Téma osvícení

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod lklknml » čtv 03. čer 2021 19:39:09

Veil píše:
Zdeněk píše:Kdyby všechno byla iluze, nebylo by jí čím vyjádřit, nebylo by čím. Každá iluze má oporu v realitě.

Ve skutečnosti jsi upadl do extrému. Dle Nágárdžuny tvrzení "toto je" je eternalismus; tvrzení "toto není" je nihilizmus; moudrý nelne ani k bytí ani k nebytí.


Haha a co je podle tebe realita? Vse projevene je iluze. Forma je prazdnota a prazdnota je forma.

Kdyby byla forma prázdnotou a prázdnota formou, jak bys našel mezery mezi písmenky a přečetl si, co ti píšu?

Forma je forma a prázdnota je prázdnota, tak je to dokonalé. Projevené není ani iluze, ani neiluze, to je jen nenechavost mysli, co by to chtěla mít pod kontrolou.

Hle na inspiraci Zenem:
Before a man studies Zen, to him mountains are mountains and waters are waters; after he gets an insight into the truth of Zen through the instruction of a good master, mountains to him are not mountains and waters are not waters; but after this when he really attains to the abode of rest, mountains are once more mountains and waters are waters.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » čtv 03. čer 2021 19:44:47

miroslav píše:Pojem dokonalé musí mít protiklad v nedokonalosti.
Takže prohlášení, že vše je dokonalé je hloupost.
Je to věc naladění - teď mi připadá vše dokonalé, protože jindy mi něco připadalo jako nedokonalé.
Čili básník popisuje momentální zjištění, naladění protože některé nedokonalosti si zrovna neuvědomuje.
Také říká "můj svět" to je upřímné a nevztahuje svůj pocit dokonalosti na světy druhých. O těch totiž nic neví.


A básník se stává menším a menším, až je z něj trpaslík... Krásný rozbor. Může se říct cokoli. Stejně to nikdy netrefíš, nikdy to nepopises. Je zbytecne poukazovat na nedokonalost vyjádření. Všechna vyjádření budou vždy nedokonalá. To ale neznamená, ze je něco nedokonalé, byt je to paradox.
Veil
 
Příspěvky: 1483
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » čtv 03. čer 2021 19:51:40

Zdeněk píše:Kdyby byla forma prázdnotou a prázdnota formou, jak bys našel mezery mezi písmenky a přečetl si, co ti píšu?

Forma je forma a prázdnota je prázdnota, tak je to dokonalé. Projevené není ani iluze, ani neiluze, to je jen nenechavost mysli, co by to chtěla mít pod kontrolou.

Hle na inspiraci Zenem:
Before a man studies Zen, to him mountains are mountains and waters are waters; after he gets an insight into the truth of Zen through the instruction of a good master, mountains to him are not mountains and waters are not waters; but after this when he really attains to the abode of rest, mountains are once more mountains and waters are waters.


No, a tady se právě pleteš. Forma neni forma a prazdnota neni prazdnota. Forma je prazdnota a prazdnota forma. Co se zde snaží podat je, ze cokoli projeveneho je utkane pouze a jen z neprojeveneho, tedy z prazdnoty (rekneme to tak pro nedostatek lepsich vyrazu). Take ona anglicka citace je vlastně z pohledu porozumeni jen ulitbou pro nechapajiciho. Ve skutecnosti je to tak, ze zdanlivy muz vidi zdánlive hory a reky. Ve skutecnosti neni zadny muz, zadne hory ani reky. Je jen prazdnota, nespoutana energie, tvarici se jako muz, hory a reky.
Veil
 
Příspěvky: 1483
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. čer 2021 19:55:17

Veil píše: Je jen prazdnota, nespoutana energie,


Aha, prázdnota je energie. :confused:
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » čtv 03. čer 2021 19:59:28

Návštěvník píše:
Veil píše: Je jen prazdnota, nespoutana energie,


Aha, prázdnota je energie. :confused:


Kdyz to nazves absolutno, buh, prazdnota nebo vedomi, tak budes spokojeny? Nelze to popsat. Nemůžeš to definovat.
Veil
 
Příspěvky: 1483
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. čer 2021 20:00:13

Svět je iluze, jen Brahman je skutečný.
Svět je Brahman.
:)
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. čer 2021 20:05:51

Veil píše:
Návštěvník píše:
Veil píše: Je jen prazdnota, nespoutana energie,


Aha, prázdnota je energie. :confused:


Kdyz to nazves absolutno, buh, prazdnota nebo vedomi, tak budes spokojeny?


Temný Zdroj všeho. :)
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. čer 2021 20:09:35

Návštěvník píše:
Veil píše:
Návštěvník píše:
Aha, prázdnota je energie. :confused:


Kdyz to nazves absolutno, buh, prazdnota nebo vedomi, tak budes spokojeny?


Temný Zdroj všeho. :)


Prázdnota plná až po okraj. Živá.
:)
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » čtv 03. čer 2021 20:11:55

Návštěvník píše:
Temný Zdroj všeho. :)


Ano, muzes tomu skutečně rikat jak chces. Slova to stejne nikdy nevystihnou. "Mlčení je řečí boha. Vše ostatní je jen špatný překlad."
Veil
 
Příspěvky: 1483
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod lklknml » čtv 03. čer 2021 20:14:42

Veil píše:Co se zde snaží podat je, ze cokoli projeveneho je utkane pouze a jen z neprojeveneho

No dobře, tak se tedy teď zastavme. Zanechme na chvíli sporů, zanechme projevené a neprojevené.
.
.
Ta kde byly v tu chvíli nějaké projevené či neprojevené? Pokud je tam byly, tak si je nezanechal. :)

Když projevené a neprojevené zase vytane na mysli, tak je prostě projevené a neprojevené, proč bychom to měli míchat dohromady. Zda bylo dříve vejce nebo slepice, přenechejme filosofům.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod miroslav » čtv 03. čer 2021 20:17:27

Veil píše:
Návštěvník píše:
Temný Zdroj všeho. :)


Ano, muzes tomu skutečně rikat jak chces. Slova to stejne nikdy nevystihnou. "Mlčení je řečí boha. Vše ostatní je jen špatný překlad."

Můžeš tomu opravdu říkat jak chceš, ale když tě rozbolí zub, moc ti to nepomůže. :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3551
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » čtv 03. čer 2021 20:19:23

Zdeněk píše:Když projevené a neprojevené zase vytane na mysli, tak je prostě projevené a neprojevené, proč bychom to měli míchat dohromady. Zda bylo dříve vejce nebo slepice, přenechejme filosofům.


Nechapes co rikam. Je jen jedno. Projevene i neprojevene je jednim. Neni zadny fyzicky svet. Neni zadna hmota. Vse hmotne, stejne jako nehmotne objekty je jen iluzi. Kazdy vjem je utkan jen z toho sameho, co ten vjem pozoruje. Pozorovatel a pozorovane jsou tim samym.
Veil
 
Příspěvky: 1483
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod salmo1cz. » čtv 03. čer 2021 20:31:41

Projevené i neprojevené vychází z jednoty, to ale není důvod pro neexistenci fyzického světa.iluze je jen zaměňovat nástroj za konatele.
salmo1cz.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. čer 2021 20:40:20

Veil píše:. Vse hmotne, stejne jako nehmotne objekty je jen iluzi. .


Není žádná iluze, je jen Brahman. 8)
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod lklknml » čtv 03. čer 2021 20:40:35

Veil píše:
Zdeněk píše:Když projevené a neprojevené zase vytane na mysli, tak je prostě projevené a neprojevené, proč bychom to měli míchat dohromady. Zda bylo dříve vejce nebo slepice, přenechejme filosofům.


Nechapes co rikam. Je jen jedno. Projevene i neprojevene je jednim. Neni zadny fyzicky svet. Neni zadna hmota. Vse hmotne, stejne jako nehmotne objekty je jen iluzi. Kazdy vjem je utkan jen z toho sameho, co ten vjem pozoruje. Pozorovatel a pozorovane jsou tim samym.

Nechci se přít, o to mi nejde. Jde mi o to, že jsi se nezastavil, že jsi to nepustil. "To nejde", namítneš. :what:

Sám si nemyslím si, že jsem osvícený. Jen jsem se pokusil sdílet svojí zkušenost a nahlédnout tvojí. :)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. čer 2021 20:41:39

miroslav píše:
Veil píše:
Návštěvník píše:
Temný Zdroj všeho. :)


Ano, muzes tomu skutečně rikat jak chces. Slova to stejne nikdy nevystihnou. "Mlčení je řečí boha. Vše ostatní je jen špatný překlad."

Můžeš tomu opravdu říkat jak chceš, ale když tě rozbolí zub, moc ti to nepomůže. :)


:D
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » čtv 03. čer 2021 20:45:32

salmo1cz. píše:Projevené i neprojevené vychází z jednoty, to ale není důvod pro neexistenci fyzického světa.iluze je jen zaměňovat nástroj za konatele.


Řeknu to tedy znova: NENÍ ŽÁDNÝ FYZICKÝ SVĚT. Myslíš si, ze když se ke stolu otočíš zády, tak tam bude? Omyl. Jestli mi neveris, zeptej se kvantovych fyziků. Koukni na prof. Jana Raka.
Veil
 
Příspěvky: 1483
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » čtv 03. čer 2021 20:48:25

Zdeněk píše:
Nechci se přít, o to mi nejde. Jde mi o to, že jsi se nezastavil, že jsi to nepustil. "To nejde", namítneš. :what:

Sám si nemyslím si, že jsem osvícený. Jen jsem se pokusil sdílet svojí zkušenost a nahlédnout tvojí. :)


Ja jsem nikdy nic neudelal. Jak mam neco poustet? S kym myslis, ze mluvis? Tady je jen vedomi. Ale i u tebe. Nic jineho totiz neni.
Veil
 
Příspěvky: 1483
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. čer 2021 20:48:56

Veil píše:
salmo1cz. píše:Projevené i neprojevené vychází z jednoty, to ale není důvod pro neexistenci fyzického světa.iluze je jen zaměňovat nástroj za konatele.


Řeknu to tedy znova: NENÍ ŽÁDNÝ FYZICKÝ SVĚT. Myslíš si, ze když se ke stolu otočíš zády, tak tam bude? Omyl. Jestli mi neveris, zeptej se kvantovych fyziků. Koukni na prof. Jana Raka.

Částice i vlna jsou pořád fyzický svět.
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod salmo1cz. » čtv 03. čer 2021 20:49:48

Návštěvník píše:
Veil píše:
salmo1cz. píše:Projevené i neprojevené vychází z jednoty, to ale není důvod pro neexistenci fyzického světa.iluze je jen zaměňovat nástroj za konatele.


Řeknu to tedy znova: NENÍ ŽÁDNÝ FYZICKÝ SVĚT. Myslíš si, ze když se ke stolu otočíš zády, tak tam bude? Omyl. Jestli mi neveris, zeptej se kvantovych fyziků. Koukni na prof. Jana Raka.

Částice i vlna jsou pořád fyzický svět.
salmo1cz.
 

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků