Téma osvícení

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro » ned 21. srp 2022 13:15:58

PS. I meditací dojdeš stavu, a není to žádná složitá disciplína, natož úsilí, kdy se tvá osoba vytratí.. to není žádná nová advaita, žádný novodobý objev, žádná amerika... Je to spontánní stav a posléze zkušenost, která ti tvůj život ovšem neukradne, nýbrž mu dává hlubší "rozměr". Někteří tomu říkají čtvrtý stav. Tehdy se teprve začínají zřetelněji uvolňovat vasány, páč se do toho nemontuje osobní vůle - ta vyklízí pole duchovní energii.
Ty vasány nejsou nic jinýho než myšlenky, představy, pocity, emoce.. propletené a svázané do výtek, předsudků, pochybností, strachů, hněvů, ideologií... Co uvízly v podvědomí a v mysli způsobují tlak. Nelze najednou tohle vše zprázdnit, nějakou další ideou, že jsi nic atp. Maximálně, je-li ta idea hodně silná, tak překryje a zatlačí vše ještě hloub... A chvíli se budeš cejtit in (v rámci té ideje), než to rupne...
Ani ta meditace ti to naráz hned vše neuvolní, co se ukládalo řadu let.
Pedro
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » ned 21. srp 2022 13:56:25

Pedro píše:PS. I meditací dojdeš stavu, a není to žádná složitá disciplína, natož úsilí, kdy se tvá osoba vytratí.. to není žádná nová advaita, žádný novodobý objev, žádná amerika... Je to spontánní stav a posléze zkušenost, která ti tvůj život ovšem neukradne, nýbrž mu dává hlubší "rozměr".

Jak jsi přišel na to, že když je tady neustále jasno, čím to všechno je, že Ti někdo ukradl život. Je to obráceně. :D Z toho života, který je Boží, Ti může být ukradena jen představa vlastní individuality i s jejím příběhem, jakožto něčeho skutečného, od toho ostatního odděleného.

Pedro píše:Někteří tomu říkají čtvrtý stav. Tehdy se teprve začínají zřetelněji uvolňovat vasány, páč se do toho nemontuje osobní vůle - ta vyklízí pole duchovní energii.
Ty vasány nejsou nic jinýho než myšlenky, představy, pocity, emoce.. propletené a svázané do výtek, předsudků, pochybností, strachů, hněvů, ideologií... Co uvízly v podvědomí a v mysli způsobují tlak. Nelze najednou tohle vše zprázdnit, nějakou další ideou, že jsi nic atp. Maximálně, je-li ta idea hodně silná, tak překryje a zatlačí vše ještě hloub... A chvíli se budeš cejtit in (v rámci té ideje), než to rupne...
Ani ta meditace ti to naráz hned vše neuvolní, co se ukládalo řadu let.

Ona to neuvolní naráz ani ta láska. Řekla bych, že se to naráz uvolní, když se ta iluze oddělenosti dokonale prohlédne. Intenzivní láska, která je meditací, meditace, která je láskou, tohle propálí. Ale asi taky až v okamžiku, kdy je to všechno dozrálé.

Dokud baví ladit stanice prožívání všeho možného, dokud nás to zajímá, emocionálně poutá, tak není důvod to opouštět.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6878
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » ned 21. srp 2022 14:09:39

salmo1cz. píše:Vidíš to docela klaplo, mi trochu vrtalo hlavou proč Šankara ale i Vyasa tyto extase tak nějak raději odsunují na nepodstatnou kolej .Tu a tam to zaznělo, ale nikdo neřekl proč.Nakonec jsem uznal, že Šankara má pravdu.Já jsem hnedle věděl, že ten Išvara nebo kdo se za něho vydává je podezřelý panáček.I ty jeden. :crazy:

Měl by to být tenhle Šankara?

Adi Sankara, otherwise known as Bhagavatpada, had a remarkable career within a short span of lifetime of thirty-two years. He was not merely an intellectual philosopher of the highest calibre, but also an ardent devotee and a mystic poet singing in ecstasy of the bliss and beauty of the Divine Mother. The austere and serene philosophy of the Upanishads was combined by him with a mystic ardour and fervour to produce a balanced system which would satisfy the deepest religious instincts of the people and which to this day stands unrivalled in its brilliance and mystic appeal.
Sankara, was, in addition, a practical reformer. He re-established the Shanmatas or the worship of the six ancient Gods, viz., the Saiva, the Sakta, the Ganapatya, the Vaishnava, the Saura and the Kaumara, and restored the influence of Hinduism among the people, with a belief in itself and in its capacity to satisfy the religious needs of its adherents. Just before Sankara appeared on the scene there was a medley of confused religious thinking in the country. On the one hand were the groups of karma-mimamsakas who concentrated on the precise and meticulous performance of the Vedic rites and rituals, independent of meditation and the soul’s worship of God. On the other were the nihilism of the Buddhists and the indeterminism of the Jainas. Kumarila Bhatta and Mandana Misra denounced the value of ‘jnana-marga’ and were exaggerating the importance of the strict observance of the outward forms of Vedic rites. The times were therefore ripe for an incarnation to appear on the scene and to re-establish the eternal truths of the Upanishads on a foundation of logical reasoning that could stand the severest tests of dialectical experts.


Překlad: Adi Sankara, jinak známý jako Bhagavatpada, měl pozoruhodnou kariéru během krátkého období života třiceti dvou let. Nebyl pouze intelektuálním filozofem nejvyššího kalibru, ale také horlivým oddaným a mystickým básníkem zpívajícím v extázi blaženosti a krásy Božské Matky....
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6878
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » ned 21. srp 2022 14:11:23

Tenhle?
Obrázek
Ádi Šankara (v dévanágarí आदि शङ्कर), známý také pod jménem Šankara Bhagavatpádáčárja (učitel u nohou íšvary) a Ádi Šankaráčárja (první Šankaráčárja kláštera Džjótir Math[1]) byl první indický filosof, který formuloval indickou filosofickou školu advaita-védántu. Jeho učení bylo založené na čistém monismu a ztotožnění individuálního bytí (átma) s universálním bytím (brahman).[2][3]
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6878
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro » ned 21. srp 2022 14:39:53

Jana píše:
Pedro píše:PS. I meditací dojdeš stavu, a není to žádná složitá disciplína, natož úsilí, kdy se tvá osoba vytratí.. to není žádná nová advaita, žádný novodobý objev, žádná amerika... Je to spontánní stav a posléze zkušenost, která ti tvůj život ovšem neukradne, nýbrž mu dává hlubší "rozměr".

Jak jsi přišel na to, že když je tady neustále jasno, čím to všechno je, že Ti někdo ukradl život. Je to obráceně. :D Z toho života, který je Boží, Ti může být ukradena jen představa vlastní individuality i s jejím příběhem, jakožto něčeho skutečného, od toho ostatního odděleného.


Já jsem na to nepřišel, setkal jsem se s tím.. čili s lidmi, kteří měli z toho strach.
I když jim bylo vysvětleno, že tu jde o sebepoznání a nikoliv o sebeodcizení...
Tak to dopadá, když lidi příliš čtou po venku a málo v sobě.
Pak jim to straší nebo ohňostrojuje v hlavě a brání pustit pozornost hloubš.
Pedro
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » ned 21. srp 2022 14:50:58

Pedro píše:
Jana píše:
Pedro píše:PS. I meditací dojdeš stavu, a není to žádná složitá disciplína, natož úsilí, kdy se tvá osoba vytratí.. to není žádná nová advaita, žádný novodobý objev, žádná amerika... Je to spontánní stav a posléze zkušenost, která ti tvůj život ovšem neukradne, nýbrž mu dává hlubší "rozměr".

Jak jsi přišel na to, že když je tady neustále jasno, čím to všechno je, že Ti někdo ukradl život. Je to obráceně. :D Z toho života, který je Boží, Ti může být ukradena jen představa vlastní individuality i s jejím příběhem, jakožto něčeho skutečného, od toho ostatního odděleného.


Já jsem na to nepřišel, setkal jsem se s tím.. čili s lidmi, kteří měli z toho strach.
I když jim bylo vysvětleno, že tu jde o sebepoznání a nikoliv o sebeodcizení...
Tak to dopadá, když lidi příliš čtou po venku a málo v sobě.
Pak jim to straší nebo ohňostrojuje v hlavě a brání pustit pozornost hloubš.


Aha, díky, Pedrito.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6878
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Vostálník » ned 21. srp 2022 14:51:46

Musím se pochlubit,

u Šankarčárji jsem jednou byl, někde jsem jej jednou náhodou natrefil,

ale na rozdíl od Bruntona jsem z něj netahal typy na nějaké osvícení mudrce...


Kdyby snad někdo náhodou nevěděl jak je to možné, tak je to proto, protože je to titul, něco jako dalajláma nebo pitomec (to se v některých rodinách také dědí z generaci na generaci)
Vostálník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 21. srp 2022 15:26:35

salmo1cz. píše:Vidíš to docela klaplo, mi trochu vrtalo hlavou proč Šankara ale i Vyasa tyto extase tak nějak raději odsunují na nepodstatnou kolej .Tu a tam to zaznělo, ale nikdo neřekl proč.Nakonec jsem uznal, že Šankara má pravdu.Já jsem hnedle věděl, že ten Išvara nebo kdo se za něho vydává je podezřelý panáček.I ty jeden.


Vostálník píše:Musím se pochlubit,

u Šankarčárji jsem jednou byl, někde jsem jej jednou náhodou natrefil,

ale na rozdíl od Bruntona jsem z něj netahal typy na nějaké osvícení mudrce...


Kdyby snad někdo náhodou nevěděl jak je to možné, tak je to proto, protože je to titul, něco jako dalajláma nebo pitomec (to se v některých rodinách také dědí z generaci na generaci)


Salmo měl na mysli jistě tohohle Adi Sankaru Bhagavatpadatu, neníliž pravda?
https://www.google.com/search?q=Adi+San ... e&ie=UTF-8

A co se extáze týče, zřejmě neměl důvod se jí děsit.

Adi Sankara, jinak známý jako Bhagavatpada, měl pozoruhodnou kariéru během krátkého období života třiceti dvou let. Nebyl pouze intelektuálním filozofem nejvyššího kalibru, ale také horlivým oddaným a mystickým básníkem zpívajícím v extázi blaženosti a krásy Božské Matky...
.
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » ned 21. srp 2022 15:32:01

Pedro píše:
Můžeš mi tu skutečnost toho nějak dokázat? Není to skutečné, je to jen příběh. Smysly, vnímání, zrody i zániky jsou jen příběh.


Co máš furt s tim dokazováním? :D Když máš ideu, že nejsi, já nejsem, nikdo není.. tak jak tě tý ideje zbavit? Leda ti useknou palici..


Ty tu tvrdíš, že "ty naše zrody a zániky jsou skutečné, i těla, smysly a jejich vnímání". Já říkám, že je to jen příběh. Tak proto tě vyzývám, abys to teda dokázal, že je to skutečné. Jak jinak ti to mám ukázat, že je to jen příběh, který nemá žádný vztah k realitě? Dokázat to nemůžeš, proto píšeš "Co máš furt s tím dokazováním?". Jinak bys mi to přece lehce dokázal a bylo by jasno, ne?

Pedro píše:Ty mi připomínáš tím mletím stále stejného dokola jednoho vodníka v Brodcích.


Když ty tvrdíš, že je něco skutečné a já že ne, tak co mám říkat jiného pořád dokola? Je to jen příběh. Dokázat to nijak nemůžeš. Tohle není poznatelné a tedy to není ani tím, co ty si myslíš, že poznáváš. Ve skutečnosti nemáš nejmenší ponětí o tom, co tohle je. Vše co si o tom myslíš, že víš, jsou jen koncepty.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 21. srp 2022 15:35:21

Aby existoval příběh, musí existovat minulost. Teď není žádná minulost. Proto příběh teď není nic skutečného.
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » ned 21. srp 2022 15:36:36

miroslav píše:
Veil píše:
Nikdo to nevidí celé.


Jak by to mohl nikdo vidět celé, když nikdo přece neexistuje?


Nikdo to nevidí celé. Tím myslím že není nikdo, kdo by tohle viděl, nebo jakýmkoli způsobem zažíval. Prožívání/zažívání toho je iluze. Nikdo to tedy nezažívá/neprožívá.

miroslav píše:Nikdo neexistuje, existuje jenom někdo.


Neexistuje žádný subjekt, který by to zažíval.

miroslav píše:Takže nikdo to nemůže vidět celé, ani částečně, protože nikdo neexistuje.
No to je jasný.


Přesně tak.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Vostálník » ned 21. srp 2022 15:37:04

A co se extáze týče, zřejmě neměl důvod se jí děsit.


A proč by se jí měl děsit,

jen se mu to jaksi asi nepletlo jako některým zdejším popletům s osvícením,

jako filozof nebyl určitě vymytlaný pako co ví hovno,

a Šankarčárja je prostě titul, idiote co neumíš číst,

proto jsem se s ním taky mohl setkat...


Kopance do prdele ode mne nedostávají lidé za extáze a za serfování,

ale za to že si to pletou s osvícením,

páč jsou neinteligentní pitomci...

Je mně naprosto u prdele jestli je někdo Kleopatrou, láskou nebo ničím,

ale jen do tý doby dokud nezačnou srát hovna že to je osvícení...

Pokud Veil přejmenuje vlákno na "oničení" jak sám uznal,

může si tady klidně psát že je Napoleon nebo cokoliv libo jest....
Vostálník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » ned 21. srp 2022 15:37:51

Návštěvník píše:Aby existoval příběh, musí existovat minulost. Teď není žádná minulost. Proto příběh teď není nic skutečného.


Ano. Ale není ani žádné teď. Je jen tohle. Nemá to žádný čas.
Veil
 
Příspěvky: 1445
Registrován: pon 24. srp 2020 12:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Vostálník » ned 21. srp 2022 15:39:44

Neexistuje žádný subjekt, který by to zažíval.


Jasně,existuje pouze objekt který je nic co se tváří jako všechno

Jinak to bejt nemůže, protože jinak by to byla dualita...
Vostálník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 21. srp 2022 15:44:04

Veil píše:
Návštěvník píše:Aby existoval příběh, musí existovat minulost. Teď není žádná minulost. Proto příběh teď není nic skutečného.


Ano. Ale není ani žádné teď. Je jen tohle. Nemá to žádný čas.


:D :yes:
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Vostálník » ned 21. srp 2022 15:44:44

Hele Veile,

co když se Vědomí tváří jako nic a pak to nic se tváří jako všechno ???

To tě ještě nenapadlo ???

No vono to tak ale vskutku je, teoreticky, konceptuálně ale i zcela prakticky,

opravdu !!!
Vostálník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 21. srp 2022 15:48:38

Vostálník píše:Kopance do prdele ode mne nedostávají lidé za extáze a za serfování,

ale za to že si to pletou s osvícením,
....

Co ty o tom víš, že by sis troufal trestat někoho, o kom si myslíš, že ví míň, než ty? Trestáš tím amokem sám sebe, jestli to nevidíš.
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Vostálník » ned 21. srp 2022 15:50:54

Nemá to žádný čas.


To já mám času celou věčnost...

Kdyby snad někdo chtěl čas, tak at se u mne staví s ešusem,

já mu tam naseru času i nečasu na tři kupy a pět budoucích životů...

:crazy:
Vostálník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Vostálník » ned 21. srp 2022 15:55:36

Co ty o tom víš


Tak si to přečti co vo tom vím a neptej se jak pitomec,

i když ty samozřejmě jinak ptát ani neumíš...
Vostálník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro » ned 21. srp 2022 19:42:21

Ty tu tvrdíš, že "ty naše zrody a zániky jsou skutečné, i těla, smysly a jejich vnímání". Já říkám, že je to jen příběh. Tak proto tě vyzývám, abys to teda dokázal, že je to skutečné. Jak jinak ti to mám ukázat, že je to jen příběh, který nemá žádný vztah k realitě? Dokázat to nemůžeš, proto píšeš "Co máš furt s tím dokazováním?". Jinak bys mi to přece lehce dokázal a bylo by jasno, ne?

No a ty zas jedeš jak kolovrátek, že nic není skutečné a vše je jen pohádka, to má být jako nějakej důkaz? A od druhých si žádáš důkazy o opaku.. Hochu hochu, tohle není o důkazech pro někoho, ale o tom, co je kdo schopen pobrat. Ano, ti "neexistující", v tom - pro tebe příběhu, mají rozdílné zkušenosti, rozdílná živobití, v rozdílných prostředích, jiná data a místa narození, jené genové výbavy, jiné výchovy. atd, atd.. Děje se to, nebo se to neděje? A pokud se to neděje, a je to jen sen. Tak proč se to neděje a proč JE to jen sen? To jsi tu rozhodně nevysvětlil. Já jsem schopen říci, proč se to děje, tedy to JE. Ale ty nejsi schopen říci, proč se to neděje, tedy to není.
Pedro
 

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků