Téma osvícení

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod lklknml » pát 04. čer 2021 9:40:13

Veil píše:
Zdeněk píše:Páni... to je ale kočka. Osvícená? :)



Nikdo není osvícený. Všechno je osvícené. Tohle už je ono. Není tu žádná Lisa, která by byla osvícená. Je jen osvícení.

To je právě to, v čem se dokonale pleteš – jestliže tu není Lisa, není tu žádné osvícení.

Hory jsou horami a vody jsou vodami. Není žádné prázdnoty za nimi. Prázdnota sama je prázdná – neexistuje. Tudíž neexistuje ani forma – v tomto smyslu je forma prázdnota a prázdnota forma. Tak když ten nesmysl pustíš tak co zbude? Hora, Lisa, voda. :) Vše je jako dříve. Akorát tak 5cm nad zemí (= zenový příměr).

To je ale třeba realizovat a přemýšlení není realizace toho, tak jako mapa není krajina.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 9:41:38

Návštěvník píše:
Veil píše:
Nikdo není osvícený. Všechno je osvícené. Tohle už je ono. Není tu žádná Lisa, která by byla osvícená. Je jen osvícení.


Tyhle poučky tady všichni známe. Ty sis je zřejmě právě někde přečetl a máš pocit, že jsi objevil Ameriku.

:)


Domnělá osoba je četla už dávno a nic jí to nedalo. Když pochopení nemá přijít, můžeš zdánlivě dělat cokoli, číst cokoli, stejně to nepomůže. Když pochopení přijde, je to vždy jen milost. Všechny návody jsou na konci viděné jen jako nesmysl. Takhle to prostě nefunguje.
Veil
 
Příspěvky: 1520
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. čer 2021 9:44:28

Veil píše:
Píšu jen co je zjevné. Přesto tu je tolik nesouhlasu.


Tady se o tom už tolik napsalo, takže už to nikoho moc nezajímá. 8)
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod ... » pát 04. čer 2021 9:45:49

Kdo čte tuto diskusi, může i díky jí rozpoznat, jak intenzivní potřebu přesvědčovat druhé tu projevuje vědoucí osobní já, když k přesvědčování oponentů v internetové diskusi využívá poznatky o neexistenci duality.

Na rozdíl od Probuzených, kteří jen odpovídají na otázky hledajících, a jinak jsou potichu.

Poučné...
...
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. čer 2021 9:47:02

Veil píše:
Domnělá osoba je četla už dávno a nic jí to nedalo.


Jak to můžeš vědět, domnělá osobo? :D A máš s tím snad nějaký problém?
Tady ti určitě někdo pomůže.

:)
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 9:48:02

Zdeněk píše:
Veil píše:
Zdeněk píše:Páni... to je ale kočka. Osvícená? :)



Nikdo není osvícený. Všechno je osvícené. Tohle už je ono. Není tu žádná Lisa, která by byla osvícená. Je jen osvícení.


To je právě to, v čem se dokonale pleteš – jestliže tu není Lisa, není tu žádné osvícení.

Hory jsou horami a vody jsou vodami. Není žádné prázdnoty za nimi. Prázdnota sama je prázdná – neexistuje. Tudíž neexistuje ani forma – v tomto smyslu je forma prázdnota a prázdnota forma. Tak když ten nesmysl pustíš tak co zbude? Hora, Lisa, voda. :) Vše je jako dříve. Akorát tak 5cm nad zemí (= zenový příměr).

To je ale třeba realizovat a přemýšlení není realizace toho, tak jako mapa není krajina.


Vše co jsi napsal, je bohužel jen nepochopení. Není tu žádná Lisa. Vše je osvícené. Nemůže to být jiné. Je tu jen hra na neosvícení. Stažená energie, která říká "To jsem já, jsem individualita, tohle se děje mně, tohle je moje, tohle musím vyřešit, tohle rozhodnout, tohohle dosáhnout." Jakmile se tahle stažená energie povolí, je tu jen jedno tvářící se jako mnohost a oddělenost. Je mi to líto, ale tvoje pojetí zenu zcela netrefuje to, kam zen míří všemi těmi tlesknutími a koukáním do zdi a hádankami a koány. Najdu ti nějaké zenové citace, abys viděl, že říkají to samé.
Veil
 
Příspěvky: 1520
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. čer 2021 9:50:39

... píše:Kdo čte tuto diskusi, může i díky jí rozpoznat, jak intenzivní potřebu přesvědčovat druhé tu projevuje vědoucí osobní já, když k přesvědčování oponentů v internetové diskusi využívá poznatky o neexistenci duality.

Na rozdíl od Probuzených, kteří jen odpovídají na otázky hledajících, a jinak jsou potichu.

Poučné...


Jo, zřejmě se tady budou zase dokola omílat známé poučky a domnělá osoba bude domnělé osoby přesvědčovat, jak to ví nejlépe. :D
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod lklknml » pát 04. čer 2021 9:51:14

... píše:Kdo čte tuto diskusi, může i díky jí rozpoznat, jak intenzivní potřebu přesvědčovat druhé tu projevuje vědoucí osobní já, když k přesvědčování oponentů v internetové diskusi využívá poznatky o neexistenci duality.

Na rozdíl od Probuzených, kteří jen odpovídají na otázky hledajících, a jinak jsou potichu.

Poučné...

Dyť to furt meleš dokola... a furt si se nepoučila :)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod lklknml » pát 04. čer 2021 9:51:56

Veil píše:Jakmile se tahle stažená energie povolí

A jak jí mám povolit?
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. čer 2021 9:53:26

Veil píše:
Návštěvník píše:
Veil píše:
Nikdo není osvícený. Všechno je osvícené. Tohle už je ono. Není tu žádná Lisa, která by byla osvícená. Je jen osvícení.


Tyhle poučky tady všichni známe. Ty sis je zřejmě právě někde přečetl a máš pocit, že jsi objevil Ameriku.

:)


Domnělá osoba je četla už dávno a nic jí to nedalo. Když pochopení nemá přijít, můžeš zdánlivě dělat cokoli, číst cokoli, stejně to nepomůže.


Ty jako domnělá osoba chceš pomáhat domnělým osobám, které o to vůbec nestojí? Proč, prosím tě? :D
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 9:55:00

Je příběh, něco ve smyslu že když měli určit dalšího zenového patriarchu, tak měli uchazeči napsat báseň, která vystihuje jejich pochopení. Vítěz napsal:

Bodhi is not a tree;
There is no shining mirror.
Since All begins with Nothing
Where can dust collect?

https://www.zinzin.com/observations/201 ... r-no-dust/

Není to nějaké ultra konečné vyjádření, ale vede to správným směrem. Kam má prach usedat, když všechno je prázdnota?
Veil
 
Příspěvky: 1520
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. čer 2021 9:57:08

Zdeněk píše:
... píše:Kdo čte tuto diskusi, může i díky jí rozpoznat, jak intenzivní potřebu přesvědčovat druhé tu projevuje vědoucí osobní já, když k přesvědčování oponentů v internetové diskusi využívá poznatky o neexistenci duality.

Na rozdíl od Probuzených, kteří jen odpovídají na otázky hledajících, a jinak jsou potichu.

Poučné...

Dyť to furt meleš dokola... a furt si se nepoučila :)


Vždyt' se tady furt všechno mele dokola a nikdo se nepoučil. :D Běžná hra myslí, kdo je nejchytřejší, kdo to ví nejlépe.

:)
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. čer 2021 9:58:29

Zdeněk píše:
Veil píše:Jakmile se tahle stažená energie povolí

A jak jí mám povolit?


Tuto otázku Veil nějak přehlédl. :what:
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 9:59:08

Návštěvník píše:
Ty jako domnělá osoba chceš pomáhat domnělým osobám, které o to vůbec nestojí? Proč, prosím tě? :D


Já nechci nic. Proč bych pomáhal domnělým osobám, které neexistují? Slova se píší a voda teče. Tohle je odpověď na energii, která říká "Tady jsou individuality oddělené od fyzického světa, které mohou (pokud se budou hodně snažit) dosáhnout osvícení.". Ta odpověď je "Ne, tak to není. Tohle je už ono. Nejsou žádné osoby, žádný fyzický svět, je jen jedno."
Veil
 
Příspěvky: 1520
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. čer 2021 10:01:56

Zdeněk píše:To je právě to, v čem se dokonale pleteš – jestliže tu není Lisa, není tu žádné osvícení.

Hory jsou horami a vody jsou vodami. Není žádné prázdnoty za nimi. Prázdnota sama je prázdná – neexistuje. Tudíž neexistuje ani forma – v tomto smyslu je forma prázdnota a prázdnota forma. Tak když ten nesmysl pustíš tak co zbude? Hora, Lisa, voda. :) Vše je jako dříve. Akorát tak 5cm nad zemí (= zenový příměr).

To je ale třeba realizovat a přemýšlení není realizace toho, tak jako mapa není krajina.


:yes:

To jsi napsal moc pěkně.

:)
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 10:05:14

Zdeněk píše:
Veil píše:Jakmile se tahle stažená energie povolí

A jak jí mám povolit?


To je právě ono. Ty jí nemůžeš povolit. Může povolit v případě, že je dána milost pochopením/vnuknutím. Ty nemůžeš udělat vůbec nic. Ve skutečnosti jsi nikdy nic neudělal. Už tohle pochopení tu energii může povolit.
Veil
 
Příspěvky: 1520
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. čer 2021 10:05:40

Veil píše:
Návštěvník píše:
Ty jako domnělá osoba chceš pomáhat domnělým osobám, které o to vůbec nestojí? Proč, prosím tě? :D


Já nechci nic. Proč bych pomáhal domnělým osobám, které neexistují? Slova se píší a voda teče. Tohle je odpověď na energii, která říká "Tady jsou individuality oddělené od fyzického světa, které mohou (pokud se budou hodně snažit) dosáhnout osvícení.". Ta odpověď je "Ne, tak to není. Tohle je už ono. Nejsou žádné osoby, žádný fyzický svět, je jen jedno."


Tak proč to všechno píšeš, když tady podle tebe nikdo není? :what: :crazy:
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. čer 2021 10:14:26

Veil píše:
Zdeněk píše:
Veil píše:Jakmile se tahle stažená energie povolí

A jak jí mám povolit?


To je právě ono. Ty jí nemůžeš povolit. Může povolit v případě, že je dána milost pochopením/vnuknutím. Ty nemůžeš udělat vůbec nic. Ve skutečnosti jsi nikdy nic neudělal. Už tohle pochopení tu energii může povolit.


A proč by mělo něco povolovat, když už je stejně všechno osvícené? :what:
Návštěvník
 

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 10:18:00

... píše:Kdo čte tuto diskusi, může i díky jí rozpoznat, jak intenzivní potřebu přesvědčovat druhé tu projevuje vědoucí osobní já, když k přesvědčování oponentů v internetové diskusi využívá poznatky o neexistenci duality.

Na rozdíl od Probuzených, kteří jen odpovídají na otázky hledajících, a jinak jsou potichu.

Poučné...


Jaké vědoucí osobní já? Tos mě pobavil. Myslíš někdo oddělený od boha? Když ti teď budu sprostě nadávat, myslíš si snad, že ti sprostě nadává někdo kdo není bůh? Myslíš že tvé myšlenky jsou tvé? Že jsi nějakou oddělenou osobností, která zmizí, až dosáhneš osvícení? :D
Veil
 
Příspěvky: 1520
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

Re: Téma osvícení

Nový příspěvekod Veil » pát 04. čer 2021 10:21:53

Návštěvník píše:
Veil píše:
A proč by mělo něco povolovat, když už je stejně všechno osvícené? :what:


Ta energie, která říká jsem individualitou, toto dělám já, tohle jsou moje myšlenky, tohle je moje tělo, ta může být povolena. Pak přichází pochopení, že vše je jedním. Ale vše je jedním i bez toho pochopení. Protože to jedno je naprosto svobodné, může se i omezit. A protože je to naprosto svobodné, to omezení může zmizet.
Veil
 
Příspěvky: 1520
Registrován: pon 24. srp 2020 13:58:03

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků