Praxe

Re: Praxe

Nový příspěvekod Jana » pát 12. dub 2024 14:15:47

Eduard Tomáš: PAMĚTI MYSTIKA VIII.
režie: Viliam Poltikovič
8. díl dokumentárního cyklu PAMĚTI MYSTIKA - Česká televize 1998

Dr. Eduard Tomáš vypráví o tom, jak začal psát a přednášet. Největší problémy měl se svou cestou duchovního života "za Němců" a "za komunistů". Dostal se mezi první vyhozené právníky, a pak těžce hledal i manuální práci. Ale i zlé síly v životě mají svůj význam, když jim člověk nepodlehne.

https://mandaly.estranky.cz/clanky/Edua ... kovic.html


Tomuhle je možné rozumět. Pokud té síle, která se jeví jako zlá, podlehneme, tak ve skutečnosti podlehneme síle vlastní mysli, která se proměnila ve zlou mysl, v negativní mysl, v mysl, která je plná zlého, protože zná zlé.

S osvobozením od připoutanosti k mysli, něčemu takovému nepodlehneme, protože to nemá nad námi moc.

A zároveň ono nepodlehnutí ozřejmuje to čisté v nás, nad čím jakákoliv negativita nemá žádnou moc.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Praxe

Nový příspěvekod .Petra » pát 12. dub 2024 15:52:27

Jana píše:
Teprve když se Jáství všemi těmi zážitky, tím ztotožnovaním se vším možným unaví, tak zatouží po trvalém klidu a míru, vysvětluje Nisargadatta. Je to takový věčný koloběh. :)

Petro, prosím Tě, můžeš sem dát tu citaci, kde Nisargadatta tohle říká? Bylo by zajímavé si přečíst pokud možno celou verzi tohohle vyjádření i s kontextem toho, co k tomu říká okolo. Díky.


Jak už jsem psala, Jano, většina toho, co píšeš, je mi zcela cizí. Tvoje oblíbené koncepty nepoužívám.

Takže nevidím žádný důvod ti sem dávat citaci od Nisargadatty. Budeš se to jako obvykle snažit převádět na své oblíbené koncepty a to je pro mne zcela bezcenné. Jestli ti ta Nisargadattova slova mají něco říct, tak se ti jistě objeví. Když posud o nich nevíš, tak se tě zřejmě netýkají. Mne se týkají, a tak se mi objevila už dávno. Jsou pro mne velmi vysvětlujcí, dávají smysl.

:)
.Petra
 

Re: Praxe

Nový příspěvekod .Petra » pát 12. dub 2024 16:11:52

Jana píše:Ono to tak je, že s negativně laděnou myslí se vidí celá realita negativně, depresivně, černě.


To se někdy stává každému a za různě dlouhou dobu to přejde. U Tolleho to trvalo leta a nakonec mu to dopomohlo k jistému probuzení, osvobození. Z toho je dobře poznat, že tyhle stavy mají svůj smysl - přesně tak to popisují realizovaní.

Jana píše:Nikdy jsi nepotkala nikoho nešťastného, beznadějně zoufalého?
Nikdy jsi neslyšela nikoho mluvit o utrpení jako o skutečné realitě? Nikdy jsi neslyšela o nikom, že by například spáchal sebevraždu?



Eduard Tomáš vypráví, jak byl beznadějně zoufalý a chtěl se zasebevraždit. Naštěstí mu to nevyšlo. Nakonec pochopil, že to byla temná noc duše, která je předzvěstí duchovních pokroků v budoucnosti. Prostě, jak říkají realizovaní - utpení je cesta k uskutečnění Boha. Má tedy velmi důležitou funkci.

Důležité je si připomínat, že nic netrvá věčně. A zkusit přijít na to, co to člověku chce říct.

:)
.Petra
 

Re: Praxe

Nový příspěvekod Jana » pát 12. dub 2024 16:30:54

.Petra píše:
Jana píše:
Teprve když se Jáství všemi těmi zážitky, tím ztotožnovaním se vším možným unaví, tak zatouží po trvalém klidu a míru, vysvětluje Nisargadatta. Je to takový věčný koloběh. :)

Petro, prosím Tě, můžeš sem dát tu citaci, kde Nisargadatta tohle říká? Bylo by zajímavé si přečíst pokud možno celou verzi tohohle vyjádření i s kontextem toho, co k tomu říká okolo. Díky.


Jak už jsem psala, Jano, většina toho, co píšeš, je mi zcela cizí. Tvoje oblíbené koncepty nepoužívám.

Takže nevidím žádný důvod ti sem dávat citaci od Nisargadatty. Budeš se to jako obvykle snažit převádět na své oblíbené koncepty a to je pro mne zcela bezcenné. Jestli ti ta Nisargadattova slova mají něco říct, tak se ti jistě objeví. Když posud o nich nevíš, tak se tě zřejmě netýkají. Mne se týkají, a tak se mi objevila už dávno. Jsou pro mne velmi vysvětlujcí, dávají smysl.

:)


Petro, důvodem, proč by se sem měly dávat pouze přesné citace s odkazy, odkud tyto citace pocházejí, je ten, že to tady má sloužit jako inspirace pro zájemce o inspiraci, kteří sem chodí. Co si kdo vybere, je jeho věc, ale je nesmyslné o
tom, co Probuzení říkají předkládat zkreslené informace.

Můžeš mě zkusit opravit citací, ve které Maharaj bude říkat něco jiného.

Když Nisargadatta Maharaj hovoří o “Jájství”, často se odkazuje na to, co bychom mohli nazvat “egem” nebo “osobním já”. Toto “ego” je konstrukt, který vytváříme skrze naše zkušenosti, myšlenky, pocity a vnímání. Je to náš omezený pohled na sebe sama, který je oddělen od ostatních a světa kolem nás.

Na druhou stranu, “pravé Já” nebo “absolutní Já”, jak to někdy Maharaj nazývá, je stav bytí, který je za tímto omezeným pohledem. Je to nesmrtelné, nezměnitelné a neoddělitelné od celku existence. Je to stav, ve kterém jsme plně přítomni a uvědomujeme si svou jednotu se vším, co existuje. A hlavně nic se s tím neděje a ani nikdy není unavené nebo toužící.

Když Maharaj hovoří o “Jájství”, mluví o procesu identifikace s “egem” a o cestě k pochopení a realizaci našeho “pravého Já”.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Praxe

Nový příspěvekod Jana » pát 12. dub 2024 16:32:39

.Petra píše:
Důležité je si připomínat, že nic netrvá věčně.


Až na to, co je skutečné a tím pádem věčné, viď.

:D
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Praxe

Nový příspěvekod .Petra » pát 12. dub 2024 16:37:25

Jana píše:
Pustila jsem si kousek toho videa s Eduardem Tomášem, a musím říct, že tam mluví o něčem, s čím tak trochu nesouhlasím.

Říká: "Zlé síly existují."



A dodává, že to říkal i Ramana. Podle něho na zemi už mnoho tisíc let negativně působí Asurové.
.Petra
 

Re: Praxe

Nový příspěvekod .Petra » pát 12. dub 2024 16:45:52

Jana píše:
.Petra píše:
Důležité je si připomínat, že nic netrvá věčně.


Až na to, co je skutečné a tím pádem věčné, viď.

:D


Co je ti na tom k smíchu?

Zdroj všeho proměnlivého - a to se bude věčně proměnovat, nebot je to Zdroj v klidu a v pohybu. Perfektně to vysvětlují Míla a Eduard Tomášovi.
.Petra
 

Re: Praxe

Nový příspěvekod Jana » pát 12. dub 2024 16:58:11

.Petra píše:
Jana píše:
Pustila jsem si kousek toho videa s Eduardem Tomášem, a musím říct, že tam mluví o něčem, s čím tak trochu nesouhlasím.

Říká: "Zlé síly existují."



A dodává, že to říkal i Ramana. Podle něho na zemi už mnoho tisíc let negativně působí Asurové.


Ramana Mahariši měl jedinečný pohled na zlo a negativní síly. Podle něj je skutečnou podstatu člověka štěstí. Hledání štěstí je v podstatě nevědomé hledání pravého Já. Pravé Já je nesmrtelné; když ho člověk najde, najde štěstí, které nekončí.

Pokud jde o zlo, Mahariši věřil, že lidé, kteří konají zlé činy, tak činí, protože se snaží najít štěstí svého pravého Já v každém hříchu, který spáchají. Toto úsilí je u člověka instinktivní, ale lidé nevědí, že ve skutečnosti hledají své pravé já. Proto se nejprve pokoušejí použít tyto zlé cesty jako prostředek k dosažení štěstí. Samozřejmě, že jsou to špatné cesty, protože vše zlé se člověku vrací v podobě negativní karmy.

Mahariši také učil, že ego nás často klame představou, že jsme někdo, kým nejsme. Toto falešné pojetí sebe sama nedovoluje poznat skutečné já. Ramana Mahariši věřil, že naše ego, které se v sanskrtu nazývá ‘ahamkara’, je jako chyba v tom, jak vidíme svět. Myslíme si, že jsme odděleni od všeho ostatního, a to způsobuje hodně bolesti a zmatku. Ego vytváří falešný pocit ‘já’, který je odlišný od ‘ty’, což vede k světu oddělení a konfliktu. Mahariši učil, že pochopení a zbavení se tohoto ega je klíčové pro objevení našeho pravého já. Toto pravé já je ta část nás, která je spojena se vším, jako je obrovský oceán uvědomění. Když se zbavíme našeho ega, najdeme tuto hlubší pravdu.

Takže podle Maharišiho, zlo a negativní síly jsou výsledkem nesprávného pochopení naší pravé podstaty a jsou produktem našeho ega.
Když se zbavíme našeho ega a pochopíme naši pravou podstatu, zlé síly nad námi ztrácejí svou moc. Ego je to, co nás odděluje od našeho pravého Já a vytváří iluzi oddělení a konfliktu. Když se zbavíme ega, objevíme naše pravé Já, které je spojeno se vším. Toto uvědomění nám umožňuje žít v harmonii a míru, bez vlivu negativních sil.

Více a podrobněji je možné nalézt například tady.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Praxe

Nový příspěvekod Jana » pát 12. dub 2024 17:02:50

.Petra píše:
Jana píše:
.Petra píše:
Důležité je si připomínat, že nic netrvá věčně.


Až na to, co je skutečné a tím pádem věčné, viď.

:D


Co je ti na tom k smíchu?

Zdroj všeho proměnlivého - a to se bude věčně proměnovat, nebot je to Zdroj v klidu a v pohybu. Perfektně to vysvětlují Míla a Eduard Tomášovi.


Je to legrační, Péťo, protože je to tak, jak říká Ramana, to, co se mění a pomíjí, není skutečné.

Skutečné je jen to věčné.

To znamená, že když bereme jako skutečnost to pomíjivé, tak to věčné, tedy to, o čem mluví Probuzení jako o skutečnosti, nemáme šanci poznat.

Tudíž, jestli jeden mluví o skutečném věčném a druhý o tom, co netrvá věčně, tak není šance se domluvit.

A docela by mě zajímalo, co Tě na promluvách Probuzených zaujalo jako skutečné (pokud není jasné, že mluví o tom věčném).

Tady jsou k prostudování VLASTNÍ DÍLA A PŘEKLADY RAMANY MAHÁRIŠIHO
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Praxe

Nový příspěvekod .Petra » pát 12. dub 2024 17:08:49

.Petra píše:
Jana píše:
Pustila jsem si kousek toho videa s Eduardem Tomášem, a musím říct, že tam mluví o něčem, s čím tak trochu nesouhlasím.

Říká: "Zlé síly existují."



A dodává, že to říkal i Ramana. Podle něho na zemi už mnoho tisíc let negativně působí Asurové.


Ramanův žák Anamalaj svami vypráví ve své biografií, jak ho Ramana ochránil před negativním působením těchto sil.
.Petra
 

Re: Praxe

Nový příspěvekod Jana » pát 12. dub 2024 17:20:34

.Petra píše:
.Petra píše:
Jana píše:
Pustila jsem si kousek toho videa s Eduardem Tomášem, a musím říct, že tam mluví o něčem, s čím tak trochu nesouhlasím.

Říká: "Zlé síly existují."



A dodává, že to říkal i Ramana. Podle něho na zemi už mnoho tisíc let negativně působí Asurové.


Ramanův žák Anamalaj svami vypráví ve své biografií, jak ho Ramana ochránil před negativním působením těchto sil.


Pokud žijeme v iluzi ega, tak samo sebou na nás negativní síly působí. Čím víc negativity, tím hlouběji je naše prožívání reality uvězněno v iluzi ega, čím více prosvětlení osvíceným, tím větší pomoc při osvobozování z iluze ega a ochrana před negativitou.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Praxe

Nový příspěvekod .Petra » pát 12. dub 2024 17:21:23

Jana píše:
Je to legrační, Péťo, protože je to tak, jak říká Ramana, to, co se mění a pomíjí, není skutečné.



To, co je proměnlivé je ovšem rovněž Já, které je skutečné - a tím má to proměnlivé podíl na skutečnosti Já. Je to jeho manifestace. Tak to vysvětluje Ramana. Zdroj v klidu a v pohybu. To proměnlivé je Boží sen říkají Tomášovi. Nevidím na tom nic legračního. Je to nesmírné mysterium. :)
.Petra
 

Re: Praxe

Nový příspěvekod Jana » pát 12. dub 2024 17:33:29

.Petra píše:
Jana píše:
Je to legrační, Péťo, protože je to tak, jak říká Ramana, to, co se mění a pomíjí, není skutečné.



To, co je proměnlivé je ovšem rovněž Já, které je skutečné - a tím má to proměnlivé podíl na skutečnosti Já. Je to jeho manifestace. Tak to vysvětluje Ramana. Zdroj v klidu a v pohybu. To proměnlivé je Boží sen říkají Tomášovi. Nevidím na tom nic legračního. Je to nesmírné mysterium. :)


Všechno, co existuje, je pravé Já, které je neměnné bez pohybu. To co způsobuje, že se skutečnost jeví rozmanitá, různorodá, v pohybu, je projekce mysli, je to to, čemu se říká sen, mája.

To, co se jeví skrz smyslové vnímání a mysl jako rozmanité, proměnlivé, pomíjivé, jako tvar, forma, projev, je v Srdci stále stejná sat-čit-ánanda.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Praxe

Nový příspěvekod .Petra » pát 12. dub 2024 17:33:40

Hodně lidí se domnívá, že žádné negativní síly neexistují. A spousta těch kteří tvrdí, že to ví, vůbec nepoznají, že na ně působí. Ramana je přímo viděl a dokázal to ukázat i svému žákovi. Ramana byl prostě jedinečný. :)
.Petra
 

Re: Praxe

Nový příspěvekod .Petra » pát 12. dub 2024 17:40:07

Jana píše:
.Petra píše:
Jana píše:
Je to legrační, Péťo, protože je to tak, jak říká Ramana, to, co se mění a pomíjí, není skutečné.



To, co je proměnlivé je ovšem rovněž Já, které je skutečné - a tím má to proměnlivé podíl na skutečnosti Já. Je to jeho manifestace. Tak to vysvětluje Ramana. Zdroj v klidu a v pohybu. To proměnlivé je Boží sen říkají Tomášovi. Nevidím na tom nic legračního. Je to nesmírné mysterium. :)


Všechno, co existuje, je pravé Já, které je neměnné bez pohybu.


Je to, jak říkají Tomášovi - Já je v klidu i v pohybu. Zkušenost to potvrdila. E. Tomáš to vysvětluje jako zákon, který si Já samo vytvořilo.

A díky za to. Kdyby nebylo v pohybu, tak by nebyl žádný svět, žádná universza, nic z toho by neexistovalo. Nesmírné, nádherné mysterium. :)
.Petra
 

Re: Praxe

Nový příspěvekod Jana » pát 12. dub 2024 18:39:41

.Petra píše:Hodně lidí se domnívá, že žádné negativní síly neexistují. A spousta těch kteří tvrdí, že to ví, vůbec nepoznají, že na ně působí. Ramana je přímo viděl a dokázal to ukázat i svému žákovi. Ramana byl prostě jedinečný. :)


Péťo, zase, je to moc pěkné, že sem píšeš, co Tě zaujalo, ale skvělé by bylo, kdybys mohla najít pro ty, které by Tvé postřehy tady mohly zajímat a mohly by být pro ně přínosem, citace s odkazy.

Aby to celé bylo možné pochopit v celém kontextu.

Probuzený může pomoci ochránit od "zlého", od negativity vlastní mysli, která Bytí proměňuje v prožívání zranitelné individuality.

Ale je dobré, aby tady bylo jasno, že všichni Probuzení nalézají to, v čem žádné skutečné zlo neexistuje.

Ježíš tomu říká Boží království, Buddha Nirvána, Vedanta sat-čit-ánanda....
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Praxe

Nový příspěvekod Jana » pát 12. dub 2024 18:44:09

.Petra píše:
Je to, jak říkají Tomášovi - Já je v klidu i v pohybu. Zkušenost to potvrdila. E. Tomáš to vysvětluje jako zákon, který si Já samo vytvořilo.

A díky za to. Kdyby nebylo v pohybu, tak by nebyl žádný svět, žádná universza, nic z toho by neexistovalo. Nesmírné, nádherné mysterium. :)


Pohyb si žádá projekci časoprostoru a to je záležitost mysli.

Poznání Skutečnosti je možné teprve, když je mysl zcela překročena.

Pohyb je projevem mysli ve vědomí.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7217
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Praxe

Nový příspěvekod .Petra » pát 12. dub 2024 21:10:16

Jana píše:
Probuzený může pomoci ochránit od "zlého", od negativity vlastní mysli, která Bytí proměňuje v prožívání zranitelné individuality.



Je to přesně naopak, Tu negativitu do mysli vkládají právě ty zlé síly. Realizovaný ví, jak se předtím chránit. :)
.Petra
 

Re: Praxe

Nový příspěvekod .Petra » pát 12. dub 2024 21:20:44

Jana píše:
.Petra píše:
Je to, jak říkají Tomášovi - Já je v klidu i v pohybu. Zkušenost to potvrdila. E. Tomáš to vysvětluje jako zákon, který si Já samo vytvořilo.

A díky za to. Kdyby nebylo v pohybu, tak by nebyl žádný svět, žádná universza, nic z toho by neexistovalo. Nesmírné, nádherné mysterium. :)


Pohyb si žádá projekci časoprostoru a to je záležitost mysli.



Zde na začátku mluví Tomášovi o tvoření s takovou velkou úctou a láskou. Je to pro ně všechno Pánbůh. Prostě nádhera. To, co píšeš ty, Jano, mně nic neříká.

Šťastny ať jsou všechny bytosti | režie: Viliam Poltikovič

https://www.youtube.com/watch?v=w4h9s4RjpAU&t=2774s
.Petra
 

Re: Praxe

Nový příspěvekod miroslav » pát 12. dub 2024 22:42:38

Jana píše:
Všechno, co existuje, je pravé Já, které je neměnné bez pohybu. To co způsobuje, že se skutečnost jeví rozmanitá, různorodá, v pohybu, je projekce mysli, je to to, čemu se říká sen, mája.

To, co se jeví skrz smyslové vnímání a mysl jako rozmanité, proměnlivé, pomíjivé, jako tvar, forma, projev, je v Srdci stále stejná sat-čit-ánanda.



Takhle ty si to představuješ, ale tak to není. To jsi si vyšpekulovala z toho, co říkali probuzení a vytvořila jsi si z toho ten tvůj žbrluch.
Co je například v tom tvém žbrluchu "mysl"?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3636
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

PředchozíDalší

Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 návštevníků