Co řekl Nisargadatta

Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Petra » pon 17. říj 2011 23:27:15

:)
Nisargadatta o já:


Nisargadatta:

V Nejvyšším se objeví pozorovatel. Pozorovatel vytvoří osobu a sám se od ní cítí oddělen.
Pozorovatel pozná, že se osoba zjevuje ve vědomí, které se objevuje v pozorovateli.
Poznání této zásadní jednoty je dílem Nejvyššího.To je zároven také pohonnou sílou za pozorovatelem, zdrojem, z kterého všechno pochází.
Nemůže se s ním přijít do kontaktu, dokud mezi osobou a pozorovatelem nevládne jednota, láska a vzájemná podpora, dokud nejsou činy v harmonií s Bytím a Věděním. Nejvyšší je obojí, zdroj a plody této harmonie.


Mezi osobou, která říká "Já jsem" a mezi pozorovatelem tohoto "Já jsem" musí převládat láska.


Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Co řekl Honzam

Nový příspěvekod Honzam » pon 17. říj 2011 23:48:32

Osoba je "zástupcem" obrazu Nejvyššího vytvořeného egem. Tak jsou lidé stvořeni k obrazu Božímu a díky tomu se mohou milovat.
Mezi pozorovatelem a jeho obrazem potažmo "zástupcem" vládne jednota a absolutní láska, až když pozorovateli přestává být jasné, kdo pozoruje koho.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Co řekl Honzam

Nový příspěvekod maros » úte 18. říj 2011 8:55:08

Osoba je "zástupcem" obrazu Nejvyššího vytvořeného egem. Tak jsou lidé stvořeni k obrazu Božímu a díky tomu se mohou milovat.

Po tých krutých pravdách a polopravdách niečo, čo zarezonovalo priamo v srdci. Krásne naformulované.
Ďakujem.
maros
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř 21. zář 2011 9:55:13

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Petra » čtv 20. říj 2011 7:38:41

V Nejvyšším (= Nadjá) žádný pocit či vědomí "já" neexistuje. Teprve paprsek Nadjá umožnuje pozorovatele = vědomí čistého "já", a ten když se spojí s nějakým tělem vznikne pocit "já jsem".

Nisargadatta:
Když jsem našel svého učitele, řekl mi: "Nejsi tím, za co se považuješ. Přijdi na to, co jsi. Pozoruj pocit "já jsem", najdi to, co opravdu jsi." Poslechl jsem ho. Svůj veškerý volný čas jsem stravil tím, že jsem se v tichu pozoroval - jaký rozdíl a jak rychle! Potřeboval jsem jen tři roky, abych poznal svoji pravou podstatu.


:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Petra » čtv 20. říj 2011 7:41:36

Honzam píše: Tak jsou lidé stvořeni k obrazu Božímu a díky tomu se mohou milovat.



Nisargadatta:

Bez duality neexistuje žádný svět.

Na dualitě není nic chybného, dokud nezpůsobuje problémy. Mnohost a různorodost bez boje jsou čistou radostí.

Nad jednotou Bytí stojí spojení lásky. Láska je smysl a účel duality.


:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Petra » čtv 20. říj 2011 17:16:12

Nisargadatta:
Když jsem našel svého učitele, řekl mi: "Nejsi tím, za co se považuješ. Přijdi na to, co jsi. Pozoruj pocit "já jsem", najdi to, co opravdu jsi."



To je ta jediná správná otázka: Co jsem já?
A ne to nesmyslné pátrání po slovu "já" otázkou: Co je "já"?

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Honzam » pon 24. říj 2011 23:00:42

Petra píše:
Honzam píše: Tak jsou lidé stvořeni k obrazu Božímu a díky tomu se mohou milovat.



Nisargadatta:

Bez duality neexistuje žádný svět.

Na dualitě není nic chybného, dokud nezpůsobuje problémy. Mnohost a různorodost bez boje jsou čistou radostí.

Nad jednotou Bytí stojí spojení lásky. Láska je smysl a účel duality.


:)


Láska je cesta z duality. Láska spojuje to, co se bez ní zdá nesmyslně rozděleno.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Honzam » pon 24. říj 2011 23:03:10

Petra píše:Nisargadatta:
Když jsem našel svého učitele, řekl mi: "Nejsi tím, za co se považuješ. Přijdi na to, co jsi. Pozoruj pocit "já jsem", najdi to, co opravdu jsi."



To je ta jediná správná otázka: Co jsem já?
A ne to nesmyslné pátrání po slovu "já" otázkou: Co je "já"?

:)


Jak říká učitel, nejsprávnější by bylo jen: Co jsem?
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Petra » pát 28. říj 2011 1:57:42

Honzam píše:
Láska je cesta z duality. Láska spojuje to, co se bez ní zdá nesmyslně rozděleno.


Láska spojuje v dualitě. Mimo dualitu není žádné spojování potřeba. Z mého pohledu je úkolem lásky odstranit pocit oddělenosti v dualitě. Ale dualita neznamená automaticky oddělenost. Pocit oddělenosti vzniká až chybným použitím mysli.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Petra » pát 28. říj 2011 2:03:00

Honzam píše:
Petra píše:Nisargadatta:
Když jsem našel svého učitele, řekl mi: "Nejsi tím, za co se považuješ. Přijdi na to, co jsi. Pozoruj pocit "já jsem", najdi to, co opravdu jsi."



To je ta jediná správná otázka: Co jsem já?
A ne to nesmyslné pátrání po slovu "já" otázkou: Co je "já"?

:)


Jak říká učitel, nejsprávnější by bylo jen: Co jsem?


To je ale možné jen asi v češtině. Ostatní jazyky časují zásadně jen se zájmeny - Was/wer bin ich? What/who I am?
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 09. pro 2011 20:39:08

Co je podle tebe osvícení, realizace a probuzení? Vysvětli mi jako malému dítěti, k čemu to je a co to přináší.
Návštěvník
 

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Petra » čtv 08. bře 2012 23:28:31

.
Neexistuje žádný stvořitel světa, žádný udržovatel a žádný ničtel.
Vše se děje spontánně.

Svět je výtvor Vašeho vlastního vědomí a je vnímán jen na základě duality.

Lidé si myslí, že svět je velmi starý. Ale ve skutečnosti vzniká s s naším vědomím.

Když zmizí pocit "Já jsem", zmizí svět.

Z pohledu mudrce se nikdy nic nestalo.


:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Petra » pát 09. bře 2012 8:31:07

.

Když se probudíme z hlubokého spánku, vznikne jako první pocit "Já jsem."
Toto vědomí tvoří zárodek jakéhokoliv zážitku, který okamžitě nabere formu celého vesmíru.

Koncept "Já jsem" vznikl bezprostředně a s ním přišel svět.

Největší zázrak je vědomí Vaší vlastní existence, nebot okamžitě vytváří tento nezměrný svět.



Jakmile poznáte, že všechno přichází zevnitř, že svět, ve kterém žijete, nebyl promítán na Vás, nýbrž skrz Vás, Váš strach se rozplyne.
Dokud to nepoznáte, identifikujete se s vnějšími věcmi, s tělem, myslí, národem, lidstvem, nebo dokonce s Bohem nebo s Absolutnem.
Ale toto všechno cílí jen na to, abyste unikl strachu. Jen když bezpodmínečně převezmete zodpovědnost za Váš malý svět, v kterém žijete a budete pozorovat proces jeho vytváření, udržování a rozpadání, jen potom můžete být osvobozen z Vašeho imaginárního zajetí.


...svět, jehož jediným zdrojem a bází jste Vy, můžete změnit jenom Vy. Co bylo vytvořeno, se může zrušit a vytvořit znovu. Všechno se bude dít podle Vaší vůle, za předpokladu, že to opravdu chcete.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Petra » pát 09. bře 2012 8:35:06

.
Nasměrujte celou svoji pozornost ve Vás na to, co je ještě neotesané a primitivní, nerozumné a bezcitné, prostě dětinsky hloupé, a budete na tom růst. Zralost srdce a mysli je přitom hlavní.

Když poznáte, že jste obyvatel obou těl (osobního a univerzálního = svět), tak budete všechno pocit'ovat jako část sebe samého. Celé univerzum Vám bude ležet na srdci. Budete milovat všechno živé a velmi láskyplně a moudře s tím zacházet. Nebude už existovat žádný zájmový konflikt mezi Vámi a ostatními. Jakékoliv vykoříst'ování zcela zmizí. Všechny Vaše činy budou nápomocné a každý pohyb požehnáním.


:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Petra » sob 16. čer 2012 9:06:33


.
Pro džnaníná nejsou žádné okamžiky důležité - kromě, když někdo dosáhne nejvyššího cíle, jen potom jásá jeho srdce .


:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Petra » úte 19. čer 2012 21:47:36


.
"Zapomente mne, zapomente mé učení. Ale co Vám doporučuji, je prodlévat ve vlastním vědomí. A jen potom přijde intuitivně z Vašeho nitra potřebné porozumění."


:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Petra » úte 19. čer 2012 21:48:59


.
Svět je jako velká show na jevišti, blýskavá a prázdná. Existuje a přece neexistuje. Je k dispozici, pokud ho chci vidět a účastnit se ho. Ztratím-li na něm zájem, rozplyne se. Nemá žádnou příčinu a neplní žádný účel. Děje se, když jsme duchem nepřítomní. Objevuje se, přesně tak, jak vypadá, ale bez jakékoliv hloubky, bez významu. Jen divák je skutečný, nazývejte ho Nadjá nebo Atman. Pro Nadjá je svět pouze představení hýřící barvami, které si užívá, dokud běží a které zapomene, když skončí. At ho to, co se děje na jevišti, rozechvěje hrůzou nebo rozesměje, je si přece vědom skutečnosti, že je to pouze představení. Bez tužeb a strachu užívá si představení tak, jak se vyvíjí.


:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Petra » úte 19. čer 2012 22:26:11


.
Když jsem našel svého učitele, řekl mi: "Nejsi tím, za co se považuješ. Přijdi na to, co jsi. Pozoruj pocit "já jsem", najdi to, co opravdu jsi." Poslechl jsem ho. Svůj veškerý volný čas jsem stravil tím, že jsem se v tichu pozoroval - jaký rozdíl a jak rychle! Potřeboval jsem jen tři roky, abych poznal svoji pravou podstatu.


:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Petra » ned 24. čer 2012 8:37:33

.
Nisargadatta:

Všechna tato utrpení (války, vykořist'ování...) jsou vytvářena lidmi a je na lidech, aby toho nechali. Bůh pomáhá tím, že člověka s výsledky jeho činů konfrontuje a požaduje, aby zase byla vytvořena rovnováha. Karma je zákon, který se o to stará - je to léčivá ruka Boha.


:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Re: Co řekl Nisargadatta

Nový příspěvekod Petra » úte 26. čer 2012 10:00:24


.
Nisargadatta:
Lpíte na představě, že jste do tohoto světa bolestí a utrpení byl narozen. Já vím, že svět je dítě lásky, jeho začátek, růst a naplnění spočívají v lásce. Ale já jsem také mimo lásku.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 9:22:09

Další

Zpět na Petra

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků