Téma osvícení

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 06. říj 2022 9:10:47

Pedro píše:
Veil píše:
Pedro píše:Individualita - osobnní já, je tu pro sebeodevzdání se universu. Toho je schopno teprve, když jí dojde, že universum se jí odevzdává nepřetržitě.
Může se také ovšem skrýt do nauk a filozofií, též darů universa. Z toho, co ji bylo dáno jako pomoc, si postaví pevnost, obrátí význam naruby. Taková etapa přechytralosti.
Též pomine.


Tady se říká něco jiného. Že žádné já, ať už jakékoli, neexistuje. Není to nic než příběh. Jen myšlenkový konstrukt. Tohle už je vším. Není tedy žádná cesta k tomu co už je. To je skutečná nedvojnost.

Každá terminologie, každý její pojem, nese hodnoty, které jí jsou přiděleny, představují objekty vnímání a vztahy mezi nimi.
Každý takto definovaný objekt, jev, stav, získává nutně svůj protiklad. A to je práce myšlenky. Vnímání bez myšlenek to nedělá, jen přijímá a registruje. Definuje to myšlenka a v ní vzniká protipól.
Například nedvojnost a dvojnost (zdánlivé dění).
Bez myšlenky tu není pojem jako dvojnost a nedvojnost, není tu jakýkoliv pojem, definice něčeho a tedy toho myslitelný protipól. Pak skutečně je pouhé TO. A i když je to vnímáno v mnoha tvarech, není to definováno, pojmenováno a rozdvojeno myšlenkou - rozhraničeno mnoha myšlenkami... To je skutečná advaita.



:yes:
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro » pát 07. říj 2022 0:00:10

Ani prostor...
Prostor je ten nejjemnější
z elementů - ten nejjemnější
A velmi často
ve vyšších vyjádření
při spirituálních rozmluvách
si všimnete, že se jazyk vzdaluje
od konkrétních forem,
stává se více éterický,
více lehký.
Takže slova jako prostor a vzduch a elementy -
nyní začnou hovořit pouze o elementech.
Oheň, voda, vzduch, éter, prostor.
Tak jako teď.
Ani prostor, ani vzduch není Skutečnost.
Ani země, ani oheň není Skutečnost.
Jestliže je tu pouze ten Bezmezný,
vše je Šiva.
Jestliže je tu pouze ten Bezmezný,
pouze ten Bezmezný,
vše je Šiva.
Šiva - Čisté Vědomí.
Šiva znamená Čisté Vědomí.
Takže ani prostor, ani vzduch nejsou Skutečnost.
Ani země, ani oheň nejsou Skutečnost.
Jestliže je tu pouze ten Bezmezný,
vše je Šiva.
Který je potom mrak a který je déšť? -
jestliže je tu pouze ten Bezmezný. Rozumíte?
Ke komu také promlouvá?
Ke komu promlouvá?
Kdo tu mluví,
jestliže je tu pouze ten Bezmezný?
Musí to být tak, že Bezmezný hovoří k Bezmeznému.
Není to tak?
Jinak, jak by...
Kdo popisuje Bezmezného?
Ten omezený?
Takže to musí být ten Bezmezný.

Jednoduše se takto vyjadřuje, z vlastní radosti.

...

Ano i ne. Pro civila (laika) to není dostatečně objasněno. Ale to není cílem těchto intimních rozhovorů,
náležících úzkému okruhu zasvěcených. Tlumočit to například většině mých známých, nechápali by...
Pedro
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro » pát 07. říj 2022 3:52:30

Např.

Ani prostor, ani vzduch není Skutečnost.
Ani země, ani oheň není Skutečnost.
Jestliže je tu pouze ten Bezmezný,
vše je Šiva.


A v tom je ten paradox. On ten Šankaračárja nemluvil do větru, když mluvil o neskutečnosti a zároveň o skutečnosti světa (projevu). Záleží, jak se na to zrovna díváš... Proto brát za bernou minci, ať už jedno nebo druhé, je platné jen natolik, nakolik je zrovna vnímán vztah mezi proměnlivostí a neměnností. Hledač to musí poznat jak z jednoho, tak z druhého hlediska, jinak se to v něm těžko může prolnout v jedno.
Projev (svět, vesmír, příroda...) neřeší, jestli je zajedno s Brahman (podstatou), a Brahman neřeší, jestli je zajedno s projevem. Stejně jako člověk (bytost v projevu, jež je schopna toto vše vnímat) neřeší zda je zajedno se svým dechem, a dech neřeší zda je zajedno s bytostí. Komplikuje to a řeší opět pouze myšlenka. V tom vězí celé tajemství, i klíč.
:-)
Pedro
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » pát 07. říj 2022 6:57:48

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod salmo1cz. » pát 07. říj 2022 9:11:41

Přesně tak.Konec konců to řešíme v denní praxi.Je jedna energie, která v různých modifikacích oživuje, resp.dala vzniknout projevu.Můžeme jí říkat Bůh,UV, jak je libo.
Není nic mimo tohoto.
Dnes řešíme energie pro lidstvo.Sluneční energie je uložena ve dřevu, uhlí, ropě a to množství za xy let je konečné.Díky slunečnímu svitu vyrobíme vodík a tedy energii uskladnime do vodíku.Tedy řízené skladování energie pro nás.
Pořád je to energie jen v různém balení, včetně života, minerálů, rostlin, živočichů, lidí i včetně těch co nejsou.
Jak to udělá, že je tato energie i sebevědomá?
Je to zázrak, ale co už čekat od Boha že. :D
Klidně můžete po zázraku i šlapat protože není nic mimo TO.Bacha na hrábě funguje to spolehlivě, říkáme tomu karma.
Když se ptáte po smyslu života můžete se podívat odkud a kam to směřuje, není nic mimo TO.
salmo1cz.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro » pát 07. říj 2022 9:34:29

salmo1cz. píše:Přesně tak.Konec konců to řešíme v denní praxi.Je jedna energie, která v různých modifikacích oživuje, resp.dala vzniknout projevu.Můžeme jí říkat Bůh,UV, jak je libo.
Není nic mimo tohoto.
Dnes řešíme energie pro lidstvo.Sluneční energie je uložena ve dřevu, uhlí, ropě a to množství za xy let je konečné.Díky slunečnímu svitu vyrobíme vodík a tedy energii uskladnime do vodíku.Tedy řízené skladování energie pro nás.
Pořád je to energie jen v různém balení, včetně života, minerálů, rostlin, živočichů, lidí i včetně těch co nejsou.
Jak to udělá, že je tato energie i sebevědomá?
Je to zázrak, ale co už čekat od Boha že. :D
Klidně můžete po zázraku i šlapat protože není nic mimo TO.Bacha na hrábě funguje to spolehlivě, říkáme tomu karma.
Když se ptáte po smyslu života můžete se podívat odkud a kam to směřuje, není nic mimo TO.

Málo kdo si to uvědomuje, ale Slunce opravdu utvořilo tuto (naši) planetární soustavu (kdyby tu slunko nebylo, vůbec by se tu nežilo), tedy včetně života (po té, co ovšem něco většího utvořilo i to naše sluníčko)... Šrí Surja.

PS. Dělá to úplně přirozeně, dá se tomu, věnuje se, daruje, odevzdá... jako matka dětem.. Přesto, že šíleně děsivě hrůzostrašně děti zlobí.. ale je to jejich universální Matka.
Pedro
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro » pát 07. říj 2022 10:12:04

Adi Šankara:

Nejsem myslí, intelektem,
nejsem egem, podvědomím
nejsem uchem, hmatem, nosem
ani okem nejsem já
nejsem zemí, ohněm, vduchem
čisté vědomí Já jsem

Já jsem Šiva

Nejsem silou pěti prvků.
nejsem sedmi kruhy těla
nejsem jeho pět obalů
nejsem řeč, či ruka, noha
nejsem tím, co rozmnožuje
čisté vědomí jsem Já

Já jsem Šiva

Nemám tužbu, nemám zášti
pochybnosti, chamtivosti
žárlivosti, ani pýchy
nemám za cíl věčný zákon
bohatství, splněná přání
po svobodě nemám chtění
čisté vědomí Já jsem

Já jsem Šiva

Neznám zla a neznám dobra
neznám, co je štěstí, smůla
neznám pouť, posvátná slova
neznám oběť, ani moudra
neznám slast, ni dát ji neznám
čisté vědomí jsem Já

Já jsem Šiva

Žádný zrod a žádný konec
žádné bytí rozlišení
žádný žák a žádný mistr
žádná matka, žádný otec
čisté vědomí Já jsem

Já jsem Šiva

Obraz nikdy nezobrazen'
neměnný sám hloubkou, vrchem
PRONIKAVÝ, sídlím ve všem
to je moje jméno pravé
na věky je pravda ve mne
čisté vědomí jsem Já

Já jsem Šiva.
Pedro
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro » pát 07. říj 2022 10:41:39

"sídlím ve všem", .. a to je přesně ono.

Jinak, tohle je song odpoutanosti, osvobození... od těch všejakých myšlenek, ale myslím :D že jen málo kdy to padne na úrodnou půdu. Ale já se tád pletu.
Pedro
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro » pát 07. říj 2022 11:43:37

Pedro píše:
salmo1cz. píše:Přesně tak.Konec konců to řešíme v denní praxi.Je jedna energie, která v různých modifikacích oživuje, resp.dala vzniknout projevu.Můžeme jí říkat Bůh,UV, jak je libo.
Není nic mimo tohoto.
Dnes řešíme energie pro lidstvo.Sluneční energie je uložena ve dřevu, uhlí, ropě a to množství za xy let je konečné.Díky slunečnímu svitu vyrobíme vodík a tedy energii uskladnime do vodíku.Tedy řízené skladování energie pro nás.
Pořád je to energie jen v různém balení, včetně života, minerálů, rostlin, živočichů, lidí i včetně těch co nejsou.
Jak to udělá, že je tato energie i sebevědomá?
Je to zázrak, ale co už čekat od Boha že. :D
Klidně můžete po zázraku i šlapat protože není nic mimo TO.Bacha na hrábě funguje to spolehlivě, říkáme tomu karma.
Když se ptáte po smyslu života můžete se podívat odkud a kam to směřuje, není nic mimo TO.

Málo kdo si to uvědomuje, ale Slunce opravdu utvořilo tuto (naši) planetární soustavu (kdyby tu slunko nebylo, vůbec by se tu nežilo), tedy včetně života (po té, co ovšem něco většího utvořilo i to naše sluníčko)... Šrí Surja.

PS. Dělá to úplně přirozeně, dá se tomu, věnuje se, daruje, odevzdá... jako matka dětem.. Přesto, že šíleně děsivě hrůzostrašně děti zlobí.. ale je to jejich universální Matka.


Nám tehdy, zrovna novým rekrutům, v tý józe říkali, vědomí bez myšlenek, vědomí bez myšlenek, vědomí bez... A rekruti si říkali, vědomí bez myšlenek? Co to sakra je, to jde, jak se to dělá? Tak se vedoucí ptal, "proč jsi tady? Chceš poznat pravdu, nebo jen tak popolétáváš? Je vnitřní svět, čirost pramenící z ducha, a je vnějšší svět, odraz ducha, co serfuje na povrchu - ego"... No nešlo to hned, měl jsem svoji hlavu, ale vnitřní touha byla neoblomná.
Ona není jiná možnost, buď umírat touhou (po pravdě), nebo tu touhu poznáváním tišit.
Díkybohu, že jsem káp na lidi, co na to šli čistou meditací - vědomí bez myšlenek. Což je pozvánka pro duchovní Šaktí...
Nj, po nočních mám dycky nostalgii :'-(
Pedro
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro » pát 07. říj 2022 13:28:07

No, co jsem tak koukal, tak pro hodně lidí, co přicházeli (a odcházeli), byl tohle největší problém. Odložit aspoň na chvíli ty myšlenky. Na ženu, na manžela, na děti, na práci, na nějaký problém, nemoc, na cokoliv... A to je právě to, co furt říkám Janě, tohle nejde na povel.. a nejsme tu sami. Co ti lidi z toho maj, že ty je vidíš jako blaženost a lásku, a oni jsou přitom zazdění ve sklepení ega? Ty nad nima tančíš štestím a oni roní slzy bolesti. Ale ty jsi šťastná, a to že někdo trpí, není přece tvoje věc. Miliardy lidí, co netančí tancem osvobození.. smutná to scéna.
Pedro
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 07. říj 2022 13:32:53

Pedro píše:Málo kdo si to uvědomuje, ale Slunce opravdu utvořilo tuto (naši) planetární soustavu (kdyby tu slunko nebylo, vůbec by se tu nežilo), tedy včetně života (po té, co ovšem něco většího utvořilo i to naše sluníčko)... Šrí Surja.

PS. Dělá to úplně přirozeně, dá se tomu, věnuje se, daruje, odevzdá... jako matka dětem.. Přesto, že šíleně děsivě hrůzostrašně děti zlobí.. ale je to jejich universální Matka.


Krásný příběh, ale opravdu jen příběh.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 07. říj 2022 13:37:17

Pedro píše:
Žádný zrod a žádný konec
žádné bytí rozlišení
žádný žák a žádný mistr
žádná matka, žádný otec
čisté vědomí Já jsem


Správně by to bylo žádné vědomí a žádné já jsem.

čisté vědomí jsem Já

Já jsem Šiva.


Ale nejsi, neboj :)
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 07. říj 2022 13:39:24

Pedro píše: Je vnitřní svět, čirost pramenící z ducha, a je vnějšší svět, odraz ducha, co serfuje na povrchu - ego".


Není žádný vnitřní svět. Není žádné uvnitř těla.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 07. říj 2022 13:41:07

Pedro píše:No nešlo to hned, měl jsem svoji hlavu, ale vnitřní touha byla neoblomná.


Říkáš to jako bys něčeho dosáhl. Přitom jsi ničeho nedosáhl...
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro » pát 07. říj 2022 13:42:33

Jasnačka, pro tebe jen příběh, nicméně bez tohohle příběhu, bys na tenhle příbeh nemoh reagovat. Ani jako někdo, kdo neexistuje. Mimochodem, to za odstavcem už nepatřilo Slunci.
Pedro
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro » pát 07. říj 2022 13:46:39

Veil píše:
Pedro píše:
Žádný zrod a žádný konec
žádné bytí rozlišení
žádný žák a žádný mistr
žádná matka, žádný otec
čisté vědomí Já jsem


Správně by to bylo žádné vědomí a žádné já jsem.

čisté vědomí jsem Já

Já jsem Šiva.


Ale nejsi, neboj :)

Bojim, bojim...
Pedro
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro » pát 07. říj 2022 13:48:03

Veil píše:
Pedro píše: Je vnitřní svět, čirost pramenící z ducha, a je vnějšší svět, odraz ducha, co serfuje na povrchu - ego".


Není žádný vnitřní svět. Není žádné uvnitř těla.

U tebe ne, to je v pohodě.
Pedro
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro » pát 07. říj 2022 13:50:44

Veil píše:
Pedro píše:No nešlo to hned, měl jsem svoji hlavu, ale vnitřní touha byla neoblomná.


Říkáš to jako bys něčeho dosáhl. Přitom jsi ničeho nedosáhl...

Říkáš to jako bych něčeho dosáhl, ale přitom já jsem ničeho nedosáhl.
Opravdu.
Pedro
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 07. říj 2022 13:53:45

Pedro píše:
Veil píše:
Pedro píše:No nešlo to hned, měl jsem svoji hlavu, ale vnitřní touha byla neoblomná.


Říkáš to jako bys něčeho dosáhl. Přitom jsi ničeho nedosáhl...

Říkáš to jako bych něčeho dosáhl, ale přitom já jsem ničeho nedosáhl.
Opravdu.


Možná to zní jako útok na tebe a tvé úspěchy, ale je to myšleno tak, že tu prostě není nikdo, kdo by mohl něčeho dosáhnout a vše co lze dosáhnout je již tohle, takže není čeho dosahovat.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 07. říj 2022 13:59:08

Pedro píše:
Veil píše:
Pedro píše: Je vnitřní svět, čirost pramenící z ducha, a je vnějšší svět, odraz ducha, co serfuje na povrchu - ego".


Není žádný vnitřní svět. Není žádné uvnitř těla.

U tebe ne, to je v pohodě.


U tebe taky ne, ale i to je jak říkáš v pohodě. Tohle je v pohodě samo sebou.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků