Téma osvícení

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 14. říj 2022 13:54:52

Návštěvník píše:Je to docela zásadní, jestli to poznání skutečnosti zůstává jen v prázdné mysli, ve které nic skutečného neexistuje, nebo je tady poznání toho, co mysl přesahuje.


Není žádná mysl. Mysl je jen koncept. Jen příběh.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 14. říj 2022 13:58:47

Veil píše:
Návštěvník píše:
Tohle samo o sobě JE? Tohle existuje?

Existence tohohle existuje?


Na to je stejná odpověď, jako jestli je to skutečné. Nikdo neví, co tohle je. Můžeme naznačit, že se to jeví. Ale že to je? Jak se posuzuje, jestli něco je?

A jestli to existuje? Stejný jazykový problém.

Snažíme se přišít koncepty na něco, co se konceptům naprosto vzpírá.


Neptám se na žádný koncept, na žádný příběh, na žádnou pohádku. Jen jestli můžeš potvrdit, že "tohle" skutečně JE. Nebo je tvrzení, že "tohle" JE, nesmyslné?
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 14. říj 2022 14:12:38

Jestli tohle existuje, tak existence musí existovat a jestli existuje existence, tak musí být vědomá. To znamená, že musí existovat vědomí, aby tohle mohlo existovat. Existence a vědomí je totéž.

To znamená, že tvrdit, že vědomí neexistuje, lze jen v mysli, která je prohlédnutá jako prázdná, neexistuje v ní žádný pojem, který by dával smysl, o čem by se dalo cokoliv říct.

S poznáním toho, co JE a co přesahuje mysl, nelze tvrdit, že vědomí neexistuje.
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 14. říj 2022 14:20:06

:D

Proto je pravda paradoxní.

V osvícené mysli není žádná vědomost ničeho a přitom na každou otázku se objeví odpověď, která dává smysl.

:D :D :D
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 14. říj 2022 15:18:16

Návštěvník píše:Neptám se na žádný koncept, na žádný příběh, na žádnou pohádku. Jen jestli můžeš potvrdit, že "tohle" skutečně JE. Nebo je tvrzení, že "tohle" JE, nesmyslné?


Samozřejmě, že nemůžu nic potvrdit. Tohle celé je prostě nepopsatelné, je to jako sen, je to naprosto prázdné. Je to prázdnota tvářící se jako vesmír. Abys mohl říct, že to je, musel bys o tom něco relevantního vědět. Jakmile o tomhle něco víš, třeba cestu k tomu, nebo jaké to je, jsi zcela jistě úplně mimo.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 14. říj 2022 15:28:29

Návštěvník píše:Jestli tohle existuje, tak existence musí existovat a jestli existuje existence, tak musí být vědomá. To znamená, že musí existovat vědomí, aby tohle mohlo existovat. Existence a vědomí je totéž.


Vidíš? To jsou naprosto vymyšlená pravidla. Na tohle absolutně neplatí. "Aby něco mohlo být, musí si toho být něco vědomo", je pravidlo ve vysněné realitě.

To znamená, že tvrdit, že vědomí neexistuje, lze jen v mysli, která je prohlédnutá jako prázdná, neexistuje v ní žádný pojem, který by dával smysl, o čem by se dalo cokoliv říct.


Jak jsem už psal, není žádná mysl. Mysl je koncept, příběh.

S poznáním toho, co JE a co přesahuje mysl, nelze tvrdit, že vědomí neexistuje.


Vědomí je pořád já jsem. Pokud se já jsem snaží, může mít mnoho zážitků, z nichž vrcholný je "já jsem bůh". To je pořád ale jen sen.

Když se uvolní ta stažená energie, která si říká já, je tohle odhaleno jako nepopsatelné a vědomí jako další zbytečný koncept. Ve skutečnosti není žádné vědomí.

Je to tak lehké odhalit tu staženou energii. Když píšeš "s poznáním toho co je", je zřejmé, že jen ta stažená energie si může myslet, že poznává co je. Nepoznává. Tohle vůbec není o poznání a to právě ta stažená energie nemůže pochopit. Protože jediný nástroj co má, je poznávání. A tak chce poznat víc a víc, až pozná tolik, že již nebude muset poznávat. Je to sen. Poznávání vede jen k více poznávání. Nevede ke konci poznání, což je to, po čem ta stažená energie ve skutečnosti touží.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod miroslav » pát 14. říj 2022 16:45:21

Veil píše:
Návštěvník píše:Otázka pro Veila: Jak se poznává pravdivé od nepravdivého?


Není nikdo, kdo něco poznává. Tohle je naprosto mystické, nepoznatelné a nepochopitelné. Všechno co o tom můžeme říct je jen příběh.

Takže já nic nevím. Nevím jak poznat pravdivé od nepravdivého, protože tu nikdo není a vše je jen tohle.

Co je očividné, ale pro nikoho je, že tohle není takové, jak to vnímá ta sevřená energie, která se nazývá já. Tohle není poznatelný vesmír. Tohle nemá žádnou minulost a budoucnost. Je to pořád jen tohle. Nikdo to nevidí, přesto se to jeví. Je to kouzlo, trik. Je to fenomenální. Je to horizont událostí za kterým vše mizí. Nelze o tom hodnověrně něco říci.



Když nevíš jak poznat pravdivé od nepravdivého, tak proč něco označuješ jako nepravdivé?

A když o tom podle tebe nelze nic hodnověrného říci, tak proč o tom říkáš Tohle nemá žádnou minulost a budoucnost. Je to pořád jen tohle. Nikdo to nevidí, přesto se to jeví. Je to kouzlo, trik. Je to fenomenální. Je to horizont událostí za kterým vše mizí.

"tohle není takové, jak to vnímá ta sevřená energie, která se nazývá já." Sevřená energie? Kde si vzal zase tohle. Vždyť je přece jenom tohle a žádná sevřená energie.

Sice neexistuješ, ale pleteš vyčtené páté přes deváté jako ta Jana. Co vás k tomu vede? Nic nevíte a furt druhé poučujete. To je nějaká vaše nutkavá potřeba druhé poučovat když sami nic nevíte a někteří ani neexistujete?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod VOSTÁLNÍK » pát 14. říj 2022 16:51:29

akmile o tomhle něco víš, třeba cestu k tomu, nebo jaké to je, jsi zcela jistě úplně mimo.


Tak to seš v prdeli, když víš že to JE nic tvářící se jako něco,

asi jsi (no ty ne, ale ten vod koho kopíruješ) taky věděl jak k tomu dojít,

že jste oba došli do prdele ničeho...

Vy jste něco, co se tváří jako nic,

čili dva sráči hoven...
VOSTÁLNÍK
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod VOSTÁLNÍK » pát 14. říj 2022 16:53:15

Co vás k tomu vede?


Si přečti Napoleona Hilla a budeš to vědět.... :D
VOSTÁLNÍK
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod miroslav » pát 14. říj 2022 17:39:10

Návštěvník píše:
V osvícené mysli není žádná vědomost ničeho a přitom na každou otázku se objeví odpověď, která dává smysl.



A v mysli Veila, kde není žádná vědomost ničeho a přitom na otázku se objeví blábol, který smysl nedává.

Podle toho poznáš osvíceného od hlupáka, který si na osvíceného hraje a někdy je tím tak zaujatý, že tomu sám věří.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 14. říj 2022 18:43:54

VOSTÁLNÍK píše:
Ve skutečnosti není žádné vědomí.


Jestliže není žádné vědomí a ani Vědomí,

nemůžeš tvrdit ty troubo vo něčem, že to je,

páč to ty hlupáku jaksi bez vědomí tvrdit nelze,


Bohužel opět jen vysněná pravidla. Říkám to celou dobu. Tohle nikdo nevidí. Tohle nikdo nevnímá. Tohohle si není nikdo vědom. Je to celé bouda, kámo.

každej kdo není idiot jako ty,
vcelku chápe,
že koncept není to co je tím popisováno,
takže to popsat jde,
a to zcela bez problému


To si myslí jen jedinec. Jen protože si nevidí na špičku nosu. Tak to prostě je... I to je jen to co se zdánlivě děje. Nikdo za to nemůže.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod VOSTÁLNÍK » pát 14. říj 2022 18:54:24

Bohužel opět jen vysněná pravidla


Bohužel opět jen hovna a hovna a hovna...

Jdi s tím Napoleonem už do prdele, ty pocitářský trdlo !
VOSTÁLNÍK
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod VOSTÁLNÍK » pát 14. říj 2022 18:57:11

To si myslí jen jedinec. Jen protože si nevidí na špičku nosu. Tak to prostě je...


A kdo jinej by si to měl asi myslet ???

Tlupa vopic nebo papoušků ???

Nic ???

To tvý nic je blbý jako ty, furt si myslí že si nic nemyslí,

prostě

pako blbý...
VOSTÁLNÍK
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod VOSTÁLNÍK » pát 14. říj 2022 19:01:39

Tohle nikdo nevidí. Tohle nikdo nevnímá. Tohohle si není nikdo vědom.


To není nic neobvyklého,

spustě pitomců se Skutečnost jeví jako nic,

to ale ještě neznamená,

že je ničím...
VOSTÁLNÍK
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » sob 15. říj 2022 5:14:38

Veile, omlouvám se, že Ti budu chvíli vyprávět pohádky. Nicméně je to celé zajímavé, jak to je, co to je, co jsme a baví mě to zkoumat. Líbí se mi, když to, co je, někdo popíše tak, jak to opravdu poznávám.

Tvůj pohled: "Nejsem nic" je něco, co je mi blízké. Nejsem nic, co by bylo ve vědomí od čehokoliv odděleno. Nejsem nic, co by se dalo popsat slovy. Ani tělo a ani žádná myšlenka. Asi je to jedna z nejvíc osvobozujících věcí, co se dá na duchovní cestě potkat. Nejsme ničím, co by mohla jakákoliv myšlenka zranit. Nejsme ničím, v čem by mohl být zažíván strach, ke kterému ve skutečnosti s tímhle poznáním neexistuje vůbec žádný důvod...

Je tady jen bezbřehá existence všeho co je, která je láskou, blahem, štěstím, krásou. Vědomá existence. Vědomí.

Je ve mně možnost uvědomovat se ve vědomí jako to, co s Tebou mluví. Ta kvalita v Tobě, je stejná, jako kvalita ve mně.

Nicméně nemůžu o sobě tvrdit, že jsem láska, která je vším, že jsem vědomím, které vše obsahuje.

Fakticky, když se já jakožto subjekt přiblížím k lásce jako k objektu, tak v ní mizím, nejsem a zůstává jen láska, blaho, štěstí, krása, vědomá existence, vědomí...

Takže teoreticky jsem i něco, co vědomí přesahuje, v čem to vědomí je, ale co to je, to nedokážu popsat. Možná se tomu dá říkat "tohle" nebo "to".

Prakticky vlastně nevím, co jsem a je to jedno.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Vostálník » sob 15. říj 2022 6:56:40

Prakticky vlastně nevím, co jsem a je to jedno.


No to si snad všimnul naprosto každej,

že to nevíš a že je ti to jedno,

a že ti vyhovuje úroven začátečníků kdy se uvolní od těla a mysli

(což ovšem neznamená že dojde k rozpuštění připoutanosti, ale pouze k uvolnění),

což třeba doporučoval Maharadž, kdy kromě koncentrace na pocit bytí doporučoval tuto metodu "být ničím"

jako výchozí meditační stav,

nikoliv ovšem jako nějaký stav osvícení či tvoje fantasmagorie pomatený krávy které si tam přidáváš

viz

Je tady jen bezbřehá existence všeho co je, která je láskou, blahem, štěstím, krásou. Vědomá existence. Vědomí.


To jsou už tvoje fantasmagorie a voblbenost vizualizacemi tý tvý jeblý nirvány...


To samé platí i pro toho kreténa Veila co má nasráno v hlavě hromadu hoven,

a další idioty,

kteří se nejspíš nedostali ani ke stavu meditace a jen špekulují na duchovními texty,

a pokud meditovali,

tak pak platí že se rozhodně neuvolnili ze ztotožnění s egem,

proto taky serou ona neuvěřitelná hovna o tom, že jsou ničím...
Vostálník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Vostálník » sob 15. říj 2022 7:00:33

Fakticky, když se já jakožto subjekt přiblížím k lásce jako k objektu, tak v ní mizím, nejsem a zůstává jen láska, blaho, štěstí, krása, vědomá existence, vědomí...

Takže teoreticky jsem i něco, co vědomí přesahuje, v čem to vědomí je, ale co to je, to nedokážu popsat. Možná se tomu dá říkat "tohle" nebo "to".


Prakticky se ovšem jedná jen o pouhé ztotožnění s pocitem lásky,

takže nic, co tě nějako přesahovalo

a v čem by tvé vědomí jaksi bylo...

Prostě jen ztotožnění, asi tak podobně jako když se někdo vožere jek ten dobytek,

takže dochází k sebezapomění...
Vostálník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » sob 15. říj 2022 7:32:58

asi tak podobně jako když se někdo vožere jek ten dobytek,

takže dochází k sebezapomění...


Proto asi i Ježíš měnil vodu ve víno

:D
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Vostálník » sob 15. říj 2022 8:19:50

Ježíš byl serfař, proto taky "chodil" po vodě,

psal prstem do písku

a voblboval prostitutky láskou,


asi takhle (serfařská písnička)

https://www.youtube.com/watch?v=MJtyWksh3K0
Vostálník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » sob 15. říj 2022 10:07:46

Jana píše:Veile, omlouvám se, že Ti budu chvíli vyprávět pohádky.


Není důvod se omlouvat, proto tu to sdílení je. Já nic nevím, ale pokusím se odpovědět.

Jana píše:Nejsem nic, co by bylo ve vědomí od čehokoliv odděleno. Nejsem nic, co by se dalo popsat slovy. Ani tělo a ani žádná myšlenka. Asi je to jedna z nejvíc osvobozujících věcí, co se dá na duchovní cestě potkat. Nejsme ničím, co by mohla jakákoliv myšlenka zranit. Nejsme ničím, v čem by mohl být zažíván strach, ke kterému ve skutečnosti s tímhle poznáním neexistuje vůbec žádný důvod...


Tedy je tu naděje, že existuješ jako něco mystického, na co nejde ukázat. Jde to vysvětlovat z mnoha různých úhlů a začít kdekoli a stejně to vždy vede k tomu, že tohle je nepoznatelné. Říkáš, že nejsi tělo ani žádná myšlenka. Ale to je už samo o sobě obrovské zjednodušení a ve skutečnosti to nemůže být takhle řečeno. Abys něco takového mohla říci, musela bys totiž vědět, co je tělo, nebo myšlenka. Víš to koncepčně, že tělo má končetiny, funguje v něm nějaký systém chodu krve, potravy, dýchání atd., že myšlenka tě najednou přepadne a ostatní jí "neslyší", tedy je to něco (asi) nehmotného - to všechno jsou koncepty. Koncepty jsou zjednodušení, aby se tahle nepoznatelná realita dala roztřídit, rozškatulkovat a začlenit. Ty koncepty nemohou být přesné, protože jsou z podstaty zjednodušením, popisem, jak se něco jeví a jak se jeví, že to funguje. Nerozumíme skutečně plně tomu, co je tělo, nebo myšlenka. Je to mystérium jevící se jako "tělo" nebo "myšlenka". Je to příliš bezprostřední a neustále jiné na to, aby se to dalo celkově definovat. Takže říci, že nejsem jablko mohu hodnověrně jen pokud vím, co jablko je. Pokud nevím, co jablko je, nemohu vědět, jestli to jsem, nebo nejsem. My ale přeskakujeme a přehlížíme tu mezeru mezi realitou a konceptem a tedy žijeme jen v konceptech, které jsou jednoduché a lze jednoduše říci, že nejsem koncept jablka. Pokud vynecháme koncepty, co vlastně můžeme o čemkoliv říci? Když nevím co je tělo nebo myšlenka, mohu říci, že to nejsem?

Je tady jen bezbřehá existence všeho co je, která je láskou, blahem, štěstím, krásou. Vědomá existence. Vědomí.


Říkáš vědomá existence, ale to je zase jen koncept. Jak víš, co je existence a co znamená vědomé? Že si toho je někdo vědom je opět koncept. Ono to nějak pro jedince vypadá, ale jen proto, že poznává vše kolem sebe, ví co to je, má o tom jistotu a může to tak s klidem vyloučit. Může s klidem říci, že zeď je zeď, je pravá, skutečná, z cihel. Já nejsem zeď. Jedinec vše poznává, jediné co nepoznává je, že veškeré jeho poznání je zcela iluzorní, protože se skládá pouze z konceptů (zjednodušení).

Je ve mně možnost uvědomovat se ve vědomí jako to, co s Tebou mluví. Ta kvalita v Tobě, je stejná, jako kvalita ve mně.


Ale to popisuješ jen to, co se zdánlivě děje. Ta možnost ve skutečnosti není žádná možnost. Nemá to druhou alternativu. To co se zdánlivě děje nemá nějakou jinou realitu, kdy se to mohlo stát jinak. Tak jaká potom možnost? I když si jedinec myslí, že se rozhoduje, jestli zvedne ruku, nebo jí nezvedne, ve skutečnosti to tak není. I když ten proces bude dělat co nejpomaleji a říkat si co při tom zažívá a kde je to rozhodování, stejně to mine. Bylo by to třeba nějak takhle: "Teď přichází myšlenka: "Mohl bych zvednout ruku". Teď přichází myšlenka: "Mohl bych jí také nezvednout a tím dokázat, že mám možnost volby.". Další myšlenka: "Tak já jí nezvednu.". Další myšlenka: "Možná jsem jí měl zvednout". To rozhodnutí samotné ale ten jedinec nedělá. Jen se to vše děje a to včetně následné myšlenky: "No vida, zvedl (nebo nezvedl) jsem ruku. To jsem udělal já. Taky jsem nemusel.". Celé je to děj. Žádná vlastní vůle v tom není.

Nicméně nemůžu o sobě tvrdit, že jsem láska, která je vším, že jsem vědomím, které vše obsahuje. Fakticky, když se já jakožto subjekt přiblížím k lásce jako k objektu, tak v ní mizím, nejsem a zůstává jen láska, blaho, štěstí, krása, vědomá existence, vědomí...


To jsou všechno koncepty. Dokud je tu zážitek lokalizace, dokud je tu zážitek já jsem, dokud to vypadá poznatelné, je tu zážitek vlastníka toho. Ale vlastník je také jen koncept. Skutečnost je nepopsatelná. A zvláštní na tom je, že ta sevřená energie se může uvolnit a pak je naprosto jasné, zcela očividné, nepochybné, že tu ten vlastník nikdy nebyl. Od začátku to byl jen koncept. Ale i to je co se zdánlivě děje.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků