Víra

Víra

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 16. srp 2020 6:32:14

Obrázek
Alan Watts

“To have faith is to trust yourself to the water. When you swim you don’t grab hold of the water, because if you do you will sink and drown. Instead you relax, and float.”

"Mít víru znamená věřit ve vodu. Když budete plavat, nebudete se chytat vody, protože pokud tak učiníte, ponoříte se a utopíte se. Místo toho si odpočiňte a vznášejte se. “
Návštěvník
 

Re: Víra

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. zář 2020 15:24:28

Proč bych měl začít věřit, že existuje věčnost?

O důležitosti odpovědi na tuto otázku jsem přesvědčen z vlastní zkušenosti. Pokud totiž nevěřím, že existuje něco, co je věčné, pak se mé poznání a pohled nemohou posunout dále.

Věčnost je ze samotného významu slova něčím, co nikdy nevzniklo, a tedy ani nikdy nekončí. Představuje cosi, co tu věčně je, a veškeré dění je její součástí. Jakmile připustím její existenci, okamžitě se významně změní mé uvažování. Věčnost je totiž nepředstavitelně dlouhá. Delší, než si umím představit. Je – věčná!

Pokusme se na chvíli ve věčnost uvěřit a představit si, že naše bytí nemá konce. Můj pohled na různé životní situace se náhle mění. Jako by se jevy, které se vyskytují v mém životě, ukazovaly v jiném světle:

➤ Hněv
Na nějakého člověka se hněvám. Budu však mít chuť zlobit se na něho věčně? Časem se změní naše těla, doba i názory. Promění se on i já. Zajisté mu jednou odpustím. Nebude mě bavit udržovat svůj vztek. Proč se na toho člověka tedy hněvat a neodpustit mu hned? Tímto způsobem přichází odpuštění.

➤ Strach
Bojím se smrti. Nejsou však zrození a smrt těla pouze jakýmisi mezníky navléknutými na šňůře věčnosti, které se stále opakují?
Je zřejmé, že mé tělo se mění celý život, každým okamžikem. Proč by tato změna neměla pokračovat, je-li součástí věčnosti. Tak se dostavuje absence strachu.

➤ Obavy
Stále mám nějaké obavy, které se týkají výsledku mých činností a očekávání různých událostí. Pokud se ale všechno věčně mění, pak je tato změna pro mne jakousi hrou, kterou mohu libovolně a věčně hrát. Proč se tedy něčeho obávat? Takto se přibližujeme bezstarostnosti.
S pohledem, že věčnost existuje, život nikdy nekončí a že se vše časem změní, vás jistě ihned napadne další nepřeberné množství jednoduchých příkladů z vašeho každodenního života.

Jakým způsobem však ve věčnost uvěřit? Nejlepší je použít svou inteligenci a své zkušenosti. Není vůbec jednoduché jen tak přijmout názor, že věčnost existuje. Proto je dobré mít se na začátku o co opřít. Kupříkladu nejmodernější věda tvrdí, že všechno ve vesmíru je energie. Říká se o ní, že nevzniká ani nezaniká, jen stále mění svou formu a svůj tvar. Vše tomu nasvědčuje. A hle, už zde máme první náznak věčnosti, které lidé obecně věří. Také je dokázáno, že všechno, co existuje, má svou příčinu a je jejím následkem. Následek je pak příčinou dalšího následku. To nelze popřít. Má velmi prostá úvaha zní – jak a kdy to tedy všechno začalo?

Jakmile totiž najdu jakýkoli první opěrný bod v měnícím se vesmíru, pak i on musel mít svou příčinu. Nekonečný řetězec příčin a následků poukazuje jednoznačně na věčnost, a to i v případě, že uvěříme teorii velkého třesku jako vzniku vesmíru – bodu o nulových rozměrech a nekonečné hmotnosti, ze kterého vznikl. I on se tu někde vzal a měl svou příčinu…


Tímto způsobem se mohu otevřít a začít uvažovat o světě jinak. Není důležité hned vědět, jak všechno vzniklo a jak se věci opravdu mají. Jde jen o to připustit, že věčnost je možná, a pokusit se podívat na věci, které se dějí, s tímto nadhledem.
Je velmi dobré zařadit mezi ně i sebe, svou mysl, vědomí a tělo. Použít fakt potvrzený zkušeností, že se vše neustále mění, a to včetně mého poznání. Teprve pak si mohu tváří v tvář věčnosti položit otázku:

Kdo jsem já a jak mé já vzniklo?

O tom, že se mé tělo v každém okamžiku mění, není pochyb. Stejně je tomu s mými pocity, náladami, myšlenkami, pohledy a názory. Moje já by však neexistovalo bez mého vědomí.

Vždyť vědomí sebe – je já!

Jen díky němu jsem si vědom všeho výše vyjmenovaného a také světa kolem sebe. Nejdůležitější otázka v rámci hledání Skutečnosti zní:

„Je zde něco věčného, o co se mohu ve svém poznání opřít?“

Jestliže je změna tvaru trvalá, není tu nějaká vlastnost věčnosti, která je jí přirozená a je neměnná? Tímto způsobem začíná hledání skutečné Pravdy, a pokud budu celým svým srdcem toužit Ji poznat, dostane se mi jednou odpovědi. Tento stav se nazývá probuzení – nalezení vlastní podstaty. Je to poznání jediné neměnné a věčné Skutečnosti.

Stanislav Šlenc Odpovědi
Návštěvník
 

Re: Víra

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 18. zář 2020 21:52:44

Návštěvník
 

Re: Víra

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 21. říj 2020 19:18:06

Z rozhovoru brazilského teologa Leonarda Boffa s tibetským Dalajlámou:

NAŠE NÁBOŽENSTVÍ NENÍ DŮLEŽITÉ

V debatě, která se týkala náboženství a svobody, jsem se Dalajlámy – s trochou zlomyslnosti, ale také se zájmem – zeptal:

„Vaše Svatosti, které náboženství je ze všech nejlepší?”

Myslel jsem, že řekne: tibetský buddhismus nebo východní náboženství, jež jsou mnohem starší než křesťanství.

Dalajláma se odmlčel, pohlédl mi do očí a usmál se. To mě překvapilo, neboť jsem si byl vědom jízlivosti v mé otázce.

Odpověděl: „Nejlepší náboženství je to, které tě přivede co nejblíže k Bohu. Takové, co z tebe udělá lepšího člověka.”

Byl jsem chvíli zticha a žasl jsem (a dokonce i teď, když na to pomyslím) nad jeho moudrými a nezpochybnitelnými slovy:

„Nezajímá mě, příteli, jaké náboženství vyznáváš a zda jsi zbožný, nebo ne. Důležité pro mne je to, jak jednáš s rodinou a přáteli, jak se chováš v práci, ve společnosti, před světem. Pamatuj: vesmír je ozvěnou tvých skutků a myšlenek.

Zákon akce a reakce neplatí jen ve fyzice. Týká se rovněž všech vztahů: k lidem, zvířatům, rostlinám, světu.

Jestliže se chovám dobře, dostanu zpět dobro. Jestliže jednám se zlým úmyslem, vrátí se mi zlo.

Babička a dědeček ti říkali čistou pravdu: vždy budeš mít to, co přeješ i ostatním.

Být šťastný není záležitostí osudu. Je to věc volby.”


Nakonec dodal:

„Pečuj o své myšlenky, neboť se z nich stanou slova

Pečuj o svá slova, neboť se z nich stanou skutky.

Pečuj o své skutky, neboť se z nich stanou zvyky.

Pečuj o své zvyky, neboť utvářejí charakter.

Pečuj o svůj charakter, neboť ten utváří osud.

A osud – to je tvůj život.”


Není vyššího náboženství, než je Pravda
Návštěvník
 

Re: Víra

Nový příspěvekod vostal petr » stř 21. říj 2020 21:22:21

Zákon akce a reakce neplatí jen ve fyzice. Týká se rovněž všech vztahů: k lidem, zvířatům, rostlinám, světu.


Nejdůležitější ze všech možných vztahů je vztah k sobě,

na to dalamánek zapomněl...
vostal petr
 

Re: Víra

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 06. srp 2022 13:09:07

Návštěvník
 

Re: Víra

Nový příspěvekod Jana » sob 06. srp 2022 13:20:04

"Není třeba tlačit vodu, aby tekla dolů."

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Víra

Nový příspěvekod Jana » sob 06. srp 2022 13:31:20



15,43: "V té poslední instanci je samá dokonalost, perfekce, neuvěřitelná krása, a tak. Není to Nirvána zatím. Možná, že je, já nevím..."

:D
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6882
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Víra

Nový příspěvekod salmo1cz. » ned 07. srp 2022 8:14:36

Náhodou, je to krásně lidsky řečeno.
Naplněna mysl, správně pochopeno, nateče důvěra.
Pak přichází plnost, blaženost bez předmětu blaženosti.
No i mnich může být k sobě sama poctivý, musí být jinak to prostě nenateče.
salmo1cz.
 

Re: Víra

Nový příspěvekod Vostálník » ned 07. srp 2022 8:38:10

Kdybych si měl podle Budhy ověřovat to co kdo říká,

tak by Budha rozhodně neprošel,

protože jeho výchozí vznešená blbost vo životě co je utrpení je blábol,

u lidí se totiž střídají ony známé tři stavy mysli tamas, radžas a satva,

tudíž nelze tvrdit že život je pouze tamasický stav mysli,

i když občas když se člověk ztotožní s nějakým tím pocitem, může zde být převažujíc pouze a jen jeden stav mysli...


Voni všicni manipulátoři musí nejdříve strašit aby pak mohli lépe manipulovat...
Vostálník
 

Re: Víra

Nový příspěvekod salmo1cz. » ned 07. srp 2022 9:16:44

Je dobré si věci ověřovat.Pak by Veil nemusel strašit blbostí, že naše vědomí kolabuje vlnové stavy.
salmo1cz.
 

Re: Víra

Nový příspěvekod salmo1cz. » ned 07. srp 2022 16:01:39

Vždyť to máte myslím na třetím lupenu téma osvícení.
Já vím že si nic nepamatujete, ale to já nevyřeším.
salmo1cz.
 

Re: Víra

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 07. srp 2022 16:47:58

salmo1cz. píše:Vždyť to máte myslím na třetím lupenu téma osvícení.
Já vím že si nic nepamatujete, ale to já nevyřeším.

Co je to třetí lupen?
Návštěvník
 

Re: Víra

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 07. srp 2022 16:49:25

Salmo čte zřejmě toho víc, než Veil píše.
Veil píše:
Návštěvník píše:
salmo1cz. píše:Je dobré si věci ověřovat.Pak by Veil nemusel strašit blbostí, že naše vědomí kolabuje vlnové stavy.

Tohle jsi řekl?


Ne.
Návštěvník
 

Re: Víra

Nový příspěvekod Vostálník » ned 07. srp 2022 22:47:41

Návštěvník píše:
salmo1cz. píše:Vždyť to máte myslím na třetím lupenu téma osvícení.
Já vím že si nic nepamatujete, ale to já nevyřeším.

Co je to třetí lupen?


Ředkvička,


první je zelí,


druhý kedluben


a třetí ředkvička


PS.

Kdy už se ty pitomče naučíš počítatdo tří ???
Vostálník
 

Re: Víra

Nový příspěvekod salmo1cz. » úte 09. srp 2022 19:17:37

Vostálník píše:Kdybych si měl podle Budhy ověřovat to co kdo říká,

tak by Budha rozhodně neprošel,

protože jeho výchozí vznešená blbost vo životě co je utrpení je blábol,

u lidí se totiž střídají ony známé tři stavy mysli tamas, radžas a satva,

tudíž nelze tvrdit že život je pouze tamasický stav mysli,

i když občas když se člověk ztotožní s nějakým tím pocitem, může zde být převažujíc pouze a jen jeden stav mysli...


Voni všicni manipulátoři musí nejdříve strašit aby pak mohli lépe manipulovat...

Jo to máš tak, když se do třiceti let válíš pod baldachýnem, pak se ti narodí kluk a musíš vyvařit pleny a utřít posranou prdel.
Leckdo to pak může brát jako utrpení. :D
salmo1cz.
 

Re: Víra

Nový příspěvekod Pedriito » úte 09. srp 2022 20:20:12

Oj, to byla krásná etapa.. ta miminka jsou prostě něco
Pedriito
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 27. říj 2022 8:44:49

Návštěvník
 

Re: Víra

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 10. lis 2022 11:44:17



V tomto úryvku z 19. dubna 1993 německá oddaná Virag píše Papajimu, že jít ke zdroji myšlenky vytváří tlak a že nachází rozdíl mezi přítomností Papaji a návratem do Německa. Papaji: "Nikdy jsem ti neřekl o žádném Východě a Západě. Kde je ta čára? Tohle oddělení na mě nefunguje. Zeptej se Slunce, kdo je zodpovědný za tyto směry. Slunce neví. Tak kde jsi to vzal?" ? Je to jen vaše představivost, představy. Představy je třeba zničit. Nikomu nevěřte. Jen se podívejte dovnitř. Pak získáte paprsek Pravdy."
Návštěvník
 

Re: Víra

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 14. čer 2023 13:29:47



Když mysl nezíská vaši víru, nezíská nad vámi moc.
Návštěvník
 


Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků