Ježíš Nazaretský

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod vostalpetr » pát 21. bře 2014 17:32:24

vždycky jen něco mezi tím...


U Vacka se tomu říká "neutrální pozorovatel dění"

Po jednom jointu se do tohoto stavu dostávám vcelku bez úsílí,
zbystří se mně smysly,
takže slyším i to, co si povídají na druhém konci hospody
(normálně jsem normálně nahluchlej)
vidím ve tmě létat komáry
(normálně přehlídnu i krávu na silnici)
změní se mně vnímání času
(normálně taky nikam nespěchám)

Občas se mně to povede i po pívu,
když se mně podaří přepít vzniklou melancholickou náladu
pak stávám se (veselým a neutrálním) pozorovatelem hospodského dění
(a v duchu si říká : NECHT JSOU ŠTASTNY VŠECHNY BLBOSTI)

:crazy:
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod irulan » sob 22. bře 2014 13:47:26

Pavla píše:..Bytí v dokonalosti mám spojené bytím v přítomnosti a s přijímáním všeho, co se aktuálně děje a s neodporováním tomu, co se děje a nepropadáním se do emocionálních extrémů jako třeba nechání se zaplavovat jak příjemnými emocemi (láska,nadšení, radost, veselost) tak negativními (strach, odpor, zlost..) vždycky jen něco mezi tím... jako ve smyslu... děje se to a to a je to tak v pořádku a je mi to vlastně i jedno... :D . Setrváním v tomhle postoji u mě nastupuje lehkost a jemnost, která je zdrojem toho, že to, co se děje je celkem i harmonické...

Tak to jo, tomu asi rozumím, taky je to moje zkušenost. Vlastne je to takova moje praxe, pokud se to dá nazvat praxí. Beru to jako děje v zivote a jejich dívání se na ne jinymi způsoby, bud pohlcene v emocích a myšlenkách nebo jakoby "zvenčí", jakoby tam nedochází k vycerpanosti ze ztrát energie emocemi. Pak tam je taky jakási lehkost a harmonie. I kdyz tedy někdy si tu ztrátu emocemi vyloženě a záměrně dopreju, kvůli tomu zažívání lidskosti - odvazat se, zapařit....
S tim tělem při úrazu to je taky zajímavé pozorování, experimentování. Možna se dá určitá "odolnost" vůči neztotozneni nacvicit zkušenostmi a zvyšováním zátěže, asi ano, ale záměrně jsem zatím nic takového nezkousela. Loni jsem se vysekala na lyžích, vyhodila si čéšku a zůstala s tim zablokovaná na sjezdovce. Příšerně to bolelo, ale dalo se to při nepohybu zvládnout tak, ze jsem při čekání na pomoc pozorovala..- to telo, jak se klepe chladem a šokem, lidi okolo...myšlenky co dal..všechno se omezilo na odevzdání se vnější pomoci (strašně nerada prosím o pomoc, nejradši bych všechno zvládla sama), nemůžu nic dělat...
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod irulan » sob 22. bře 2014 13:52:44

že sem tam někdo jede na červenou...

No, se mi jednou stalo, kdyz se mi zautomatizovala cesta do práce, ze jsem jela na červenou, aniž bych o tom věděla..takovy vrchol nesoustredeni. Na další červený jsem stala a chlap za mnou nebyl linej vystoupit z auta a říct mi, ze jsem předchozí křižovatku projela na červenou. Koukala jsem na nej jako puk...totální trotl..
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod vostalpetr » sob 22. bře 2014 15:39:05

Měla jsi mu říci,
že semafor je platnej jen tehdy, když jede nějaký auto,
jinak pak platí zdravý rozum, více nežli nějaké dogma...

:D

U nás jsou všichni hrozní dogmatici...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod irulan » sob 22. bře 2014 16:05:25

Na to jsem taky dogmatik. Ale představila jsem si jak tam stojí jako puk on....nebo by me taky mohl vytáhnout z auta.. :D
No bylo to spis o tom údivu z nepozornosti.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod Pavla » ned 23. bře 2014 10:08:27

irulan píše:Tak to jo, tomu asi rozumím, taky je to moje zkušenost. Vlastne je to takova moje praxe, pokud se to dá nazvat praxí. Beru to jako děje v zivote a jejich dívání se na ne jinymi způsoby, bud pohlcene v emocích a myšlenkách nebo jakoby "zvenčí", jakoby tam nedochází k vycerpanosti ze ztrát energie emocemi. Pak tam je taky jakási lehkost a harmonie. I kdyz tedy někdy si tu ztrátu emocemi vyloženě a záměrně dopreju, kvůli tomu zažívání lidskosti - odvazat se, zapařit....
S tim tělem při úrazu to je taky zajímavé pozorování, experimentování. Možna se dá určitá "odolnost" vůči neztotozneni nacvicit zkušenostmi a zvyšováním zátěže, asi ano, ale záměrně jsem zatím nic takového nezkousela. Loni jsem se vysekala na lyžích, vyhodila si čéšku a zůstala s tim zablokovaná na sjezdovce. Příšerně to bolelo, ale dalo se to při nepohybu zvládnout tak, ze jsem při čekání na pomoc pozorovala..- to telo, jak se klepe chladem a šokem, lidi okolo...myšlenky co dal..všechno se omezilo na odevzdání se vnější pomoci (strašně nerada prosím o pomoc, nejradši bych všechno zvládla sama), nemůžu nic dělat...


jsem přesvědčená o tom, že zvyšováním zátěže se dá posílit,vycvičit,vytříbit odolnost a ztotožňování tak nějak postupně odpadá samo bez velkého, dokonce bez jakéhokoli úsilí...

Pokud jde o Ježíše, pro mě byl Mistrem ve zvyšování zátěže, kterou kladl sám na sebe .Třeba jeho 40 ti denní půst .... V té době nebylo nijak neobvyklé, v duchovně zaměřených kruzích držení půstu... Je to aktivita, která člověku ukáže sama sebe v jiném světle než je obvyklé...
A to, co dovolil, aby se mu událo na samotném kříži, to je vrchol zátěže, při které si dovolil překonat i smrt. :)
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 13:01:44

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod Jarda Malej » ned 23. bře 2014 10:26:43

A to, co dovolil, aby se mu událo na samotném kříži, to je vrchol zátěže, při které si dovolil překonat i smrt.

Jako čtenářka Oshových promluv asi budeš znát obdobu takového katarzního tření,
kterou si "dopřál" Gurdjieff svojí údajně zinscenovanou autonehodou.
Včetně odmítnuté anestezie při operaci v nemocnici, do které byl převezen s šedesáti zlomeninami.


:)
Jarda Malej
 

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod Pavla » ned 23. bře 2014 10:28:54

Jarda Malej píše:
A to, co dovolil, aby se mu událo na samotném kříži, to je vrchol zátěže, při které si dovolil překonat i smrt.

Jako čtenářka Oshových promluv asi budeš znát obdobu takového katarzního tření,
kterou si "dopřál" Gurdjieff svojí údajně zinscenovanou autonehodou.
Včetně odmítnuté anestezie při operaci v nemocnici, do které byl převezen s šedesáti zlomeninami.


:)
jo, znam, zajimave je to
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 13:01:44

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod vostalpetr » ned 23. bře 2014 10:32:05

Počkej,
až to poznáš tady,
tady je to horší než autonehoda a následné ukřižování dohromady... :D :D :D
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod Pavla » ned 23. bře 2014 10:51:50

vostalpetr píše:Počkej,
až to poznáš tady,
tady je to horší než autonehoda a následné ukřižování dohromady... :D :D :D



nestraš :D
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 13:01:44

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod vostalpetr » ned 23. bře 2014 12:45:39

Já nestraším,
já radím zdarma...

Nejsem žádnej strašák, já jsem radílek...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod Pavla » čtv 27. bře 2014 13:18:47

Ahoj Jani,
včera večer jsem četla Tvoji odpověď na moje psaní, dneska ji tu nemůžu najít, ale nevadí.

Bavily jsme se o bdělosti a spánku, o smrti a věčném životě.

Ptala jsi se na to, jestli svůj názor stavím pouze na svojí zkušenosti, nebo beru v úvahu i zkušenosti ostatních. Musela jsem se zamyslet nad tou otázkou, ale odpověď je ano,beru v úvahu i zkušenosti ostatních,zvlášť takové, které mě nějak osloví a zavoní.
To se ale nestalo v případě zkušeností, které popisuje tady pan Vacek. viz Tvůj odkaz na jeho slova: http://www.jirivacek.cz/index.php?optio ... &Itemid=26.
V případě, kdy mi předkládaná zkušenost jiného člověka prostě připadá podezřelá, tak se obrátím na sebe.

Jinak si taky vykládám Ježíšova slova o věčném životě a když se rozhlédnu (snad bez jakýchkoli snah o manipulování skutečností a vnášení vlastních přání, jak by to mělo být, tak když se tímhle pohledem rozhlédnu kolem sebe a na život, jak funguje, tak se nedá popřít, že život jako takový je věčný... nejde zjistit kdy a jak vznikl a nejde zjistit, jestli někdy fenomén života zanikne.... Ale známkou života je přeměna, neustálý pohyb, zrození a umírání... A tomu, kdo život vymyslel, jako by se zachtělo a každému žijícímu druhu určil nějaký čas,ve kterém je mu dovoleno pobývat ve hmotné formě. Život lidských bytostí má hranici řekněme 120 let, ale některá dlouhověká zvířata žijí i déle http://dzafi.cekuj.net/dlouhoveka-zvirata, některý hmyz dostal věnem ke svému individuálnímu bytí mnohdy jen několik hodin http://www.hmyz.net/03jepice.htm.Podobné je to v říši rostlin. Tam některé druhy stromů dostaly do své přirozenosti dlouhověkost,jiné odcházejí velice brzy. Skály a ostatní nehmotná stvoření žijí mnohem déle než lidé např. a v nezměněné podobě je znají celé generace lidských bytostí.. A to všechno Je Bůh, ve své kouzelné rozmanitosi, protože nic jiného než Bůh neexistuje.

Takže život je věčný, to ano, ale nikoli pro individualitu. Jeden strom je nahrazen druhým stromem, pták jiným ptákem, želva jinou želvou a člověk jiným člověkem... Tedy individualita se rodí a umírá. Kameny,skály, rostliny i zvířata žijí v tomhle koloběhu docela spokojeně, protože o něm nepřemýšlí.
Teprve člověk, kterému se dostalo schopnosti přemýšlet (ani to není samozřejmé, mentálně postižení lidé u nichž se rozumové schopnosti vyvinuly např. jen na úroveň pětiletých dětí, tu možnost taky nemají), tu konečnost individuálního bytí vidí. Takže rozum, schopnost myslet je dar, kterého se dostalo lidem.
Život existuje, i když spíme hlubokým spánkem. Ve chvíli hlubokého spánku jediného člověka děje na světě tolik věcí, tolik nových bytostí se narodilo, tolik jich odešlo...přesto si to ten člověk, který spí hlubokým spánkem v tu chvíli naprosto není schopen uvědomit.
A o to mi jde. Najít způsob, jakým zůstat v bdělém sebeuvědomovaném stavu i ve chvílích, kdy je běžné upadat do bezvědomí (fáze spánku, kdy se ani sny nezdají).

Rozum, schopnost myslet je dar (i prokletí), kterého se dostalo lidem. V mnoha duchovních naukách je vyučováno, jak hlas rozumu utišit, jak se neztotožňovat s myšlenkami, které umí pěkně potrápit... jak jsi tak hezky popsala... To je jistě prospěšné, ale poté, co je tato praktika zvládnuta je opět potřeba rozum povolat do služby, protože jestli něco považuju za "osvícení" tak je to lidská schopnost "myslet srdcem a cítit rozumem". Tedy stav, kdy je obojí v rovnováze. S tím souvisí, nebo lépe řečeno, důsledkem takové vyrovnanosti je i schopnost dívat se okolo sebe a vnímat skutečnost takovou, jaká je ve své syrovosti, no a poté (a to už začíná zábava :D ) si začít se svojí myslí, coby tvořivým nástrojem, hrát, jak to třeba praktikoval Ježíš...

Ještě se zmíním o tom, jak jsi psala, že když si člověk uvědomí, že život je věčný, že se mu v té chvíli uleví, že o nikoho ze svých blízkých nikdy nemůže přijít (ač by třeba zemřeli)... Znám tyhle duchovní teorie, a považuju je nejen za falešné, ale i za velice nebezpečné. Za prvé to není pravda, smrt někoho z blízkých je neoddiskutovatelná realita a čas od času se s ní každý setká nebo už setkal. Smutek, bolest, slzy jsou v té chvíli přirozené a pomáhají se s tou situací vypořádat. V psychologii platí, že smrt milovaného člověka běžně pozůstalého bolí tak dva roky, než dojde ke smíření se se situací a přijetím toho, že ten milý už tady není... Pokud byla láska opravdu silná, prázdné místo v tom člověku zůstane po celý zbytek jeho pozemských dní. Ale smutek a plné prožití té bolesti je nutné k tomu, aby mohlo dojít ke smíření a k tomu, aby pozůstalý mohl bez narušené psychiky žít dál a na zemřelého s láskou vzpomínat...
A teď člověk, který je obalamucován tím, že smrt neexistuje, o nikoho nikdy nemůže přijít atd, se najednou má vyrovnat s tím, že mu někdo blízký zemřel... Teď má před sebou skutečnost, že mu zemře někdo, koho měl rád, ale on přijme myšlenku, že vlastně ten člověk nezemřel. Ta myšlenka mu brání velice silně v plném prožití té ztráty a neumožní mu se s tou nastálou situací se vyrovnat, což se odrazí na jeho psychice...
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 13:01:44

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod malpan » čtv 27. bře 2014 17:35:58

Pavla píše:A teď člověk, který je obalamucován tím, že smrt neexistuje, o nikoho nikdy nemůže přijít atd, se najednou má vyrovnat s tím, že mu někdo blízký zemřel... Teď má před sebou skutečnost, že mu zemře někdo, koho měl rád, ale on přijme myšlenku, že vlastně ten člověk nezemřel. Ta myšlenka mu brání velice silně v plném prožití té ztráty a neumožní mu se s tou nastálou situací se vyrovnat, což se odrazí na jeho psychice...

To je jen nádherným příkladem toho, jestli si je člověk této skutečnosti vědom (dozrál k ní) nebo jen převzal tuto informaci "za svou", ale chybí mu k tomu hluboký prožitek (poznání).
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod irulan » čtv 27. bře 2014 17:59:59

malpan píše:
Pavla píše:A teď člověk, který je obalamucován tím, že smrt neexistuje, o nikoho nikdy nemůže přijít atd, se najednou má vyrovnat s tím, že mu někdo blízký zemřel... Teď má před sebou skutečnost, že mu zemře někdo, koho měl rád, ale on přijme myšlenku, že vlastně ten člověk nezemřel. Ta myšlenka mu brání velice silně v plném prožití té ztráty a neumožní mu se s tou nastálou situací se vyrovnat, což se odrazí na jeho psychice...

To je jen nádherným příkladem toho, jestli si je člověk této skutečnosti vědom (dozrál k ní) nebo jen převzal tuto informaci "za svou", ale chybí mu k tomu hluboký prožitek (poznání).

Jj, těch různých "mouder" se na nás vali z různých zdrojů a jeste kdyz je aktivně vyhledávame (ja to treba dělám dost), i kdyz nemáme přímou zkušenost, můžeme se začít tak trochu obelhavat, a přijímat je jako hotovou pravdu. A taky si obrazy těch cizích zkusenosti mužem snad sami až promítat s tim, ze jsou skutecne a nejskutecnejsi. Privolame, co si přejeme. I nevědomky. Jo, myslím, ze je to skutecne, ale ne o nic více skutecnejsi nez cokoliv jiného. Pro schizofrenika jsou jeho prožitky taky skutecne, ale jak je to s objektivitou? Dokud existujeme a tedy jsme subjekt, nemůžeme nic vidět objektivně, to popírá samotný subjekt. A kdyz neni subjekt, muze něco prožívat, vidět, cítit? Nebo vědet ze existuje?
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod malpan » čtv 27. bře 2014 18:17:13

irulan píše: Dokud existujeme a tedy jsme subjekt, nemůžeme nic vidět objektivně, to popírá samotný subjekt. A kdyz neni subjekt, muze něco prožívat, vidět, cítit? Nebo vědet ze existuje?

tady se často upřednostňuje jen jedna část našeho bytí - jsme objekt i subjekt současně... Uvědomuju si nekonečnost živé nicoty, ale jenom díky tomu, že žiju ve hmotě (dualitě) si mohu být vědom jednoty, jíž jsem.
"Světci" nám předkládají to, co je nám neznámé, ale nemluví o tom, že bychom měli cokoliv popírat. Pustit svou připoutanost není o popírání čehokoliv, ale o pochopení, že není se proč a čeho držet...
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod Jarda Malej » čtv 27. bře 2014 18:56:13

"Světci" nám předkládají to, co je nám neznámé, ale nemluví o tom, že bychom měli cokoliv popírat.


:)
Jarda Malej
 

Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod Jarda Malej » čtv 27. bře 2014 19:59:38

V případě, kdy mi předkládaná zkušenost jiného člověka prostě připadá podezřelá, tak se obrátím na sebe.


:)

Rozum, schopnost myslet je dar (i prokletí), kterého se dostalo lidem. V mnoha duchovních naukách je vyučováno, jak hlas rozumu utišit,

Řekněme že to nebude asi hlas rozumu, co je třeba utišit.
Protože právě díky zdravému, takříkajíc dospělému rozumu nám může začít docházet
skutečný smysl přísloví že "méně bývá více."
A začneme si všímat vtahu mezi množstvím našich myšlenek a příjemným pocitem klidu,
kterému se daří spíše když je těch myšlenek méně, nebo nejsou vůbec žádné.

Ta zdravější část našeho rozumu pak může konstatovat že by nebylo marné,
když bychom uměli dosavadní tempo toho našeho "myslitele" trochu zpomalit.
V téhle fázi se zpravidla jakoby náhodou dozvíme se že to jde docela dobře,
začneme-li se zajímat u některý ze způsobů,
..jak se neztotožňovat s myšlenkami.

Samozřejmě že se tu jedná v první řadě o myšlenky neproduktivní, jaksi překážející.
Ty které jsou jen takovým mentálním flašinetem, přehlušujícím hlas intuice, která myšlením není.
A třeba nás i zarazí, kolik takových úplně zbytečných,
dokola přehrávaných obrázků nám táhne bez přestání hlavou,
a jaké množství životní energie to blokuje.




:)
Jarda Malej
 

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod irulan » čtv 27. bře 2014 21:22:19

malpan píše:tady se často upřednostňuje jen jedna část našeho bytí - jsme objekt i subjekt současně... Uvědomuju si nekonečnost živé nicoty, ale jenom díky tomu, že žiju ve hmotě (dualitě) si mohu být vědom jednoty, jíž jsem.
"Světci" nám předkládají to, co je nám neznámé, ale nemluví o tom, že bychom měli cokoliv popírat. Pustit svou připoutanost není o popírání čehokoliv, ale o pochopení, že není se proč a čeho držet...

A přesto to často dopadá tak, ze se držíme výkladů (vlastních nebo přejatých) jejich slov a vytváříme si jinou (a možna jeste silnější) pripoutanost koukanim na prst, ne na měsíc.
jsme objekt i subjekt současně... Uvědomuju si nekonečnost živé nicoty,
mas takovou zkušenost?
Tady těch podobnych teorii jsem uz načetla a naposlouchala dost a muzu si o tom vytvářet predstavy, ale to je tak všechno. Upřímně muzu říct, ze si zádné takove zkusenosti nejsem vědoma (tedy moje osoba).
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod malpan » čtv 27. bře 2014 21:39:44

irulan píše: mas takovou zkušenost?

je to důležité? V každém případě si na to jednou sáhne každý - bez výjimky. To království nebeské je tu pro všechny, jen pro každého v jiném čase - i v tomto je vyrovnanost...
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Ježíš Nazaretský

Nový příspěvekod irulan » čtv 27. bře 2014 21:56:33

malpan píše:
irulan píše: mas takovou zkušenost?

je to důležité? V každém případě si na to jednou sáhne každý - bez výjimky. To království nebeské je tu pro všechny, jen pro každého v jiném čase - i v tomto je vyrovnanost...

:D vlastne ani ne - (pro me - tvá zkušenost). Stejne by to nebyla "ma" zkušenost. Tvoje nebo tebou interpretovaná něčí zkušenost, je zase jen dobra k tomu, abych si vytvářela predstavy.
Rozdíl by však mohl byt u tebe, nebo myslíš ze neni rozdílu mluvit o něčem na základě znalosti o něčem a na základě přímé zkusenosti?
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků