Hlupák a mudrc

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 14. srp 2022 17:53:49

Vostálník píše:A co jako má být tím konečným ???

Vždyt prostor je přece naprosto všude a ve všem a stejně tak prochází tělem, myslí a uvědoměním i obsahy mysli ...

Není ničeho čím by neprostupoval..

V nekonečném prostoru nepotřebuješ svoje ego nijak vymezovat? Nemusíš brát na něj žádný ohled? Nemusíš na něj myslet, abys na něj nezapomněl? Co dělal s egem Hanuman?
Návštěvník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 14. srp 2022 18:05:36

When Rama asks Hanuman, “How do you look upon me?” the great monkey gives a three-part answer, “When I believe I am the body, then I am your faithful servant. When I know I am the soul, I know myself to be a spark of your eternal Light. And when I have the vision of truth, you and I, my Lord, are one and the same.”
Návštěvník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod miroslav » ned 14. srp 2022 18:10:45

K tomu prostoru.
Co takhle prostor ve kterém se pohybuješ a který tebou prostupuje ve snu?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3399
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Vostálník » ned 14. srp 2022 19:16:54

V nekonečném prostoru nepotřebuješ svoje ego nijak vymezovat? Nemusíš brát na něj žádný ohled? Nemusíš na něj myslet, abys na něj nezapomněl? Co dělal s egem Hanuman?


Vše je činnost UV které to samo vytvořilo a vymezilo,

takže to by se dalo připodobnit k těm činnostem, které jsou spontánní a nemáš je nikterak od kontrolou,

třeba růst nebo smrt...

Co děla lHanuman nevím a anglicky tomu nerozumím...
Vostálník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod miroslav » ned 14. srp 2022 20:00:16

A jaký je vztah Vědomí potažmo UV a prostoru?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3399
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Vostálník » ned 14. srp 2022 21:40:00

miroslav píše:K tomu prostoru.
Co takhle prostor ve kterém se pohybuješ a který tebou prostupuje ve snu?


To je otázka na mě ?

A jaký je vztah Vědomí potažmo UV a prostoru?


Je to jedno a to samé,

živá energie Šakti, tedy vlastně Šiva...
Vostálník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Vostálník » ned 14. srp 2022 22:04:24



Tak třeba pro tebe je Mahakali zabíječka démonů a ega,

ale pro mě je to prvotní nevědomá energie,

prasíla kterou chápu především jako pudovou sexuální sílu,

prostě láska na úrovni pudů


ale možná je to prostě "síla" která ohýbá prostor - tedy gravitace,

z doby po velkém třesku když vychladnul vesmír a byl temný a gravitace začala vytvářet hvězdy z kterých se pak vytvořila veškerá "hmota" tedy všechny prvky
Vostálník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Vostálník » ned 14. srp 2022 22:29:31

V nekonečném prostoru nepotřebuješ svoje ego nijak vymezovat?



Všechno toto vejce Brahmy, ó králi, prostupuje ona, která je Mahākālī v Māhākāle a která má povahu Velké ničivé bohyně.[8] Ona je skutečně Mahāmārī v osudném čase; ona je skutečně stvoření, Nezrozená; ona skutečně Věčná dává stabilitu stvořeným bytostem v jejich osudové době. Ona je skutečně Lakṣmī, která prospívá domům lidí, zatímco v nich přebývá; a skutečně, když je nepřítomná, stává se bohyní štěstěny k jejich zničení. Když je opěvována a uctívána květinami, kadidlem, vonnými látkami a jinými dary, dává bohatství a syny a mysl oslnivou ve spravedlnosti.

—  Markandeya Purana , Canto XCII

https://en-m-wikipedia-org.translate.go ... _tr_pto=sc
Vostálník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 15. srp 2022 6:54:37

Návštěvník píše:When Rama asks Hanuman, “How do you look upon me?” the great monkey gives a three-part answer, “When I believe I am the body, then I am your faithful servant. When I know I am the soul, I know myself to be a spark of your eternal Light. And when I have the vision of truth, you and I, my Lord, are one and the same.”


Když se Bůh Ráma zeptá Hanumana: "Jak se na mě díváš?" velká opice odpovídá na třikrát: „Když věřím, že jsem tělo, pak jsem tvůj věrný služebník. Když vím, že jsem duše, vím, že jsem jiskra tvého věčného Světla. A když poznávám pravdu, ty a já, můj Pane, jsme jedno a totéž."
Návštěvník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 15. srp 2022 7:58:28

Možná chybí 4. odpověď:
Když to tak všechno vím najednou, dívám se na tebe jako ta nejchytřejší opice. :D
Návštěvník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 15. srp 2022 8:43:46

Vostálník píše:Každá forma jedná podle vlastní přirozenosti. Je to pouze, když nastane ztotožnění a já začnu myslet, že já jsem jednající, ačkoli je to pouze kombinace těchto tří gun, která vše koná, tak si potom osobuji (přijímám) zcela zbytečně zodpovědnosti a následky těchto činů, které vlastně vůbec nejsou moje. Činy budou nastávat v každém případě; a budou to takové činy, které budou záviset na třech gunách (tedy sattva - čirost, jasnost a harmonie; radžas - vzrušení, energie a činnost; a tamas - ochablost, odpor a zaslepenost) a životní síle.

.............V průběhu jedné vteřiny, když se probudíte, tu je naprostá láska, naprostá laskavost, není tu žádný egoismus. Takže bdělý stav je kvalitou sattva-guny; následně poté jsou tu fyzické činnosti, způsobené nutností, přirozeností, povinnostmi; pocházejí z radžas-guny. Všechny tyto činnosti nastávají samy od sebe, ale člověk chybně říká: "Já dělám toto", čímž se chybně ztotožňuje s konatelem a přebírá zodpovědnost a toto je práce tamas-guny


V průběhu jedné vteřiny, když se probudíte, tu je naprostá láska, naprostá laskavost, není tu žádný egoismus. Takže bdělý stav je kvalitou sattva-guny

Ano, to odpovídá popisu Probuzených - naprostá láska, naprostá laskavost, není tu žádný egoismus, žádný projev ega. Je to šťastný stav bez odporu i jakékoliv kritiky.

následně poté jsou tu fyzické činnosti, způsobené nutností, přirozeností, povinnostmi; pocházejí z radžas-guny. Všechny tyto činnosti nastávají samy od sebe, ale člověk chybně říká: "Já dělám toto", čímž se chybně ztotožňuje s konatelem a přebírá zodpovědnost a toto je práce tamas-guny


Je zajímavé, že z ega "víme", že jsme konatelé, "víme", kdo co dělá špatně, "víme", proč je kdo hlupák, protože "neví". Přitom tamas je stavem zaslepenosti a odporu. Proto v tamasu jsme tím hlupákem, který "ví", kdo je hlupák, sami.

Ale nejsme konatelé, proto s tím nemůžeme nic dělat.
:D
Návštěvník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 15. srp 2022 8:51:51

Návštěvník píše:Možná chybí 4. odpověď:
Když to tak všechno vím najednou, dívám se na tebe jako ta nejchytřejší opice. :D


S egem, jestli jsem ten, kdo to "ví", by se ego posílilo. Bez ega je tady jen poznání, které je ve své podstatě šťastné, protože neexistuje větší štěstí, než být zajedno s bohem, být zajedno se svým skutečným já, být zajedno sám se sebou.

Být dva, tedy já a ego, které mě hodnotí, jestli jsem borec nebo debil, je opruz.
Návštěvník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 15. srp 2022 8:53:16

Neboj, ono se to časem vyčerpá a projasní.
Nic netrvá věčně :D
Návštěvník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod miroslav » pon 15. srp 2022 8:58:45



Tak to dopadá, když se něčeho chopí religionista. Zmotá dohromady představy různých náboženství a směrů a to je tak vše.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3399
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Vostálník » ned 28. srp 2022 23:24:09

Proto v tamasu jsme tím hlupákem, který "ví", kdo je hlupák, sami.


Dokud budeš kritizovat ego,

bude se ti to vracet a tvé zpitomnělé ego co sere pitominy bude kritizováno za sraní pitomin,

satva guna patří k egu a ne k osvícení,

pitomá krávo !
Vostálník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Vostálník » ned 28. srp 2022 23:26:48

Být dva, tedy já a ego, které mě hodnotí, jestli jsem borec nebo debil, je opruz.


Takže ty jsi tedy dva,

já a ego ???

No to je fakt vopruz... :D
Vostálník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 17. říj 2022 9:35:00

A hlupák, ten nejchytřejší a nejsečtělejší, dal si vše dohromady a říká: žádný další krok už nelze udělat. Udělal jsem vše, abych došel sem. Tady je zeď a ta už nejde překročit. Pokorně uznávám, že tady končím dál to nejde. A všichni , co tvrdí, že jo, jsou pomatenci, kteří matou ostatní. Nebezpeční blázni. Zeď je zeď. Konečná. Tak to má být. Na zeď se dají malovat obrázky. Žádný žebřík neexistuje.
Ne ní jiná možnost. Je účelem být tady u té zdi. Je krásná. Dál to nejde. A všichni, kdo mluví o žebříku, jsou svůdci a měli by shořet v pekle, za ty jejich nesmyslné řeči, o tom jak je jednoduché si tam přistavit žebří. Žebříkáři se*aní. Copak nedovedou pochopit, že žádný žebřík neexistuje. Proč se furt tak oblbují. Jde být jen na této straně zdi. Jinde ne. Tady je to hezké.
Návštěvník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 17. říj 2022 9:40:20

a diskuzi roparádí hlupák vedle, který taky sedí na stejné straně zdi:
Žádná zeď tu není. Jsi hlupák, jestli ji vidiš. Opře se o tu zeď a koukne do nebe: Je jen nekonečné nebe.
Moudrý: Ale ta zeď ve skutečnosti není až zdruhé strany... :D
Nesmysl, že? Paradox.

Tak hezkou zábavu. 8)
Návštěvník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 17. říj 2022 10:24:02

Pozoruhodné je, že největším hlupákem jsem, když vidím ve druhých hlupáky.
Návštěvník
 

Re: Hlupák a mudrc

Nový příspěvekod Vostálník » pon 17. říj 2022 11:44:37

Návštěvník píše:Pozoruhodné je, že největším hlupákem jsem, když vidím ve druhých hlupáky.


To je pozoruhodný,

a co když v kameni vidíš kámen ?

To pak z toho taky zkameníš ???

Naposledy se to stalo Lotově ženě, ale z jiných důvodů....
Vostálník
 

PředchozíDalší

Zpět na Probuzení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků