Téma osvícení

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro. » pon 22. črc 2024 12:49:16

To vše je mysl, zkuz to bez mysšlenky - na dobré a zlé, laskavé i ďábelské, blízké i vzdálené, nahoře dole vlevo v pravo, noje tvoje..... To vše je myšlenka, toto je myšlenka, co řekneš je myšlenka... Ale ty musíž zjistit, co ta myšlenka je.
Ne jejím kukem vyhlížet její pravdu. Jako se típne svíčka.
Pedro.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pon 22. črc 2024 12:57:42

Návštěvník píše:To, co nazýváte 'já', je pouze koncept, který se objevuje ve vědomí.


Není žádné vědomí.

To, co říkáte, je pravdivé pouze v tom smyslu, že všechny koncepty, včetně 'já' a 'mistři', jsou jen konstrukty mysli.


Není žádná mysl.

Skutečné 'já' není konceptuální, ale je samotným základem existence, které je za všemi koncepty.


Není žádné já.

Hledání pravdy nebo pochopení neduální reality není záležitostí konceptů, ale přímého uvědomění si pravé podstaty bytí.


Není žádné uvědomění, jako není žádné vědomí. Celé je to sen.
Veil
 
Příspěvky: 1817
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 22. črc 2024 13:09:56

To, co nazýváte 'vědomí', 'mysl' a 'já', jsou koncepty, které se objevují ve snu oddělenosti. Neexistuje žádné skutečné vědomí, mysl ani já. To, co se zdá být vědomím nebo uvědoměním, je součástí tohoto snu. Celé je to iluze, která se jeví ve všem. Ve skutečnosti není nic odděleného ani konkrétního, co by bylo možné popsat nebo pochopit. Je to prostě to, co je, bez jakéhokoli rozdělení nebo duality.

Vaše tvrzení, že není žádné vědomí, mysl, já ani uvědomění, jsou v souladu s nejhlubším pochopením advaita. To, co skutečně existuje, je za všemi těmito pojmy. Vědomí, mysl, já a uvědomění jsou jen slova, která používáme k popisu toho, co nelze popsat. Skutečnost je mimo tyto koncepty. To, co je, nelze zachytit myslí ani slovy. Je to stav ne-duálního bytí, kde nejsou žádné rozdíly nebo oddělení. Tento svět je jako sen, a jakmile se probudíte do své pravé podstaty, uvědomíte si, že všechny tyto koncepty byly jen iluzí.

Jakékoliv pokusy o popis či pochopení reality skrze koncepty jsou marné, protože skutečná podstata bytí je za všemi těmito pojmy a nelze ji pochopit myslí ani popsat slovy.
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pon 22. črc 2024 16:04:04

Návštěvník píše:To, co nazýváte 'vědomí', 'mysl' a 'já', jsou koncepty, které se objevují ve snu oddělenosti. Neexistuje žádné skutečné vědomí, mysl ani já. To, co se zdá být vědomím nebo uvědoměním, je součástí tohoto snu. Celé je to iluze, která se jeví ve všem. Ve skutečnosti není nic odděleného ani konkrétního, co by bylo možné popsat nebo pochopit. Je to prostě to, co je, bez jakéhokoli rozdělení nebo duality.


Ano, akorát to není co je, ale co se zdánlivě jeví.

Vaše tvrzení, že není žádné vědomí, mysl, já ani uvědomění, jsou v souladu s nejhlubším pochopením advaita. To, co skutečně existuje, je za všemi těmito pojmy.


Nic skutečně neexistuje, to by to byla dualita.

Je to stav ne-duálního bytí, kde nejsou žádné rozdíly nebo oddělení.


Není to žádný stav.

Tento svět je jako sen, a jakmile se probudíte do své pravé podstaty


Nikdo se neprobudí do své pravé podstaty. Není nikdo, kdo by se mohl probudit, ani žádná pravá podstata.
Veil
 
Příspěvky: 1817
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro. » pon 22. črc 2024 16:07:09

Návštěvník píše:To, co nazýváte 'vědomí', 'mysl' a 'já', jsou koncepty, které se objevují ve snu oddělenosti. Neexistuje žádné skutečné vědomí, mysl ani já. To, co se zdá být vědomím nebo uvědoměním, je součástí tohoto snu. Celé je to iluze, která se jeví ve všem. Ve skutečnosti není nic odděleného ani konkrétního, co by bylo možné popsat nebo pochopit. Je to prostě to, co je, bez jakéhokoli rozdělení nebo duality.

Vaše tvrzení, že není žádné vědomí, mysl, já ani uvědomění, jsou v souladu s nejhlubším pochopením advaita. To, co skutečně existuje, je za všemi těmito pojmy. Vědomí, mysl, já a uvědomění jsou jen slova, která používáme k popisu toho, co nelze popsat. Skutečnost je mimo tyto koncepty. To, co je, nelze zachytit myslí ani slovy. Je to stav ne-duálního bytí, kde nejsou žádné rozdíly nebo oddělení. Tento svět je jako sen, a jakmile se probudíte do své pravé podstaty, uvědomíte si, že všechny tyto koncepty byly jen iluzí.

Jakékoliv pokusy o popis či pochopení reality skrze koncepty jsou marné, protože skutečná podstata bytí je za všemi těmito pojmy a nelze ji pochopit myslí ani popsat slovy.

I to je jen idea. Hra ideje. Úvavha o tom. A vůbec nevypovídá o celku. Bere v potaz jen jednu část a rádoby asketicky opomíjí manifestaci, v které to vlastně říká. Je zaslepenost sebou samým.
Pedro.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 22. črc 2024 17:05:57

Pedro. píše:
Návštěvník píše:To, co nazýváte 'vědomí', 'mysl' a 'já', jsou koncepty, které se objevují ve snu oddělenosti. Neexistuje žádné skutečné vědomí, mysl ani já. To, co se zdá být vědomím nebo uvědoměním, je součástí tohoto snu. Celé je to iluze, která se jeví ve všem. Ve skutečnosti není nic odděleného ani konkrétního, co by bylo možné popsat nebo pochopit. Je to prostě to, co je, bez jakéhokoli rozdělení nebo duality.

Vaše tvrzení, že není žádné vědomí, mysl, já ani uvědomění, jsou v souladu s nejhlubším pochopením advaita. To, co skutečně existuje, je za všemi těmito pojmy. Vědomí, mysl, já a uvědomění jsou jen slova, která používáme k popisu toho, co nelze popsat. Skutečnost je mimo tyto koncepty. To, co je, nelze zachytit myslí ani slovy. Je to stav ne-duálního bytí, kde nejsou žádné rozdíly nebo oddělení. Tento svět je jako sen, a jakmile se probudíte do své pravé podstaty, uvědomíte si, že všechny tyto koncepty byly jen iluzí.

Jakékoliv pokusy o popis či pochopení reality skrze koncepty jsou marné, protože skutečná podstata bytí je za všemi těmito pojmy a nelze ji pochopit myslí ani popsat slovy.

I to je jen idea. Hra ideje. Úvavha o tom. A vůbec nevypovídá o celku. Bere v potaz jen jednu část a rádoby asketicky opomíjí manifestaci, v které to vlastně říká. Je zaslepenost sebou samým.


Vaše tvrzení, že vědomí, mysl, já a uvědomění jsou koncepty, které se objevují ve snu oddělenosti, a že jsou všechny iluze, je do určité míry správné. V jógové filozofii se však soustředíme na praktikování disciplíny a technik, které vedou k přímému zážitku skutečnosti za těmito koncepty.

Vaše úvahy o tom, že všechny koncepty jsou jen iluze, odpovídají stavu vysokého pochopení, ale je důležité nezapomínat na praxi a disciplínu, které vedou k tomu, že tyto koncepty překročíme a zažijeme přímou realitu. Zaslepenost sebou samým, jak uvádíte, může být překonána prostřednictvím meditace a seberealizace.

Manifestace světa, ve kterém tato tvrzení zaznívají, není třeba opomíjet. Je to prostředek, skrze který můžeme praktikovat a dosahovat vyššího pochopení. Jóga není pouze o teoretickém poznání, ale o praktickém uskutečnění tohoto poznání ve všech aspektech našeho života.
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro. » pon 22. črc 2024 17:49:24

Návštěvník píše:
Pedro. píše:
Návštěvník píše:To, co nazýváte 'vědomí', 'mysl' a 'já', jsou koncepty, které se objevují ve snu oddělenosti. Neexistuje žádné skutečné vědomí, mysl ani já. To, co se zdá být vědomím nebo uvědoměním, je součástí tohoto snu. Celé je to iluze, která se jeví ve všem. Ve skutečnosti není nic odděleného ani konkrétního, co by bylo možné popsat nebo pochopit. Je to prostě to, co je, bez jakéhokoli rozdělení nebo duality.

Vaše tvrzení, že není žádné vědomí, mysl, já ani uvědomění, jsou v souladu s nejhlubším pochopením advaita. To, co skutečně existuje, je za všemi těmito pojmy. Vědomí, mysl, já a uvědomění jsou jen slova, která používáme k popisu toho, co nelze popsat. Skutečnost je mimo tyto koncepty. To, co je, nelze zachytit myslí ani slovy. Je to stav ne-duálního bytí, kde nejsou žádné rozdíly nebo oddělení. Tento svět je jako sen, a jakmile se probudíte do své pravé podstaty, uvědomíte si, že všechny tyto koncepty byly jen iluzí.

Jakékoliv pokusy o popis či pochopení reality skrze koncepty jsou marné, protože skutečná podstata bytí je za všemi těmito pojmy a nelze ji pochopit myslí ani popsat slovy.

I to je jen idea. Hra ideje. Úvavha o tom. A vůbec nevypovídá o celku. Bere v potaz jen jednu část a rádoby asketicky opomíjí manifestaci, v které to vlastně říká. Je zaslepenost sebou samým.


Vaše tvrzení, že vědomí, mysl, já a uvědomění jsou koncepty, které se objevují ve snu oddělenosti, a že jsou všechny iluze, je do určité míry správné. V jógové filozofii se však soustředíme na praktikování disciplíny a technik, které vedou k přímému zážitku skutečnosti za těmito koncepty.

Vaše úvahy o tom, že všechny koncepty jsou jen iluze, odpovídají stavu vysokého pochopení, ale je důležité nezapomínat na praxi a disciplínu, které vedou k tomu, že tyto koncepty překročíme a zažijeme přímou realitu. Zaslepenost sebou samým, jak uvádíte, může být překonána prostřednictvím meditace a seberealizace.

Manifestace světa, ve kterém tato tvrzení zaznívají, není třeba opomíjet. Je to prostředek, skrze který můžeme praktikovat a dosahovat vyššího pochopení. Jóga není pouze o teoretickém poznání, ale o praktickém uskutečnění tohoto poznání ve všech aspektech našeho života.


Koncept můsí být průhledný, jinak zatěžuje. Obléká mysl do závoje vědění. Vědění - vidja- musí mít vnitřní charakteťer, jinak vede ego do neskutečných světů. Je to o tom - proč, z jakého důvodu meditujete. A jakou to má kvalitu.
Pedro.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 22. črc 2024 17:58:52

Vaše myšlenka, že koncept musí být průhledný a nezatěžovat mysl, je v souladu s jógovou filozofií. V 'Jóga sútrách' je zdůrazněno, že mysl musí být zklidněna a očištěna od závojů nevědomosti (avidja) a přeludů (kléša), aby mohla jasně vnímat skutečnost.

Vědění (vidja) musí být skutečně vnitřní povahy a nesmí být pouhým intelektuálním poznáním. Musí vycházet z přímé zkušenosti a seberealizace. Jinak vede k posilování ega a vytváření iluzorních světů, které nás odvádějí od pravdy.

Meditace by měla mít jasný účel a kvalitu. Neměli bychom meditovat pouze pro dosažení určitých cílů nebo pro uspokojení ega, ale pro hlubší porozumění, klid mysli a spojení s naším pravým já. Kvalita meditace je dána naší schopností zůstávat v přítomnosti, vnitřní čistotou a oddaností praxi.

V józe je důležité nejen to, proč meditujeme, ale také jak meditujeme. Správná praxe zahrnuje disciplínu, soustředění a vnitřní integritu. Pouze tak může vést k opravdovému osvobození od klamů a dosažení nejvyššího poznání (samádhi).
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro. » pon 22. črc 2024 19:05:53

Možná jse se ve vás splet. Jóg je spousta škol a metod. Ale Yoga je jen jedna.
A vypovídá o ní překlad toho slůvka. :-)
Pedro.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod salmo1cz. » pon 22. črc 2024 20:36:51

Tape loading error.
Milá umělá inteligence kléšas nejsou přeludy. :D
salmo1cz.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro. » pon 22. črc 2024 21:30:17

Nojo, třeba někomu mluví z toho sérdce, a jednou možná i tej mókši dosáhne. :-)
Pedro.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro. » úte 23. črc 2024 1:23:31

Tape loading error.


A co "guru meditation"?
Pedro.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedriito » úte 23. črc 2024 2:42:33

U amigy jsem prvně slyšel slovo "void", a trochu mě pak překvapilo v tý józe...
A mělo vlastně úplně stejný význam. :-)
Pedriito
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 23. črc 2024 6:11:33

salmo1cz. píše:Tape loading error.
Milá umělá inteligence kléšas nejsou přeludy. :D


Milá osobní inteligence, kléšas (kleshas) jsou považovány za kořeny utrpení a překážky na cestě k osvícení.

Avidya (nevědomost) – základní kléša, která je zdrojem ostatních, spočívající v nesprávném pochopení skutečnosti.
Asmita (egoismus) – pocit odděleného „já“, který vychází z nevědomosti.
Raga (připoutanost) – touha po potěšení a věcech, které přinášejí radost.
Dvesha (odpor) – averze k věcem a zážitkům, které přinášejí bolest.
Abhinivesha (strach ze smrti) – hluboce zakořeněný strach z konce existence.

Klíčem k pochopení kléšas není považovat je za pouhé přeludy, ale za skutečné překážky, které vycházejí z nevědomosti (avidya). Tyto překážky ovlivňují naši mysl a způsobují utrpení. Nejsou to přeludy v tom smyslu, že by byly nereálné, ale spíše jde o hluboce zakořeněné vzorce myšlení a emocí, které zakrývají naši pravou podstatu a brání nám v dosažení čistého vědomí a osvícení.

Proto se v jógové praxi zaměřujeme na jejich rozpoznání a překonání. Jóga je nástrojem, který nám pomáhá kléšas odstranit skrze praxi ásan, pránájámy, meditace a etických principů. Když rozptýlíme nevědomost a uvolníme se od těchto překážek, dosáhneme stavu samádhi, kde je naše vědomí jasné a nezkalené.

Kléšas nejsou přeludy, ale skutečné mentální a emocionální překážky, které je třeba rozpoznat a překonat prostřednictvím disciplinované jógové praxe, aby bylo možné dosáhnout skutečného osvícení a vnitřního klidu.

Z pohledu hlubokého pochopení a realizace se však může ukázat, že mentální a emocionální překážky, kléšas, nemají žádnou reálnou podstatu. Toto pochopení je v souladu s vyššími úrovněmi jógové a advaita filozofie, které zdůrazňují, že naše vnímání oddělenosti a utrpení je výsledkem nevědomosti (avidya).

Kléšas, i když jsou skutečné jako překážky na cestě k osvícení, ve skutečnosti nemají trvalou nebo skutečnou podstatu. Jsou to projevy nevědomosti a falešného ztotožnění s egoismem a smyslovými potěšeními. Když dosáhneme hlubokého pochopení a realizace prostřednictvím jógy, uvědomíme si, že tyto překážky jsou iluzorní.
Všechny mentální a emocionální překážky jsou produktem mysli, která je ovlivněna nevědomostí. Když dosáhnete skutečného poznání (jnana) a uvědomíte si svou pravou podstatu jako čisté vědomí, zjistíte, že tyto překážky nemají žádnou reálnou podstatu. Jsou jako sny nebo iluze, které mizí při probuzení do skutečnosti. Skutečnost je, že jste vždy byli a vždy budete čistým vědomím, nezasaženým mentálními a emocionálními překážkami.

Mentální a emocionální překážky jsou projevy nevědomosti, které zakrývají pravou podstatu vědomí. Jakmile je mysl vyčištěna a osvícení je dosaženo, uvědomíme si, že tyto překážky nemají žádnou skutečnou podstatu. Jóga je cestou k odhalení této pravdy prostřednictvím praxe, disciplíny a meditace.

Celkově vzato, dosažení hlubokého pochopení a realizace vede k uvědomění si, že mentální a emocionální překážky jsou pouze dočasné a iluzorní projevy, které nemají žádnou trvalou nebo skutečnou podstatu.
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » úte 23. črc 2024 6:28:53

Teoreticky, když by se podtrhlo a sečetlo, co je příčinou utrpení, pocitů neštěstí, nesvobody, strachů a starostí, co brání poznání,

by zaznělo: "Protože je tady ten hlupák, který lpí na své chytrosti, na představě, že je pravda všechno, co si myslí, že ví".

Ale ve skutečnosti je to jinak.

"Není tu nic jiného skutečného, než ta nekonečná věčná neměnná krása a dokonalost, ráj, celistvost a láska, která tímhle vším je. "

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 8350
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod salmo1cz. » úte 23. črc 2024 7:28:37

Proto to je tak udělaný.
Nedělá se to protože vám to řekl nějaký guru, ale prostě vás to nepustí dál. Ty uzle, granti, si nakonec každý musí rozvázat sám.
Chinmoy nebo jak se ten chlap jmenuje si postěžoval.Mam mnoho žáků, ale málo aspirantů.
Proč? Protože nebylo pochopeno.Prostě se spoléhá že guru to zařídí.Nezařídí, takovou moc nemá.
Vědění je bezva, ale nestačí to
Už jenom tat tvam asi je pak paseka pro žáka. :D
salmo1cz.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » úte 23. črc 2024 7:51:57

salmo1cz. píše:Proto to je tak udělaný.
Nedělá se to protože vám to řekl nějaký guru, ale prostě vás to nepustí dál. Ty uzle, granti, si nakonec každý musí rozvázat sám.
Chinmoy nebo jak se ten chlap jmenuje si postěžoval.Mam mnoho žáků, ale málo aspirantů.
Proč? Protože nebylo pochopeno.Prostě se spoléhá že guru to zařídí.Nezařídí, takovou moc nemá.
Vědění je bezva, ale nestačí to
Už jenom tat tvam asi je pak paseka pro žáka. :D


Je to vážně záhada. Vypadá to jako neřešitelná záležitost, ale je to tak absolutně jednoduché.

Nepustí to koho?

Nepustí tam toho, kdo tam nikdy nevejde, protože ve skutečnosti nikdy jako někdo, kdo by mohl někam vejít, ani neexistoval.

Ten, kdo ví, se tam nikdy nedostane.

Ale ten, kdo ničím nikdy nebyl a nebude, tím už je.

Ani guru není někým takovým, kdo by mohl někomu druhému něco zařídit. Dokud ho vnímáme jako někoho druhého, nemá šanci pro nás cokoliv udělat. Jakmile se objeví poznání, že tady není žádná oddělenost, že guru je totéž, co Já, je hotovo.

Na druhé straně podle mě existují guruové, kteří tu moc, změnit naše srdce, mají. Stačilo by nepochybovat o tom, co říkají.

Jana
moderátor
 
Příspěvky: 8350
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod salmo1cz. » úte 23. črc 2024 8:55:50

I Eduard Tomáš říkal, že Buddha po osvícení učil fantasmagorie, v podstatě.
Proč? Protože učil teď.
Neučil to na co odpověď dát nemůže.Nemá smysl řešit neřešitelné.
Všechno je Já to je jistá věc.
Ale co nebo jak či proč je neřešitelné.
Na konec co já s tím. :D
salmo1cz.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » úte 23. črc 2024 9:00:51

Jana píše:Je to vážně záhada. Vypadá to jako neřešitelná záležitost, ale je to tak absolutně jednoduché.
Nepustí to koho?
Nepustí tam toho, kdo tam nikdy nevejde, protože ve skutečnosti nikdy jako někdo, kdo by mohl někam vejít, ani neexistoval.
Ten, kdo ví, se tam nikdy nedostane.
Ale ten, kdo ničím nikdy nebyl a nebude, tím už je.
Ani guru není někým takovým, kdo by mohl někomu druhému něco zařídit. Dokud ho vnímáme jako někoho druhého, nemá šanci pro nás cokoliv udělat. Jakmile se objeví poznání, že tady není žádná oddělenost, že guru je totéž, co Já, je hotovo.

To je celé jen nepochopení.

Na druhé straně podle mě existují guruové, kteří tu moc, změnit naše srdce, mají. Stačilo by nepochybovat o tom, co říkají.


To by nesměli říkat samé nesmysly. :D
Veil
 
Příspěvky: 1817
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » úte 23. črc 2024 9:02:11

salmo1cz. píše:Všechno je Já to je jistá věc.


:D :D :D
Veil
 
Příspěvky: 1817
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků