Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 22. lis 2017 18:20:12

Jana píše:Nedivím se, pokud někdo nerozumí tomu, co říkám, ale jestli říkáš "No nazdar" i tomu, co říká Raméš, pak asi nemám šanci mluvit k Tobě ještě srozumitelněji.


Ale já ti rozumím. Máš kolem sebe lidi, co nenavidějí sebe i druhé, a proto je jejich život utrpením. Proto taky píšeš "náš život se stává utrpením". Já naštěstí nikoho takového neznám, a proto reaguji na tvou zkušenost "No, nazdar". Nemáš to lehké.

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Jana » stř 22. lis 2017 18:27:31

Návštěvník píše:
Jana píše:Nedivím se, pokud někdo nerozumí tomu, co říkám, ale jestli říkáš "No nazdar" i tomu, co říká Raméš, pak asi nemám šanci mluvit k Tobě ještě srozumitelněji.


Ale já ti rozumím. Máš kolem sebe lidi, co nenavidějí sebe i druhé, a proto je jejich život utrpením. Proto taky píšeš "náš život se stává utrpením". Já naštěstí nikoho takového neznám, a proto reaguji na tvou zkušenost "No, nazdar". Nemáš to lehké.

:)


Nerozumíš.

Na rozdíl od Raméše, Ježíše a Buddhy jsi tedy zdroj utrpení nepoznala.


Buddhova ušlechtilá pravda o vznikání utrpení

Příčinou utrpení jsou žádostivosti vedoucí k zachování života a ke znovuzrozování, které doprovází rozkoš a ulpívání na ní, a hledání potěšení v různých pomíjivých věcech; tedy žádostivost po smyslových rozkoších, po bytí a po zániku (toho co nechceme).

Tato žádostivost, spojená s ulpíváním, zaslepeností a nenávistí, váže bytosti v koloběhu utrpení v Samsáře. Příčiny vzniku utrpení jsou do detailu popsány v naukách 12 článků řetězu podmíněného vznikání. Smysly v buddhistickém pojetí zahrnují i mysl, smyslové rozkoše zde nejsou jen ty tělesné.

Ušlechtilá pravda o zaniknutí utrpení

Utrpení je možné učinit konec úplným zničením a zaniknutím právě této žádostivosti. Jejím opuštěním a zanecháním, osvobozením se a neulpíváním na ní.

Zánik žádostivosti se vykládá (např. v rámci Théravády) jako zbavení se hlavních kořenů utrpení - zaslepenosti (móha), lpění (lóbha) a nenávisti (dósa).
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 22. lis 2017 18:39:21

Jana píše:Nerozumíš.

Na rozdíl od Raméše, Ježíše a Buddhy jsi tedy zdroj utrpení nepoznala.




Nějak si to pleteš. Neznám - na rozdíl od tebe - lidi, pro které je život utrpením. Proč do toho pleteš Ježíše atd. ?

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Jana » stř 22. lis 2017 19:08:49

Buddha podle Tebe taky neznal lidi, pro které byl jejich život utrpením?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 22. lis 2017 19:11:16

Jana píše:
Na rozdíl od Raméše, Ježíše a Buddhy jsi tedy zdroj utrpení nepoznala.



No, utrpení jsem nepoznala, to je fakt. Ale jestliže se někdy jednou objeví, tak si jeho zdroj najdu.

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 22. lis 2017 19:15:13

Jana píše:Buddha podle Tebe taky neznal lidi, pro které byl jejich život utrpením?


Neměla jsem možnost s ním mluvit, takže nevím. Podle vyprávění měl trpět on, když se dověděl, že existuje smrt a nemoc. Ale potom si prý s tím poradil.

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Jana » stř 22. lis 2017 19:21:29

:)

Obrázek

Siddhártha měl bezstarostné dětství a mládí. Když mu bylo šestnáct, dojednali mu sňatek s jeho sestřenicí, princeznou Jašódharou.
Ve dvaadvaceti letech, nedlouho po narození syna Rahuly a po objevení utrpení přítomné v dosud neznámém venkovním světě, opouští Siddhártha rodinu, království i své vladařské povinnosti a odchází hledat cestu, která vede k osvobození.

Pět let se toulal po světě a hledal učitele a praktikoval formu askeze, tradiční v indické kultuře - jógu. Poté se stal žákem askety Aláry Kalamy, pak přešel k asketovi Uddatu Rámaputtovi a pod jejich vedením zakoušel čím dál hkubší stavy transu, v němž utrpení pomíjí.
Všiml si ale, že osvobození od utrpení se omezuje jen na stav transu, tudíž není stálé.
Tak po šest měsíců provozoval velmi radikální askezi, trýznění těla, potom však pochopil, že ani tato cesta nevede k trvalému a definitivnímu osvobození od utrpení.

Začal tedy pozorovat sám sebe, své pocity, emoce, myšlenky až k poznání jevů, které se skrývají v podvědomí.
Viděl, že se rodí a mizí v nepřetržitém proudu, objevil, že pravou podstatou skutečnosti je neustálá proměna.
Byl to jeho první objev.

Druhým objevem bylo, že nic nemůže existovat bez bytí všeho ostatního a že všechno je propojeno do všezahrnující sítě vzájemné závislosti a všeobecné reciproční příčinnosti.

Když jednou seděl pod pippalovým stromem, nedaleko města Uruvély, podařilo se mu hluboce proniknout do reality.
Jídlo mu nosili dva mladí lidé, sirotek Svastí, chudý pasák buvolů, a dcera starosty Sudžáta.

Jednoho dne, když Svastí odešel zahnat buvoly domů, Siddharthu přepadlo tušení, že právě této noci dosáhne Velkého Probuzení.

Tímto poznáním se jeho mysl, tělo a dech se dokonale sjednotily.

Cvičení duševní přítomnosti ho učinilo schopným vyvinout obrovskou sílu koncentrace, kterou bude potřebovat k osvícení svého těla a mysli věděním.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. lis 2017 8:43:59

"Nikoho neznám, pro koho by byl život utrpením. "
Nikoho neznáš? Zajdi do hospody, tam se chodí hlavně, že je život utrpením. A jak trpí manželky, co čekají doma!
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. lis 2017 9:22:20

Návštěvník píše:"Nikoho neznám, pro koho by byl život utrpením. "
Nikoho neznáš? Zajdi do hospody, tam se chodí hlavně, že je život utrpením. A jak trpí manželky, co čekají doma!


Kolik procent obyvatelstva to tak praktikuje?
Můj tchán si zašel na jedno pivo po práci, protože mu dělalo radost si pokecat s lidma a vychutnat si pivko, a nikdo tím netrpěl.

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. lis 2017 9:32:45

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:"Nikoho neznám, pro koho by byl život utrpením. "
Nikoho neznáš? Zajdi do hospody, tam se chodí hlavně, že je život utrpením. A jak trpí manželky, co čekají doma!


Kolik procent obyvatelstva to tak praktikuje?
Můj tchán si zašel na jedno pivo po práci, protože mu dělalo radost si pokecat s lidma a vychutnat si pivko, a nikdo tím netrpěl.

:)


No, v dnešní době by asi trpěl, protože se v hospodách nesmí kouřit. Ale třeba by si na to zvykl a přestal trpět.
:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. lis 2017 9:52:43

Na to aby poznal co je utrpení, by musel pravidelně zůstávat do zavírací doby. Ovšem to by si nevystačil s jedním pivkem.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. lis 2017 10:18:18

Návštěvník píše:Na to aby poznal co je utrpení, by musel pravidelně zůstávat do zavírací doby. Ovšem to by si nevystačil s jedním pivkem.


No, tak tam by měla Jana chodit a poučovat, "když je náš život utrpením". Tady určitě tito lidé nečtou.

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. lis 2017 10:44:05

Já se raději poučím tady, než v hospodě.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. lis 2017 10:51:14

Návštěvník píše:Já se raději poučím tady, než v hospodě.


Pro tebe je tedy život utrpením.
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. lis 2017 10:59:50

Jak kdy. Není mi jedno vidět někoho trpět.
Návštěvník
 


Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. lis 2017 11:15:08

Návštěvník píše:Jak kdy. Není mi jedno vidět někoho trpět.


Jana ti to určitě vysvětlí. Že je to láska a tak.

Proč ale čteš na vlákně "Poradte mi něco, co mě rozhodí"?

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. lis 2017 11:27:33

Čtu, co tady píšeš. Možná mě poučíš. "Nikoho neznám, pro koho by byl život utrpením " -to je pravda?
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. lis 2017 11:46:34

Návštěvník píše:Čtu, co tady píšeš. Možná mě poučíš. "Nikoho neznám, pro koho by byl život utrpením " -to je pravda?


Opravdu neznám. Lidé kolem mě si se životem poradí dobře. Do hospody nechodí, tedy rozhodně ne až do zavírací doby. Vypadá to, že mají život rádi.

:)
Návštěvník
 

Re: Poraďte mi něco, co mě rozhodí

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 23. lis 2017 12:01:54

Návštěvník píše:Jak kdy. Není mi jedno vidět někoho trpět.


Mně pomohlo, že moje největší přání bylo poznat, proč to tak je, pochopit to, porozumět tomu. Po hodně letech jsem na to zapomněla a pak se objevila zcela nečekaně odpověd - "z mého nitra". Prostě dlouhá doba koncentrace, pak to spíš nevědomky pustit a objeví se odpověd.

:)
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Poraďte mi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků