Mysl

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 06. črc 2022 12:04:42

Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 03. zář 2022 8:20:26

Obrázek

Rozhodujte se s chladnou hlavou. Sedněte si a rozhodněte se, co je pro vás dobré a řiďte se tím.

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. zář 2022 19:47:33

Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 25. zář 2022 13:25:03

Pratjáhára

Ovládnutí mysli je jednou z nejobtížnějších jógových technik. Zvláště pro západního člověka, jemuž je stále sdělováno, jak důležité myšlení je. Myšlení samo je skvělou pomůckou v praxi rozlišování (vivéka), pokud je ovšem pod kontrolou svého vlastníka. Vyzkoušejte dvouminutový test: Zavřete oči, uvědomte si, že jste pánem své mysli a zastavte všechny myšlenky, které se do vaší hlavy hrnou. Vaše mysl je prázdná… Dvě minuty nebo více! Velmi obtížné, že? Prázdná mysl je mysl bez myšlenek. Znamená úplné zastavení vnitřního dialogu. Konec života v představách a v denním snění. Konec hodnocení.

Pro mnoho z nás právě tyto věci znamenají únik z každodenní reality. Nebo ještě hůře - každodenní realitu samotnou. Stále přemýšlíme o tom, co bude za hodinu, zítra, kdo řekl co nám, co my jsme řekli komu, kam pojedeme na víkend, co to má sousedka zase na sobě a jestli bychom nepotřebovali něco nového na sebe my. Toho všeho si navíc nejsme úplně vědomi, protože máme pocit, že je to tak správně. Není. Mysl - se svými myšlenkami - by měla být naším poslušným pomocníkem, nikoli pánem.

Pratjáhára nejprve vede k uvědomění, co mysl je, jak se chová a velmi často k tomu, že to hned v začátku vzdáme. Jsme úplně ovládnuti vlastními myšlenkami. Nevzdávejme se! Buddhisté mysl adepta přirovnávají ke splašené opici, která běhá sem tam. Je třeba trpělivosti, ZPOMALENÍ, zklidnění. Pomáhají předchozí stupně Pataňdžaliho stezky - ásany, dechová cvičení a charakterová očista. Nejdůležitější ovšem je uvědomění samotné a vůle chtít se změnit.

Naučená tendence mysli je dívat se ven a hodnotit, naučená tendence ega (duše, nižšího já) je vyhledávat stále nové podněty k prožitkům. Život člověka je nasměrován ven. Televize, počítače, restaurace, zábava atd. Nejsme naučeni, že ta nejkrásnější zábava a nejvznešenější prožitky jsou uvnitř nás, za hradbou myšlenek a pocitů. Dokud nás ovládají naše myšlenky, ovládají nás naše touhy a přání a my nejsme schopni touto hradbou proniknout. Pratjáhára nás učí klidu mysli a připravuje nás na boření oné hradby - našeho ega. Do té doby nemáme možnost poznat a prožít svou vyšší podstatu, Boha v nás a jednotu vesmíru. Pokud však, alespoň jednou, v sobě Vyšší podstatu prožijeme, víme, že žádná myšlenka, žádná splněná touha nemůže nahradit to, kdo ve skutečnosti jsme. Toho však nemůžeme dosáhnout bez naprostého ztišení mysli.

Boha (Osvícení, Kristovo vědomí, Samádhi) je nutné prožít, ne o něm mluvit. Je nutné hledat v sobě Vyšší bytost a uvědomit si, kdo jsem bez těla, bez mysli, bez emocí a rolí, které hraji. Bez zvládnutí tohoto stupně není možné praktikovat stupeň další, kterým je koncentrace - dhárana.

Pomůckou pro práci s myslí je uvědomování si dvou forem vzorců, které všichni z nás používáme: lpění a odpor. Nejprve se s nimi setkáme v prvních stupních Pataňdžaliho jógy – jsou jimi jama a nijama neboli charakterové očisty, kde se zbavujeme vzorců vlastního sebeklamu. V pratjáháře se často dostaneme ke kořeni duality, tedy lpění a odporu. Vše v našem životě je těmito vzorci rozděleno. Buď po něčem toužím, dosáhnu toho a pak se toho nechci vzdát, nebo se mi něco příčí a vědomě či podvědomě to odmítám. Je-li pro nás jóga opravdovou cestou a navíc, žijeme- li v materiálním nadbytku, je vždy otázkou, jakými jogíny bychom byli, kdybychom o to vše přišli. Nenarušila by ztráta našeho postavení naši vnitřní bdělost a harmonii? Jak dalece lpíme na svém autě a drahých botách? Je nám odporná představa ztráty svých rolí? Vedle charakterové očisty, kdy jsme schopni sami sobě přiznat své závislosti a lpění, je pak velmi důležitá práce s myslí, neboť právě mysl nás stále strhává zpět do starých vzorců. Bez kontroly mysli a uvědomování není možné nic změnit a beze změny není cesta jógy.
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 10. říj 2022 12:13:11

Rudolf Skarnitzl

Co je mysl? Existuje mimo myšlenky, které přicházejí a odcházejí? Co je ono „já“, se kterým se mysl ztotožňuje? Co je základem celé této myšlenkové aktivity? Pro zodpovězení otázek je nutné vyvinout úsilí, sebrat a soustředit mysl na svůj zdroj a sladit ji s átmanem, který je podporou veškeré myšlenkové aktivity. Je to naprosto přirozená a přímá metoda, která okamžitě ovládá mysl. Každá jiná myslitelná metoda trpí nedostatkem, že chce mysl kontrolovat, čímž ji udržuje. Tyto ostatní metody podržují závoj mysli, a proto nikdy nemohou odhalit átman. Když se ponoříme do nitra tím, že hledáme zdroj myšlenek a zachytíme záblesk átmanu, pak jsme poznali pravou přirozenost mysli, tj. že je jen neskutečným projevem jediné Skutečnosti – átmanu.

Maháriši sděluje opravdovému aspirantovi dva základní aspekty, týkající se věci kontroly mysli:
1) Z nejzazšího pravdivého hlediska jediné Skutečnosti – átmanu neexistuje žádná taková věc jako mysl.
2) Úsilí kontrolovat mysl, které vychází z předpokladu, že je tu něco, co nazýváme myslí, a musí se kontrolovat, se nutně projeví jako bezvýsledné.
http://www.rudolfskarnitzl.cz/Texty/2016/co_je_mysl.htm
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 12. říj 2022 6:49:20

Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 14. říj 2022 7:49:10

Mysl vytváří posedlost budoucností jako únik z neuspokojivé přítomnosti.

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Prázdná mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 19. říj 2022 5:21:38

Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 21. říj 2022 20:43:28

"Ty nejsi mysl." Pokud víš, že nejsi mysl, jaký je rozdíl mezi tím, jestli je zaneprázdněná nebo tichá?

Ty nejsi mysl."

Sri Nisargadatta Maharaj
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 21. led 2023 13:33:32

Mysl - mysl neexistuje, jejím projevem je jas

To, čemu běžně říkáme mysl, je mysl zmatená, bouřlivý vír myšlenek vybičovaný připoutaností, hněvem a nevědomostí. Tato mysl je na rozdíl od osvíceného vědomí unášena jedním klamem za druhým. Myšlenky náklonnosti nebo nenávisti povstanou náhle, bez varování, vyvolány různými okolnostmi, jako například nečekaným setkáním s přítelem nebo naopak s nepřítelem. Nejsou-li okamžitě přemoženy správným protijedem, rychle zapouštějí kořeny a rozrůstají se. Posilují tak v mysli obvykle převládající stavy připoutanosti nebo nenávisti a vytvářejí stále více karmických vzorců.

Nicméně ať se zdají tyto myšlenky jakkoli mocné, jsou to jenom myšlenky, a nakonec se rozplynou zpět do prázdnoty. Když jednou poznáte skutečnou povahu mysli, neustále přicházející a mizející myšlenky vás již neoklamou. Tak jako se vytvoří mraky, chvíli plují po obloze a zase se rozplynou, tak povstávají klamné myšlenky, chvíli setrvají v mysli a zase mizí v prázdnotě. Ve skutečnosti se vůbec nic nestalo. Když dopadne sluneční světlo na křišťál, objeví se všechny barvy duhy. Nemají však žádnou podstatu, kterou byste mohli uchopit.

Podobně všechna hnutí mysli ve své nekonečné rozmanitosti - oddanost, soucit, nepřejícnost, chtění - jsou zcela bez podstaty. Toto je mysl Avalókitéšvary. Není myšlenky, která by byla něčím jiným než prázdnotou. Poznáte-li prázdnou povahu myšlenek v samotném okamžiku jejich vzniku, rozplynou se. Náklonnost ani nenávist již nikdy nebudou mít sílu vyvést mysl z klidu. Klamné emoce se rozpadnou samy. Zastaví se koloběh negativních skutků a následného utrpení. Toto je ztišení, završení první ze čtyř aktivit.

Praktikujete-li jógu těla, řeči a mysli a nestáváte se kořistí myšlenek, Avalókitešvarův soucit a vaše vlastní vrozená buddhovská přirozenost se začnou v tomto bodě setkávat a splývat v jedno. Meditační zkušenosti se prohloubí a spolu s oddaností a soucitem nabudou na síle jako paprsky slunce soustředěné lupou do jediného ohniska. To je dovršení druhé aktivity, obohacování neboli rozhojňování.

Jakmile jednou pochopíte, že všechny jevy samsáry i nirvány jsou jenom výtvorem mysli a že podstata mysli je prázdná, pak proměna nečistého vnímání na vnímání čisté je snadná - všechny jevy jsou jednoduše rozpoznány jako prvotně čisté.

Toto poznání obecně přináší neomezenou vládu nad všemi jevy a konkrétněji deset druhů moci nejvyšších bytostí. Říká se, že ovládnutím vlastního vnímání je možné ovládnout všechny jevy. Jakmile se vymaníte ze zajetí klamných myšlenek, budete schopni vůlí transmutovat prvky a ovládnout nevyčerpatelný nebeský poklad. V době strašlivého hladomoru v Indii přeměnil velký mistr Nágárdžuna železo ve zlato. Díky tomu byl tehdy schopen nejen uživit celou sanghu, ale dokonce zbudovat mnoho nových chrámů. Všechny zázraky, kterými osmdesát čtyři mahásiddhů demonstrovalo svou moc nad projeveným světem, byly umožněny jejich poznáním prázdnoty a osvobozením od klamu. Nakonec přichází vlastní osvícení - nabytí moci, dovršení třetí aktivity.

Je-li ovládnuta zmatená mysl, zlí duchové a negativní síly již nemají kde zakotvit. A když vaši bytost prostoupí bódhičitta, pak to, co jste možná dříve vnímali jako zlé a brzdící síly, vidíte nyní jako projevy svého učitele, díky nimž můžete posílit milující laskavost a soucit. Takto se vytratí utrpení a vy zužitkujete negativní síly, překážky a potíže jako prostředek k pokroku ve své praxi. Toto je završení podmaňování, čtvrté aktivity.

Praktikováním stadia rozvoje - vizualizací Avalókitéšvary a recitací jeho mantry - poznáváte Avalókitéšvarovu moudrost. Z této jiskry poznání pak moudrost narůstá jako oheň šířící se suchým lesem. To je podstata stadia dovršení. Touto praxí je zkrocená mysl a jsou spontánně uskutečněny čtyři aktivity. Zatemnění, zlé skutky, nemoc a utrpení jsou zmírněny a utišeny; délka vašeho života, zásluhy a prosperita jsou rozhojněny; lidé, myšlenky a vnitřní energie se dostávají bez boje pod vaši kontrolu a veškeré negativní síly, nepřátelství, překážky a emoce - vnitřní démoni - jsou podmaněny.
http://www.buddhismus.cz/vadzra-mysl.html
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. úno 2023 13:10:55

Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 28. úno 2023 11:20:17

Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 06. bře 2023 7:35:55

Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 10. dub 2023 20:44:10

Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 10. dub 2023 21:47:03

„Když někomu nasloucháte, neměli byste se zabývat vlastními myšlenkami. Zapomeňte na to, co je uloženo ve vaší mysli, a jen poslouchejte, co ten člověk říká. Vaše mysl musí být prázdná. Jen pak můžete rozumět tomu, co říká druhý. Pokud porovnáváte své myšlenky s tím, co říká člověk naproti vám, neuslyšíte všechno; vaše porozumění bude jednostranné.
Když něco děláte, měli byste se toho plně účastnit. Odevzdat se tomu celou myslí a celým tělem. Pak nic nevlastníte, nic nemáte, nic vás neomezuje.“

Suzuki Sunrju
Návštěvník
 

Re: Vadžra mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 09. kvě 2023 18:05:29

Obrázek

"Pokud prostě začneme vidět za všechny omezující myšlenky a názory, kterými se řídíme, začneme vidět, že jsou v podstatě prázdné - žádný z nich není ve skutečnosti absolutně pravdivý."
Návštěvník
 

Re: Prázdná mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. čer 2023 12:27:18

Zastavit přemýšlení je jednoduché



Uvědomte si, že zastavit přemýšlení není tak těžké, ale je to neuvěřitelně důležité, být schopen dočasně přestat myslet. Stačí na pár sekund. A pak si všimnete počasí, všimnete si, že nepřemýšlíte, všimnete si, že jdete a nepřemýšlíte, ach a jak je všechno v tom okamžiku živější, než to bylo před tím. Protože předtím jste to viděli přes obrazovku konceptualizace.
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 09. črc 2023 6:42:34



Je to mysl, co vám říká, že mysl existuje.

Nenechte se oklamat těmi všemi nekonečnými argumenty o mysli,

které sama mysl produkuje pro její vlastní ochranu, pokračování a expanzi.
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 18. črc 2023 6:12:10



Při osvobozování nespoléhejte na svou mysl.
Je to mysl, co vás přivedla do otroctví.
Návštěvník
 

Re: Mysl

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 31. črc 2023 9:04:04

Objevte rozdíl mezi vaším pravým Já a vaší myslí



(CZ titulky)

„Když si uvědomíte, kde jste a co je mysl, vrátí se mysl k tomu, čemu říkám ‚přirozená mysl‘, a slouží bytí."
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Inspirativní myšlenky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků