Jiří Vacek

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 22. kvě 2015 10:32:37

miroslav píše:
Návštěvník píše:
miroslav píše:
Vypadá to, že jsi o atmavičaře zatím jenom četla, už hodně přemýšlela (diskutovala) a že ji dovedeš vehementně obhajovat a vysvětlovat i když ne úplně dobře. :what:



proto bude jen dobře, když mé chybné interpretace uvedeš na pravou míru, kdyby se tu náhodou vyskytl někdo kdo by měl o to zájem, aby nedošlo k jeho zmatení :) :) :)


Ve zdejším klimatu se nic moc nedá na pravou míru uvádět, to je jako bys chtěla uklízet ve včelíně.
Pokud někoho atmavičara opravdu zajímá, doporučoval bych čerpat z originálu, tedy od Ramany Maharišiho a ne od jeho pokračovatelů a vůbec ne od jeho dezinterpretátorů, vysvětlovatelů atd. A pokud možno si to hned také zkusit.


jj to se dalo čekat, že akorát napíšeš jak to není úplně dobře, ale sám to uvést na pravou míru nedokážeš ...

a ta tvoje rada, aby každý čerpal z originálu a ne od pokračovatelů :confused: :D :knock:

átmavičára není žádný osobní objev Mahárišiho, ten tomu dal akorát ten název, protože se mu toto objasnilo stejně jako všem před ním, kteří byli schopni vnořit se do své vlastní podstaty a ne jen klouzat pozorností na povrchu svého bytí a do Evropy to tak jak to on vysvětloval - přenesl a hlavně zpopularizoval P. Brunton a všichni pokračovatelé, které se budou řídit tímto doporučením zákonitě dojdou k tomu samému co on a všichni před ním

je to stará a dobrá cesta známá například i v křesťanském mysticismu

to ale s tebou naprosto souhlasím, že se to hlavně musí hned také zkusit prakticky, protože jinak to vůbec nemá žádný smysl :)
Návštěvník
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 22. kvě 2015 10:36:11

irulan píše:Dekuju zulu za odpoved :) . To s tim plátnem znam (od brahmama), asi se dost používá toho příměru. Ze atmavicara rozšiřuje vnímáni filmu i na vnímáni procesu promítání, s tim bych zkusenost zrejme mela. Ale neni mi jasné, kdo jsem ja - promitajici ci plátno?
Pokud ma atmavicara rozšířit omezené vnímáni (jen filmu), pak dá se říct tak nejak funguje, ale slo tomu "vynálezci" o toto? Mluvi se o poznani sama sebe :what: .....platna ci promitace?
(Plátno muze shnit, světlo v promitace zhasnout a promitac jít spát....), co kdyz jsem opravdu jen tim promitanim, ničím víc? Zádné "pevne" Ja?

Návštěvník píše:....

o neprojeveném vědomí se ví jen následně - teda až opět když je tu projevené vědomí (nicméně muselo tam být vědomí přítomno, jinak by nemohlo být projeveno)

o vědomí jako o něčem trvalém se mluví ve smyslu neměnnosti (ne že bude existovat na věky věků, protože existence není věčná) - na rozdíl od obsahů vědomí, které se neustále mění......

.......a to co je mimo vědomí tedy mimo bytí nikdo neví a je naprosto zbytečné se tím zabývat

Promitac se světlem jako prázdnota s potenciálem - to neprojevené vedomi, u kterého bylo logicky odvozeno, ze je pořád.
Asi jsem hodne natvrdla, zajímají me poznatky jinych, ale chci si je vyzkoušet vira mi nestaci. Ono totiž jak něčemu začnu věřit, vpasuju se do toho a vytvářím si iluzi podle sve viry. Vidím to, co videt chci.


iru navrhuji přestěhovat se z tohoto vlákna na vlákno Uvědomovat si sebe

semka

viewtopic.php?f=243&t=6400&start=110
Návštěvník
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod lklknml » pát 22. kvě 2015 14:43:16

irulan píše:Ale neni mi jasné, kdo jsem ja - promitajici ci plátno?

Je to v tom odkazu na rozhovor výše výstižně podáno :)

ale asi je ztráta času zde cokoli psát :)
lklknml
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 22. kvě 2015 17:32:55

Zdeněk píše:
irulan píše:Ale neni mi jasné, kdo jsem ja - promitajici ci plátno?

Je to v tom odkazu na rozhovor výše výstižně podáno :)

ale asi je ztráta času zde cokoli psát :)


Psát promítaným obrázkům o promítaných obrázcích se fakt ztráta času,
protože ani jeden z promítaných obrázků se jako promítaný obrázek rozhodně nevnímá

:D
i ti jedni hologramové....
Návštěvník
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod jaosiva1 » sob 23. kvě 2015 8:54:13

Omyl je myslet si, ze vsici maji stejne pojeti Mistra
Napr muj Mistr se mylit nemuze, avsak jo, me myleni chape...
...x...
jaosiva1
 
Příspěvky: 263
Registrován: úte 14. led 2014 22:55:05

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod lklknml » sob 23. kvě 2015 10:00:04

vostálník píše:Použij vůli, a jsi v programu tvořivé vůle...

Ale čí vůli.
Já má několik vrstev.
Nižší já považujíc se implicite za nejvyšší (neb jiná nezná), tak hřeší, neb bez pokory. Opičí se jako když Vostál tiskne.
lklknml
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod lklknml » sob 23. kvě 2015 12:27:03

vostalpetr píše:To je jedno,

jakou vrstvu použiješ...

Může to být jedno, pokud je nižší subordinováno vyššímu.
A to je v tvém případě?
Tak vidíš, styď se.
A pokud se nestydíš, tak jednoduše o vyšším nevíš.
lklknml
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod lklknml » sob 23. kvě 2015 12:38:00

Takže dáš mi za tisicovku deset tisíc?
To ne co, parchante.
lklknml
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod lklknml » sob 23. kvě 2015 12:55:35

Logika se řídí přáním?

Kolikrát už bys byl mrtvej?
lklknml
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. kvě 2015 9:49:19

"Zeptejte se někoho, který den je, a mysl odpoví. Stejně tak někoho požádejte, aby se dotazoval: "Kdo jsem já?" a mysl odpoví. Otázkou je, zda "někdo" odpověděl či ne - nebo - není to vše jen součástí přirozeného fungování?

Zajisté se zdá, jakoby někdo dělal to myšlení, podávání soli a dotazování se "Kdo jsem já?", ale při prozkoumání se tato představa ukáže jako falešná. Nastane uvědomění, že tu nikdy nebyl "někdo", kdo by si myslel myšlenky nebo dělal věci. Myšlenky, jako všechno ostatní, přicházejí a odcházejí tak, jak na mozek působí různé vlivy. Stejně jako se kapka vody pohybuje v řece bez samostatné podstaty, tak se i myšlenky vynořují a mizí, aniž by si tuto činnost někdo vybral nebo ji kontroloval.

Myšlenka, že pro završení svého hledání nelze nic udělat, je pravdivá. Přesto se dělání pořád děje. Tělo má hlad a proběhne jezení. Tělo je unavené a proběhne spánek. Samotné hledání probíhá. Jestliže je pravdou, že není nikdo, kdo by něco dělal, pak i přesto je toho dost uděláno!

Takže, není zde nikdo, kdo vám říká, abyste se dotazovali "Kdo jsem já?", není tu nikdo, kdo by se ptal "Kdo jsem já?". Přesto toto dotazování probíhá. Když je spatřeno, že "já", které věří, že dělá ono dotazování, je ve skutečnosti jen jednoduchou myšlenkou se složitou sítí představ, které ji podporují, pak je také tento iluzorní střed "já" odhalen nikým."

John Greven
Návštěvník
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. kvě 2015 11:31:32

ty jsi z těch já Já taky posranej vostále ...

"Absolutno (noumenon)jako jediný subjekt objektivizuje sebe sama a vytváří vesmír, projevující se uvnitř sebe sama, i když zdánlivě jakoby vně, to aby mohl být vnímatelným objektem. K tomu, aby se Absolutno mohlo projevit objektivně ve formě projeveného vesmíru, je nutný koncept prostoru a času. Aby totiž objekty mohly být vnímány, musí se rozprostřít do prostoru, a získat tak objem, a musí trvat v čase, tj. mít určitou dobu trvání. Takže nyní máme vše popsáno. V procesu zrcadlení Absolutna do projeveného vesmíru je vnímající bytost pouze nepatrnou částečkou. Jedná se pouze o jediný objekt z celého objektivního světa, a ten jako takový nemůže mít vlastní podstatu. ,My‘ tedy nemůžeme mít vlastní podstatu. A přesto, což je důležité, jevy (fenomény)nejsou něčím, co by bylo vytvořeno odděleně, ve skutečnosti se jedná o konceptualizované neboli objektivizované noumenon. Jinými slovy, rozdílnost je čistě teoretická, a tudíž domnělá.

Vyloučíme-li tuto domněnku, není mezi nimi rozdíl, a tudíž zde není žádná skutečná dualita Absolutna (noumena) a projevení (fenoménů).Tato totožnost - neoddělitelnost - je klíčem k pochopení, nebo spíše ke vnímání naší pravé podstaty, neboť jestliže je tato základní jednota mezi Absolutnem a projevením ztracena z dohledu, začneme se utápět v bažině objektivizací a konceptů.

Jakmile je tento princip (Absolutno je vše, čím jsme, a projevy jsou to, čím se jevíme být jako oddělené objekty) pochopen, pak bude také pochopeno, že v tom, co jsme, nemůže být zahrnuta žádná entita, a proto představa oddělené entity potřebující ,osvobození‘ bude považována za nesmysl; a pokud lze vůbec o nějakém ,osvobození‘ mluvit, pak je to osvobození se od představy omezení a osvobození."


NM
Návštěvník
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. kvě 2015 13:26:09

vostalpetr píše:a že se vše jen děje a nikdo to nevnímá...


kdyby to nikdo nevnímal, tak by se nic nedělo :knock:
Návštěvník
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. kvě 2015 13:33:00

vostalpetr píše:Taky že se nic neděje,

tedy kromě spontánní víry, naději a lásky...


To je stará osvědčená metoda, kterou si lze i v případě neexistence vždy značně polepšit...


:D :D :D
Návštěvník
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 25. kvě 2015 15:01:22

S pozorností si taky nemusíš dělat starost,

pokud se nesnažíš něco držet či něčím být,

tak to čím nejsi odpadne a to čím jsi zůstane...


Za takové moudro by se nemusel stydět ani Návštěvník.




;)
Jarda Malej
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 25. kvě 2015 15:15:42

Takto napsaný to stačí,

Tvým čtenářům určitě.


:)
Jarda Malej
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. kvě 2015 16:40:34

Jarda Malej píše:
S pozorností si taky nemusíš dělat starost,

pokud se nesnažíš něco držet či něčím být,

tak to čím nejsi odpadne a to čím jsi zůstane...


Za takové moudro by se nemusel stydět ani Návštěvník.




;)


tohle by návštěvník nenapsal :) jde o zaměření pozornosti, ne že ne ... a o odpadávání toho čím nejsi a zůstávání toho čím jsi by taky nepsal

to s radostí přenechá vám dvěma ;)
Návštěvník
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 25. kvě 2015 17:33:27

Návštěvník píše:
Jarda Malej píše:
S pozorností si taky nemusíš dělat starost,

pokud se nesnažíš něco držet či něčím být,

tak to čím nejsi odpadne a to čím jsi zůstane...


Za takové moudro by se nemusel stydět ani Návštěvník.

;)


tohle by návštěvník nenapsal :) jde o zaměření pozornosti, ne že ne ... a o odpadávání toho čím nejsi a zůstávání toho čím jsi by taky nepsal

to s radostí přenechá vám dvěma ;)

Nepovídal jsem ti to?
Vždycky když se namátkově pozastavím u některé z těch hloupostí,
Návštěvník zaboduje.


:)
Jarda Malej
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. kvě 2015 17:46:07

Jarda Malej píše:Vždycky když se namátkově pozastavím u některé z těch hloupostí,
Návštěvník zaboduje.


:)


:D :D :D
Návštěvník
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. kvě 2015 17:55:24

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Jiří Vacek

Nový příspěvekod lklknml » ned 04. říj 2015 22:39:49

Shodou okolností jsem se začetl do nového článku Jiřího Vacka Jednota nerozlišeného a rozlišeného a shodou okolností jsem zároveň přečetl krásnou kapitolu z knihy Anthony de Mello: BDĚLOST:

Se světem je vše v pořádku

Když se probudíte, když pochopíte, když uvidíte, svět bude najednou v pořádku. Pořád se trápíme problémem zla. Znám jeden dost silný příběh o malém chlapci, který se prochází po břehu řeky. Najednou uvidí samici krokodýla chycenou v síti. Ta ho osloví: „Slitoval by ses nade mnou a pustil mne? Víš, vypadám sice ošklivě, ale není to moje vina. Takto jsem byla stvořena. Ale ať už navenek vypadám jakkoli, v těle mi bije srdce matky. Dnes ráno jsem šla hledat potravu pro své mladé a chytila se do této pasti!“ A chlapec na to odpoví: „Když ti z té pasti pomohu ven, tak mě chytíš a zabiješ mě.“ Krokodýlice se zeptá: „Myslíš, že bych něco takového udělala dobrodinci, který mě osvobodil?“ A tak se chlapec nechá přesvědčit a pomůže krokodýlici ze sítě, načež ta po něm chňapne a sevře ho v tlamě. Jak ho tak drží v čelistech, chlapec ještě řekne: „Takže to mám za ten svůj dobrý skutek.“ Krokodýlice na to: „Víš, neber si to osobně, synku, ale takto je svět zařízen, takový je zákon života.“ Ale chlapec s tím nesouhlasí, a tak krokodýlice navrhne: „Chtěl by ses někoho zeptat, jestli je to jinak?“
Chlapec si všimne, že na větvi sedí nějaký pták a zeptá se: „Ptáku, je pravda, co krokodýlice říká?“ „Krokodýlice má pravdu. Podívej se na mě. Jednou jsem se vracel domů s potravou pro svoje ptáčata. Představ si, jak jsem se asi zděsil, když jsem uviděl hada, jak se plazí nahoru k mému hnízdu. Byl jsem úplně bezbranný. Had spolykal všechna moje mláďata, pěkně jedno po druhém. Křičel jsem a volal, ale zbytečně. Krokodýlice má pravdu, to je zákon života, takto je svět uzpůsobený.“
„Vidíš,“ řekla krokodýlice. Ale chlapec se nedal: „Zeptejme se ještě někoho jiného.“ „No tak dobře, ptej se.“ Po říčním břehu kolem nich právě procházel starý osel. „Osle, ty víš, co krokodýlice říká. Má pravdu?“ A osel na to: „Krokodýlice má naprostou pravdu. Podívej se na mě. Celý život jsem pracoval a otročil pro svého pána a sotva jsem za to dostával dost jídla. Teď, když už jsem starý a nepotřebný, pustil mě na svobodu, a tak se v džungli potloukám sem a tam a čekám, až se na mě vrhne nějaké divoké zvíře a ukončí můj život. Krokodýlice má pravdu, toto je zákon života, takto je svět zařízen.“
„Vidíš,“ řekla krokodýlice. „Jdeme na věc.“ Chlapec to nevzdává: „Dej mi ještě jednu šanci, jednu poslední šanci. Dovol mi se zeptat ještě někoho. Vzpomeň si, jak jsem byl laskavý já k tobě.“ A krokodýlice odpoví: „Tak jo, ale je to tvoje poslední šance.“
Chlapec uvidí, jak kolem běží zajíc a tak se ho zeptá: „Zajíci, má krokodýlice pravdu?“ Zajíc si sedne na zadní a řekne směrem ke krokodýlici: „Tohle jsi tomu chlapci řekla?“ „Ano, řekla,“ odpoví krokodýlice. „Počkej,“ praví zajíc, „to musíme řádně prodiskutovat.“ „Dobře,“ odpoví krokodýlice. Ale zajíc hned na to: „Jak o tom ale můžeme diskutovat, když máš toho chlapce v tlamě? Pusť ho, on se přece také musí naší diskuse zúčastnit.“ Ale krokodýlice se jen tak nedá: „Ty jsi ale liška podšitá. Já ho pustím a on mi uteče.“ Zajíc na to: „Myslel jsem, že jsi chytřejší. Kdyby se pokusil utéct, jedním mávnutím ocasu ho snadno zabiješ.“ „Tak dobře,“ řekne krokodýlice a chlapce pustí. A v okamžiku, kdy ho pustí, zvolá zajíc: „Utíkej!“ A tak chlapec začne utíkat a podaří se mu uniknout. Potom zajíc tomu chlapci řekne: „Nemáš rád krokodýlí maso? Nechtěli by se lidi z tvé vesnice dobře najíst? Nevysvobodil jsi toho krokodýla úplně, víc než polovina jeho těla je pořád ještě chycená v síti. Běž klidně do vesnice, přiveď všechny sousedy a udělejte si hostinu.“
A tak to také chlapec udělá. Jde do vesnice a svolá všechny muže. Ti s sebou vezmou své sekery, hole a oštěpy a krokodýla zabijí. Chlapcův pes je s nimi také, a když zahlédne našeho zajíce, začne ho honit a nakonec ho chytí a zakousne. Když chlapec přiběhne, je už pozdě, a jak tak vidí zajíce umírat, říká si: „Krokodýlice měla pravdu, takto je to na světě zařízeno, to je zákon života.“
Neexistuje žádné vysvětlení, kterým byste se mohli pokusit objasnit všechno to utrpení a zlo a mučení a ničení a hlad na světě. Něco takového nelze vysvětlit. Můžete si se svými poučkami, náboženskými či jinými, pohrávat, jak chcete, něco takového nikdy nevysvětlíte. Protože život je tajemství, a to znamená, že vaše mysl ho nikdy nebude schopná pochopit. Abyste ho pochopili, budete se muset probudit. A pak si najednou uvědomíte, že skutečnost nemá problém, to vy jste ten problém.
lklknml
 

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků