Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. lis 2017 12:12:13

Návštěvník píše:
Mně pomohlo, že moje největší přání bylo poznat, proč to tak je, pochopit to, porozumět tomu. Po hodně letech jsem na to zapomněla a pak se objevila zcela nečekaně odpověd - "z mého nitra". Prostě dlouhá doba koncentrace, pak to spíš nevědomky pustit a objeví se odpověd.


Později jsem si přečetla povídku, v které E. Tomáš tento průběh přesně tak popisuje.

Nevím, jestli ti stačí nějaké předávání informací. Mně to nestačilo. Pro mě platilo to, o čem jsem později četla u Nisargadatty: "Svět vám nikdy vaše otázky nemůže zodpovědět". Teprve to, co přišlo z vnitra, všechno zodpovědělo.



:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 24. lis 2017 8:41:56

"Nikoho neznám, pro koho by byl život utrpením.Opravdu neznám. Lidé kolem mě si se životem poradí dobře. Do hospody nechodí, tedy rozhodně ne až do zavírací doby. Vypadá to, že mají život rádi.
Mně pomohlo, že moje největší přání bylo poznat, proč to tak je, pochopit to, porozumět tomu. Po hodně letech jsem na to zapomněla a pak se objevila zcela nečekaně odpověd - "z mého nitra". Prostě dlouhá doba koncentrace, pak to spíš nevědomky pustit a objeví se odpověd."
Dlouhá doba koncentrace a odpověď tvého z nitra způsobily, že jsou u vás hospody před zavírací dobou prázdné? Ty jsi pro hospodské větší pohroma, než zákaz kouření. Proč by hospodští měli tvrdnout v prázdné hospodě? Od 22.00 bude hospoda prázdná, tak si z 22.30 posunou zavírací dobu na 22.00 a hospoda bude prázdná od 21.30, tak si zavírací dobu znovu posunou a budou ji posouvat tak dlouho, až bude zbytečné hospodu otevřít.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod vostal petr » sob 25. lis 2017 23:55:49

Návštěvník píše:Já se raději poučím tady, než v hospodě.


Tady se tedy moc nepoučíš,

mnohem větší šanci máš v tý hospodě,

ale nesmíš to moc s tím alkoholem přehánět, von je skoro tak návykovej jako to duchovno,

a taky by jsi z něj mohl pak zblbnout jako se blbne z toho duchovna...

Tedy, můžeš se vožrat na padrt, ale ne každej den,

vždy jde totiž o kvalitu, nikoliv o kvantitu....
vostal petr
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod vostal petr » pon 27. lis 2017 8:55:25

Tak koukám na Inspiruj,

a vidím, že tam Armin vložil Krišnamurtiho, kde je přesně to, vo čem jsem zde psal,

že lidé si nechají v mládí naočkovat cizí programy místo aby se drželi svých programů (talentu)

a pak jsou z toho v prdeli, nebot ty cizí programy jsou pro ně neprůchodné,

a to z jednoduchého důvodu, nebot nejsou schopni se pro danou věc zapálit a koncentrovat se na ni,

tedy Krišnamurtiho slovy, nedostává se jim energie...

Pak jsou ti lidé v životě neštastní a TRPÍ a myslej si, že z jejich životních sraček je vytáhne nějaký duchovno, což je samozřejmě nesmysl,,,,

To ovšem není věc, kterou bych slyšel jen od Krišnamurtiho, to sám jsem slyšel od Brahmana o lidech do trčej roky v Ramanašrámu a poctivě roky meditují,

jenže

vono to DUCHOVNO JE NADSTAVBA ZE SECONHANDU, takže jim to nemůže jít, protože dělaj něco zcela jiným způsobem, nežli měli dělat dle svého

nasměrování....



Tak jo, tady máte Krišnamurtiho:

Z knihy "Freedom from the known" :
Neptáte se někdy, proč vlastně se člověku té věci nedostává? Lidé spolu mají děti a sexuální vztahy, zažívají určitou něhu, vzájemnost, sounáležitost a přátelství. Ale proč v nich není tamto? Nepodivili jste se někdy, když jste měli méně práce a procházeli jste se zanedbanými ulicemi anebo seděli v autobuse, který vás vezl na výlet k řece či do lesa plného ptačího zpěvu, nepřišlo vám někdy na mysl, proč vlastně člověk, který tu žije stovky tisíc let, tu věc -tu květinu, která neuvadá - nedostal? Proč lidé jako vy, schopní a bystří, bojovní a soupeřiví, mající k dispozici počítače a úžasnou techniku, se kterou dosáhli hvězd a podzemních a podmořských hlubin -, proč nikdy nedošli téhle jedné věci, na níž opravdu záleží? Nevím, nakolik jste se kdy vážně postavili otázce, proč jsou vaše srdce prázdná.

Pokud si ji položíte, jaká bude vaše odpověď - přímá odpověď bez vytáček a předstírání? Bude úměrná intenzitě a naléhavosti vašeho tázání. Vám však naléhavost chybí, jelikož se vám nedostává energie. Energie, která je zápalem pro věc, bez něhož nelze dojít pravdy; energie, která je vášní, za níž se neukrývá žádost. Lidé se však většinou vášně bojí. Člověk nikdy neví, kam ho dovede.

Takže je to asi ze strachu, že se vám nedostává energie, která je vášní objevit, proč ve vás není náboj lásky, proč se ve vašem srdci nerozhořel zázračný plamen. Prozkoumáte-li svou mysl a srdce hodně zblízka, pochopíte, proč to ve vás není. A bude-li přitom s vámi i vášnivý zápal, najednou poznáte, že to tu je. To, čemu se říká láska, se dostaví pouze ve stavu naprostého odmítnutí, které je nejvyšší formou vášně.

Lásku - podobně jako pokoru - nelze pěstovat. Pokora vstupuje do života ve chvíli, kdy končí domýšlivost. Co však pokora je, přitom ale nebudete vědět. Ví to jen člověk, který je pyšný. A stejně tak: když dáte celou svou mysl, srdce, nervy, oči - celou svou bytost -, abyste zjistili, jak žít a vidět, co je, a dospějete i za to, co je, a zcela a naprosto odmítnete své dosavadní životní způsoby, pak tímto odmítnutím čehosi ohavného se vyjeví to druhé. Ani tohle však nebudete vědět. Člověk, který ví, že mlčí anebo že miluje, nepoznal ani lásku, ani mlčení.


...Vidíme tedy, že k uklidnění mysli nepřispívá její kontrola ani ponor do něčeho, v čem se ztratí jako děcko, které dostalo zajímavou hračku: načas je pokoj, ale vemte mu ji, a začne vyvádět jako předtím. Hračky podobného druhu máme všichni. Vtahují nás do sebe a my si myslíme, že díky nim máme v sobě klid. Ale kdo se své činnosti oddává tímto způsobem - a může jít o cokoliv, o vědu či o literaturu -, je pouze absorbován svou hračkou a to nemá nic společného s vnitřním klidem.

Jediné zmlknutí, které známe, nastává, když na chvíli ustane šumot myšlení. Ale to není mlčení. Mlčení je něco úplně jiného - cosi jako krása a láska. Není to výsledek zklidněné mysli, není to dílo mozkových buněk, které něco pochopily a naléhají, abyste proboha už byli zticha. Pak by šlo pouze o jejich výplod. Mlčení se nedostaví, ani když nám svitne, že pozorovatel je pozorované. Vnitřní tření sice ustane, ale není to ještě mlčení.

Čekáte teď asi, že vám popíši, co mlčení je, abyste o tom popřemýšleli, doma si to s něčím to srovnali - a pak to pohřbili. Jenomže je to nepopsatelné. Popsat lze pouze to, co víme. Volnost, která neví, se otevírá, když každodenně umíráte vůči všemu, co jste poznali: vůči ránám i lichotkám, vůči představám, které v sobě nosíte - vůči všem svým zkušenostem. Když takhle pokaždé znovu umřete, vaše mozkové buňky jsou stále čerstvé, mladé - nevinné. Ale ani tato nevinnost, mladost a jakási něha netvoří ještě nádheru mlčení.

A mlčení, které není pouhým ukončením hluku, je pouze malý začátek. Je to jako když nepatrným otvorem zahlédnete obrovitý, kypící oceán, jeho nezměrnost a bezčasí. Těmto slovům neporozumíte, pokud jste nepochopili strukturu vědomí a podstatu utrpení, zoufalství a potěchy a pokud se vaše mozkové buňky nezharmonizovaly. Pak teprve byste se možná přiblížili mystériu, které nikdo nemůže poodhrnout za vás - a které nikdo nemůže ani zničit. Mysl, která je živá, je bezestředným tichem. Nemá prostor ani čas; je bez hranic. Je jedinou pravdou a jedinou skutečností.

Uživatelský avatar
armin



Nahoru
vostal petr
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 27. lis 2017 9:13:50

"Lásku - podobně jako pokoru - nelze pěstovat. Pokora vstupuje do života ve chvíli, kdy končí domýšlivost. Co však pokora je, přitom ale nebudete vědět. Ví to jen člověk, který je pyšný. A stejně tak: když dáte celou svou mysl, srdce, nervy, oči - celou svou bytost -, abyste zjistili, jak žít a vidět, co je, a dospějete i za to, co je, a zcela a naprosto odmítnete své dosavadní životní způsoby, pak tímto odmítnutím čehosi ohavného se vyjeví to druhé."

Pokora vstupuje do života ve chvíli, kdy končí domýšlivost. Láska vstupuje do života, když co? Co je to ohavné, co se má odmítnout?
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod vostal petr » pon 27. lis 2017 9:39:03

A stejně tak: když dáte celou svou mysl, srdce, nervy, oči - celou svou bytost -, abyste zjistili, jak žít a vidět, co je, a dospějete i za to, co je, a zcela a naprosto odmítnete své dosavadní životní způsoby, pak tímto odmítnutím čehosi ohavného se vyjeví to druhé."


To není třeba vztahovat jen a pouze k nějakýmu duchovnu,

prostě to platí o činnosti co máme rádi,

tedy jak žít, co dělat, co má smysl a co je...

Pak dospěješ i za to - tedy za pocit konatelství...
vostal petr
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 27. lis 2017 10:03:02

Jak by to dopadlo, kdyby každý dělal jen to, co ho baví?
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 27. lis 2017 10:44:36

A bankovní lupiči by si přišli na svý.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod vostal petr » pon 27. lis 2017 11:23:29

Ty sis toho Krišnamurtiho asi pořádně nepřečet,

von nepíše o tobě,

ale o něčem, co už neznáš, ale děti to znaj :

energie, která je vášní, za níž se neukrývá žádost.
vostal petr
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 29. lis 2017 7:45:29

Tělo si dělá, co chce, mysl si dělá, co chce, jsem jak nikdo doma. Co mě to jen rozhodilo?
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod vostal petr » pát 01. pro 2017 19:18:00

Nejspíš boží mlýny.... :P
vostal petr
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. pro 2017 9:53:19

Rozhazovačné Boží mlýny.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. pro 2017 10:47:10

Rozhodila mě ta mezera mezi tím, co chci a tím, co Boží mlýny přihazují.
Návštěvník
 

Předchozí

Zpět na Poraďte mi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků