Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Nový příspěvekod Andrew » čtv 10. led 2013 11:57:39

Je řada oblastí kdy jsem pokoušel prostě jen pozorovat myšlenky, pocity, nesnažit se to analyzovat.... uvědomit si že nejsem tedy myšlenkami, pocity, událostmi apod.

Ikdyž Tolle o tom v úvodu moci přítomného okamžiku mluví jako by to bylo něco tak jednoduchého a účinného. Dodnes se mi nepodařilo odztotožnit a plně věřím že jsem svými myšlenkami... (páni když to teď reviduji musím říct že představa JÁ v mysli je snad pancéřová hehehe : )))) aspoň ta moje hehehe)

Ráno jsem zkoušel asi hodinu pozorovat myšlenky, pocity, tělo. To bylo ródeo, pořád jsem to ztrácel a k odztotožnění ani na chvíli nedošlo.

Tolle říká "Buďte nezaujatým pozorovatelem všeho, co se ve vás děje. Uvědomujte si nejen emoční bolest, ale také "pozorovatele".

Uvědomit si POZOROVATELE.
Pokud víte jak na to a dokázali by jste to popsat "jak vůbec si uvědomit pozorovatele" co to vůbec je, kde či jak to najít... tak to sem prosím vás napište.


Pokud nevíte, prosím nepište tu nic, DĚKUJI. A rovnou přejděte na jiný topic, kde můžete odvázat vaši touhu filozofovat celé hodiny o ničem. hehehehe : ) Děkuji
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: pon 05. zář 2011 0:32:46
Bydliště: ^ ^

Re: Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Nový příspěvekod michael » čtv 10. led 2013 12:21:50

zkus přímo zaměřit pozornost na pouhý uvědomění sebe sama ... tedy na vjem toho že jsi

konkrétně, sedni si v klidu a uvědom si sám sebe, pozici svého těla, zadku co sedí na křesle, nohy že se dotýkají země, uvolni se v tom že jsi na konkrétním místě, v konkrétní pozici a prostě že jsi si toho všeho vědom

a pohrej si s tím, že si to vědomě uvědomuješ - včetně toho, že probíhá mozková činnost, že vznikají různý pocity a reakce - vědomě s tím buď v uvědomování

nejdřív v klidu, pak to můžeš zkoušet v různých situacích, při chůzi, jízdě autem, jídle, obchodní schůzce, začne se to automatizovat postupně samo, čím více se to trénuje
michael
 

Re: Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 10. led 2013 12:38:30

možná ti to více objasní tento článek

http://www.zivotvpritomnosti.cz/clanky/ ... ailor-bob/ :)
Návštěvník
 

Re: Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 10. led 2013 12:45:04

tady to máš Andrew v kostce, třeba přišel pravý čas tomu věnovat náležitou pozornost :)



„Právě v tuto chvíli, co čteš tato slova, si uvědomuješ, jak se tyto slova objevují v tvé přítomné pozornosti, je to tak?

Možná, že jsi si také vědom/a určitých částí svého těla.
Všechny tyto obrazy v tvém vědomí potvrzují, že jsi. Zažívání tohoto pocitu bytí je pravděpodobně tím nejzákladnějším poznáváním, které tu je.
Pouze bytí zde, pouze bytí.

Kamkoliv jdeš, stále je tu ten stejný pocit bytí, pocit, že jsi. Nezáleží na tom, co cítíš nebo co si myslíš, tento "pocit bytí" je tobě i ostatním stále k dispozici.

Všimni si, že To, co teď vnímá a prožívá, nemá žádné hranice a není ovlivňováno tím, co je vnímáno.

Někteří tomu říkají Prázdnota. Je to nepopsatelné a nemá to ani začátek ani konec. Není to velké ani malé a je v tom zároveň vše, co existuje.
Je to živá Přítomnost.

Když si uvědomíš, že ty jsi přirozeně tímto nekonečným Bytím, že jsi tímto Prostorem bez hranic,
tak tvůj boj a tvé pokusy nalézt nebo pociťovat Bytí, skončí automaticky.

Kam bys To šel nebo šla hledat, pokud To je všude?
Když si toto uvědomíš, tak tu již není ten pocit, že bys měl/a být jiný/á než jaký/á jsi v tomto okamžiku.
Není tu pocit, že by tento okamžik měl být jiný.

Je to konec víry, že jsi hledající, který musí dosáhnout vyššího stavu. Je to konec nespokojenosti s tím, co právě je.
Absolutno je již díky své základní vlastnosti vždy a všude-přítomné, teď a tady.

Žádné úsilí na světě z tebe neudělá to, co už ve skutečnosti jsi - živá přítomnost - energie bez hranic."
Návštěvník
 


Re: Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 10. led 2013 14:16:01

vostalpetr píše:Pokud tě zajímá jen pozorovatel v tobě,
(i když ten pozorovatel je nakonec všude)

tak existuje spousta způsobů jak to praktikovat,
jeden z dobrých způsobů je,

že si třeba sedneš (nebo stojíš nebo ležíš) a pozorně sleduješ nějakej předmět, třeba zapalovač nebo cokoliv (já mám tady na stole zapalovač)
a koukáš na to co nejpozorněji,
a pak,
se stejnou intezivní pozorností otočíš tu pozornost na sebe sama,
ovšem pozor,
nesmíš ji otočit na to, za co se považuješ, tedy na tělo, ale přímo na sebe sama,
takže vlastně otočíš třeba pozornost na pozornost,
možná otočíš pozornost na svoje uvědomění,
na vědomí,
na bytí,

tedy vlastně na pozorovtaele, kterýho si můžeš uvědomit jako pozornost, uvědomění či bytí, je to to samé, jen si uvědomíš jinou kvalitu pozorovatele....

Ale je spousta metod, koncentace na nejkratší možný okamžik ted také vede k uvědomění pozorovatele atd. atd.



koncentrace rozhodně ne ... ta pomáhá soustředit rozptýlenou mysl, ale nevede k přímýmu uvědomění, protože vychází z dualitní představy, že je tu někdo kdo se soustředí na něco s cílem něčeho dosáhnout například osvícenosti :phew:

narozdíl od přímého uvědomění sebe sama, tedy toho prostého vjemu existence, které vede k totálnímu uvolnění a rozpostřenosti pozornosti do nekonečna a to bez jakékoliv usilovnosti, protože je to naší přirozeností a stačí si toho prostě všimnout :)
Návštěvník
 

Re: Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Nový příspěvekod michael » čtv 10. led 2013 14:44:50

vostalpetr píše:
koncentrace rozhodně ne ... ta pomáhá soustředit rozptýlenou mysl, ale nevede k přímýmu uvědomění, protože vychází z dualitní představy, že je tu někdo kdo se soustředí na něco s cílem něčeho dosáhnout například osvícenosti :phew:



No jo, tak v tomto případě otočení pozornosti na sebe sama tady pak budou podle tvého náhledu dvě já, já který se soustředí a já na který se soustředí,
to potom rovnou můžeš říst, že jsi tělo...

Je docela možný, že ta koncentrace se pak jaksi stane meditací, co ty na to.... (tedy když se to udělá správně a trefíš se, ne do těla ale do vědomí) .?


k uvědomění toho že jsi, nepotřebuješ žádný koncentrační ani meditační techniky :) stačí úplně si toho všimnout a pak se v tom uvolnit 8)

ale je dost možný, že někdo má tak roztříštěnou pozornost, že nedokáže ani na okamžik vypnout, pak jsou na místě koncentrační techniky :what:

zmiňuju to tady, protože kdyby to někdo četl a přebral si to jako, že musí provádět koncentrační cvičení se zaměřením pozornosti na pozornost ? aby si uvědomil že je, že o to bude to prostý povšimnutí těžký ne-li nemožný, protože bude zaujat technikou :D
michael
 

Re: Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Nový příspěvekod teonik » čtv 10. led 2013 14:45:29

když si vzhůru---furt něco pozoruješ,pozorovatel je stále aktívní...

jen většinou se to tam halabala střídá

a jogíni chcou obvykle koncentrovat jen na jednu věc a i uvědomit si,co se to vlastně koncentruje......ale podle mě je ta snaha o to zbytečná...

"hlavní je smířit se s tím chaosem a nechat ho být,nebudeš jediný,kdo se neumí jednobodově koncentrovat"...tato věta mi dost pomohla

když se smíříš,chaos ti nevadí,když ti nevadí,snad i odejde,když odejde,bude klid nebo třeba i něco ještě lepšího....
................
zdarec
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 8:18:16
Bydliště: havířov

Re: Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Nový příspěvekod michael » čtv 10. led 2013 14:48:29

vostalpetr píše:
nemohla by to být rozptýlená pozornost ???


to víš že mohla ... rozptýlená mysl = rozptýlená pozornost, říká se tomu těkavá, přeskakující sem, tam, a zase honem jinam ... jak furt lítá sem a tam, tak si těžko může uvědomit zdroj sebe sama ...
michael
 

Re: Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 10. led 2013 15:58:31

vostalpetr píše:
To je stejný tvrzení, jako kdyby jsi tvrdil, že ten kdo se ptá : Kdo jsem já? je zaujatej technikou a ne sám sebou,
i když u této otázky můžeš být mnohem víc zaujatej tou otázkou něžli bys mohl být zaujatej pozorností...

...


si piš a není to zrovna ojedinělý jev, proto spousta lidí se furt dokola ptá Kdo jsem já a není to k ničemu ... protože to pojali jako techniku nebo to mechanicky omílaj ... a přitom myslej bůh ví na co :D
Návštěvník
 

Re: Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Nový příspěvekod Honzam » čtv 10. led 2013 16:56:09

Obrázek
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 22:39:51

Re: Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Nový příspěvekod rosada » pát 11. led 2013 14:52:36

Ahoj Andrew,

Kdysi jsem tě naváděla na video s Moojim, kde říká: Aware of something, I am not something - on to tam sice neříká, ale pozorovatel je ten který si je vědom něčeho. Je to krásné svičení na odstotožnění. Odkaz na to video tu na poradně někde je. (Případně ho dohledám) :)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Nový příspěvekod rafael » pát 11. led 2013 16:52:15

Andrew píše:Je řada oblastí kdy jsem pokoušel prostě jen pozorovat myšlenky, pocity, nesnažit se to analyzovat.... uvědomit si že nejsem tedy myšlenkami, pocity, událostmi apod.

Ikdyž Tolle o tom v úvodu moci přítomného okamžiku mluví jako by to bylo něco tak jednoduchého a účinného. Dodnes se mi nepodařilo odztotožnit a plně věřím že jsem svými myšlenkami... (páni když to teď reviduji musím říct že představa JÁ v mysli je snad pancéřová hehehe : )))) aspoň ta moje hehehe)

Ráno jsem zkoušel asi hodinu pozorovat myšlenky, pocity, tělo. To bylo ródeo, pořád jsem to ztrácel a k odztotožnění ani na chvíli nedošlo.

Tolle říká "Buďte nezaujatým pozorovatelem všeho, co se ve vás děje. Uvědomujte si nejen emoční bolest, ale také "pozorovatele".

Uvědomit si POZOROVATELE.
Pokud víte jak na to a dokázali by jste to popsat "jak vůbec si uvědomit pozorovatele" co to vůbec je, kde či jak to najít... tak to sem prosím vás napište.


Pokud nevíte, prosím nepište tu nic, DĚKUJI. A rovnou přejděte na jiný topic, kde můžete odvázat vaši touhu filozofovat celé hodiny o ničem. hehehehe : ) Děkuji


nemůžeš hned okamžitě vidět myšlenky, pozorovatele atd.. je to těžké, protože ještě nemáš velkou vnitřní sílu.. je to proto že to nemáš natrénováno.. je to jako v posilovně, kdy chceš zvedat 100 kilo a nikdy si v posilovně nebyl..takto to nemůžeš..
musíš to dělat postupně, ego myšlenky stále chtějí, aby běhali, aby jsi byl totožný s tělem a s nimi, ty ale musíš obelstít myšlenky a ego, nejdříve je musíš zpomalit.. dech, mysl a ego jsou velmi uzce spojeny v jeden celek.. pokud tedy chceš zpomalit myšlenky musíš využít zbraně ega které ho živí, nejdříve ti doporučuju aby jsi zpomalil dech, vědomě dýchej tak že uděláš nádech jak máš a potom uděláš dlouhý výdech, musí to být ale tak aby ti to nedělalo problémy..mysl se bude zaobírat dechem a bude chtít dech hodnotit.. my ale použijeme další metody mysli to jednu jedinou myšlenku.. při velmi pomalém výdechu si řekni "kdo jsem já".. musíš to dělat ale pravidelně a při každém výdechu.. jaký má toto cvičení účinek: mysl se zpomalí dechem, ale pořád tam myšlenky jsou, aby jsi byl schopen zastavit více mysl musíš říct tuto otázku, je to proto že mysl se pak soustředí na jednu otázku a zpomalení dechu..prakticky při tomto cvičení ti zůstane v mysli jen jedna myšlenka a to " kdo jsem já" . nesmíš si na tu otázku odpovídat.. standartně má člověk miliony myšlenek neustále dokola.. pokud chceš oddělit mysl je o mnoho snažší zastavovat jednu myšlenku a ne naráz 1.000, to prostě nejde.. když to budeš takto cvičit vytvale každý den, zjistíš po nějaké době že mezi jednotlivými myšlenkami jsou mezery ticha, kdy mysl neběhá..a to je ted tvůj cíl.. najít mezeru ticha a když budeš pilný po nějakém časem tato mezera bude delší a delší.. pak se ti objeví onen pozorovatel který vidí že mysl stojí nebo se zastavuje.. tholle to říká správně, ale musí se to cvičit.. čím potom budeš mít více ticha, delší mezeru mezi myšlenkami tím bude pro tebe snažší mít delší dobu klid mysli, pak budeš pozorovat mysl a dechý..pak už nebudeš potřebovat používat zpomalený výdech, ale bude už jen stačit otázka..budeš se oddělovat od dechu tak jak si přeješ.. pokud budeš vytrvalý je to velmi rychlá metoda která využívá vlastní zbraně mysli a ega.. ty je prostě zkrotíš jako koně, pak tě bude mysl poslouchat

důležitá je jedna rada, nespěchat.. vše musíš přirozeně a v klidu, postupně, výsledky nebudou hned druhý den.. držím ti pěsti !!
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 14:13:54

Re: Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Nový příspěvekod Ludmila » pát 08. bře 2013 22:50:00

Výborné téma,děkuji za něj.Většinou nežijeme v přítomnosti,pořád někde jsme s naší myslí a přemýšlíme.Děkuji Michaelovi za odpověď,jak si uvědomuje sám sebe.Je to výborné uvědomění našeho já,také na tom pracuji.Díky.Ludmila
Ludmila
 

Re: Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 08. bře 2013 23:22:39

Ludmila píše:Většinou nežijeme v přítomnosti...


Eckhart Tolle: "Dělat všechno posvátným způsobem znamená dělat všechno v naprostém prožívání přítomného okamžiku. Cokoliv pak děláš, s čímkoliv pracuješ, ať už je to manuální práce, rozhovor nebo nakupování, každá drobnost je protknutá mocí a prostotou přítomnosti. Úroveň vědomí takových lidí se nešíří jenom ke všem, se kterými přijdou do kontaktu, ale na neviditelné úrovni zasahuje také do kolektivního vědomí.

Je třeba dostat se do dimenze ne-přemítání, aby se myšlenky nabily silou, a to znamená být plně bděle přítomný tady a teď.

Když jsi ve spojení s Přítomností, cítíš se být doma, ať jsi kdekoliv. Když v ní nejsi, je jedno, kam se vydáš, vždycky budeš mít pocit, že něco není zcela v pořádku."
Návštěvník
 

Re: Uvědomit si "pozorovatele" v sobě

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 11. bře 2013 9:16:21

co je to myšlenky nabili silou? o jaké síle mluvíš?
Návštěvník
 


Zpět na Poraďte mi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků