Téma osvícení

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod lklknml » pát 04. čer 2021 13:42:07

Veil píše:
Zdeněk píše:Právě naopak:
"Skvělé, úžasné. Neexistuje žádný cyklus zrození a smrti, kterým by člověk musel procházet. Neexistuje osvícení, které by člověk musel hledat. Sedmnáct set koanů předaných z minulosti nemá ani tu nejmenší hodnotu."

Ach Veile, ty ubohý v díře dlící ďáble!


Když píše: Skvělé, úžasné. Neexistuje žádný cyklus zrození a smrti, kterým by člověk musel procházet. Neexistuje osvícení, které by člověk musel hledat., tak předpokládá, že člověk něco musí/nemusí. Nechápe, že není žádný člověk. Rozumíš? To je ta jeho chyba.

Aha, tak už jsem to pochopil.
No ale kdo to teda napsal, když žádný Veil není. A kdo to teda přečetl, když není žádnej Zdeněk. :hm:

Veil píše:Když se vzbudíš, pochopíš, že ten stůl tam ve skutečnosti nebyl. Byl jen ve snu.

Nu a zde můžeme odhalit svoji nekonzistentnost - tvrdíš, že žádné vzbuzení neexistuje, že vše je sen. Ale já tvrdím, že to není možné, kdyby vše byl jen sen, neměly by ty sny co odrážet, reflektovat, nebyly by.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. čer 2021 13:45:23

Veil píše: Vlastně ještě lepší je přirovnání se snem. Ve snu vidíš stůl. Můžeš si na něj sednout, můžeš se ho ve snu dotýkat, můžeš ho ve snu rozřezat. Když se vzbudíš, pochopíš, že ten stůl tam ve skutečnosti nebyl. Byl jen ve snu.


Ale byl, jinak bych o něm nic nevěděla.


Veil píše:
A stejné je to s "fyzickým světem". Proto se tak často v nedvojnosti přirovnává život ke snu. Je totiž ze stejného "materiálu".


Vždyt' jo. Pro mne měly a mají sny ve spánku stejnou realitu jako to, co ty nazýváš "fyzickým světem". Akorát jsou krátké a jsou v nich možné věci, které zde ne.

:)
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 13:57:57

Návštěvník píše:Ty to tak všechno nesmyslně pleteš dohromady. :D

To je strašné, jaký fanatický galimatyáš se z těch napsaných - tedy zcela nedokonalých - poznatků nonduality dá udělat.

Vždyt' kdyby neexistoval, tak bys na něho vůbec nereagoval, nebylo by na co. Popírat existenci, vědomí existence je fakt šílenství. :crazy: :D



Já na něj také vůbec nereaguji. Je to paradox, co? A přesto je to pravda. Kdo kdyby neexistoval? Miroslav? Ten neexistuje, to se neboj. Jen zdánlivě existuje. Stejně jako reakce z této strany jsou jen zdánlivé. :)
Veil
 
Příspěvky: 1653
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 13:59:09

Návštěvník píše:
Ale debatujeme.
Jestli má svět nezávislou existenci, je jiná otázka.

:)



Ale nedebatujeme. :D

Můžeme ale říci, že zdánlivě debatujeme, jestli to pomůže...
Veil
 
Příspěvky: 1653
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 14:01:39

Zdeněk píše:Aha, tak už jsem to pochopil.
No ale kdo to teda napsal, když žádný Veil není. A kdo to teda přečetl, když není žádnej Zdeněk. :hm:


No konečně se někam dostáváme. Kdo to asi tak mohl napsat, když já to nebyl? Kdo to asi tak mohl číst, když ty jsi to nebyl? Těžké otázky.
Veil
 
Příspěvky: 1653
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 14:11:22

Zdeněk píše:Nu a zde můžeme odhalit svoji nekonzistentnost - tvrdíš, že žádné vzbuzení neexistuje, že vše je sen. Ale já tvrdím, že to není možné, kdyby vše byl jen sen, neměly by ty sny co odrážet, reflektovat, nebyly by.


Říkám, že nejsou žádné hledající ani probuzené individuality, není žádný fyzický svět ani vesmír. Osvícené je vše už teď. Tohle je jednota. Jestli je to nekonzistentní, tak budiž. Také argument že musí existovat skutečný svět, aby sny měly co odrážet je nesmysl.
Veil
 
Příspěvky: 1653
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 14:14:00

Návštěvník píše:
Veil píše: Vlastně ještě lepší je přirovnání se snem. Ve snu vidíš stůl. Můžeš si na něj sednout, můžeš se ho ve snu dotýkat, můžeš ho ve snu rozřezat. Když se vzbudíš, pochopíš, že ten stůl tam ve skutečnosti nebyl. Byl jen ve snu.


Ale byl, jinak bych o něm nic nevěděla. :)


Byl to hmotný stůl vyrobený ze dřeva? Kam se ti v hlavě vešel a kam zmizel po probuzení ze sna?
Veil
 
Příspěvky: 1653
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod miroslav » pát 04. čer 2021 14:18:14

Veil píše:
Aby svět mohl existovat, musel by stát sám o sobě. Stojí svět sám o sobě (bez vědomí)? Dokaž mi to.

Svět je formou Toho.
Co by to bylo jiného?

A To "stojí" samo o sobě ve všech svých formách
nebo snad ani To neexistuje?

A i tohle moje prohlášení je jen teorie, i když méně praštěná, než ta tvoje.

Podle neexistujícího tebe to neprohlašuju já, ale prohlašuje to To
A ty to taky nečteš, čte si to To.
Že jo.

Šedá je všechna teorie, zelený je strom života.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3758
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. čer 2021 14:22:49

Veil píše:
Návštěvník píše:
Veil píše: Vlastně ještě lepší je přirovnání se snem. Ve snu vidíš stůl. Můžeš si na něj sednout, můžeš se ho ve snu dotýkat, můžeš ho ve snu rozřezat. Když se vzbudíš, pochopíš, že ten stůl tam ve skutečnosti nebyl. Byl jen ve snu.


Ale byl, jinak bych o něm nic nevěděla. :)


Byl to hmotný stůl vyrobený ze dřeva? Kam se ti v hlavě vešel a kam zmizel po probuzení ze sna?


Ty si myslíš, že sen je v hlavě? No, nazdar. :crazy:
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod lklknml » pát 04. čer 2021 14:23:14

Veil píše:
Zdeněk píše:Aha, tak už jsem to pochopil.
No ale kdo to teda napsal, když žádný Veil není. A kdo to teda přečetl, když není žádnej Zdeněk. :hm:


No konečně se někam dostáváme. Kdo to asi tak mohl napsat, když já to nebyl? Kdo to asi tak mohl číst, když ty jsi to nebyl? Těžké otázky.

Obrázek
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 14:26:50

Návštěvník píše:
Veil píše:
Byl to hmotný stůl vyrobený ze dřeva? Kam se ti v hlavě vešel a kam zmizel po probuzení ze sna?


Ty si myslíš, že sen je v hlavě? No, nazdar. :crazy:


Já si nemyslím nic. Byl to vtip.
Veil
 
Příspěvky: 1653
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 14:40:17

Zdeněk píše:Obrázek


Tak jinak. Co ta zenová hádanka? Jaká je odpověď na otázku: Jaký vydá zvuk strom padající v lese, když není kolem nikdo, kdo by to slyšel?
Veil
 
Příspěvky: 1653
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod lklknml » pát 04. čer 2021 14:42:23

Veil píše:Také argument že musí existovat skutečný svět, aby sny měly co odrážet je nesmysl.

Kde nic není, není co odrážet.
Obrázek

Tohle fórum je. Ťukáš do klávesnice která také je. Připouštím, že může být sen. Ale nemůže to být jenom sen bez reality.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod lklknml » pát 04. čer 2021 14:45:27

Veil píše:
Zdeněk píše:Obrázek


Tak jinak. Co ta zenová hádanka? Jaká je odpověď na otázku: Jaký vydá zvuk strom padající v lese, když není kolem nikdo, kdo by to slyšel?

Odpovím protiotázkou: jak by mohla tvoje otázka vzniknout bez padajícího stromu a toho, kdo ten pád uslyšel?
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 14:48:14

Zdeněk píše:Odpovím protiotázkou: jak by mohla tvoje otázka vzniknout bez padajícího stromu a toho, kdo ten pád uslyšel?


Neodpovídej protiotázkou. Odpověz na hádanku. Nesnaž se přijít na to, jak může otázka vzniknout.
Veil
 
Příspěvky: 1653
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedriito » pát 04. čer 2021 14:52:08

miroslav píše:
Veil píše:
Aby svět mohl existovat, musel by stát sám o sobě. Stojí svět sám o sobě (bez vědomí)? Dokaž mi to.

Svět je formou Toho.
Co by to bylo jiného?

A To "stojí" samo o sobě ve všech svých formách
nebo snad ani To neexistuje?

A i tohle moje prohlášení je jen teorie, i když méně praštěná, než ta tvoje.

Podle neexistujícího tebe to neprohlašuju já, ale prohlašuje to To
A ty to taky nečteš, čte si to To.
Že jo.

Šedá je všechna teorie, zelený je strom života.


Tat

Co se to pohnulo a kde,
jaká to vlna, z jakého pramene?
Kdo zrakem svým za prapůvod dosáhne
a vyjeví, co nikdy nebylo řečené?

Žádný člověk ani bůh nikdy to nepoví,
světy jak slzy vytrysknou a zmizí,
bohové i lidé spolu se rodí,
věky jak kapky na vlně Bytí proudí.

Co se to pohnulo a kde...
Pedriito
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod lklknml » pát 04. čer 2021 15:00:06

Veil píše:
Zdeněk píše:Odpovím protiotázkou: jak by mohla tvoje otázka vzniknout bez padajícího stromu a toho, kdo ten pád uslyšel?


Neodpovídej protiotázkou. Odpověz na hádanku. Nesnaž se přijít na to, jak může otázka vzniknout.

Jenomže odpověď leží právě v příčině vzniku snu / otázky. Neptám se abych se vyhnul odpovědi. Jinými slovy, každá fikce má oporu v realitě a každá realita je nahlížena skrze sen. Ale to neznamená, že existuje jenom sen bez reality.

Strom padající v lese beze svědků v přítomnosti neexistuje než jako sen. Ale existuje, není to prázdno.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedriito » pát 04. čer 2021 15:03:09

Je to zázrak, všechno...
Pedriito
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 15:12:05

Zdeněk píše:Jenomže odpověď leží právě v příčině vzniku snu / otázky. Neptám se abych se vyhnul odpovědi. Jinými slovy, každá fikce má oporu v realitě a každá realita je nahlížena skrze sen. Ale to neznamená, že existuje jenom sen bez reality.

Strom padající v lese beze svědků v přítomnosti neexistuje než jako sen. Ale existuje, není to prázdno.


Jestli každá fikce má oporu v realitě, pak realitou téhle fikce je jen prázdnota/vědomí. Určitě není realitou téhle fikce fyzický svět. Nevím, co ty nazýváš realitou. Nejjednodušší by bylo odpovědět prostě na otázku. Jak to myslíš, že strom padající v lese neexistuje než jako sen? Koho sen? Jak existuje? Vysvětli to prosím. Jaký je rozdíl snu kdy padající strom nevidíš a kdy padající strom vidíš? To je pak realita? Vysvětli mi to jako pětiletému dítěti.
Veil
 
Příspěvky: 1653
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedriito » pát 04. čer 2021 15:31:38

Veil píše:
Zdeněk píše:Jenomže odpověď leží právě v příčině vzniku snu / otázky. Neptám se abych se vyhnul odpovědi. Jinými slovy, každá fikce má oporu v realitě a každá realita je nahlížena skrze sen. Ale to neznamená, že existuje jenom sen bez reality.

Strom padající v lese beze svědků v přítomnosti neexistuje než jako sen. Ale existuje, není to prázdno.


Jestli každá fikce má oporu v realitě, pak realitou téhle fikce je jen prázdnota/vědomí. Určitě není realitou téhle fikce fyzický svět. Nevím, co ty nazýváš realitou. Nejjednodušší by bylo odpovědět prostě na otázku. Jak to myslíš, že strom padající v lese neexistuje než jako sen? Koho sen? Jak existuje? Vysvětli to prosím. Jaký je rozdíl snu kdy padající strom nevidíš a kdy padající strom vidíš? To je pak realita? Vysvětli mi to jako pětiletému dítěti.

Vždyť je to jednoduchý, máš smysly, tak to vidíš, vidís to i ono. Dřevěný stůl i strom z něhož... Kde se vzaly smysly? Vznikly s tělem, v lůně ženy oplodněné mužem. Dítě, co nahé bezejmené, bez vědění, a přece živé... Kde se tu vzali muž a žena, lidé? Evoluce. Je tohle vše, či není? Čí je to živý "sen"? To záleží z jaké roviny se na to díváš. Kdo se na to vše zpoza dívá? Toť otázka. Tak jak to vidíš teď Veile, si to neviděl, když ti byl den. Tohle muselo mít vývoj, kdy jsi netušil. Žádné Vědomí, žádné To, dokonce ani iluze, nic, jen život v kterým jsi se ocit, a doputoval až do tohoto místa, odkud vidíš víc....
Pedriito
 

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků