Téma osvícení

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » sob 07. kvě 2022 19:27:06

Návštěvník píše:
Zejména buď opatrný na přechod do vyššího stavu vědomí. Buď ubezpečen, že každý předchozí stav, tj. nižší, tě bude držet v kleštích. Vyšší psychické zkušenosti ti mohou dát pocit sebepovyšování, zdánlivé svatosti a moudrosti, ale to všechno jsou zkoušky pro tvé ego. Právě v tomto místě své cesty musíš vyvinou nejvyšší ostražitost. Ješitnost, ctižádost a domýšlivost, chvála od jiných, byť dobře myšlená, budou tvé ego povzbuzovat. Dosud latentní negativní sklony ega neúměrně vzrostou a... pád je neodvratný. A padnout můžeš na velmi dlouhou dobu a možná hlouběji, než jsi byl kdy předtím.

Eduard Tomáš -108 Meditací
http://www.avatar.cz/108-meditaci-p-980.html






Oheň Boží Lásky spálí všechna pouta, všechny touhy po něčem vyšším, všechen strach z pádů, všechno, co by mohlo nebýt Boží.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6879
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 07. kvě 2022 19:47:39

Vzpomínky na staré špatné sklony nesmaže v záblesku první vstup do nebe, naopak - v kritické době vystoupí na povrch a hravě tě přemohou dřív, než si to uvědomíš. Zde bude hrát hlavní slovo úskočnost a mimořádná smyslnost, někdy i povahová tvrdost a hrubost. Jsi přece náhle "velký", proč bys měl být i milosrdný k ubožákům, kteří se nedostali tam, kam ty? Ego je zrádné a lstivé, začne-li tě znovu ovládat, je království nebeské na opačném konci. Tvoje předsudky i omluvy ega jsou vrozené, a proto vytrvalé. Království nebeského jsi se sotva dotkl, a třebaže ti pomáhá, pomáhá ti v tichu, nenápadně. Musíš k němu zcela přiklonit, máš-li s jeho pomocí vyjít z léčky ega.

Eduard Tomáš -108 Meditací
http://www.avatar.cz/108-meditaci-p-980.html


Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » sob 07. kvě 2022 19:56:07

Bůh je láska, a kdo zůstává v lásce, v Bohu zůstává a Bůh v něm. Jan 4,7-21.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6879
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pon 09. kvě 2022 15:23:53

Jen bych podotkl, že to co píše E. Tomáš je učení. Učení říká jednotlivci co má dělat, aby se někam dostal, něčeho dosáhl. Jednotlivci milují učení, protože jim to dává návod co dělat. Návod pro ně. Návod pro jednotlivce. Má nějaký postup, co může dělat a zůstat při tom jednotlivcem. Něco v budoucnu dosáhne. Něco co není teď, něco co vyřeší jeho problémy. Tím si jednotlivec potvrzuje svou existenci. Miluje, když se mluví k němu. Miluje, když je brán za skutečného. Miluje plán do budoucna a výhled, že jednou něco ultimátního skutečného dosáhne. Ale jednotlivec není skutečný. Nikdy nedosáhne naplnění.

Zpráva o které mluvím, ale říká něco jiného. Říká, že není nikdo, kdo by mohl nebo měl něčeho dosahovat. Že všechno je již tohle a není nic jiného, než tohle. Takže kam jít a čeho dosahovat, když není nikdo, kdo toho může dosáhnout a není nic jiného než tohle? Jaké návody je možné dát k dosažení toho, co už je? Tohle je naprosto nechtěné. Jak by mohl někdo chtít to, co už je?

Jedinec zdánlivě touží po naplnění a tak jej hledá ve všem možném i nemožném. Ale právě hledání zakrývá skutečnost, že není nic jiného, než tohle - není co hledat, není co najít, není nikdo, kdo by mohl hledat a tohle je již dokonalé, jak to je. Tohle je naplnění mnohem víc, než si kdo dokáže představit. A co je tohle? To nikdo neví. Co pak zůstává? Sezení na židli, které je perfektním projevem nepochopitelna.

Jedinec sedí na židli a ví, že sedí na židli. Ví, že existuje, že existuje židle a je ze dřeva. Tím je židle de facto mrtvá. Zná židli a tedy ví, že v ní naplnění nenajde. A tak tedy hledá dál naplnění někde jinde. Po čem ale ve skutečnosti touží, je sezení na židli. :)
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » úte 10. kvě 2022 6:55:24

Díky, ano. Je omylem víra, že tu je jedinec, který osvícení má a může ho nějakým způsobem předat. Ale ono to s jedincem nemá nic společného. Iluze oddělenosti - představa existence jedince odděleného od existence samotné se rozplyne v rozpoznání skutečnosti.

Osvícení neprobíhá v čase, jak se Eduard Tomáš na sklonku života v Pamětech mystika omlouval svým žákům za své učení. Osvícení není něco, co by někdo mohl mít nebo někdy v budoucnu získat, ale je přítomností nedotčenou temnotou iluze.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6879
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod salmo1cz. » úte 10. kvě 2022 9:11:14

Tak to je, Já, duše, duch je jedno jak tomu kdo říká je neustále přítomno.A je jedno zda osvícení dosahujete nebo nedosahujete, protože TO je neustále přítomno.
Včera jsem četl vědecký článek, kde bylo pro mne hezké shrnutí.
Pokud je zde záměr, musí být přítomen Bůh.
I věda došla k tomu, že vše je zjednoho.
salmo1cz.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 14. kvě 2022 22:55:47

Jaký je rozdíl mezi duší, duchem a já?
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » pon 16. kvě 2022 6:56:40

Návštěvník píše:Jaký je rozdíl mezi duší, duchem a já?


Ve své podstatě je to jedno a totéž. Rozdílné je to podle míry připoutanosti. V té nejčistší podobě bez iluze ega je tady jen Duch svatý - Boží přítomnost.

Bůh stvořil podle Bible vše dobré. Tedy v Boží přítomnosti je veškerá existence dokonalá, krásná, je blahem, Boží bezpodmínečnou láskou.

Teprve, když se sní jablko ze stromu poznání dobrého a zlého, probudí se dualita a realita která obsahuje nejen dobré, ale i zlé. Duch je obrazně řečeno kontaminován nečistou myslí, která ví, co je zlé, hledá, nalézá a zná viníky. Vzniká tak připoutanost k osobní mysli, vize smrtelné tělesnosti, individuality, která se musí chránit. Vzniká vize osobního já - ego.

To, co je v nás nesmrtelné a připoutané k mysli, je duše, existence v mentálním obalu, oddělující osobní bytí od skutečného Bytí, které je Boží přítomností.

Proto je Drtikolovo rozhodnutí - dívat se očima Boha, který stvořil vše dobré, tak osvobozující.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6879
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 17. kvě 2022 12:41:21

H.W.L. Poonja - Papaji

Obrázek

Není nic jiného. Cokoli vidíš venku, je tvá vlastní reflexe.

Toto vše vytváří vaše mysl.
Návštěvník
 


Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » stř 25. kvě 2022 12:16:04



Není žádné překročení potoku nebo čehokoli jiného. Překročení čehokoli je to, jak si osvícení představuje jedinec. Teď jsem ve stavu neosvícení a až toho budu hoden, podaří se mi překročit do stavu osvícení, kde bude jen štěstí, euforie a extáze. Ale to je jen pohádka, příběh.

Tohle je osvícení. Tohle může být pociťováno různě. Jakkoli je tohle pociťováno, je to přesně tak, jak je osvícení pociťováno. Protože není nic jiného, než je tohle a tohle je už osvícené skrz naskrz.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 25. kvě 2022 20:47:27


Tohle je skrz naskrz osvícení, a co pohádka a příběh? Tohle osvícení není?
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » čtv 26. kvě 2022 10:55:29

Návštěvník píše:Tohle je skrz naskrz osvícení, a co pohádka a příběh? Tohle osvícení není?


Nic neni oddělené od všeho. Mýty, pohádky, učení, nesmysly, to všechno je, co se zdánlivě děje. To neznamená, že je na nich něco pravdy, že někam skutečně vedou.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod miroslav » čtv 26. kvě 2022 16:32:05

Veil píše:
Návštěvník píše:Tohle je skrz naskrz osvícení, a co pohádka a příběh? Tohle osvícení není?


Nic neni oddělené od všeho. Mýty, pohádky, učení, nesmysly, to všechno je, co se zdánlivě děje. To neznamená, že je na nich něco pravdy, že někam skutečně vedou.

A nevědomost je také osvícení?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3400
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » čtv 26. kvě 2022 21:06:08

miroslav píše:A nevědomost je také osvícení?


Jestli tohle teď nazýváme osvícení, tak samozřejmě. Tohle je už osvícené, protože je to vším a ničím zároveň. Všechno už je beznadějně samo sebou.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Vostálník » sob 28. kvě 2022 16:08:33

Zpráva o které mluvím, ale říká něco jiného. Říká, že není nikdo, kdo by mohl nebo měl něčeho dosahovat. Že všechno je již tohle a není nic jiného, než tohle. Takže kam jít a čeho dosahovat, když není nikdo, kdo toho může dosáhnout a není nic jiného než tohle? Jaké návody je možné dát k dosažení toho, co už je? Tohle je naprosto nechtěné. Jak by mohl někdo chtít to, co už je?


Jak se můžeš tak debilně ptát ???

Ten návod je naprosto jasný a říká se mu meditace :

nic nechtít, nic nemít a po ničem netoužit,


to že si to idioti pletou s nějakým konáním je věc trošku jiná,

a také ten návod nemá nic společnýho s hlásáním kravin co tady mastíš, že tady není nikdo kdo by mohl něčeho dosahovat,

tvoje debilní interpretace přečtených a vyčtených duchovnačit stojí za hovno,

páč jsi blb co nedokáže popsat skutečnost paradoxně a jen sere převzatý hovna,

coby nějaký poznání....
Vostálník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Vostálník » sob 28. kvě 2022 16:12:42

jak je osvícení pociťováno


Tak vono je osvícení pocitováno ???

No je fajn že jsi upřímnej, ale vcelku zbytečně, páč já vím že jsi pocitářskej blb co sere hovna pro pocitování osvícení...
Vostálník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Vostálník » ned 29. kvě 2022 6:06:52

Veil píše:
miroslav píše:A nevědomost je také osvícení?


Jestli tohle teď nazýváme osvícení, tak samozřejmě. Tohle je už osvícené, protože je to vším a ničím zároveň. Všechno už je beznadějně samo sebou.



Já ti dám vším a ničím ty pako,

motáš dohromady pitominy pátou přes devátou,

to ovšem nejsou protiklady jak si myslíš,

nýbrž jsou to dvě různé a nižší úrovně poznání,

jakési duchovní pomůcky z kterých jsi ty blbe smontoval osvícení,

svou zpitomnělou představu ničeho a všeho...
Vostálník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » ned 29. kvě 2022 6:34:01

Vostálník píše:Už se na to Jano vyser, ...

To je hezké, Petře, že ses zase objevil a pamatuješ na mě dobře míněnou radou. Což o to, už jsem měla cukání tu Poradnu zavřít. Víš, co by už bylo za ty prachy, co se do ní vrazily, cigaret? Jenže já nekouřím, tak to nedokážu tak ocenit.

Navíc mám radost, když se tady objevují staří známí a napíšou sem nějaké moudro. Mám v podstatě všechny ty lidi, kteří sem chodí psát, nebo i jenom číst, ráda. Miluju to, co nás spojuje.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6879
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » ned 29. kvě 2022 6:41:39

A moc ráda si přečtu, co Ti, Petře, odpoví Veil o tom pociťování.

Všechna čest stranou, jak ostře se mu daří oddělit Skutečnost od iluze.

Když to pociťování zkoumám, tak Sat-čit-ánanda je samo sebe si vědomé Vědomí bez pociťování.

Projekce mysli skrz smyslové vnímání ji rozkládá na jednotlivé pocity tak jako čirý drahokam rozloží bílé světlo na barevné spektrum.

A to je krásné. Vůbec bych to pocitářství nijak nezavrhovala.

Veil asi na to napíše, že je jenom tohle. :D A má recht.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6879
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků