Téma osvícení

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 16. črc 2021 11:32:30

Réza píše:Ramana prý mluvil na různých úrovních podle úrovně pochopení tazatele.
Tobě je jedno, kdo se ptá či neptá.


Nejde odpovědět jinak. Udělat jakýkoli kompromis pro domnělou osobu, říci, že by měla něco dělat, o něco se snažit, nebo se snažit nesnažit, posilovat jí v přesvědčení, že může nějak rozhodovat, cokoli jí doporučit je prostě z pohledu pochopení nesmysl - byť je zřejmé, že takto ty rady často zaznívají.
Veil
 
Příspěvky: 1505
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Réza » pát 16. črc 2021 11:34:54

Chápu, nelze jinak.
:) :) :)
Réza
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Tara » pát 16. črc 2021 12:03:59

Ta Réza se mi líbí :-)

Tara může jít na odpočinek :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2766
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 16. črc 2021 12:15:32

Veil píše:
Návštěvník píše:
Ale existuje - je jedno, že zdánlivě. A proto má i tu svobodnou vůli. To je fakt, z kterého se musí vycházet. Jinak vzniknou takové chaotiscké nesmysly, jaké tady přávě šíříš.

:)


Tak když je zdánlivá, tak přeci neexistuje.


Proč by nemohla zdánlivě existovat? :what:
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 16. črc 2021 12:16:31

Réza píše:
Veil píše:
miroslav píše:Nicméně, dělej si, co uznáš za vhodné.
Jak si to uděláš, takové to budeš mít.


Hahaha, jaké si to uděláš, takové to budeš mít! To je ta největší past na jednotlivce. Tak se pojďme rychle snažit si to udělat co nejpříjemnější, ne? :D :D :D (je snad jasné, že si dělám srandu)


Přeložme si to:
Je to past na jednotlivce, na něco, co není skutečné. Ty píšeš, že to neexistuje - tak proč to vůbec zmiňovat a tím to oživovat. Lze polapit, to co neexistuje? Lze udělat past na to, co neexistuje. Je potřeba upozorňovat na pasti, na něco, co neexistuje? Lze si vůbec dělat srandu?

???
:D :D :D


:yes: :)
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 16. črc 2021 12:19:01

Veil píše:
Réza píše:Ramana prý mluvil na různých úrovních podle úrovně pochopení tazatele.
Tobě je jedno, kdo se ptá či neptá.


Nejde odpovědět jinak. Udělat jakýkoli kompromis pro domnělou osobu, říci, že by měla něco dělat, o něco se snažit, nebo se snažit nesnažit, posilovat jí v přesvědčení, že může nějak rozhodovat, cokoli jí doporučit je prostě z pohledu pochopení nesmysl -


Není. Protože právě to funguje. Naopak tvoje tvrzení jsou naprd. :)
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 16. črc 2021 12:34:18

Poznání ve kterém chybí buď dvojnost nebo nedvojnost, je na jedno oko slepé
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 16. črc 2021 12:42:49

Návštěvník píše:
Není. Protože právě to funguje. Naopak tvoje tvrzení jsou naprd. :)


Komu to funguje?
Veil
 
Příspěvky: 1505
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Réza » pát 16. črc 2021 13:14:52

Funguje to v projeveném světě, v tom, který podle tebe neexistuje. :)
Takže pokud projevený svět nevidíš, nač se s ním zabývat? :what:
My tvůj projev vidíme, tak se jím zabýváme. :)
Réza
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » pát 16. črc 2021 13:32:00

Réza píše:Funguje to v projeveném světě, v tom, který podle tebe neexistuje. :)
Takže pokud projevený svět nevidíš, nač se s ním zabývat? :what:
My tvůj projev vidíme, tak se jím zabýváme. :)

Ono ani nejde o to, jestli je nebo viděný nějaký projev, ale o to, jestli je tady nějaké ztotožnění.

Může tady být vidění, ale bez ztotožnění s představou osoby, která to vidí, je tady jen to vidění projevu. Při obráceném pokusu vidět v sobě onu osobu, která vidí, se objevuje zjištění, že za tím smyslovým vnímáním je jen uvědomění toho všeho, ale není tam dál nikdo, kdo něco takového dělá.

Je to ta legrace, že tam úplně uvnitř není nikdo.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7178
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 16. črc 2021 13:32:25

Mooji - Právě jsem zjistil, že jsem klam (Just Realized I`m A Fraud - Mooji)



[T:] Ahoj Mooji.
Zjistil jsem, že vše o mě je klam
a podvod a že to neexistuje.
A zjistil jsem to hodně ve tvé přítomnosti.
Kde je toto hoření a toto nepohodlí.
A zjistil jsem, že neexistuji a bez ohledu na to,
co se snažím dělat, abych vytvořil tohoto Denise,
prostě to nefunguje, víš, nic tam není.
Není tam vůbec nic.
[M:] Zbavil ses Denise "Hrozného"?
A odkud pak vychází tenhle smích?
[T:] Všechno se třese a směje...
je to jen pozorováno...to je vše.
Takže tohle je mé hlášení tobě.
[M:] Ano, a mnoho lidí chce vědět, co to znamená,
když řekneš: "Já, Denis, neexistuju."
Protože, když tohle řekneš kdekoli jinde,
zavřou tě.
Arunáčala je speciální místo.
Protože můžeš říct věci jako tyto a jsi v dobré společnosti.
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 16. črc 2021 13:34:34

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Réza » pát 16. črc 2021 14:27:43

Jana píše:
Réza píše:Funguje to v projeveném světě, v tom, který podle tebe neexistuje. :)
Takže pokud projevený svět nevidíš, nač se s ním zabývat? :what:
My tvůj projev vidíme, tak se jím zabýváme. :)

Ono ani nejde o to, jestli je nebo viděný nějaký projev, ale o to, jestli je tady nějaké ztotožnění.

Může tady být vidění, ale bez ztotožnění s představou osoby, která to vidí, je tady jen to vidění projevu. Při obráceném pokusu vidět v sobě onu osobu, která vidí, se objevuje zjištění, že za tím smyslovým vnímáním je jen uvědomění toho všeho, ale není tam dál nikdo, kdo něco takového dělá.

Je to ta legrace, že tam úplně uvnitř není nikdo.


Ok, může to tak být.
Jak jsem psala výše, já projev vidím / vnímám. Ano vidím osobu, která vidí. Není to pokus tam ani zpět. Vidím v sobě i jiné osoby - to je projev. Tam úplně uvnitř není nikdo - to je ne-projev.
Fascinace tím, že může být zažit ne-projev se objeví a zase zmizí - ta je také součástí projevu. Nic netrvá věčně. :)
Réza
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod miroslav » pát 16. črc 2021 14:39:42

Veil píše:
miroslav píše:
Jsi méně než zrnko prachu v tomto světě a na tobě - tvých představách a záměrech téměř vůbec nezáleží. I když trochu ano - jako na každém.


Nikdo nemá žádné představy ani záměry. Nejsou tvoje, nemůžeš si zvolit, co tě napadne, jaké budeš mít představy, jaké záměry, co budeš chtít a jak budeš žít. Není žádná taková osoba, která by cokoli mohla ovlivnit.


Záleží na tom, co si představuješ pod pojmem "ty", pod tím druhým člověkem, k jehož komentáři se vyjadřuješ.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3609
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod miroslav » pát 16. črc 2021 14:42:40

Veil píše:
Návštěvník píše:A ted' něco od mudrce:

Ramana Mahariši: Svobodná vůle existuje ve spojení s individualitou. Dokud tato trvá, existuje také svobodná vůle. Všechna svatá písma se zakladají na této skutečnosti a ukazují, jak se má svobodná vůle řidit do správných kanálů.

:yes: :)


Ramana prý mluvil na různých úrovních podle úrovně pochopení tazatele. Ve skutečnosti není žádná individualita, tak jak by mohla mít svobodnou vůli? Když se podíváme na proces "svobodné vůle" je to směšná fraška. To, že domnělá osoba dostane myšlenku, že se nějak rozhodne, nebo v ní dozraje nějaké přesvědčení, že volba A je lepší než volba B má být důkaz, že tu myšlenku si vytvořila domnělá osoba sama, že to přesvědčení si nějak vyrobila v sobě?

A jak si ho vyrobila, když o tom neví? Jaký teda na vše má vliv?


Ty nevíš co je individualita, tak si myslíš, že žádná není. A co takhle třeba Juoiter nebo Slunce. Ty existují?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3609
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » pát 16. črc 2021 14:44:18

Réza píše:
Ok, může to tak být.
Jak jsem psala výše, já projev vidím / vnímám. Ano vidím osobu, která vidí. Není to pokus tam ani zpět. Vidím v sobě i jiné osoby - to je projev. Tam úplně uvnitř není nikdo - to je ne-projev.
Fascinace tím, že může být zažit ne-projev se objeví a zase zmizí - ta je také součástí projevu. Nic netrvá věčně. :)


:)

Co když se ten ne-projev, o kterém píšeš, ukáže jako to, co se neobjevuje a nemizí, jako to, co je skutečné, protože to nepodléhá žádné změně? Co když se ten ne-projev ukáže jako skutečné Já bez projevu?

A to, co se objevuje a mizí se rozpozná jako jen částečně poznávaná skutečnost, kterou můžeš vidět úplně jinak z pohledu holuba a jinak z pohledu člověka.

A v tom nejúplnějším poznání je veškerá skutečnost stále stejná čistá sat-čit-ánanda.

Může to být možná i jen částečné poznání, o čem píšu. Veil říká, že se to nedá popsat. Může být tady taková síla, kdy nezůstává kámen na kameni a neexistují žádná vhodná slova.

V téhle chvíli mohu mluvit o tom, že ta existence je Boží, je Láskou, blahem, štěstím, je krásná. Je tady vděk za to, co je. Řekla bych, že pokud existují nějaké úrovně vědomí, tak asi Veil je v té nejvyšší, dost možná i Salmo,
a můj život je momentálně v rovině úžasu, obdivu, vděku.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7178
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Réza » pát 16. črc 2021 15:09:50

Jana píše:
Réza píše:
Ok, může to tak být.
Jak jsem psala výše, já projev vidím / vnímám. Ano vidím osobu, která vidí. Není to pokus tam ani zpět. Vidím v sobě i jiné osoby - to je projev. Tam úplně uvnitř není nikdo - to je ne-projev.
Fascinace tím, že může být zažit ne-projev se objeví a zase zmizí - ta je také součástí projevu. Nic netrvá věčně. :)


:)

Co když se ten ne-projev, o kterém píšeš, ukáže jako to, co se neobjevuje a nemizí, jako to, co je skutečné, protože to nepodléhá žádné změně? Co když se ten ne-projev ukáže jako skutečné Já bez projevu?



Ne-projev se neukáže. To je jeho podstata. Ne-projev se neprojevuje. Neukáže se!
:)

A to, co se objevuje a mizí se rozpozná jako jen částečně poznávaná skutečnost, kterou můžeš vidět úplně jinak z pohledu holuba a jinak z pohledu člověka.


Ano, lze ho vidět, tak či onak, ale lze ho vidět. I jeho zákonitosti, z různých úhlů pohledu, ale lze ho vidět, protože je projevený.
Není skutečný ve smyslu, že není stálý. Lze ho přirovnat k filmu nebo snu...
A v tom projevu, lze prohlásit, že projev neexistuje, tak jak to píše Veil. Ok, jeho způsob vidění. Pak se ale musí smířit s tím, že není nikdo, ke komu by to psal, že tu není nikdo, kdo by to četl, že tu není nikdo, kdo by reagoval a odpovídal.
Když nic tak nic!!!
:D


A v tom nejúplnějším poznání je veškerá skutečnost stále stejná čistá sat-čit-ánanda.

Může to být možná i jen částečné poznání, o čem píšu. Veil říká, že se to nedá popsat. Může být tady taková síla, kdy nezůstává kámen na kameni a neexistují žádná vhodná slova.

V téhle chvíli mohu mluvit o tom, že ta existence je Boží, je Láskou, blahem, štěstím, je krásná. Je tady vděk za to, co je. Řekla bych, že pokud existují nějaké úrovně vědomí, tak asi Veil je v té nejvyšší, dost možná i Salmo,
a můj život je momentálně v rovině úžasu, obdivu, vděku.

ok,
jasně, že o tom můžeš mluvit, a doufám, že nám nebereš právo svobodně reagovat.
Vdyť už si na to tady, kde kdo zvyk. :)
Réza
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 16. črc 2021 15:11:19

miroslav píše:
Ty nevíš co je individualita, tak si myslíš, že žádná není. A co takhle třeba Juoiter nebo Slunce. Ty existují?


Já si nic nemyslím. Žádný objekt (ani Jupiter a Slunce) neexistuje, tedy nestojí sám o sobě.
Veil
 
Příspěvky: 1505
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 16. črc 2021 15:12:02

miroslav píše:
Záleží na tom, co si představuješ pod pojmem "ty", pod tím druhým člověkem, k jehož komentáři se vyjadřuješ.


Já si nic nepředstavuji.
Veil
 
Příspěvky: 1505
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 16. črc 2021 15:13:44

A v tom nejúplnějším poznání je veškerá skutečnost stále stejná čistá sat-čit-ánanda.


Sat-čit-anandou bříško nenaplním. To takové vepřo-knedlo-zelo je po týdením půstu hotová nirvána.
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron