Téma osvícení

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » úte 19. pro 2023 8:51:33

Veil píše: Nechceš se bavit o tom, že to tvoje skutečné a neskutečné by byla dualita ...


To, co je neskutečné, je nám jasné. To se dá konec konců odvodit ze všech těch promluv Probuzených.

Je to to, co je vnímané - co vidíme, slyšíme, hmatáme, cítíme, ochutnáváme...

Je to, to, co si myslíme, představujeme, věříme, že víme...


A teď to, co je skutečné.

Nezbývá nám žádný nástroj, čím to skutečné uchopit. Nelze to uchopit smyslovým vnímáním a ani myšlením.


Ale JE TO.

Co poznává milovaný kojený kojenec v milující náruči?

Je to blaho.

Sat-čit-ánanda

Ono uvědomění pochází z hlubších dimenzí samotné existence.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6970
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Mudrc » úte 19. pro 2023 10:45:26

Jana píše:Jak říká Jim Newman i všichni další Probuzení:

To, co vnímáte a co si myslíte, je iluze. Je to jen zdánlivě tím, čím je to ve skutečnosti.

Toto přesvědčení ovšem nevyjímaje. Což s Newmanem nepostřehujete.

Tak k čemu jsou pak třpytky prázdna, ve kterých se prázdno netřpytí?

Stala se z nich karikatura, místo drahokamů třpytivé cetky.

Vyhoď to.

Obrázek
Mudrc
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » úte 19. pro 2023 11:36:30

Mudrc píše:
Jana píše:Jak říká Jim Newman i všichni další Probuzení:

To, co vnímáte a co si myslíte, je iluze. Je to jen zdánlivě tím, čím je to ve skutečnosti.

Toto přesvědčení ovšem nevyjímaje. Což s Newmanem nepostřehujete.

Tak k čemu jsou pak třpytky prázdna, ve kterých se prázdno netřpytí?

Stala se z nich karikatura, místo drahokamů třpytivé cetky.

Vyhoď to.



To je právě ten omyl, ona tendence představovat si, že sat-čit-ánanda, ona přirozenost existence, je něčím, co je odděleno od pozorovatele a on může zaměnit pravost od falše.

To, co je oddělené, zmizí jako iluze, je tady skutečně jen jedno, jak tady říká Veil. To jediné skutečné jedno, bez iluze. Bez zkreslení iluzí.

Jim Newman natvrdo řekne, že Ty, jakožto cokoliv oddělené od toho, neexistuješ. Jestli se tím vyjasní, co je iluze a co je skutečnost, tak je pak jasná skutečnost, o které mluví všichni Probuzení, nazývají ji různými slovy - Nirvána, Boží království, ráj, sat-čit-ánanda, všichni se shodují na tom, že to je dokonalé, nemá to chybu, není v tom žádné místo pro jakoukoliv touhu, strach, utrpení....

Při tendenci uchopit to, co říkají Probuzení, myslí, se může jevit popis toho jako nesourodý a různý, může tady být představa, že Buddhova Nirvána, Ježíšovo Boží království, hinduistická sat-čit-ánanda, Maharišiho štěstí pravého Já, Newmanův ráj jsou rozdílné věci.

Ale je to to ničím neomezené totéž.

A teď to nejzajímavější.

Eduard Tomáš někde zmiňuje, že nepodmíněná láska sama udržuje pozornost v pravém Já. Tady je opravdu dobré poznat, co naše srdce před nepodmíněnou láskou uzavírá a vyvarovat se toho. Je to zjednodušeně řečeno mentální ubezpečování se, že víme, co láskou není a nemůže být. Je to pozornost obrácená k představám všeho, co věříme, že je skutečné a ve skutečnosti láskou být nemůže.

Ničím nepodmíněná láska otevírá poznávání skutečnosti a skutečnost probouzí uvědomění lásky. Je to jakési perpetuum mobile na ničím nepodmíněné štěstí, které je naší přirozeností.

A s tímhle uvědoměním už není potřeba vědět, co je iluze, co je neskutečné, protože to prohlédnutí iluze se děje automaticky.

A pro ty, co se bojí o osud světa:

Dokonalé probuzení do Pravdy není zapouzdření v bublině osobního štěstí, ale je to "láska v akci".

Řešením není hlava napěchovaná informacemi, starostmi a představami možných i nemožných řešení a katastrofických scénářů,

je to konání toho nejlepšího možného.

Trungpa zdůrazňoval důležitost “osvícené společnosti”, což je koncept, který se týká vytváření společnosti, která je založená na principu soucitu a porozumění, místo na principu moci a dominace.

Z tohoto pohledu je možno říct, že Nisargadatta a další Probuzení jsou dokonale ve službách vize Trungpy.

Co může přispět k osvícené společnosti víc, než promluvy Probuzených?

Co můžeme pro osvícení společnosti udělat víc, než sdílet Pravdu, o které Probuzení promlouvají?

Pravdu, která zní v našich srdcích ničím nepodmíněnou láskou.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6970
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Kulturní vložka

Nový příspěvekod Pedro. » úte 19. pro 2023 12:05:30

Sedí babička v parku na lavičce a modlí se: "Pane Bože, já už jsem zase nevyšla s důchodem, pošli mi, prosím tě, stovku."
Zaslechne to kolemjdoucí mladý muž a říká jí: "Prosím vás, babi, přece nebudete věřit takovým pověrám... Tady máte stovku a běžte si koupit něco k jídlu."
Babička chvilku počká, až se mladík vzdálí a pak povídá: "Děkuju Ti Pane! A příště mi to, prosím, neposílej po takovém neznabohovi."
Pedro.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 19. pro 2023 12:28:02

K jedné moravské vísce se blíží povodeň. Kněz v kostele klečí před oltářem a usilovně se modlí. Najednou tam vtrhnou hasiči: "Otče, musíte s námi, blíží se voda."
"Ne, ne, já se tu modlím k Bohu a on mě zachrání."
Voda začíná stoupat, knězi dosahuje pod bradu a v tom přijedou další hasiči na člunu: "Otče, doopravdy musíte s námi, jinak se utopíte!"
"Ne, ne, já se tu modlím k Bohu a on mě zachrání."
Voda stoupá dál, kněz se utopí a přijde do nebe:"Panebože, to nemyslíš vážně, já Ti celý život sloužím, modlím se k Tobě a Ty mě necháš utopit !?!"
"Co blázníš," říká Bůh, "já ti tam přeci 2x poslal hasiče!!!"
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 19. pro 2023 12:31:09

Had přemlouvá Evu:
"Evo, vezmi si jablko, poznáš rozdíl mezi dobrým a zlým."
Eva: "Nevezmu."
Had: "Vezmi si jablko, budeš jako Bůh."
Eva: "Nevezmu."
Had si odevzdaně povzdechne:

"...a nejsou v něm žádné kalorie...."
Návštěvník
 

Re: Kulturní vložka

Nový příspěvekod Mudrc » úte 19. pro 2023 12:38:03

Pedro. píše:Sedí babička v parku na lavičce a modlí se: "Pane Bože, já už jsem zase nevyšla s důchodem, pošli mi, prosím tě, stovku."
Zaslechne to kolemjdoucí mladý muž a říká jí: "Prosím vás, babi, přece nebudete věřit takovým pověrám... Tady máte stovku a běžte si koupit něco k jídlu."

:D

Pedro. píše:Babička chvilku počká, až se mladík vzdálí a pak povídá: "Děkuju Ti Pane! A příště mi to, prosím, neposílej po takovém neznabohovi."

Nerouhej se.

:(
Mudrc
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Mudrc » úte 19. pro 2023 12:44:20

Jana píše:je to to ničím neomezené totéž

Pokud se budeme držet onoho nahlížení dítěte do zrcadla jako metafory, já přeci nepopírám obraz v zrcadle.

Ale na rozdíl od tebe si uvědomuji, že to není pravá realita, jen její odlesk. Přisuzovat tomu odlesku význam sám o sobě, je odtržení od reality, nesmysl. Odraz v zrcadle (metaforicky vyjádřeno), nemá vlastní bytí, není to "to ničím neomezené totéž".

Nyní vidíme jako v zrcadle, jen v hádance, potom však uzříme tváří v tvář. Nyní poznávám částečně, ale potom poznám plně, jako Bůh zná mne.

A co je to to Pavlovo potom? Praxe, Janičko, praxe. Tohle všechno je jen teorie, odraz v zrcadle, do kterého jsi se nevědomě zamilovala.

Neboť jak se
v moudrých knihách píše:Budeš-li se dlouho dívati do propasti
propast se podívá do tebe
Mudrc
 

Re: Kulturní vložka

Nový příspěvekod Pedro. » úte 19. pro 2023 13:18:47

Mudrc píše:
Pedro. píše:Sedí babička v parku na lavičce a modlí se: "Pane Bože, já už jsem zase nevyšla s důchodem, pošli mi, prosím tě, stovku."
Zaslechne to kolemjdoucí mladý muž a říká jí: "Prosím vás, babi, přece nebudete věřit takovým pověrám... Tady máte stovku a běžte si koupit něco k jídlu."

:D

Pedro. píše:Babička chvilku počká, až se mladík vzdálí a pak povídá: "Děkuju Ti Pane! A příště mi to, prosím, neposílej po takovém neznabohovi."

Nerouhej se.

:(

Holt asi čekala anděla, nebo aspoň pana faráře. :what:
Pedro.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Jana » úte 19. pro 2023 13:33:54

Mudrc píše:
Jana píše:je to to ničím neomezené totéž

Pokud se budeme držet onoho nahlížení dítěte do zrcadla jako metafory, já přeci nepopírám obraz v zrcadle.

Ale na rozdíl od tebe si uvědomuji, že to není pravá realita, jen její odlesk. Přisuzovat tomu odlesku význam sám o sobě, je odtržení od reality, nesmysl. Odraz v zrcadle (metaforicky vyjádřeno), nemá vlastní bytí, není to "to ničím neomezené totéž".


Může to být Tvá osobní zkušenost, ale se zmizením iluze osobního ztotožňování ( já jsem tělo, já jsem muž, já jsem na určité duchovní úrovni, já jsem cokoliv jiného, než Ty a to všechno ostatní...) už se nejedná o odlesk.

Realita je jednota.



Tohle je nádherné směřování Mudrci, díky za to. Jestli je tady ta soudnost a ještě nepoznáváme ničím nepodmíněnou lásku, pak je moudré si přiznávat, že naše poznání je jen částečné a tím pádem je nesmyslné kohokoliv posuzovat.

A s Probuzením, kdy je jasné, že ničím nepodmíněná Boží láska je absolutně vším, co skutečně je, není šance v nikom vidět nic jiného skutečného, než Boží lásku.

Jestli voláš, Zdendo, po praxi, dopřej si ji.

Jestli poznáváš Boží Lásku, pak je moudré být Pravdivý.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6970
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Kulturní vložka č.2

Nový příspěvekod Pedro. » úte 19. pro 2023 14:12:52

Pedro.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Tara » úte 19. pro 2023 15:02:02

Dnes makám doma jak šroubeček :-) Ale pobavily mě vaše vtipy :-) Ne a ne a ne, joooo, to jsem celá já :-)

(Doufám, že to Jana zase nesmaže) :-)

I ta hudba, díky...
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2736
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Kulturní vložka

Nový příspěvekod Mudrc » úte 19. pro 2023 15:31:55

Pedro. píše:
Mudrc píše:
Pedro. píše:Sedí babička v parku na lavičce a modlí se: "Pane Bože, já už jsem zase nevyšla s důchodem, pošli mi, prosím tě, stovku."
Zaslechne to kolemjdoucí mladý muž a říká jí: "Prosím vás, babi, přece nebudete věřit takovým pověrám... Tady máte stovku a běžte si koupit něco k jídlu."

:D

Pedro. píše:Babička chvilku počká, až se mladík vzdálí a pak povídá: "Děkuju Ti Pane! A příště mi to, prosím, neposílej po takovém neznabohovi."

Nerouhej se.

:(

Holt asi čekala anděla, nebo aspoň pana faráře. :what:

Jen mě napadlo, jestli bych se neměl jako ta babi přestat navážet do Pedrita.

Jenže ta vožvejkaná žvejka, co se mi parchant snaží vlepit do vlasů, to není žádná stovka...

:(
Mudrc
 

Re: Kulturní vložka

Nový příspěvekod Mudrc » úte 19. pro 2023 15:33:07

Mudrc píše:parchant

Christýnka by řekla nesvětelná bytost, no tak teda nesvětelná bytost, no...

:(
Mudrc
 

Re: Kulturní vložka

Nový příspěvekod Tara » úte 19. pro 2023 15:43:45

Mudrc píše:
Mudrc píše:parchant

Christýnka by řekla nesvětelná bytost, no tak teda nesvětelná bytost, no...

:(

Je to rak...

Čímž chci říct, že mám dvě děti narozené ve znamení raka a další raky znám... :-)
Oni to jinak, než vztahově, neumějí žít... :-)

Všichni, si teda myslím, to "děláme", jak nejlépe umíme.... a díky za tu možnost se např. zde vyjádřit.....

Např. panna, což jsem i já, ale i Jana, ta ráda ulpívá na detailech, maličkostech, konceptech a tak ztrácí spojení s celkem....
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2736
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Kulturní vložka

Nový příspěvekod Pedro. » úte 19. pro 2023 15:51:06

Mudrc píše:
Mudrc píše:parchant

Christýnka by řekla nesvětelná bytost, no tak teda nesvětelná bytost, no...

:(

No a já říkám, že zřejmě trpíš stihomamem, ale veselej z toho nejsem.
Snad se pletu, a jen ti tak prostě (asi z toho vnitřního světla) negativisticky hrabe.
Pedro.
 

Re: Kulturní vložka

Nový příspěvekod Mudrc » úte 19. pro 2023 16:23:40

Tara píše:
Mudrc píše:
Mudrc píše:parchant

Christýnka by řekla nesvětelná bytost, no tak teda nesvětelná bytost, no...

:(

Je to rak...

Vedle. Ani Christýnka ani já nejsme ve znamení raka.
Mudrc
 

Re: Kulturní vložka

Nový příspěvekod Mudrc » úte 19. pro 2023 16:24:24

Pedro. píše:
Mudrc píše:
Mudrc píše:parchant

Christýnka by řekla nesvětelná bytost, no tak teda nesvětelná bytost, no...

:(

No a já říkám, že zřejmě trpíš stihomamem, ale veselej z toho nejsem.
Snad se pletu, a jen ti tak prostě (asi z toho vnitřního světla) negativisticky hrabe.

Obrázek
Mudrc
 

Re: Kulturní vložka

Nový příspěvekod Pedro. » úte 19. pro 2023 16:36:40

Mudrc píše:
Tara píše:Je to rak...

Vedle. Ani Christýnka ani já nejsme ve znamení raka.


Holt Mudrc každym coulem (jen si na to občas vzpomenout). ;)
Pedro.
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Pedro. » úte 19. pro 2023 17:12:54

Jen mě napadlo, jestli bych se neměl jako ta babi přestat navážet do Pedrita.

Jenže ta vožvejkaná žvejka, co se mi parchant snaží vlepit do vlasů, to není žádná stovka...


Máš to v hlavě pomotané... Měl bysis nechat zkalibrovat měrky, neb ti ta "intuice" lítá mimo toleranci.

Miroslav nad tvojim pruzohledem mávne rukou. Ale s raky, v začátku července, s tím nepočítej. ;)
Pedro.
 

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků