Co je ku*va ta meditace!

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod Pedriito » úte 15. pro 2020 16:44:39

to je právě rozdíl mezi koncentrací a meditací

Hele já bych je nerozváděl (nedělal rozvod). Koncentrace je zaměření pozornosti vůlí - někam. U magiků a čarodějů na nějakej objekt. Jako např. u alkoholiků na chlast.. No a u mystiků se to popozvedlo na subjekt. A tak objevili, když je ta koncentrace unavila, že je tu meditace (což je jen vznešené slovo pro uvolněnou mysl). Takže meditace je vlastně vyfluslá, chcíplá koncentrace.

Ale jde to samozřejmě popsat i jinak, třeba duchodělně, nebo poeticky .. a kdovíjak asi ještě.
Pedriito
 

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod miroslav » úte 15. pro 2020 17:01:31

A co třeba pozornost na pozornost, opsaně řečeno hledání posledního pozorovatele.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3399
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod Pedriito » úte 15. pro 2020 17:46:24

miroslav píše:A co třeba pozornost na pozornost, opsaně řečeno hledání posledního pozorovatele.

To je to samé Miroslave. Pokud koncentrace (v duchovním slova smyslu) odvedla svou práci. Neboť koncentrace čeho? No asi pozornosti. Proč? Kdo to šponuje? No kdo asi jiný než "já". No a to "já" je co? Je to odrazem "JÁ" v zrcadle "našich" těl. A toto "já", tento odraz, má díky tělu emoce, pocity , představy a myšlenky. Euforie a stressy. Pochybnosti, předsudky, výčitky, obavy. Radosti a smutky... A to je život. Bez JÁ by nebylo já, a bez já ani my... Bylo by bytí, co nikdo nevnímá, takže vlastně NIC.
Pedriito
 

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod lklknml » úte 15. pro 2020 18:12:04

Tak koncentroval se lze na ledasco. Třeba na blaho při kopulačních pohybech. Nebo na zuřivé mlácení soupeře. Nebo na stéblo při tonutí. To jsou samovolné koncentrace, při kterých je svobodná vůle potlačena.
Pak může být koncentrace na plamen svíčky třeba. Nebo na chůzi. Nebo při hraní na flétnu. Není problém ji svobodnou vůlí přerušit, problém je ji udržet. Neděje se samovolně v důsledku vzteku, strachu atpod.

Nu a meditace je svobodná koncentrace duchovní.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod lklknml » úte 15. pro 2020 18:14:04

miroslav píše:A co třeba pozornost na pozornost, opsaně řečeno hledání posledního pozorovatele.

Pozoruj tu pozornost na pozornost.
Obrázek
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod miroslav » úte 15. pro 2020 18:37:17

Pedriito píše:
miroslav píše:A co třeba pozornost na pozornost, opsaně řečeno hledání posledního pozorovatele.

To je to samé Miroslave. Pokud koncentrace (v duchovním slova smyslu) odvedla svou práci. Neboť koncentrace čeho? No asi pozornosti. Proč? Kdo to šponuje? No kdo asi jiný než "já". No a to "já" je co? Je to odrazem "JÁ" v zrcadle "našich" těl. A toto "já", tento odraz, má díky tělu emoce, pocity , představy a myšlenky. Euforie a stressy. Pochybnosti, předsudky, výčitky, obavy. Radosti a smutky... A to je život. Bez JÁ by nebylo já, a bez já ani my... Bylo by bytí, co nikdo nevnímá, takže vlastně NIC.


Obracíš-li pozornost na pozornost je to velice intenzivní "činnost".
Není to činnost mysli. Myšlenky, mysl, city, vše co je vnímáno "zhasne", ničemu nevěnuješ pozornost ani si nic neuvědomuješ, o ničem nevíš a když se z toho vynoříš zase zpět do světa - objeví se postupně opět uvědomění, mysl, city, pocit těla. Pak teprve vnímáš, že to vše nebylo. A to uvědomění se vynoří v oblasti srdce - tělo si uvědomíš prvně z tohoto místa. Hlavu cítíš nahoře, "díváš se" na ni nahoru a nejsi v ní.
Takže neřeším já, Já ani co by bylo kdyby něco nebylo. Žádné opisy či popisy žádné duchovňácké pojmy. Tohle je bezprostřední zkušenost a z ní vycházím. Mohu se k ní částečně - více či méně - vrátit, takže mohu z tohoto místa (kolem toho "živého ničeho") vidět co se děje v mysli, jakékoli ulpění - zvláště když je něčím provokováno (ohrožením toho, na čem lpím). Vidím celou tu svoji "osobnost", "ego", co ji omezuje a v čem spočívá svoboda. V tom, že už není žádné vnitřní omezení, ulpění.
Jaksi jsem za myslí, za city a "vidím je" i případné ulpění a to bez účasti v nich.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3399
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod lklknml » úte 15. pro 2020 19:17:37

miroslav píše:Jaksi jsem za myslí, za city a "vidím je" i případné ulpění a to bez účasti v nich.
A k tomu opravdu potřebuješ tuhle svoji eskamotáž? :confused: :
miroslav píše:Obracíš-li pozornost na pozornost je to velice intenzivní "činnost".
Není to činnost mysli. Myšlenky, mysl, city, vše co je vnímáno "zhasne", ničemu nevěnuješ pozornost ani si nic neuvědomuješ, o ničem nevíš a když se z toho vynoříš zase zpět do světa - objeví se postupně opět uvědomění, mysl, city, pocit těla. Pak teprve vnímáš, že to vše nebylo. A to uvědomění se vynoří v oblasti srdce - tělo si uvědomíš prvně z tohoto místa. Hlavu cítíš nahoře, "díváš se" na ni nahoru a nejsi v ní.
Takže neřeším já, Já ani co by bylo kdyby něco nebylo. Žádné opisy či popisy žádné duchovňácké pojmy. Tohle je bezprostřední zkušenost a z ní vycházím. Mohu se k ní částečně - více či méně - vrátit, takže mohu z tohoto místa (kolem toho "živého ničeho") vidět co se děje v mysli, jakékoli ulpění - zvláště když je něčím provokováno (ohrožením toho, na čem lpím). Vidím celou tu svoji "osobnost", "ego", co ji omezuje a v čem spočívá svoboda.

Když se mysl v meditaci zklidní, tak prostě myšlenky, city vyvstávají, lze na nich ulpět, není to nic zvláštního.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod Pedriito » úte 15. pro 2020 19:42:41

Ale notak, kdo to vidí? Kdo to asi tak může vidět? Jen velmi tiché a jemné vědomí já, a jeho jemňoučká vůle, co tam dostrkala jemňoučkou pozornost. Ale furt já. Což je dobře. Když opravdu i ty nejjemnější závoje padnou. A můžem tomu říkat nejhlubší meditace, tak už prostě nejsi. Zbývá to, co má s "tebou" společnýho asi jak had a pár chlupů ve větru. Už nejsi a nemůžeš to popisovat. Teprv až zpětně, když tě TO zas "vyprovodí" pěkně ven do života.

Jinak hluboká meditace v pravym slova smyslu je prostě "nepříjímání myšlenek, představ, pocitů" (což je totéž, co jich odevzdávání).. všeho, co se vztahuje k já. Prostě odevzdáváš každý vjem. Tak dlouho, dokud nezmizíš... (A to je velmi nepopulární). Ale pokud to někdo nemá hned danné, tak to jinak nakonec nepůjde..
Pedriito
 

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod Pedriito » úte 15. pro 2020 19:43:44

To bylo pro Miroskava.
Pedriito
 

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod Pedriito » úte 15. pro 2020 19:48:02

Miroslava

Ten autobus drncá :D
Pedriito
 

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod Pedriito » úte 15. pro 2020 20:11:49

Pedriito píše:Ale notak, kdo to vidí? Kdo to asi tak může vidět? Jen velmi tiché a jemné vědomí já, a jeho jemňoučká vůle, co tam dostrkala jemňoučkou pozornost. Ale furt já. Což je dobře. Když opravdu i ty nejjemnější závoje padnou. A můžem tomu říkat nejhlubší meditace, tak už prostě nejsi. Zbývá to, co má s "tebou" společnýho asi jak had a pár chlupů ve větru. Už nejsi a nemůžeš to popisovat. Teprv až zpětně, když tě TO zas "vyprovodí" pěkně ven do života.

Jinak hluboká meditace v pravym slova smyslu je prostě "nepříjímání myšlenek, představ, pocitů" (což je totéž, co jich odevzdávání).. všeho, co se vztahuje k já. Prostě odevzdáváš každý vjem. Tak dlouho, dokud nezmizíš... (A to je velmi nepopulární). Ale pokud to někdo nemá hned danné, tak to jinak nakonec nepůjde..

P.S. odpoutání, odevzdání i přijímání je totéž.
Pedriito
 

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. pro 2020 20:22:40

Když nastane odpoutání, může dojít k přijímání a pak i k odevzdání.
Návštěvník
 

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod Pedriito » úte 15. pro 2020 20:30:45

Návštěvník píše:Když nastane odpoutání, může dojít k přijímání a pak i k odevzdání.

Tak nějak. Když se od něčeho odpoutáváš, zároveň vše ostatní přijímáš. Ale necítíš se majitelem, odevzdáváš to.
Pedriito
 

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. pro 2020 20:35:24

Pedriito píše:
Návštěvník píše:Když nastane odpoutání, může dojít k přijímání a pak i k odevzdání.

Tak nějak. Když se od něčeho odpoutáváš, zároveň vše ostatní přijímáš. Ale necítíš se majitelem, odevzdáváš to.

No když přijmu v zaměstnání měsíční plat, tak ho odevzdávám?

Tam zřejmě ne.
Jak je to potom doma, to už může být něco trochu jiného :phew:
Návštěvník
 

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod Pedriito » úte 15. pro 2020 20:39:49

Návštěvník píše:
Pedriito píše:
Návštěvník píše:Když nastane odpoutání, může dojít k přijímání a pak i k odevzdání.

Tak nějak. Když se od něčeho odpoutáváš, zároveň vše ostatní přijímáš. Ale necítíš se majitelem, odevzdáváš to.

No když přijmu v zaměstnání měsíční plat, tak ho odevzdávám?

Tam zřejmě ne.
Jak je to potom doma, to už může být něco trochu jiného :phew:

V zaměstnání atp to nedělej! ;-))
Pedriito
 

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. pro 2020 20:54:28

Návštěvník píše: Když nastane odpoutání, může dojít k přijímání a pak i k odevzdání.

Pedriito píše:Tak nějak. Když se od něčeho odpoutáváš, zároveň vše ostatní přijímáš. Ale necítíš se majitelem, odevzdáváš to.

Návštěvník píše:No když přijmu v zaměstnání měsíční plat, tak ho odevzdávám?

Tam zřejmě ne.
Jak je to potom doma, to už může být něco trochu jiného :phew:

Pedriito píše:V zaměstnání atp to nedělej! ;-))

:D To by ani nešlo - jsem už nějaký čas v důchodu :D

Ale když něco přijmu kdekoliv jinde, tak ani tam to neznamená, že to hned automaticky odevzdám.
Návštěvník
 

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod Pedriito » úte 15. pro 2020 21:10:24

No já mám dojem, že byla řěč o "vnitřních" záležitostech. Sice se říká, že jak dole, tak nahoře, či naopak.. ale na tohle asi civilizace není připravena... Tak bych si radši to zbavování majetku ala František z Asisi nechal na příhodnější situaci. Leda bys měla bydlo kdesi za komíny a tak..
Pedriito
 

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod Pedriito » úte 15. pro 2020 21:13:16

Pedriito píše:No já mám dojem, že byla řěč o "vnitřních" záležitostech. Sice se říká, že jak dole, tak nahoře, či naopak.. ale na tohle asi civilizace není připravena... Tak bych si radši to zbavování majetku ala František z Asisi nechal na příhodnější situaci. Leda bys měla bydlo kdesi za komíny a tak..

Zahrádku, slepice a kozu co tě budou živit.
Pedriito
 

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. pro 2020 21:22:22

Pedriito píše:No já mám dojem, že byla řěč o "vnitřních" záležitostech.


Aha.

Pedriito píše: hluboká meditace v pravym slova smyslu je prostě "nepříjímání myšlenek, představ, pocitů" (což je totéž, co jich odevzdávání)..

Nepřijmout svoje myšlenky, představy a pocity opravdu může vést k jejich odevzdání - v pokročilém stavu duchovní cesty.

Jenže než člověk tohle objeví, často svoje myšlenky, představy a pocity nepřijme a okamžitě je potlačí, aby sakra zmizely, protože mu nevyhovují.
Návštěvník
 

Re: Co je ku*va ta meditace!

Nový příspěvekod Pedriito » úte 15. pro 2020 21:33:53

Návštěvník píše:
Pedriito píše:No já mám dojem, že byla řěč o "vnitřních" záležitostech.


Aha.

Pedriito píše: hluboká meditace v pravym slova smyslu je prostě "nepříjímání myšlenek, představ, pocitů" (což je totéž, co jich odevzdávání)..

Nepřijmout svoje myšlenky, představy a pocity opravdu může vést k jejich odevzdání - v pokročilém stavu duchovní cesty.

Jenže než člověk tohle objeví, často svoje myšlenky, představy a pocity nepřijme a okamžitě je potlačí, aby sakra zmizely, protože mu nevyhovují.

Nejde o to nemyslet, to nejde, dokud je svět. Ale je možný si vyčistit kebuli (každý den). Zas do dalšího zasvinění (to platí zejména pro nás měšťáky v procesu)..
Pedriito
 

Další

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron