Pomozte, prosím

Pomozte, prosím

Nový příspěvekod Hana » ned 01. bře 2015 23:40:38

Ahoj všichni,
je mi 14 let a mám velký problém. Jsem katolička, ale čas od času mívám silné pochybnosti. Zaprvé...proč máme uctívat a uznávat svaté? Ano, byli zvoleni z Boží vůle, ale zvolil je člověk, nebo ne? Mám prostě občas obavy, že si zakládám jakousi vlastní církev nebo co...a asi to špatně, ale podle mého názoru by víra měla být založena na mém osobním vztahu s Bohem. Nic víc, nic míň. A já se přesně podle toho chováme. Ještě zpověď...proč mám své hříchy říkat člověku? Vím o nich a svých chyb lituji. A to je to hlavní, ne? Řekněte, je to špatně, můj názor? :(
Hana
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 01. bře 2015 23:22:05

Re: Pomozte, prosím

Nový příspěvekod nop » pon 02. bře 2015 1:28:05

Hana píše:Ahoj všichni,
je mi 14 let a mám velký problém. Jsem katolička, ale čas od času mívám silné pochybnosti. Zaprvé...proč máme uctívat a uznávat svaté? Ano, byli zvoleni z Boží vůle, ale zvolil je člověk, nebo ne? Mám prostě občas obavy, že si zakládám jakousi vlastní církev nebo co...a asi to špatně, ale podle mého názoru by víra měla být založena na mém osobním vztahu s Bohem. Nic víc, nic míň. A já se přesně podle toho chováme. Ještě zpověď...proč mám své hříchy říkat člověku? Vím o nich a svých chyb lituji. A to je to hlavní, ne? Řekněte, je to špatně, můj názor? :(

ˇˇzvoleni Bohemˇˇ to je kalvínský postoj. Ale oni také něco dělali, snažili se. neseděli s prázdnýma rukama. Správně konali, byli na všechny hodní atd.
Vzpomínalo se na ně (jako na sestru Tabitu. která šila zdarma a na apoštoly) a později vznikla úcta s přáním, aby se za věřící "přimluvili u Boha" až tam budou (to nemusíš chtít).
Zpověď se vyvinula v počátečních dobách ze soukromého rozhovoru a rozboru příhod se zkušenějšími bratry a sestrami, a píše o tom ap. Jakub ¨¨zpovídejte se sobě vzájemn쨨, ale ustálila se jako porada u kněze, podobně u psychologů.
Jsou také církve kde si zpytuješ svědomí sama před Bohem. u luteránů. anglikánů. protestantů, baptistů atd. U pravoslavných si můžeš vybrat, sama nebo s popem.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Pomozte, prosím

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 02. bře 2015 13:42:03

Mám prostě občas obavy, že si zakládám jakousi vlastní církev nebo co...
ale podle mého názoru by víra měla být založena na mém osobním vztahu s Bohem.
Nic víc, nic míň.

Takže jakýpak problém?
Cítíš-li že je tvá víra hluboce intimní záležitostí pak se nemýlíš.
Stačí když tu intimitu svého setkávání s Bohem necháš prohlubovat
(prohlubuje se sama od sebe v tichu)
a pro pomoc můžeš také sáhnout také po knize od někoho z těch, co šli také vlastní cestou.
Četla jsi už něco od paní Míly Tomášové?
Pro začátek ti mohu doporučit její knihu "Za čas a prostor."
To je myslím super knížka na tebe jak šitá.
Také u nás vycházejí svěží knížečky na různá témata od Anselma Grüna.
To je německý Benediktinský mnich, bystrý psycholog, žádný zatuhlý páprda.

V jeho případě bych vypíchnul tyhle tituly:
"Anselm Grün, blízký i vzdálený"
"Poselství shůry"
"Zdraví jako duchovní úkol"


Ahoj. :)
Jarda Malej
 

Re: Pomozte, prosím

Nový příspěvekod malpan » pon 02. bře 2015 18:33:02

Hana píše:Zaprvé...proč máme uctívat a uznávat svaté? Ano, byli zvoleni z Boží vůle, ale zvolil je člověk, nebo ne?

nemusíš nic, co nechceš (co tak necítíš). Názory druhých jsou názory druhých a ty je nemusíš přejímat za své
Hana píše:Mám prostě občas obavy,

obavy tě nikam neposunou - je to jen jiná forma strachu, ale můžeš je vnímat jako tvou niternou informaci, že všechno může být jinak
Hana píše:že si zakládám jakousi vlastní církev nebo co...

to děláme všichni, jen někteří potřebují získávat pravidla od jiných lidí.
Proč myslíš, že je tolik církví a duchovních směrů - každý to chápe po svém, každému vyhovuje něco jiného, ale bůh je jen jeden ;)
a asi to špatně,

špatné je jen to, co za špatné považuješ
ale podle mého názoru by víra měla být založena na mém osobním vztahu s Bohem.

pochopitelně - jak jinak ;) Vždyť je to Tvůj vztah s bohem
Hana píše:Ještě zpověď...proč mám své hříchy říkat člověku?

ten, kdo ti to říká, ten si to tak myslí, ale to neznamená, že ty si to taky máš takto vykládat. Důležité je si to umět otevřeně přiznat, ať je to jakékoliv
Vím o nich a svých chyb lituji.

ničeho nelituj - jen: pokud teď bys to dělala jinak, tak si z toho vem ponaučení a už to dělej jinak (už s tím ponaučením). Lítost sama o sobě ti pomůže jen ke smutné náladě nebo až depresi...
Když něco uděláš "blbě", tak z toho máš ponaučení, které nejde jen tak zapomenout - je to mnohem lepší škola, než kdyby ti někdo diktoval, jak je to lepší - to se dá hned zapomenout
A to je to hlavní, ne? Řekněte, je to špatně, můj názor? :(

jasně, že ne - jsi hvězda! :yes: - já byl proti tobě ve svých 14. úplná guma :D
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06


Zpět na Poraďte mi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků