš věnovat pozornost jen tomu, co Tě opravdu zajímá a oslovuje.

Já zase nemám důvod pochybovat o tom, co pochází z přímých nahrávek Nisargadatty, které nahrávala Vanaja Narayanaswami.

To, co bylo jen zapisováno při rozhovorech přímo jako překlad od různě schopných překladatelů mohlo mít různou kvalitu.

Ovšem Rameš byl považován za nejschopnějšího překladatele, takže jeho zápisy jsou skvělé.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7417
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

PředchozíDalší

Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků