Realita

Realita

Nový příspěvekod Jana » čtv 24. srp 2023 15:37:41

Co je to realita podle Eduarda Tomáše

Eduard Tomáš učil, že realita je přítomná v každém člověku jako jeho pravé Já. Já je to, co zůstává, když se zbavíme všech identifikací s tělem, myslí, emocemi a egem. Já je to, co říká „Jsem“, když se ptáme na svou podstatu. Já je to, co prožíváme jako trvalé štěstí, když jsme v souladu s realitou 3.

Eduard Tomáš také učil, že realita je skrytá za iluzí světa. Svět je pouze projekcí naší mysli, která je ovlivněna našimi představami, touhami a strachy. Svět je relativní a proměnlivý, zatímco realita je absolutní a neměnná. Svět je jako film na plátně, který nás může bavit nebo děsit, ale nemůže nás uspokojit ani osvobodit .

Eduard Tomáš také učil, že realita je přístupná každému, kdo ji hledá. Cestou k poznání reality je sebezkoumání. To znamená obrátit pozornost k sobě a ptát se: „Kdo jsem já?“ Tím se rozpustí iluze a odhalí se pravé Já jako Absolutno. Eduard Tomáš řekl: „Absolutno není něco vzdáleného a nedosažitelného. Je to naše nejvlastnější podstata. Je to to nejlepší a nejkrásnější v nás. Je to naše pravda a láska.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7126
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Realita

Nový příspěvekod Jana » čtv 24. srp 2023 15:41:31

Co je to realita podle Ramany Maharishiho

Podle něj je realita to, co zůstává, když jsou odstraněny všechny iluze a myšlenky, které zakrývají naši skutečnou podstatu. Realita je bytí-vědomí-blaženost, které je nerozlišitelné od Brahmana, nejvyššího principu.

Ramana Maharshi učil, že jediným způsobem, jak poznat realitu, je provádět sebezkoumání. To znamená obrátit pozornost k sobě a ptát se: „Kdo jsem já?“ Tím se rozpustí ego a odhalí se pravé Já jako čisté vědomí. Ramana Maharshi řekl: „Neexistuje dosažení Já. Kdyby Já mělo být dosaženo, znamenalo by to, že Já není nyní a zde, ale že by mělo být získáno znovu. Co je však stále přítomné i nyní a zde, je Já. Jste to vy sami. Neexistuje nic jiného než Já.“

Ramana Maharshi také učil, že realita není ovlivněna světem ani jeho změnami. Svět je pouze projekcí mysli, která je založena na ignoranci o sobě. Když je mysl ztišena a uvědomuje si svou pravou podstatu, svět se ukazuje jako iluzorní a neexistující. Ramana Maharshi řekl: „Realita je jediná a neměnná. Svět je nestálý a zdánlivý.“

Ramana Maharshi také učil, že realita je jednotná a nedualistická. Neexistuje žádný rozdíl mezi Bohem, světem a duší. Všechny jsou projevy téže reality. Ramana Maharshi řekl: „Všechny náboženské tradice předpokládají tři základy: svět, duši a Boha, ale je to pouze jedna realita, která se projevuje jako tyto tři. Lze říci: ‚Tři jsou opravdu tři‘ pouze dokud trvá ego. Proto spočívá dokonalý stav v setrvání ve vlastním bytí, kde ego je mrtvé.“
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7126
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Realita

Nový příspěvekod Jana » čtv 24. srp 2023 15:44:28

Co je to realita podle Maharaje Nisargadatty

Podle Nisargadatty je realita to, co zůstává, když jsou odstraněny všechny jména a formy, touhy a strachy, které vytvářejí. Realita je čisté vědomí, sebe, život, bůh, jakékoli jméno mu dáte. Je to základ, konečná podpora všeho, co je, stejně jako je zlato základem pro veškeré zlaté šperky.

Nisargadatta tvrdil, že ve skutečnosti se nic neděje. Na obrazovku mysli osud navždy promítá své obrázky, vzpomínky na bývalé projekce, a tak se iluze neustále obnovuje. Obrázky přicházejí a odcházejí - světlo zachycené nevědomostí.

Nisargadatta také řekl, že žije ve světě reality, zatímco náš je imaginace. Náš svět je osobní, soukromý, nesdílitelný, intimně náš. Nikdo nemůže vstoupit do něj, vidět jako my vidíme, slyšet jako my slyšíme, cítit naše emoce a myslet naše myšlenky. Ve svém světě jste opravdu sami, uzavřeni ve svém neustále se měnícím snu, který považujete za život.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7126
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Realita

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 24. srp 2023 20:27:16

E. Tomáš: ...Absolutno je všechno, co je. Stvoření, vesmír i sama tvorba, to všechno je jenom Absolutnem, at se jeví jakkoli.

Mája také?

E. Tomáš: Samozřejmě, všechno je v Absolutnu a nemohlo by to bez něho žít. Absolutno však může žít bez čehokoliv, nebot v pravdě jen Ono jediné je skutečné.

Všechno ostatní je neskutečné?

Z nejvyššího hlediska ano. Ale není to odlišné (od Absolutna).

:)
Návštěvník
 


Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků