Meditace

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 28. zář 2020 6:18:52

Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 02. říj 2020 16:39:16


Transcendentální meditace

Utrpení se odehrává a dominuje životu všude. Stres a napětí rostou v každé zemi, ať jde o bohatou společnost nebo rozvojovou zemi. Je tu možnost jít hluboko dovnitř a nasytit vědomou mysl vnitřním štěstím s touto neomezenou inteligencí, která přebývá u zdroje myšlenek.

Princip transcendentální meditace je jednoduchý.

Bytí ve své přirozenosti je blažeností, je to nekonečné štěstí.

Mysl se vždy pohybuje směrem k většímu štěstí.

Je to zkušenost každého. Ať už jde mysl kamkoliv, jde směrem k většímu štěstí.

Povahou vnitřního bytí je blaženost, nekonečné štěstí.

Mysl během transcendentální meditace se ubírá tímto směrem spontánnějším způsobem.

V téhle meditaci nekoncentrujeme, a ani nekontrolujeme mysl.

Necháme mysl následovat její přirozený instinkt.

K většímu štěstí jde dovnitř získat Blažené vědomí v Bytosti....
Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 04. říj 2020 17:50:52

Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 20. pro 2020 18:42:41

Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod lklknml » ned 20. pro 2020 18:51:08

Jan Rak vypráví o svém týdenním pobytu ve tmě:
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 20. bře 2021 8:11:36



Tázající: Někdy, když medituji, nechám být věci takové, jaké jsou, nesnažím se ničeho dosáhnout, nic dělat.
Mooji: Ano
T: A pomalu postupně věci začnou být pokojnější a tišší.
M: Ano
T: A potom necítím žádnou potřebu, ptát se: "Kdo já jsem?" Je to něco jako: "Koho to zajímá?"
M: Ano
T: Je tu velký klid a ticho. Je to OK? Nebo bych měl...
M: Když jsi tohle říkal: "Když medituji, nechám být věci takové, jaké jsou..." , proč takhle nemůžeš být celou dobu? Proč jenom v meditaci?
Když medituji: "Je to tak nádherné, nechám všechno tak. Dovolím, ab všechno bylo takové, jaké to je." A člověk zjistí: "Všechno je v pořádku. Dokonce ani otázka - Kdo jsem já - tu není." Proč to omezovat jen na meditaci? Proč to tak nenechat stále? Kdo to říkal, že tohle má být jen takto v meditaci?
Když jsi takhle stále, neříkáš tomu meditace.
Říkal jsi: "Všechno je tak, jak je", je to jen pozorované, všechno je OK. Potom jsem pokojný.
Představil jsem si, že jsi pokojný, je to tak?
T: Ano
M: Tak znovu, když jsi v tomto pokojném stavu, jaká je tvá otázka? Je to OK být jen pokojný?
T: (Smích) Ano. Protože jsem zjistil, že mi je jedno, kdo jsem.
M: Zaobíráš se něčím jiným?
T: Ne. Je to dobré takové, jaké to je.
M: Ano, ano, ano. A kdo jsi v tom stavu?
T: Opravdu nevím a vypadá to, že v tom stavu mě to nezajímá, kdo jsem.
M: Ano. Proč tedy v tomhle stavu nezůstat?
Toto je velmi důležitá otázka: Co tě odvádí ven z tohoto stavu? Povinnost?
T: Když něco chci..
M: Ano. Tak, když něco chceš, tak přijde "já". Jak se vynoří touha, přijde "já". Protože žádná touha nemůže být bez "já". Když se vynoří tato touha bez identifikace, jestli je to nutkání a projevíš ho, pak není zžádný problém. Je to vesmírná touha. Když je v nitru touhy nějaká psychologická identifikace, potom to může být problém, potom nastane problém.
T: Přesně, vnímám, že se vytvoří identifikace. Není to opravdu touha, ale nejdříve se objeví ztotožňování.
M: A když je to pozorované, pozoruješ to: Nyní identifikace, nějaká vibrace se vetváří a je přítomná. Pocit, že se s něčím identifikuješ, je tady přítomný. A ty jen zůstaň v pozadí jako svědek, jako neutrální pozorovatel. Pocítíš ten tah, tu přitažlivost. Protože, když tady není ten tah, ani to nepoznáš jako touhu. Je to tah, kterému říkáme touha. Pozoruj to. Není to: "Oh, plácni se přes ruku nevychovaný chlapče, neměl bys po ničem toužit!" To není ono. Je to dívání se hluboko, abychom zjistili, co ovlivňuje to, že se objevuje tato myšlenka. Jsem to já? I když se vynoží identifikace a touha, i když se objeví odpor, můžeš se i tehdy podívat, potichu. Buď velmi tichý. A z hloubky pozoruj tuto myšlenku: "Koho ovlivňuje tato touha?" Potichu. Nauč se tohle dělat.
Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 29. bře 2021 6:04:00

„Pojednou jsem pocítila jakési vzedmutí něčeho mohutného ve svých prsou. Obrovská, nekonečná záplava velice šťastného uvědomění si života se valila ze mne a všude po celém světě, který jaksi zanikl v této blaženosti, aspoň tak, že se nic jednotlivého nepřipomínalo. Všechno kolem i já jsme dostali zvláštní lehkost a průzračnost. Bylo to něco nekonečně velkého, ale zároveň pro mne samozřejmě vlastního, strašně moc živého, taková živá jednolitost – život sám…“
Míla Tomášová
Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 25. kvě 2021 12:54:56

Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 31. srp 2021 10:56:51

Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 10. zář 2021 13:07:02

Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. říj 2021 7:47:18

Blok v meditaci


Když se budete o Nirvánu snažit, budete se akorát smažit.

Adžan Čá: "Meditujeme, ne abychom něco získali, ale abychom všechno pustili."

Moje mantra je: "Je to dó-brý!"
Krásný nádech, krásný výdech...
...

Páni, to je neuvěřitelně dobrý.
Je to dó-brý!

Štěstí a hloubka meditace se prohloubily, stalo se to samo od sebe, nic jsem nevynucoval, nezařídil jsem to.


Nechal jsem vše prostě jít, stále více a více.

Laskavostí zlepšíte svou meditační praxi.

Nic neočekáváte. Jen setrváte v téhle chvíli a budete laskaví.

Osel se žene za mrkví. Honila mrkev osla? Záleží na úhlu pohledu.
Obrázek
Tímto přirovnáním učím lidi jak zastavit, nic nedělat.

Když přestaneš mrkev honit, mrkev přijde za tebou. Místo, aby si lidé mysleli, že je štěstí někde v budoucnu, je tady a teď.

To ale nestačí. Protože lidé se většinou zastaví a mrkev se vrací k nim a odrazí se jim od zubů. Zapomněli totiž otevřít ústa.

Proto přidávám dovětek: "Milá mrkvi, má pusa je ti otevřená. Pojď dovnitř. "

Brány mého srdce jsou otevřené pro ticho, laskavost a radost.

Laskavost je úžasný způsob, jak všechno pustit. Není to o "já", není to o "ty", "my". Jen laskavost. Proč ne?..........
Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 13. říj 2021 21:16:17

Miluj své nejvnitřnější jáství
Obrázek
Je velky rozdíl, medituješ-li s láskou k Já, či bez ní. Vyzkoušej to. Soustřeď se intenzivně na Já nebo třeba jen na myšlenku-cit "já" a po nějaké chvíli přidej k tomuto soustředění horoucí cit lásky. Ze srdce, ne z hlavy. Nedovedeš-li tento cit navodit bez příčiny, zahraj to jako dobrý herec. Reakce nebude o mnoho menší. Cit lásky můžeš doplnit nebo i nahradit citem úplné oddanosti a odevzdanosti Bohu - Já, nebo i vznešeným citem milosrdenství. V obou případech budeš příjemně překvapen hlubokým rozdílem v kladném účinku. Od té doby budeš meditovat výhrádně z láskou, milosrdenstvím nebo odevzdaností.Ledaže bys na svůj pokus zapomněl.
Láska k Bohu (Já) přináší ještě jednu velmi vzácnou a prospěšnou výhodu. je totiž schopna udržet pozornost na Já, a to daleko snadněji než logika, rozumové úvahy či cokoliv jiného.
Život tvé mysli pramení, jak víš, z Já. Říka se, že Bůh je láska a láska že je Já. Proto láska k Bohu nebo Já je stupňováním lásky. Spočívej v Já s láskou. Nech se jí prostoupit a unést. Nebude člověka, který by tě nemiloval (s výjimkou sobců, u nichž může být reakce právě opačná).
... Láska není závislost, láska je nejvyšší svoboda, nejradostněší uvolnění. Medituj s láskou o lásce a svobodě a nikdy na ni nezapomínej.
Moudří říkají: "Nebudete-li Boha milovat, nidky se s ním nespojíte!"
Není nejsnažší udržet během dne trvale cit lásky k Nadjá, átmanu. Jestliže se tvé pokusy o to setkávají soustavně s nezdarem, můžeš toto obracení se s láskou do nitra dělat alespoň přerušovaně. Budeš-li je opakovat často, účinek nebude o mnoho menší. Náhle přerušíš svou denní činnost a onrátíš svoji vypjatou vnitřní pozornost do svého duchovního srdce, a to s láskyplným uctíváním. Po krátkém čase se ti budou radost a štěstí spojené s tímto cvičením připomínat samy od sebe.
Nedostavují-li se žáku hlubší zkušenosti, je to proto, že nevyvíjí dost lásky k Bohu, zapomíná Boha prosit o milost poznání nebo se nesnaží zlepšit charakter. Láskou se člověk povznáší a odpoutává od ega až tak daleko, že se stává tím, co hledal.

Tomáš, Eduard: 108 meditací
Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 15. říj 2021 16:14:09

Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 03. lis 2021 17:50:44


Meditace je zklidnění a ztišení. Ne koncentrace.
Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod salmo1cz. » stř 03. lis 2021 19:02:43

Dobře on ...pochopil.
salmo1cz.
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 11. pro 2021 8:21:06


Jak (ne) meditovat
Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 22. úno 2022 8:51:01

Očima vědce: Lze snížit hladinu stresu pomocí meditace?

„Meditace má v široké společnosti často negativní nálepku. Dělí nás na ezoteriky a na lidi s názorem ‚Meditace? Tu bych nikdy nedělala’. Proto jsme si řekli, že se na to podíváme očima vědce, zda meditace skutečně funguje,“ popisuje výzkum Jana Jaklová Dytrtová, biochemička z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který byla ranním hostem Rádia Z.
„Pokud někdo trpí chronickým stresem, zadělává si na problém. Chronický stres nám zkracuje život. Proto mě osobně nejvíce zajímalo, co meditace udělá s hladinou takzvaného kortizolu. To je chemická látka, kterou naše tělo každý den vylučuje a jeho hladina se v průběhu dne mění. A my jsme zkoumali, zda pomocí meditace můžeme nárazově hladinu kortizolu snížit,“ říká k výzkumu biochemička.
S kolegy proto vybrali několik dobrovolníků, amatérů, které navedli, jak správně mají dýchat. „Změřili jsme kortizol na začátku a zjistili, že v průběhu meditace se hladina snížila o 30 procent. Pokud by člověk meditoval, může mu to pomoci snížit pravidelný stres,“ uzavírá biochemička.

Celý rozhovor moderátorky Petry Květové Pšeničné s Janou Jaklovou Dytrtovou, biochemičkou z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, si poslechněte zde.
Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 18. dub 2022 17:58:55

Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 13. kvě 2022 6:38:17

Návštěvník
 

Re: Meditace

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 17. kvě 2022 20:26:24

Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků