Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Petra » pát 09. bře 2012 3:08:41

vostalpetr píše:
Svět je výtvor Vašeho vlastního vědomí a je vnímán jen na základě duality.

Lidé si myslí, že svět je velmi starý. Ale ve skutečnosti vzniká s s naším vědomím.



Když tak si pak toto smaž co píšu:

No někde jsem četl (už nevím od koho, možná od Maharadže?)
že tento svět je velmi starý,
nebot je výtvorem nikoli osobního vědomí, ale Univerzálního Vědomí,


Bylo by prima, kdybys našel, kdo a jak to řekl.

Co je osobní vědomí?
Jak to předváděla M.Tomášová ve videu - tak je to něco jako "uzlík" Univerzálního Vědomí. Nebo vlna oceánu, papsek Nadjá.

vostalpetr píše:a samozřejmě že tvůrcem i toho osobního vědomí je opět Univerzální Vědomí


To, že se tvoří "uzlíky" v Univerzálním Vědomí, se děje spontánně.

vostalpetr píše:Je snad tvůrcem snu snová osoba ve snu ? nebo je jím spíše ten snící co sní sen ?


Myslím si, že je potřeba si uvědomit, že pojmy "sen", "snová osoba", "tvůrce snu" jsou koncepty, které se snaží aspon trochu popsat nepopsatelné.
Kdo je tvůrcem snu, když ve spánku sníš?

Já např. bych to popsala podle zkušenosti poněkud jinak: Nesčíslné vlny Univerzálního Vědomí vytvářejí ze světla a ve světle , každá své "obrazy" nějakého příběhu. Univerzální Vědomí neví o těchto "obrazech" a příbězích vůbec nic, to je záležitost každé z jeho vln. (Oni ty příběhy nemají také nějakou zvláštní důležitost. Je to něco jako zábava pro "uzlíky" Univerzálního Vědomí. To teprve v těch "obrazech" a příbězích se vytvářejí koncepty jako, že je to strašně důležité, protože ty "obrazy" přece dávají možnost Univerzálnímu Vědomí se poznat a podobně. ;) To je ta zábava. )

Co v tom případě je to, co ty nazýváš snovou osobou?

vostalpetr píše:Samozřejmě, je zde stále jen jedno Vědomí, ale v které úrovni je vytvořen sen ?


To je fakt, že to je pořád Univerzální Vědomí. Když si toho je jeho vlna vědoma, tak jsou ty příběhy vytvářeny a vnímány jinak, než když si toho vlna vědoma není.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod donutek » pát 09. bře 2012 10:46:02

Petra píše:Myslím si, že je potřeba si uvědomit, že pojmy "sen", "snová osoba", "tvůrce snu" jsou koncepty, které se snaží aspon trochu popsat nepopsatelné.
Kdo je tvůrcem snu, když ve spánku sníš?



jako koncept to může vypadat pokud tu není přímá zkušenost s uvědomění se ve snu, aniž by došlo k probuzení ve smyslu ukončení samotného snění ...

na tvé otázky: nevím kdo je tvůrcem snu ... protože sen prostě vyvstává a typnul bych si, že vzniká z různé směsice různých podminěností a podnětů na které je reagováno ... já ten sen nevytvářím, on probíhá ve mně a to si plně uvědomuji ...

snová osoba je osoba, která vyvstupuje ve snu jako já a která prožívá a reaguje na snový děj ... v okamžiku kdy dojde k uvědomění, že tato osoba je součástí snění, které ve mně probíhá a nejsem to já, kterému se to děje, protože já ve skutečnosti spím a sním sen, dojde automaticky k prohlédnutí iluze ztotožněnosti s ním aniž by ovšem došlo k rozplynutí této snové osoby, ta dál prožívá a reaguje na snový děj ... zároveň lze také dojít k uvědomění, že teď mohu vědomě vstupovat do snového děje a měnit ho (lze si s tím pohrát), ale jaksi vlastně není proč, když je tu jasné uvědomění, že se nic neděje, jen probíhá sen a snová osoba vystupující v něm jako já a stýkající se s dalšíma snovýma osoba v určitém příběhu, je pouhou mojí představou, stejně jako ostatní snové osoby i celý ten děj a tak je docela zábavné nechat dál běžet to co běží a pozorovat to včetně všech reakcí, které vyvstávají ... není ani důvod proč se probudit ... snění je fajn - zajímavý fenomén, který si jasně uvědomuji :)

v tomto případě se tedy jedná o tzv. probuzení do snu, aniž by musel sen skončit ... uvědomuji si jak obsah snového děje včetně toho co jako snová postava vystupující tam prožívám a zároveň neztrácím uvědomění toho, že je to pouhý sen, který sám v sobě sním a že nejsem tou osobou ani tím příběhem, přestože probíhá ve mně ...
donutek
 

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 09. bře 2012 11:58:22

vostalpetr píše:No je to moc pěkně napsaný,
jen jsme nevyřešili jestli je svět mladý nebo starý,
a kdo ho vytváří...


vytvořil se samovolně výronem sebe-uvědomění tedy Já jsem :what:
Návštěvník
 

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Petra » pát 09. bře 2012 17:32:18

donutek píše:v tomto případě se tedy jedná o tzv. probuzení do snu, aniž by musel sen skončit ... uvědomuji si jak obsah snového děje včetně toho co jako snová postava vystupující tam prožívám a zároveň neztrácím uvědomění toho, že je to pouhý sen, který sám v sobě sním a že nejsem tou osobou ani tím příběhem, přestože probíhá ve mně ...


Máš rád to, co nazýváš, snovou osobou? Nebo jaký vztah k ní máš?

Já si zase uvědomuji, že jsem jak tou osobou, tak tím příběhem. Jsem to já v pomíjivosti. Problém s tím nemám žádný, a tak není co řešit.

A co se týče tvůrce snu: Materiál t.j. světlo pro "obrazy" tady je od vždy. Ty "obrazy" z nich vytvářím (či vybírám) svými vědomými či nevědomými přáními a samozřejmě i samotným myšlením. Když se zastaví myšlení, myšlenky, tak se svět (at už tzv. reálný či snový) rozplyne, nebot svět existuje v myšlení.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod donutek » sob 10. bře 2012 17:07:47

Petra píše:
Máš rád to, co nazýváš, snovou osobou? Nebo jaký vztah k ní máš?



:)


pokud to mám říct tak asi v tomto smyslu - odehrává se ve mně a mám jí rád :)
donutek
 

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod donutek » čtv 29. bře 2012 23:27:48

Petra píše:A co se týče tvůrce snu: Materiál t.j. světlo pro "obrazy" tady je od vždy. Ty "obrazy" z nich vytvářím (či vybírám) svými vědomými či nevědomými přáními a samozřejmě i samotným myšlením. Když se zastaví myšlení, myšlenky, tak se svět (at už tzv. reálný či snový) rozplyne, nebot svět existuje v myšlení.

:)


běží to jako samovolný děj, já to nevytvářím ani myšlenky nezastavuji - akorát si to uvědomuji - pokud je co si uvědomovat a vím o sobě ... když o sobě nevím neuvědomuji si nic
donutek
 

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Petra » pát 30. bře 2012 7:29:02

donutek píše:
Petra píše:A co se týče tvůrce snu: Materiál t.j. světlo pro "obrazy" tady je od vždy. Ty "obrazy" z nich vytvářím (či vybírám) svými vědomými či nevědomými přáními a samozřejmě i samotným myšlením. Když se zastaví myšlení, myšlenky, tak se svět (at už tzv. reálný či snový) rozplyne, nebot svět existuje v myšlení.

:)


běží to jako samovolný děj, já to nevytvářím ani myšlenky nezastavuji - akorát si to uvědomuji - pokud je co si uvědomovat a vím o sobě ... když o sobě nevím neuvědomuji si nic


Hlavně, že jsi s tím spokojený.
Já spokojená jsem. Je pro mě ok nést zodpovědnost za to, co svým myšlením vytvářím. Když si nejsem vědoma svého těla ani světa, tak je "tichá blaženost".
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Petra » pát 25. kvě 2012 19:50:42

Nisargadatta:

Neexistuje žádný stvořitel světa, žádný udržovatel a žádný ničtel.
Vše se děje spontánně.

Svět je výtvor Vašeho vlastního vědomí a je vnímán jen na základě duality.

Lidé si myslí, že svět je velmi starý. Ale ve skutečnosti vzniká s s naším vědomím.

Když zmizí pocit "Já jsem", zmizí svět.

Z pohledu mudrce se nikdy nic nestalo.


-------------

Nisargadattův pohled neodpovídá indickému náboženství, ale mé zkušenosti ano. A protože svět je vnímán jen na základě duality, nemá o něm Zdroj = Jednota ani ponětí.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 25. kvě 2012 20:02:00

Svět je výtvor Vašeho vlastního vědomí a je vnímán jen na základě duality.


Když mé tělo zemře, osobní jednotka, osobní mysl , vědomí vázané na (mou) jednotku, osobní mysl nebude, nebude žádné "mé, vlastní vědomí" - svět nebude existovat?
Návštěvník
 

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Petra » sob 26. kvě 2012 6:54:33

Návštěvník píše:
Svět je výtvor Vašeho vlastního vědomí a je vnímán jen na základě duality.


Když mé tělo zemře, osobní jednotka, osobní mysl , vědomí vázané na (mou) jednotku, osobní mysl nebude, nebude žádné "mé, vlastní vědomí" - svět nebude existovat?




Když se probudíme z hlubokého spánku, vznikne jako první pocit "Já jsem."
Toto vědomí tvoří zárodek jakéhokoliv zážitku, který okamžitě nabere formu celého vesmíru.

Koncept "Já jsem" vznikl bezprostředně a s ním přišel svět.

Největší zázrak je vědomí Vaší vlastní existence, nebot okamžitě vytváří tento nezměrný svět.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Petra » sob 26. kvě 2012 6:59:06

.

...svět, jehož jediným zdrojem a bází jste Vy, můžete změnit jenom Vy. Co bylo vytvořeno, se může zrušit a vytvořit znovu. Všechno se bude dít podle Vaší vůle, za předpokladu, že to opravdu chcete.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Petra » sob 02. čer 2012 12:38:33

vostalpetr píše:
Petra píše:
Když se probudíme z hlubokého spánku, vznikne jako první pocit "Já jsem."
Toto vědomí tvoří zárodek jakéhokoliv zážitku, který okamžitě nabere formu celého vesmíru.

Koncept "Já jsem" vznikl bezprostředně a s ním přišel svět.

Největší zázrak je vědomí Vaší vlastní existence, nebot okamžitě vytváří tento nezměrný svět.

:)



No aby to bylo spíše k pochopení,


Pochopit se to nedá, ale po zkušenosti je zde poznání, že je to přesně tak, jak to Nisargadatta popisuje.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Petra » sob 02. čer 2012 17:32:35

vostalpetr píše:
Pochopit se to nedá, ale po zkušenosti je zde poznání, že je to přesně tak, jak to Nisargadatta popisuje.



ALE PO ZKUŠENOSTI (po jaký zkušenosti ?)


Právě. Kdybys tu zkušenost měl, tak bys ses takhle neptal.
Bez zkušenosti je to jen neplodná diskuze beze jakéhokoliv smyslu...
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod donutek » pon 04. čer 2012 12:44:26

Petra píše:
vostalpetr píše:
Pochopit se to nedá, ale po zkušenosti je zde poznání, že je to přesně tak, jak to Nisargadatta popisuje.



ALE PO ZKUŠENOSTI (po jaký zkušenosti ?)


Právě. Kdybys tu zkušenost měl, tak bys ses takhle neptal.
Bez zkušenosti je to jen neplodná diskuze beze jakéhokoliv smyslu...
:)


je to právě naopak, když je tu zkušenost, netřeba diskuze

Vostál se ptá se oprávněně ?
donutek
 

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Petra » úte 05. čer 2012 6:33:10

vostalpetr píše:ALE PO ZKUŠENOSTI (po jaký zkušenosti ?


Této:

Nisargadatta:

Ve skutečnosti je jen tento temný zdroj, který všechno ostatní nechává zářit;
sám nepozorovatelný je příčinou vnímání;
sám nevnímatelný je příčinou cítění;
sám nemyslitelný je příčinou myšlenek;
sám nebytostný plodí bytí.
Je nehybným pozadím veškerého pohybu.

Když jste se tam jednou dostal, jste všude doma.


:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Petra » stř 06. čer 2012 19:39:18

Návštěvník píše:Problém je, že většina z nás to má tak, že sebe (pocit já jsem samostatně existující jednotkou) máme postaven jako středobod vesmíru, od kterého se vše odvíjí, dokonce i ten svět, že my, coby ten středobod všeho ten svět vytváříme (konatelství) - pěkně to bylo vidět na odpovědích Petry na jiném vlákně, kde dokonce svou představu, že to tak je , zašťitovala výroky Nisargadattovými, viz:

Svět je výtvor Vašeho vlastního vědomí a je vnímán jen na základě duality.

Lidé si myslí, že svět je velmi starý. Ale ve skutečnosti vzniká s s naším vědomím.

Když zmizí pocit "Já jsem", zmizí svět.



Osoba má pocit "já = osoba jsem", ale to není to, o čem Nisargadatta mluví. "Já jsem" = atman = individuální Brahmán.

Návštěvník píše:Byla ji položena otázka, tak jako mě kdysi, co se stane se světem, zmizím-li já, coby osoba (osobní vědomí).


Vědomí, které vnímá něco jiného než jen sebe, je individuální vědomí. Když je identifikováno s osobou, tak to osoba pokládá za osobní vědomí a domnívá se, že toto vědomi se zánikem lidského těla zmizí. No, tak to ji čeká překvapení...

Návštěvník píše:Na tuto otázku neodpověděla, ale přispěchala s těmi výroky Nisargadatty, které dávají za pravdu její představě.


Vědomí osoby - tak jako u tebe - to považuje za představu, individuální ví, o co jde.

Návštěvník píše:Ten svět, zmizí-li mé osobní vnímání, mé osobní vědomí - nezmizí.....


A to je tvoje zkušenost? Že jsi zmizel a svět byl? Nebo je to tvoje představa? ;)

NIKDY nemůžeš pro svoji představu dostat důkaz, že svět bez tebe = tvého vědomí existuje. VŠECHNO se odehrává jen v tvém vědomí. Bez tvého vědomí není vůbec nic. Ale to by tvoje mysl musela udělat pořádný kotrmelec, abys to pochopil.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 06. čer 2012 20:20:24

A to je tvoje zkušenost? Že jsi zmizel a svět byl? Nebo je to tvoje představa? ;)

NIKDY nemůžeš pro svoji představu dostat důkaz, že svět bez tebe = tvého vědomí existuje. VŠECHNO se odehrává jen v tvém vědomí. Bez tvého vědomí není vůbec nic. Ale to by tvoje mysl musela udělat pořádný kotrmelec, abys to pochopil.


Bez mého vědomí, že není nic? Opravdu? :-)

Já bych řekla, že je, přece to není tak: po mě potopa, jak to vyplývá z tvých slov... svět dál existuje, jen není tebou vnímán...

Co ty na to? :-)
Návštěvník
 

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Petra » stř 06. čer 2012 22:37:43

Návštěvník píše:
A to je tvoje zkušenost? Že jsi zmizel a svět byl? Nebo je to tvoje představa? ;)

NIKDY nemůžeš pro svoji představu dostat důkaz, že svět bez tebe = tvého vědomí existuje. VŠECHNO se odehrává jen v tvém vědomí. Bez tvého vědomí není vůbec nic. Ale to by tvoje mysl musela udělat pořádný kotrmelec, abys to pochopil.


Bez mého vědomí, že není nic? Opravdu? :-)


Přezkoušej to.

Návštěvník píše:Já bych řekla, že je, přece to není tak: po mě potopa, jak to vyplývá z tvých slov...


To vyplývá jen z tvé představy, že jsi tělo, osoba, která jednou nebude. Když víš, že jsi se nenarodila a ani nikdy nezemřeš, tak je ti jasné, že žádné "po mně" nikdy nebude. Tak jakápak potopa...

Návštěvník píše: svět dál existuje, jen není tebou vnímán...


To je tvoje představa, protože ještě nevíš, co je svět a ani nevíš, co jsi sama. Před zkušeností jsem to viděla jako ty.
Jen zkušenost ti může ukázat, že je to úplně jinak, než si myslíš.
Ale je možné, že na své představě velmi lpíš, a proto zkušenost ještě dlouho nepřijde.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 06. čer 2012 22:41:47

Co je pro tebe, Petro, Svět?
Návštěvník
 

Re: Diskuze k Nisargadattovým výrokům

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 06. čer 2012 22:43:10

To je tvoje představa, protože ještě nevíš, co je svět a ani nevíš, co jsi sama. Před zkušeností jsem to viděla jako ty.
Jen zkušenost ti může ukázat, že je to úplně jinak, než si myslíš.

Budu ráda, když se s námi podělíš...

Co je svět?

Co jsi sama?
Návštěvník
 

Další

Zpět na Petra

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků